Hello There, Guest! Login Register


intrebari teoretice despre Caravel

#1
una din problemele leverului La pavoni este temperatura din timpul extractiei din cauza grupului prea rece sau prea fierbinte si a temperaturii crescute din boiler.

       eram curios daca la un espressor precum Caravel, deoarece este open boiler si se bazaza pe termostat (nu pe presiune) si grupul este mai aprope de restu aparatului (deci atinge aceiasi temperatura mai usor), temperatura este mai constanta (spre 94 grade) in timpul extractiei? si daca este ar fi un espressor mai recomandat cuiva caruia nu ii trebuie presiune pt cappucino.
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#2
Eu am avut un Caravel dar nu am masurat temperatura grupului, nici a cafelei (apei) la extractie. L-am folosit in regim on - extractie - off.
Mai mult, pentru a micsora timpul de incalzire il umpleam direct cu apa calda. Rezistenta de incalzire are doar vreo 600W. Scotea o cafea foarte buna dupa gustul meu, dar avea aciditate destul de pronuntata pe final, semn de cadere de temperatura. E drept, nu am incercat niciodata sa-l las mai mult sa se incalzeasca, imi placea acea aciditate.
Grupul il incalzeam tragand 2,3 shot-uri in gol chiar inainte de extractie.

Singurul lucru care nu mi-a placut la el e ca avand grupul mic obtineam doar cantitati foarte mici de cafea. Trebuia sa pompez cam de trei ori sa obtin cantitatea dorita de mine.
 
Reply
#3
Poti incerca si ROK... Huh
 
Reply
#4
m-am mai documentat despre espressoare open boiler. ar cam fi: carvarel, la peppina, bruni brunella, mini gaggia, streitman ct1.
 
      ma bate gandu sa imi gasesc un mini gaggia pe ebay la un pret bun (ca are portafiltru de 58, si vreau sa incerc si un spring). ceva pareri despre acest aparat? (sau despre celalalte din lista)
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#5
Nu am folosit La Peppina dar am auzit ca ar avea rezultate bune (în plus pt ca e open boiler poți sa îi pui foarte simplu un pid în vasul cu apa). La început am oscilat între un La peppina(e spring lever) și un La pavoni dar am ales La pavoni pentru că mi s-a părut ca găsesc piese mai ușor...cât despre streitman ct1 arată bine dar mi se pare prea scump-mai scump ca un bezzera strega.
prezent: Quickmill Veloce, Compak F8
trecut: La Pavoni Romantica, Dip Dk-30, V60 
 
Reply
#6
Iata un pasionat al espressoarelor cu levier (are si la vanzare):
http://www.francescoceccarelli.eu/dallaAallaZ_eng.htm
 
Reply
#7
Am văzut ca are si un Bezzera . Din experiența cu Strega, va spun ca merită
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#8
(01-10-2016, 14:37)Vladislav Wrote: Am văzut ca are si un Bezzera . Din experiența cu Strega, va spun ca merită

da, e un 'vintage'...Milano "Family" Lever...

inainte de a comanda Strega, m-am uitat si la B2013 AL care e un dipper clasic, cu termosifon;
acelasi grup ca si Strega (fara acea 'camasa' interioara, dar fara incalzire electrica), boiler 5l, incalzire cu gaz;
mi se parea preferabil lui Londinium I, nu numai ca pret;
sigur, nu ma gandesc la o alternativa la o manuala cu levier, ci la 'boala upgrade-ului' Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#9
nu prea inteleg populariatatea altor leviere proconsumer comparabile cu strega.. strega pare sa abie doar avantaje (si in afara de pret) fata de restul
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#10
(01-10-2016, 15:37)radudani Wrote:
(01-10-2016, 14:37)Vladislav Wrote: Am văzut ca are si un Bezzera . Din experiența cu Strega, va spun ca merită

da, e un 'vintage'...Milano "Family" Lever...

inainte de a comanda Strega, m-am uitat si la B2013 AL care e un dipper clasic, cu termosifon;
acelasi grup ca si Strega (fara acea 'camasa' interioara, dar fara incalzire electrica), boiler 5l, incalzire cu gaz;
mi se parea preferabil lui Londinium I, nu numai ca pret;
sigur, nu ma gandesc la o alternativa la o manuala cu levier, ci la 'boala upgrade-ului' Smile


M-am uitat si eu la B2013 AL dar nu avea nici preț (probabil se negociază prețul la profesionale sau...cine știe ) , da , e dipper clasic dar cu boilerul de 5 litri, se încălzește mai greu , plus apa din boiler reîncălzită si răcita în regim de uz casnic . Așa că Strega cu boilerul de 2 litri , e perfect (personal cred că si ce de 4,5 litri al lui Alex Leva e prea mare pentru uz casnic )
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#11
Continui aici, decat sa deschid alt topic... 

So, de curand mi s-a pus pata pe un open boiler, dar nu vreau Caravel.
Pe langa cele enumerate pana acum, am mai descoperit Comocafe, catre care inclin, am si ratat recent una pe ebay din neatentie, era intr-o stare impecabila si s-a dat la un pret mult sub media la care se gaseste una rar, la 2-3 luni odata...
Mi-ati mai atras atentia asupra Mini Gaggia, dar pare unobtainium, si cand se gaseste nu foarte ieftina...
La Peppina pare cea mai lesne, dar are un aer cam batranesc... Comocafe tocmai asta a reusit, sa o copieze si sa ii dea un aer modern (in anii '60 !) doar schimband rezervorul cu unul de sticla.
Ar mai fi si micro Cimbali , dar parca vad ca e tot un pavoni... nu ca ar fi rau, doar ca incompatibilitate cu finalitate divort pe bursa Smile

Alte sugestii de la cei care au avut dileme din astea la un moment dat?
 
Reply
#12
Eu nu am gasit nicaieri daca arcul lui Comocafe ajunge la 9 bar, stiu ca la Gaggia Mini nu ajungea la 9, nici la EMCAL, fara arcul suplimentar. Sau, in fine, poate ai o sursa de arcuri calibrate la 9 bar, ceea ce nu e exclus - daca a aparut unul suplimentar pt Elektra, de ce sa nu apara si pt Comocafe.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#13
Ce credeti, cat merita o Mini gaggia, reconditionata, arata impecabil, set de garnituri nou...? 200 e-uro, transport inclus Confused

Si in general, care ar fi cea mai best for the money masina din clasa asta open boiler... vintage, ca sa nu sariti cu Strietman Big Grin
 
Reply
#14
(07-11-2018, 15:46)renatoa Wrote: Pai hai sa despicam pistonul in 4 in topicul de open boiler, unde am intrebat alaltaieri, si nimic...

L-as despica, dar nu am vazut alt open boiler in afara de cel al colegului Nuromancer la un eveniment...

Da, ar fi ideal un open boiler bine construit la un pret ok.

Daca o sa construiesti tu unul, eu ma inscriu pe lista de testeri Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#15
Pana sa construiesc... eu intreb care din cele de pa piata de vintage merita 200 euro...

Chiar asa, de unde ideea asta creatza cu construitul ?  Confused Huh Nu ca ar fi imposibil... Big Grin
 
Reply
#16
(07-11-2018, 21:54)renatoa Wrote: Pana sa construiesc... eu intreb care din cele de pa piata de vintage merita 200 euro...

Chiar asa, de unde ideea asta creatza cu construitul ?  Confused Huh Nu ca ar fi imposibil... Big Grin

Tin minte ca ai avut o initiativa cu construitul unui prajitor pt acasa, am vrut eu sa te intreb de el, dar am realizat ca imi lipseste timpul deocamdata. Si mi-am imaginat eu ca cine face un prajitor poate face si un open boiler Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#17
Prajitoarele sunt mai simple... si am facut vreo 3 pana acum...

Pentru pistonul ala imi trebuie masina si meserias chiar peste ce poate Hedone.
 
Reply
#18
Poate le stii , poate nu.

https://www.home-barista.com/levers/anot...40964.html

http://coffee-deus-ex-machina.tumblr.com/

https://www.home-barista.com/levers/robo...t4141.html
 
Reply
#19
Daca tot este, am zis de ce nu? Ce zici renatoa, ceva idei? un grup donatie pe care sa-l modific? eu as fi grup de 80 dar nu se gasesc site pt asa ceva.

Vreau ceva simplu, fara multi senzori si fara multa electrica. Pot modifica orice grup, cu gauri pe unde sa intre apa si vreau open boiler.

[Image: 7yRaidd.jpg]
 
Reply
#20
De link-urile 1 si 3 stiam, deus ex merita intr-adevar studiata, e aproape de clasa strietman Smile

De ce as merge pe grup asa mare, doar nu o fi si aici vreo logica ascunsa ca bigger is better ?  Confused Huh
Daca fac asa ceva, trebuie aleasa marimea cea mai populara, 58 mm.
Sau cea de pavoni, unul din cele mai mici grupuri existente, si destul de popular si el...
10% in diametru inseamna 20% mai multa forta necesara, sa zicem de la 10 la 12 kg, daca vreau asa ceva trebuie sa il poata opera si sotia, ea e bautoare de "stoarsa" Wink

Mai pun inca o realizare, cu piese luate de unde nu te-ai fi gandit Smile
https://www.youtube.com/watch?v=8gXna9N0OiE

LE: am vazut presa de fructe dupa ce am postat, o am si eu in vedere, am pomenit de o asemenea "contraptie" in 2-3 locuri prin forum, cred ca cel mai simplu ar fi de luat un grup de flair, se vinde ca spare, 45$, si facut sa se potriveasca intr-o presa din asta de fructe, si gata, job done.
Dar betmen vrea sa arate ca strietman Big Grin
 
Reply
#21
Baza este foarte mare, si are 4 picioare mari de cauciuc, nu aluneca nicaieri, nici nu se rastoarna. Storcatorul este pentru citrice mari, gen grapefruit si rodii, deci e destul de mare, nu-ti imagina ceva mic.

Manerul este suficient de lung si robust sa atingi cu usurinta 9 bar.

Acea palnie care e prinsa pe ax se poate da jos, se desurubeaza iar axul apasa direct pe pistonul de flair.

Gasesti si la 70-100ron asa ceva:

https://www.olx.ro/oferta/storcator-manu...ed2119d43a

Am avut Pavoni, dar storcatorul asta pare mai rezistent, pot sa trag mai tare decat de Pavoni. /Despre forta de apasare nu imi pasa, apas lejer cu 100kg+.
 
Reply
#22
Deci ai atacat constructia unei masini din astea pana la urma ?

M-ar tenta dar ma uit exact pe dos, dupa o presa cat mai mica, chiar cat cea de flair de exemplu, cea de fructe nu m-am aruncat inca la una tocmai din cauza marimii...
Fac schitze daca ar merge sa modific o presa de usturoi in scopul asta Big Grin
 
Reply
#23
Ce ziceam... may the force... One Big Grin

https://www.youtube.com/watch?v=AmgVxpQGk00
 
Reply
#24
Am lasat proiectul mai in umbra. Beau insa suc de citrice foarte bun pe presa.

Flair-ul nou cel fara fund/naked mi-a zis un coleg de forum ca are 4cm diametru jos, in gaura in care il bagi.

Cel nou pare mult mai mic, eu banuiesc ca are 2cm.

Gaura mea de la presa este de 3cm fix, o varianta ar fi sa adaptez ceva. Insa sunt prea prins in alte proiecte pe care vreau sa le termin pana de craciun. (espressor+rasnita imbunatatiri).
 
Reply
#25
Ceva util pentru un preheater:

https://www.olx.ro/oferta/rezistenta-ele...bJNKG.html
 
Reply
#26
Nici pe departe... avem de mentinut, nu de incalzit... 100 mL cel mult, plaja de maxim 10 grade, apa se pune deja fiarta, ca de aia vorbim de open boiler...
Cel mai probabil as folosi asa ceva:
https://www.olx.ro/oferta/rezistenta-inc...5Fp3S.html

...daca nu mai curand inductie, daca materialul cilindrului permite... google "120W induction heater"

Referitor la necesarul de putere, retineti valoarea asta: 422W - 100 ml - 1 grad - 1 secunda , si multiplicati/impartiti corespunzator cu ce/cat  vreti sa incalziti.
Deci 120W mi-ar permite chiar sa incalzesc 100ml de la 20 la 90 in vreo 6 minute.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)