Hello There, Guest! Login Register

ajutor in achizitionarea unui pachet complet

Va salut pe toti si ma bucur ca am dat de voi. Urmaresc de ceva vreme forumul insa nu ma pot decide defel. Folosesc expresor (automat) de cativa ani buni insa aici am aflat ca nu e ceea ce trebuie. Chiar daca am in casa o nou achizitie sunt dispus sa o dau si sa iau ce trebuie. Bugetul este destul de limitat, max 3500 lei!. As da pe o rasnita pana in 2000 iar restul pe un expresor. Eu beau un shot pe zi iar sotia unul dublu, deci maxim 3 cafele pe zi si in weekend intre 8 si 10 cafele in functie de musafiri. Ce achizitionez trebuie sa fie usor de folosit de sotie pentru ca eu sunt, 3-4 zile, plecat in afara tarii in timpul saptamanii. Adica as dori o rasnita automata, cu cantar desi eu pusesem ochii pe kinu, insa cred ca asta va fi greu de folosit de sotie, dimineata, cand si ea e pe fuga spre servici. As fi deschis si catre second hand desi sunt usor reticent.

Reply
Pt inceput in bugetul acesta ar trebui sa incapa un lellit cu pid sh si ca rasnita un sette sh. Succes
strietman CT1 + Honne;   Flair Signature Pro, Kinu m68

Reply
[font][font]pentru espressomani este 1600 lei : [/font][/font][font][font]https://www.olx.ro/oferta/espressor-expressor-la-cimbali-junior-dosata-IDczFUo.html[/font][/font]
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy cu PID şi termometru Eric, Gino Rossi CC45s, Cimbali Junior D-1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1.

Reply
Eu as evita HX.. cam instabile termic.. conuma multa apa.. sunt bune doar daca faci multe cafele una dupa alta si nu sunt fonduri de DB

Reply
Lelit pl41Tem si eureka mignon (macap mc42)
Lelit pl41Tem, macap mc42, sita ims12-18, nivelator 57,5

Reply
Pe un lelit cu pid am pus si eu ochii, unul nou și pentru o râșniță chiar si fara cantar fie ea și sh (mahlkonig vario home noua?)

Reply
(12-07-2019, 17:01)Neuromancer Wrote: Eu as evita HX.. cam instabile termic.. conuma multa apa.. sunt bune doar daca faci multe cafele una dupa alta si nu sunt fonduri de DB

Sa inteleg ca tu recomanzi un Lelit 41TEM in detrimentul unui HX din motive de instabilitate termica (sau alt motiv)? Inteleg ca nu comparam un HX cu Bianca, dar 41TEM?

Eu l-am avut si pe cel din urma, iar acum am HX (din motive de buget, nu intra un grup saturat). Intreaba-ma ce as alege? Wink
Expobar Office Leva | Fiorenzato F5 | Aeropress
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia Evolution | Gaggia MDF

Reply
Una e HX cu E61 și alta e unul fără.

Chiar și cele cu grup E61 nu au toate un comportament predictibil sau o rețetă care se aplica la toate.

Un SBDU fără E61 se poate transforma relativ simplu într-o mașină cu debit de apă controlabil și repetabil.
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
E adevarat, dar postarea citata generaliza comparatia, nu se referea neparat la cel din anunt.

Reply
Dar Gaggia Classic 2019 ce are? Din ce am vazut cand l-am testat, e extrem de silentios, construit binisor si face crema de lapte ok si temp surfing se face cu un flush si cu putina atentie. Pt inceput, ai nevoie de "mai cald" si "mai rece". Plus portafiltrul de 58 care mie mi se pare pretios ca ofera versatilitate.

Singurul dezavantaj e ca nu e de vanzare la barshaker... @MyR Smile
Honne, (Macap MX de vanzare), Lido 3, Strega + mecoffee, V60, Aeropress, Clever, Brikka, Barista&Co Milk Frother
Ex: Flair Pro, La Pavoni (Europiccola, Pro, Romantica) - aprox 2 ani, Magica - aprox 1 an, Lelit PL81T - aprox 3 luni, Quamar Q13 - aprox 1 an, Kinu M47 - aprox 1 an, Comandante - aprox 1 an

Reply
eu cu lelit m-am lămurit. am cumpărat un PL82 T si l-am făcut cadou. se blochează termic si cei de la service nu știu ce sa-i facă. are o electronica nefuncționala.
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy cu PID şi termometru Eric, Gino Rossi CC45s, Cimbali Junior D-1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1.

Reply
Între Gaggia 2019 și Lelit 41 TEM aș opta pentru cel din urma. Daca am citit bine , chiar daca primul vine cu presiune de aprox 9 bari din fabrica eu as jongla cu pidul de la al doilea eventual modificând presiunea la Lelit după cum am citit că se poate. Noi nu bem cafea cu lapte pt asta având un spumator separat, foarte apreciat de fiică-mea (nesquick) și de unii musafiri ce beau capucino.S-ar putea ca până la urmă să cumpăr unul dintre pachetele din secțiunea reduceri de pe forum sau un 41Tem nou și să caut un sette sau eureka sh. Totuși mai astept sugestii

Reply
Alt sfaf: Evita ca vario home ca ciuma..avand in vedere ca vrei sa foloseasca si sotia iti trebuie ceva usor de folosit.. deci ori electrica single dose (nu ai buget de asa ceva) ori sette ca are dosingul destul de ok.. pe slte rasnite o sa ii varieze dose out

Reply
(13-07-2019, 13:02)Neuromancer Wrote: Alt sfaf: Evita ca vario home ca ciuma..

Aici sunt perfect de acord, sustin 100%. Un alt foc de paie la vremea ei. Smile

Reply
(12-07-2019, 22:54)cradun Wrote: Dar Gaggia Classic 2019 ce are? Din ce am vazut cand l-am testat, e extrem de silentios, construit binisor si face crema de lapte ok si temp surfing se face cu un flush si cu putina atentie. Pt inceput, ai nevoie de "mai cald" si "mai rece". Plus portafiltrul de 58 care mie mi se pare pretios ca ofera versatilitate.

Singurul dezavantaj e ca nu e de vanzare la barshaker... @MyR Smile

:-D Noted!
Espressomani au acces la el prin Silmar 2000 chiar cu pret ok.

--

La inceput am avut in showroom un Lelit 41TEM, cu care am tras min 10-15 extractii + frotari pe zi timp de un an, cand am desfacut a fost flawless, si am schimbat doar garnitura de grup. ( a fost si curatat foarte frecvent, utilizat doar cu apa filtrata ).
Am schimbat-o pe un espressor cu grup saturat doar din cauza ca:
- clientii au devenit cunoscatori, si vroiau mai mult ( gust, control, rapiditate, etc )
- la un moment dat era 41TEM si pe langa el vreo 10 rasnite cu valoare de 10x cel putin cat espressorul.
- boala de tip "upgradoala" Big Grin

Cu Lelit-ul nu poti da gres, daca esti la inceput atunci este cea mai buna optiune fara prea multe compromisuri.
( Daca ai timp, esti passionat DIY, ai resurse, esti ok cu programare, etc atunci probabil sunt si alte optiuni dar cu mai multe compromissuri )
--Only God Can Judge Me--

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)