Hello There, Guest! Login Register

Vaper 's corner

Sunt multi cafegii ce au inlocuit "savoarea" tigarilor de langa espresso-ul perfect, cu aburul glicerinei emanat de diverse RDA-uri, RTA-uri, RDTA-uri, RDSA-uri, etc, montate pe tot feluri de moduri regulate, neregulate, full mecanice, etc.
Am deschis acest topic pentru a putea avea un colt al vaperilor espressomani, unde sa mai putem schimba cate o impresie, cate un sfat, cate un pont, etc. Orice parere, informatie, sfat despre un rda bun, un coil reusit, un mod nou, un squonker calitativ, un driptip confortabil si multe altele, sunt elemente ce ne pot tine departe (pentru totdeauna) de tutun.
Poate, pe la cate o intalnire, mai venim si cu ceva device-uri pe care altii ar dori sa le probeze. Personal, pentru ca nu prea am avut pe unde sa vad/probez diverse, am cheltuit ceva bani pe vreo 10-15 moduri, vreo 20-30 de atomizoare si diverse accesorii, ce stau degeaba prin dulapuri... Smile Daca exista interes, voi face o lista cu tot ceea ce detin...

In prezent, atomizorul de zi cu zi este Psyclone Hadaly, cu un driptip super ok de la Signaturetips, folosit ca squonker in 90% din timp, montat de cele mai multe ori pe Hcigar VT Inbox DNA75 sau VV Pulse BF 80W (desi sunt cam fan DNA).
Rezistenta cea mai utilizata este Ni80 dual fused clapton, 2x26GA+38GA, 4/5 spire, diametru interior 3mm.
Lichidele mi le fac singur, de mai bine de un an, cu toate materiile prime cumparate (on-line) din UK.

In cateva zile ar trebui sa primesc din UK noul Psyclone Citadel.
O alta "noutate" ce mi-a trezit interesul, a fost postata de colegul
kamasi , chiar aici. Poate ne spune mai multe pe topicul asta... Smile

Voi ce folositi? Sau ce "noutate" va inspira?
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST & IMS baskets, Acaia Pearl, Bravo Tools
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press, Moka

Reply
(17-10-2018, 13:36)KrisssKros Wrote: Sunt multi cafegii ce au inlocuit "savoarea" tigarilor de langa espresso-ul perfect, cu aburul glicerinei emanat de diverse RDA-uri, RTA-uri, RDTA-uri, RDSA-uri, etc, montate pe tot feluri de moduri regulate, neregulate, full mecanice, etc.
Am deschis acest topic pentru a putea avea un colt al vaperilor espressomani, unde sa mai putem schimba cate o impresie, cate un sfat, cate un pont, etc. Orice parere, informatie, sfat despre un rda bun, un coil reusit, un mod nou, un squonker calitativ, un driptip confortabil si multe altele, sunt elemente ce ne pot tine departe (pentru totdeauna) de tutun.
Poate, pe la cate o intalnire, mai venim si cu ceva device-uri pe care altii ar dori sa le probeze. Personal, pentru ca nu prea am avut pe unde sa vad/probez diverse, am cheltuit ceva bani pe vreo 10-15 moduri, vreo 20-30 de atomizoare si diverse accesorii, ce stau degeaba prin dulapuri... Smile Daca exista interes, voi face o lista cu tot ceea ce detin...

In prezent, atomizorul de zi cu zi este Psyclone Hadaly, cu un driptip super ok de la Signaturetips, folosit ca squonker in 90% din timp, montat de cele mai multe ori pe Hcigar VT Inbox DNA75 sau VV Pulse BF 80W (desi sunt cam fan DNA).
Rezistenta cea mai utilizata este Ni80 dual fused clapton, 2x26GA+38GA, 4/5 spire, diametru interior 3mm.
Lichidele mi le fac singur, de mai bine de un an, cu toate materiile prime cumparate (on-line) din UK.

In cateva zile ar trebui sa primesc din UK noul Psyclone Citadel.
O alta "noutate" ce mi-a trezit interesul, a fost postata de colegul
kamasi , chiar aici. Poate ne spune mai multe pe topicul asta... Smile

Voi ce folositi? Sau ce "noutate" va inspira?
Ha, vapez din 2012, din august 2013 am trecut pe scule mai bune si din 2015 imi fac singur modurile.
Folosesc dor lichide facute de mine.
Ca atomizoare folosesc doar MTL (moth to long), kayfun v3 mini, doggy, spica, berserker, berserker mini, Galaxis BF.......

[Image: 1DIIUsn.jpg][Image: Xbq0BMo.jpg]
[Image: 8tn78Na.jpg][Image: qXVN9jt.jpg][Image: NmSQaXr.jpg][Image: sEXvtpc.jpg][Image: wTQEtIL.jpg][Image: WbuFqFh.jpg][Image: FnSqyf2.jpg]
Gaggia Babby Class, Ascaso i-Steel, tamper Kamasi, OCD Kamasi

Reply
Fain mod @kamasi! Si eu vapez de putina vreme, de prin 2017. Momentan ma joc cu un Vaporesso Revenger si cam atat. Isi face treaba decent.
Lichidele le iau de la un vape shop din Bucuresti unde am posibilitatea sa le dau "reteta" personala de x% VG, X%PG si eventual ceva apa, toate intr-o sticluta de 100ml. Nicotina o pun eu separat. O aroma pe care o vapez in ultima vreme si imi place la nebunie este Red Astaire (Fructe de padure, struguri negri, eucalipt, anason si mentol.)
Lelit PL41TEM PID + Lelit PL43MMi + Tamper Dinamometric 57.5mm + Nivelator Motta 57.5mm + Sita IMS 12/18g 57mm (BS1533)
--------

Reply
Felicitari kamasi ! Ai scutit buget serios facandu-ti singur modurile... Cel negru, cu DNA60, arata chiar bine. Cu putin mai mult efort la finisaje, ai putea vinde lejer cate unul, din cand in cand.. Smile
Imi place si proiectul de squonker. As fi chiar interesat de mai multe detalii, daca il pui in opera si faci vreunul in plus. E pe zona mea.. Smile
Eu vapez (in general) DL, dar restrictiv, de aceea Hadaly si Krma sunt preferatele mele. Sunt in zona de "flavour chasing".
Chiar ma gandeam sa imi iau si un MTL bun, sa-mi mai aduc aminte de vremurile de odinioara Smile Eram cu ochii pe un Kayfun Prime, dar nu prea mai sunt la curent cu MTL-urile.

Nikku, incearca sa iti faci singur lichidele, e foarte simplu, iesi sigur mult mai ieftin si stii ce pui in ele. Parerea mea e sa renunti la apa, face doar rau. Extrem de putina apa se folosea cu ani de zile in urma, cand rezistentele pre-made aveau gauri de alimentare foarte mici si trebuia ca lichidul sa fie foarte fluid, ceea ce nu mai e cazul in zilele noastre.
PG (si VG) de calitate gasesti la darkstarvapour.co.uk . Concentrate si single flavours pentru retete, eu imi iau de la darkstarvapour.co.uk si chefsflavours.co.uk .
[Image: mSmAdEh.jpg]
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST & IMS baskets, Acaia Pearl, Bravo Tools
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press, Moka

Reply
(17-10-2018, 20:38)KrisssKros Wrote: Felicitari kamasi ! Ai scutit buget serios facandu-ti singur modurile... Cel negru, cu DNA60, arata chiar bine. Cu putin mai mult efort la finisaje, ai putea vinde lejer cate unul, din cand in cand.. Smile
Imi place si proiectul de squonker. As fi chiar interesat de mai multe detalii, daca il pui in opera si faci vreunul in plus. E pe zona mea.. Smile
Eu vapez (in general) DL, dar restrictiv, de aceea Hadaly si Krma sunt preferatele mele. Sunt in zona de "flavour chasing".
Chiar ma gandeam sa imi iau si un MTL bun, sa-mi mai aduc aminte de vremurile de odinioara Smile Eram cu ochii pe un Kayfun Prime, dar nu prea mai sunt la curent cu MTL-urile.

Nikku, incearca sa iti faci singur lichidele, e foarte simplu, iesi sigur mult mai ieftin si stii ce pui in ele. Parerea mea e sa renunti la apa, face doar rau. Extrem de putina apa se folosea cu ani de zile in urma, cand rezistentele pre-made aveau gauri de alimentare foarte mici si trebuia ca lichidul sa fie foarte fluid, ceea ce nu mai e cazul in zilele noastre.
PG (si VG) de calitate gasesti la darkstarvapour.co.uk . Concentrate si single flavours pentru retete, eu imi iau de la darkstarvapour.co.uk si chefsflavours.co.uk .
[Image: mSmAdEh.jpg]

din 58 de moduri 50 au fost comenzi si se gasesc la diferiti vaperi

Reply
(17-10-2018, 20:51)kamasi Wrote: din 58 de moduri 50 au fost comenzi si se gasesc la diferiti vaperi

Deja m-ai facut sa-mi doresc sa-ti fac o vizita Smile

Reply
Desi vapez de pe vremea cand au aparut la noi in tara acele chestii cu led in varf ca sa imite tigareta clasica recunosc ca inteleg circa 5% din termenii pe care ii folositi in discutiile de mai sus  Huh
Eu vapez acum pe un mod electronic cu 2 acumulatori, atomizor eleaf lemo caruia ii confectionez eu rezistenta si lichide pe care mi le fac singur. Toate astea mi le cumpar online din .ro
Rancilio S26 - HX, Eureka Mignon, Forever Moka Conny inox.

Reply
Salutare! 

Din toate jucariile din dotare am ramas exclusiv pe squonk pentru aroma si comoditate. SQ cu Krma RDA si Storm cu Gass GR1. Ca lichide prefer dulcegariile  Smile

[Image: yj3JD9a.jpg]
Bezzera BZ10 S PM, Vario Home

Reply
(18-10-2018, 13:04)GeorgeP Wrote: Salutare! 

Din toate jucariile din dotare am ramas exclusiv pe squonk pentru aroma si comoditate. SQ cu Krma RDA si Storm cu Gass GR1. Ca lichide prefer dulcegariile  Smile

[Image: yj3JD9a.jpg]
abia saptamana trecuta am gasit atomizorul care imi place pe BF Galaxies RDTA
deocamdata merge pe un BF vechi, dar in curand termin proiectul pentru cel negru din rasina

[Image: yK6jCrY.jpg][Image: PgiPXzb.jpg]
[Image: SMUgeLf.jpg]

Reply
Ha, vaper si eu de fo' 4 ani, insa de abia acum am gasit threadul asta.
Felicitari kamasi. Am incercat si eu squonkingul, dar nu m-am impacat cu el.
Am ramas cu vechiul triade dna 250 (a vazut la viata lui multe batalii, dar zvacneste si acum ca-n prima zi) si ultima achizitie e un dna paranormal, le folosesc in paralel (am un lichid cu ceva menta sa-mi mai resetez papilele. Iubesc tot ce inseamna strawberries, dar daca vapez cateva ore, nu mai simt nimic, si tre' reset).

Lichidele, le iau de pe boss flavour, boss shots, si adaug eu vg/nic. Am luat ceva si de la novavapes de bf asta. Bineinteles tot cu capsune.

Ca si builduri, merg pe zona ~0.17-0.2 ohmi

Attached Files Thumbnail(s)

Expobar Brewtus IV | Honne Slim | tamper Espro Calibrated 58.35mm | Brewista II | nivelator Scarlet | site IMS | Cafflano Kompresso

Reply
Salutare.
     Ma bucur sa vad pasiuni comune la membrii. Cafeaua este de fapt motivul pentru care acum cca 7 ani nu am lasat nicotina de tot. Am putine vicii, pe primul loc fiind o aroma buna de cafea si un abur de ET pe masura. Am trecut aproape prin toata istoria tigarii electronice, atat cat este ea. Am probat o gramada de moduri si atomizoare, am bucatarit o multime de lichide.

Tot asa cum vad ca fac expresomanii profesionisti de pe forum, niciodata nu am fost multumit 100% de rezultate si pot spune ca inca caut perfectiunea si tresar la toate noutatile care apar in domeniu.

Am ramas in final la 3 moduri pe care le folosesc: Lost Vape Paranormal DNA250C, Joyetech eVic Primo Mini si Pioneer4You iPV 8.

Sunt adeptul LI si ca atare atomizoarele sunt din domeniu : Aromamizer Supreme V2; OBS Engine si OBS Engine II.  Acum  ma pregatesc fara tragere de inima sa fac trecerea inapoi la MTL. Am un Kayfun Prime si un un intreg  set  de Coppervape Hussar,  din care  trag  rar si fara chef . Am in asteptare un YFTK Flash e-vapor V4.5, de la care am mari asteptari. Trecerea de la LI la MTL, o sa o incerc deoarece vreau sa scad consumul de lichid. Sper sa si reusesc. De cativa ani lichidele folosite sunt amestecuri personale.
Porlex Mini,AeroPress,Eureka Mingnon Specialita 15BL,Cafflano Kompresso,Moka Pot,French Press, Ibric(Cu), Lingurita(Ag)  :blush:

Reply
(03-12-2018, 16:03)HORATUCU Wrote: Salutare.
     Ma bucur sa vad pasiuni comune la membrii. Cafeaua este de fapt motivul pentru care acum cca 7 ani nu am lasat nicotina de tot. Am putine vicii, pe primul loc fiind o aroma buna de cafea si un abur de ET pe masura. Am trecut aproape prin toata istoria tigarii electronice, atat cat este ea. Am probat o gramada de moduri si atomizoare, am bucatarit o multime de lichide.

Tot asa cum vad ca fac expresomanii profesionisti de pe forum, niciodata nu am fost multumit 100% de rezultate si pot spune ca inca caut perfectiunea si tresar la toate noutatile care apar in domeniu.

Am ramas in final la 3 moduri pe care le folosesc: Lost Vape Paranormal DNA250C, Joyetech eVic Primo Mini si Pioneer4You iPV 8.

Sunt adeptul LI si ca atare atomizoarele sunt din domeniu : Aromamizer Supreme V2; OBS Engine si OBS Engine II.  Acum  ma pregatesc fara tragere de inima sa fac trecerea inapoi la MTL. Am un Kayfun Prime si un un intreg  set  de Coppervape Hussar,  din care  trag  rar si fara chef . Am in asteptare un YFTK Flash e-vapor V4.5, de la care am mari asteptari. Trecerea de la LI la MTL, o sa o incerc deoarece vreau sa scad consumul de lichid. Sper sa si reusesc. De cativa ani lichidele folosite sunt amestecuri personale.
Bun, din 2013, folosesc lichide in amestec propriu, mix 1 si mix 3, da' si aromele cesar's blend si tribaco de la vapez, imi plac tutunoasele lor.

Reply
Stii ca gusturile sunt impartite. In principiu eu sunt numai pe tutunoase. Orice alta aroma, imi intoarce stomacul pe dos. Dintre tutunoase, eu nu suport cele care au caramel in ele, nici un gram. Acum ce folosesc eu :French pipe(L&A);M Type(PA);Tutun Selectionat(Cloud vapes);Old Harbour,Black Horse,Tobacco ACE N.1,Tobacco Cloves,Lacky Straike,Cowboy,Palm All,USA MIX(toate ECIG). Rreori folosesc o singura aroma. Le combin dupa momentul in care sunt.
Pe LI folosesc maxim 3% aroma. Pe MTL insa cere mai mult, nu stiu cat,pentru ca sunt doar la nivelul de intentie de a ma reintoarce la MTL, cum am mai zis.
Porlex Mini,AeroPress,Eureka Mingnon Specialita 15BL,Cafflano Kompresso,Moka Pot,French Press, Ibric(Cu), Lingurita(Ag)  :blush:

Reply
Mi-a venit YFTK Flash e-Vapor V4.5 luat de pe FT. Nu degeaba are atatea review-uri bune.
Dintre toate atomizoarele de MTL pe care le-am incercat, acesta reda intradevar aroma exceptional. Materiale, constructie, functionare,toate la superlativ.
Aviz MTL-isti, astazi inca se poate lua de pe FT cu reducere de 15% folosind codul: XMAS2018
Il gasiti cu SKU: 9641559 . Eu il folosesc impreuna cu SKU: 9675929

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Proiect finalizat pentru IPV 6x[Image: n9qr1fw.jpg][Image: Ras463o.jpg][Image: YSTzOwS.jpg][Image: 8job6ib.jpg][Image: nRLNEzl.jpg]

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)