Hello There, Guest! Login Register


Vand rasnita ECM si cutite SSP

#1
Vand ECM S-Automatika cumparata de la importator in iulie 2019 - pret 2300 RON (pretul la importator este 3582 RON). O vand pentru ca prefer gustul in ceasca pe care il obtin cu rasnitele conice, folosite cu Strega.

Acum am montate pe ea cutite SSP Red Speed, pe care le vand si separat, dar ar fi pacat sa nu fie folosite impreuna - pret 1000 RON (pretul cu tot cu taxele vamale a fost 1100 RON).

Am cumparat cutitele SSP pentru ca am citit ca reprezinta un real upgrade, geometria cutitelor SSP asemanandu-se cu geometria cutitelor de K30. Gustul in ceasca este, ca si ce obtineam cu cutitele originale, la fel de echilibrat, dar cutitele SSP dau un plus de claritate, din cate am apucat eu sa testez pana acum.

Preturile sunt fixe.

Cutitele SSP teoretic se potrivesc pe mai multe modele de rasnite cu cutite de 64 (Mazzer, Ceado, Macap), insa nu am informatii sigure despre acest lucru.

Revin cu poze in aceasta seara, stiu ca fotografiile sunt obligatorii si ca au existat in ultima vreme mai multe incalcari ale acestei reguli, nu intentionez si eu sa fac la fel Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
#2
[Image: SURtlnp.jpg][Image: OCAWAuy.jpg]

[Image: HPFP61z.jpg]
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
#3
In loc de up, o sa scriu ce mi s-a parut interesant la ea cand am luat-o:

- e mica, are dimensiuni potrivite pt utilizare casnica: fara hopper, e ceva mai scunda decat Niche. Asta o face foarte simplu de curatat, pt ca se poate "rasturna" foarte usor;

[Image: EqFtlbs.jpg]

- e puternica, la 450 w, asta o face sa abordeze prajiri light foarte constant. La cum vad eu, o alta rasnita care are un cuplu mai scazut generat de o putere mai mica poate determina viteze de rasnire inconsistente in cazul boabelor prajite light;

- are cutite de 64, marime care reprezinta un standard apreciat in domeniu, dar, in acelasi timp, marimea de 64 inseamna si ca acest cutite sunt usor de aliniat (desi eu nu mi-am batut capul cu alinierea, constructia suportului de cutite face ca problemele de aliniere sa fie destul de putin probabil sa apara). Asta inseamna si ca aceasta rasnita ofera o macinatura tipica de "cutite plate", pentru mine a fost o experienta interesanta sa o folosesc;

- are o constructie de excelenta calitate, majoritatea pieselor de metal, acces facil la tablita anti-clumping;

- impreuna cu Mazzer SJ si Anfim, face parte din grupul de 3 rasnite pentru care coreenii de la SSP fac cutite custom pe dimensiunea 64. Cutitele SSP reprezinta, dupa parerea mea, un mare upgrade. Pot sa montez la loc si cutitele stock fara nici o problema, insa ar fi pacat sa nu fie folosite SSP-urile;

- Folosita on demand, cu timer-ul, e foarte usor de manevrat, poate face shot-uri unul dupa altul aducand in portafiltru aceeasi cantitate de cafea (desi eu mereu cantaresc si portafiltrul). Asta e foarte ok atunci cand ai mai multi invitati, nu e neaparat un atu cand faci un singur espresso. E si foarte silentioasa.

Asa cum spuneam in primul post, o dau pentru ca am ajuns la concluzia ca leverul meu cere o rasnita conica pentru a oferi rezultate optime.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
#4
Valabil.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
#5
Doar in varianta ECM + SSP , sunt interesat si de schimb cu rasnita Mazzer Mini sau Super Jolly, numai sa fie in stare foarte buna, plus sau minus diferenta. Nu ma intereseaza daca e cu dozator sau nu, doar sa fie in stare foarte buna functionala si estetica.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
#6
Preturi noi: rasnita - 2100 RON, cutite - 800 RON.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
#7
(25-02-2020, 14:13)cradun Wrote: Preturi noi: rasnita - 2100 RON, cutite - 800 RON.

Ma refeream la ECM + cutite stock ECM: 2100, cutite add-on SSP Red Speed pt ECM, geometrie de espresso: 800
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
#8
Rasnita e rezervata, cutitele SSP sunt disponibile.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
#9
Vandute pe forum, rasnita la 2000, cutitele la 700. Se poate inchide. Multumesc pt gazduire!
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)