Hello There, Guest! Login Register


Vand espressor Isomac Venus

#1
Isomac Venus
A fost cumparat de pe Ebay Germania in 2015 de la cineva care il vindea pentru ca iesise din garantie.
A fost utilizat doar cu apa Bucovina- decalcifiat si realizat backflush periodic.
Se vinde cu 2 portafiltrele originale de marime standard (58 mm) și 2 site- portafiltrul cu picurator simplu e nou. Eu am folosit un portafiltru ECM.
Bonus: pompa ARS cumparata la achizitia de grup pt cine vrea sa-l faca mai silentios.
Folosit pt. 2 espresso/zi.

* Schimbat vârful cu 2 găuri de la tija de abur.
* Rezervor de apă - 3 litri,
* Boiler cu rezistenta de 1200 W și capacitate de 400ml.
* Suprafața fara zgarieturi si urme evidente.
* Pompă ULKA schimbata la achizitie.
* PID-ul AUBER SYL-2352 si termocupla PT 100M4 comandate din SUA.

Pret fix 1900 lei. Predare personala.
[Image: 2atzUq0.jpg][Image: KvALyvD.jpg]
[Image: rZMyrwp.jpg][Image: O0rKhid.png]
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
#2
Salut! Ti-am lasat un pm
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
#3
Espressor disponibil.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
#4
Up! 1800 lei.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
#5
Valabil
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
#6
Valabil
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
#7
Valabil
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
#8
1700 lei
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
#9
valabil
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
#10
Ma mananca sa-ti fac o oferta. Cam in cat timp se incalzeste? la o temperatura normala.
 
#11
Dupa 15 minute poti face espresso. Cele mai bune rezultate le obtii dupa 20.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
#12
Vandut. Pret final 1600 lei.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
#13
Multumesc, sunt foarte incantat. Un aparat foarte bine construit, ca si calitate mult peste gaggia/lelit,brewtus, si chiar bezzera. Ma mir ca nu l-a cumparat nimeni de atata timp.

Tabla mult mai groasa decat la orice, tavita de scurgere apa serioasa, switch-urile sunt foarte bine construite, se apasa greu nu au pic de joc. Timp de incalzire: 15 minute.

Am inceput sa ma bag deja in el, i-am schimbat pompa, e dead silent acum, am scazut presiunea la 7.3 bar. Urmeaza niste modificari masive (boiler incalzit pe exterior sau izolat, si sa jonglam putin cu presiunea in extractie).
[Image: VC735aO.jpg][Image: 7BqfTPD.jpg]
 
#14
Isomac-urile au fost facute mult timp (o parte chiar si acum) de catre..Lelit Smile   La fel si La Pavoni semiautomate, fiind acelasi grup de firme. Practic de aia nu au avut foarte mare succes la nivel mondial (desi nu stau rau) pentru ca nu puteau concura ca si pret  modelele Lelit existente. Adica nu putea face aia de la fabrica un PL41TEM pt Isomac, mai ieftin...

Fata de Gaggia nu se compara sau fata de unele Lelit-uri (n-ai vazut PL60, PL62S) dar fata de Brewtus o avea tabla mai lucioasa si switch-urile mai ferme, plus ceva chestii de design mai finute, altfel nu vad cum sa fie mai bine "construit" fata de un DB cu E61  Smile (poze tot Manu aici)

Stapanire frumoasa si asteptam modificarile!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#15
Sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de el asa cum m-am bucurat si eu. Si eu astept cu interes tunarea lui.
Asa cum am mai spus am trecut la Brewtus doar datorita numarului mare de shoturi consecutive pe care le poate face. Nu vreau sa mai petrec inca un revelion langa un sbdu ca sa fac espresso/cappuccino Smile. Exagerez, dar nu sunt departe de adevar Smile)
Inca nu m-am obisnuit cu timpul mare de asteptare pt incalzire necesar Expobar-ului ceea ma face putin nostalgic cand ma gandesc la Venus.
Si da, fata de alte SBDU-uri datorita tablei groase e un adevarat tanc, acesta fiind si motivul pentru care pompa Ulka nu se auzea asa tare in comparatia facuta de mine cu Expobarul inainte de a-i monta pulser-ul.

Ca un sfat... daca vreti SBDU si aveti vreo oferta pt un Venus in stare buna, nu stati pe ganduri ca nu aveti cum sa dati gres. (boiler mare si din alama, incalzire rapida, stabilitate in timpul extractiei, piese relativ ieftine). Spatiu pe blat sa aveti ca e destul de mare in comparatie cu alte SBDU-uri .
Acum ii pot face reclama fara sa fiu interpretat Smile)
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
#16
Cu puțin lucru manual si ceva studiu pe partea de arduino, se poate face un DB mult sub prețul unui DB de firmă :

https://youtu.be/7z5wWEMZ9Ro
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)