Hello There, Guest! Login Register

Vand HX Rancilio S2?

Espressorul este achizitionat de pe olx acum aproximativ 2 ani si a beneficiat de o revizie totala intr-un service competent ce a constat in urmatoarele:
  • Desfacut boiler si tevi si bagate in solutie speciala cu acid pentru curatare si decalcifiere
  • Montat la loc
  • Inlocuit presostat si pompa rotativa cu altele noi
  • Inlocuit ceas ce indica presiunea de lucru cu altul original
  • Inlocuit garnitura dus cu alta noua
  • Vopsit in camp electrostatic in culoarea originala partile laterale ale acestuia
  • Inlocuit sitele de dus si cea din portafiltru cu altele noi IMS
  • I-am inlocuit portafiltrul cu un altul nou, original Rancilio
L-am folosit initial cu alimentare apa de la bidon apoi, racordat la retea. Am folosit doar filtre de sedimente pe alimentare apa.  Am mai montat un robinet pe intrarea acestuia in interior pentru a obtine o anumita cantitate de apa intr-un anumit timp dar acesta se poate scoate cu usurinta daca nu se doreste folosirea lui sau, dat pe maxim. Boilerul si conductele sunt din cupru. La un moment dat in timp a cedat teava de steamer si a fost inlocuita cu alta de la un alt professional cu 4 gauri. Nu am fost multumit de rezultatul frotarii cu aceasta si a trebuit sa astup 2 din cele 4 gauri cu scobitori infipte si apoi rupte la ras Big Grin. La un moment dat a cedat intrerupatorul de on/off si l-am inlocuit cu altul after market pe care cred ca l-am conectat gresit in sensul ca nu se aprinde led-ul acestuia dar, face functia principala pentru care a fost conceput. Banuiesc ca se poate rezolva prin inversarea pin-ilor infipti in el dar pe mine nu m-a preocupat acest aspect. Se livreaza cu tamper confectionat din inox alimentar care la apasare vine exact la buza de sus a sitei la 17 grame de cafea cum l-am folosit eu. Se va da si o sita originala rancilio cu alt tamper confectionat tot din inox alimentar.
In caz ca aveti ganduri de a-l pune pe blatul din bucatarie acesta are dimensiunile urmatoare:
Latime (frontala): 37,5 cm
Adancime: 52 cm
Inaltime: 47 cm
Minunata bestie este de cursa lunga in sensul ca totul e simplu si nu vad ce ar putea ceda fara a fi usor inlocuit! In aproximativ 15 minute este gata de lucru daca este nevoie dar mult mai ok este sa il lasati circa 40-45 minute ca sa fie perfect apt de lucru(parere personala dar, trebuie testat in functie de gustul dvs.). Eu l-am folosit pentru a extrage in medie 3-4 espresso pe zi. Presostatul este setat pe maxim 6 bari dar poate fi setat in functie de preferintele personale la 8 bari sau mai mult fara probleme. In acest sens pot sa ofer si un alt portafiltru ce are conectat un indicator de presiune.
Am scris S2? Pentru ca nu mai are eticheta pe el pentru a identifica modelul exact. Poate fi S24, S26, sau pe acolo.
Prefer predare personala(Pitesti) avand in vedere ca este o bestie destul de greoaie pentru spatele meu. Deasemenea accept orice teste din partea viitorului proprietar.
Ma despart de el pentru pretul de 2500 ron.

Eureka Mignon, Soy C2G si AeroPress.

Up!

Offtopic: am avut acest tip de espressor ~ 3 ani. Al meu era S26. Din câte țin minte diferența era că S26 avea pompă rotativă și S24 avea pompă cu vibrare.
Baftă la vânzare și felicitări viitorului nou posesor. O bestie de aparat, merită fiecare bănuț.
Espresso: Londinium-R
Râșnițe: Hedone Honne Slim, Kinu M47
Site: VST 18g ridgeless, IMS 21g
Duș: IMS Precision µ200
Brew: GOAT STORY GINA - Smart, Brewista Artisan Kettle, Aeropress
Misc: Motta Distribution Tool, Londinium Distribution Tool, Londinium Dosing Funnel, Espazzola

Up!

Multumesc de gazduire! Se poate inchide topicul!
Espressorul a fost vandut in afara forumului.

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)