Hello There, Guest! Login Register


Vând Rok espresso maker

#1
Rok espresso maker cu baza de tampare.
Preț: 300 lei.

La mine sta degeaba de prea mult timp.
Perfect funcțional dar cu urme de utilizare. Vine in cutia originala cu dispozitivul de frotare. Mai jos un cappuccino cu soia. [Image: cb4522e8c07e0ac17cf99a5ea7a5d571.jpg]
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
#2
Subscriu!
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
#3
După băiță. Curățat cu pullycaf. Cam scârțâie acum dar funcționează ireproșabil. [Image: 2c825c5f9859486132148d522febd13b.jpg]
Honoriu, tel. contact trimis.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
#4
Am schimbat garnitura pentru că aveam pierderi mici de presiune. După schimbare am realizat că nu pe la garnitura sunt pierderile. Am analizat mai atent și am găsit mici crăpături in plastic. Se retrage de la vânzare.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
#5
Scuze de off topic: unde este crăpătura? Pe paharul sau pe piston? (sunt ambele din plastic). Dacă este pe pistonul, se poate schimba ușor, dacă este pe paharul cred ca este posibil înlocuirea (dar nu sunt sigur).
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
#6
Sunt pe piston dar sunt numai pe partea superioara, pe unde se toarnă apă fierbinte. Nu corespund in interiorul pistonului unde suprafața este netedă. Deci nu este pistonul, nu este paharul și am schimbat garnitura de piston. Nu am garanția însă că este noua. Dacă pierdea presiune datorită unei crăpături fasaitul trebuia să rămână constant dar el încetează pentru puțin timp chiar sub acțiunea unei forțe mai mari pentru ca apoi sa revină. Nu a fost folosit deloc mult timp dar în afara de garnitura nu înțeleg pe unde ar putea scăpa presiune in partea de sus.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
#7
De analizat inlocuirea grupului cu un Cafflano Kompresso Big Grin
 
#8
Problema depistată. Am pus săpun și am văzut că scapă pe lângă garnitura. Din cele 3 una singura este bună. Cu ea pierderile sunt minime și apar doar la blocarea extracției. Cu 2 garnituri nu mai exista pierderi deloc nici la presiune maxima dar nici apa nu poate trece pentru a umple grupul. Așadar am nevoie de garnitura și apoi putem spune că funcționează ireproșabil. Crăpăturile despre care vorbeam sunt de la temperatura ridicată cu care vine pistonul in contact și sunt superficiale.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)