Hello There, Guest! Login Register


Espresso la inceput de drum pe La Pavoni

#61
Este la barshaker cel de la Gabor.
 
Reply
#62
(27-11-2018, 11:56)dev Wrote: Este la barshaker cel de la Gabor.


La 474 lei
La Pavoni Europiccola (EL) + Pressure Profiling Kit + Bong Insulator, Circular Heat Sink & Thermometer + Boiler Pressure Gauge, KINU M47, Cafflano Kompresso, Barista & Co. Milk Frother si multe alte accesorii.
 
Reply
#63
Ai 10% reducere.
 
Reply
#64
Totuși...a shitload of money, vorba aia


Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola (EL) + Pressure Profiling Kit + Bong Insulator, Circular Heat Sink & Thermometer + Boiler Pressure Gauge, KINU M47, Cafflano Kompresso, Barista & Co. Milk Frother si multe alte accesorii.
 
Reply
#65
Cauta un strungar la tine în oraș și îi tai fundul celui pe care îl ai.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#66
Mai este varianta cu tăierea portafiltrului single...s-a mai făcut pe aici

LaPavoni Milano '15, Eureka Mignon Specialita
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#67
De acord..
La Pavoni Europiccola (EL) + Pressure Profiling Kit + Bong Insulator, Circular Heat Sink & Thermometer + Boiler Pressure Gauge, KINU M47, Cafflano Kompresso, Barista & Co. Milk Frother si multe alte accesorii.
 
Reply
#68
Sau 50 de euro plus 15 transport:

https://www.lamacchinadelcaffe.com/en/po...avoni.html

Poate se aduna mai multi pavonisti si iese de o comanda de grup.
 
Reply
#69
(27-11-2018, 12:12)rdumitrescu Wrote: Cauta un strungar la tine în oraș și îi tai fundul celui pe care îl ai.

Si eu am facut la fel cu primul portafiltru. Ai doar grija sa il prinda cu ceva protectii de cauciuc sa nu il zgarie si sa fie gaura suficient de mare incat sa nu se prelinga din gaurile din extremitatile sitei pe marginile portafiltrului fara fund (pt ca exista tendinta sa nu tai "prea mult" din portafiltru").

Pe mine operatiunea m-a costat 30 de lei la strungar.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#70
Oare potriveste asta? Tamper de 51,5 am si e perfect, dar zice mai jos ca nu ar fi compatibila cu Espresso Lusso...Eu am europiccola lusso, sa fie aceeasi masina?

https://www.amazon.co.uk/Bottomless-Port...B07B8KGDND
La Pavoni Europiccola (EL) + Pressure Profiling Kit + Bong Insulator, Circular Heat Sink & Thermometer + Boiler Pressure Gauge, KINU M47, Cafflano Kompresso, Barista & Co. Milk Frother si multe alte accesorii.
 
Reply
#71
Așa pare.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#72
Si-a mai luat cineva asa ceva de pe AliExpress? Tocmai mi-am comandat. Dupa dimensiuni pare sa potriveasca sau cel mult sa necesite mici ajustari... e set de doua.

https://www.aliexpress.com/item/2pcs-lot...4c4d9JzvWo
La Pavoni Europiccola (EL) + Pressure Profiling Kit + Bong Insulator, Circular Heat Sink & Thermometer + Boiler Pressure Gauge, KINU M47, Cafflano Kompresso, Barista & Co. Milk Frother si multe alte accesorii.
 
Reply
#73
(29-11-2018, 01:26)otniel.magda Wrote: Si-a mai luat cineva asa ceva de pe AliExpress? Tocmai mi-am comandat. Dupa dimensiuni pare sa potriveasca sau cel mult sa necesite mici ajustari... e set de doua.

https://www.aliexpress.com/item/2pcs-lot...4c4d9JzvWo

Offf... scriem degeaba...  Rolleyes
 
Reply
#74
Buna. Mi-a sosit espressorul, La Pavoni Europiccola. Am fost teribil de entuziasmat... pana la prima cafea. Am tot experimentat si cantitati, si grad de rasnire, si grad de presare in sita... Gustul cafelei, in prezent, e mai bun decat la primele shoturi, insa consistenta siropoasa si crema n-am reusit sa obtin! Precizez ca folosesc cafea boabe din zona Etiopia, sortiment Arabica,  mediu prajita, de la un prajitor din Cluj-Napoca.  Aceeasi cafea am folosit-o si la espressorul automat Bosch (predecesorul  lui Europiccola) si scotea cafeaua cu crema... Rasnita Porlex Tall am setat-o la cel mai mic grad de rasnire, altfel doar imi spala cafeaua din portafiltru... Cafeaua o presez la mai mult de 18 kgF, dupa extragere, pucul e compact, ca un rumegus care se poate rupe in bucati fara a se sfarma. Cafeaua rezultata e ok la gust, tulbure, destul de aromata, nu foarte acida, cu postgust pronuntat. Maneta, in timpul procesului de extractie, nu opune decat o slaba rezistenta.  Asa o fi normal? Eu ma asteptam sa trebuiasca sa-mi folosesc muschii, insa o pot manevra cu degetul mic... Atasez si un mic video cu ultima "stoarcere", pentru binevoitorii rabdatori care imi vor putea spune unde am gresit de n-am nici "sirop", nici crema...
 
Reply
#75
Mai strânge râșnița. Cu o cafea arabica light-mediu prăjită ar trebui să îți iasă ceva de genul... Bine, ar fi nevoie și de un upgrade de râșnița.[Image: 2b011e2797e3a000abc3b1d251c95c59.jpg]

Trimis de pe al meu Mi MIX 2 folosind Tapatalk
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#76
(01-12-2018, 15:59)mihneasusan Wrote: La asa cafea visez... Rasnita e stransa la maxim, nu pot rasni mai marunt de atat cu Porlexul meu. Cat despre upgrade... tocmai am cumparat-o, odata cu espressorul Sad
 
Reply
#77
(01-12-2018, 14:24)calinvalean Wrote: Buna. Mi-a sosit espressorul, La Pavoni Europiccola. Am fost teribil de entuziasmat... pana la prima cafea. Am tot experimentat si cantitati, si grad de rasnire, si grad de presare in sita... Gustul cafelei, in prezent, e mai bun decat la primele shoturi, insa consistenta siropoasa si crema n-am reusit sa obtin! Precizez ca folosesc cafea boabe din zona Etiopia, sortiment Arabica,  mediu prajita, de la un prajitor din Cluj-Napoca.  Aceeasi cafea am folosit-o si la espressorul automat Bosch (predecesorul  lui Europiccola) si scotea cafeaua cu crema... Rasnita Porlex Tall am setat-o la cel mai mic grad de rasnire, altfel doar imi spala cafeaua din portafiltru... Cafeaua o presez la mai mult de 18 kgF, dupa extragere, pucul e compact, ca un rumegus care se poate rupe in bucati fara a se sfarma. Cafeaua rezultata e ok la gust, tulbure, destul de aromata, nu foarte acida, cu postgust pronuntat. Maneta, in timpul procesului de extractie, nu opune decat o slaba rezistenta.  Asa o fi normal? Eu ma asteptam sa trebuiasca sa-mi folosesc muschii, insa o pot manevra cu degetul mic... Atasez si un mic video cu ultima "stoarcere", pentru binevoitorii rabdatori care imi vor putea spune unde am gresit de n-am nici "sirop", nici crema...

Salut, rasnita e o mare limitare, nu vei scoate mare lucru dintr-o rasnita de tipul Porlex, cu Pavoni-ul. 

Ce poti face pana la upgrade: wdt, preinfuzie mai lunga (10-15 secunde), cafea prajita cel putin medium si temperatura grupului ceva mai scazuta, pe la 80 de grade. Te vei chinui cu Porlex-ul. Eu as lua cafea gata rasnita de la prajitor (ceva mai fin decat granulatia folosita de obicei pt espresso), mai degraba decat sa ma chinuiesc cu Porlex-ul. Am trecut si eu prin asta cu Hario Mini si cu ROK, pe atunci m-a salvat Kinu.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#78
Voi lua  cafea gata rasnita, iar daca va fi ok, voi incerca returnarea rasnitei. Multumesc.

Am postat si filmuletul prepararii, poate din pricina unor greseli de "stoarcere" nu-mi iese crema... 

 
Reply
#79
Si tamperul de plastic. A mai patit cineva aici. E rotund la extremitati si acolo e un mediu prielnic sa faci chanelling. Zic ca un tamper de 51 sau 51.5 (52 numai daca ai sita IMS) e primul pas.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#80
Mi s-a parut (oare mi s-a parut??) ca presorul ar fi un piiiic prea mic, iar atunci cand presez cafeaua in sita, cateva fire, pe margini, urca peste tamper... dar mi-am zis ca n-are cum sa nu aiba dimensiunea corecta, doar l-am primit "in pachet" cu espressorul!
 
Reply
#81
Ridica mai usor levierul dupa ce pui portafiltrul. Ridicand brusc, tragi rapid aer prin pucul de cafea si cresti sansele sa creezi fisuri in puc. De asemenea, nu mai face flush de incalzire, dupa 15, 20 de min Pavoni-ul ar trebui sa fie acceptabil de cald. Si incearca sa nu mai lovesti portafiltrul de grup. Ideea e sa faci tot ce poti sa pastrezi pucul de cafea cat mai bine, sa nu apara fisuri. Dar chestia cu tamper-ul e obligatorie.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#82
Inteles, o sa-l ridic mai incet. Cand scot pucul din sita dupa extractie, n-am vazut sa aiba fisuri, e compact, il pot rupe bucati aproape regulate cu mana...
Iti multumesc mult pentru sfaturi.
 
Reply
#83
(01-12-2018, 16:24)calinvalean Wrote:
(01-12-2018, 16:21)cradun Wrote:
(01-12-2018, 14:24)calinvalean Wrote:  Voi lua  cafea gata rasnita, iar daca va fi ok, voi incerca returnarea rasnitei. Multumesc.

Am postat si filmuletul prepararii, poate din pricina unor greseli de "stoarcere" nu-mi iese crema... 

https://www.youtube.com/watch?v=Q9Vn-ArpWLw&feature=share


Încerc s-o iau în ordinea evenimentelor, dar vor fi multe observații.

1. n-ai nicio șansă cu Porlexul. Nu pentru că-s eu extremist, ci pentru că la espresso ai nevoie de un reglaj stabil și de niște cuțite de calitate, lucru pe care Porlexul nu le are.

2. Ai nevoie de un tamper, iar după ce ți-l iei nu mai chinui în halul ăla pucul. Nivelezi, tampezi, și cu asta basta.

3. Lasă coșulețul în portafiltru. Când îl pui în portafiltru după ce ai tampat, probabil fisurezi pucul.

4. Ridici pârghia până înainte să curgă apă, pui portafiltrul fără să îl lovești, ridici ÎNCET. Apoi aștepți~10s și începi să apeși.

Nu faci mișcări bruște, mai ales în sus.

5. La cât de transparent arată cafeaua și faptul că nu pui mai deloc forță în pârghie, probabil că e mult prea grosier măcinat. Chiar și așa, cu o cafea bună măcinată bine și un puc intact crema se formează. Asta legat e legat de punctul 1.

6. Caută niște benzi de temperatură, căci altfel ești complet în beznă și nu vei avea constanță.

Ce cafea folosești? Cum se cheamă prăjitorul?

Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#84
Subscriu in totalitate ce spune @rdumitrescu, mai ales partea cu chinuiala pucului: nu este nevoie de asa multe tâmpari si acea forță. Cu siguranță ai fisurat pucului.

Un upgrade la rasnita este necesar, măcar un Kinu M47 Traveller. Cu cafea gata rasnita am încercat, si am obținut ceva rezultate, dar este foarte greu. Dacă nu ai noroc, nu o sa ai nicio crema si o sa strici 250g de cafea.

Oricum, as mai adaugă, crema nu este un semnal de calitate sau gust bun, dar asta se învață cu experienta Wink
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)