Hello There, Guest! Login Register


Upgrade rasnita (de la DF64)

#1
Salut,

de cateva saptamani ma tot uit pentru un upgrade la DF64 first gen, pe care il am de mai bine de 2 ani deja. 
Folosesc rasnita doar pentru espresso (am cumparat un Kinu pentru filtru si am inceput sa il folosesc si la espresso pentru ca imi place mai mult ce scot cu Kinu, dar as vrea o rasnita automata), ce ma nemultumeste la DF64 este in principal inconsistenta shot-urilor si faptul ca la unele cafele trebuie sa rasnesc atat de fin ca pare ca se ating cutitele intre ele. 

M-am uitat in ultimul timp la rasnitele single dose, DF64 gen 2, DF83,  Eureka Mignon Oro, Niche Zero,  Timemore Sculptor, Mahlkonig x54 si desi sunt rasnite mai noi nu pot sa zic ca m-a convins vreuna ca ar fi un upgrade cu care sa fiu multumit inca 2 ani macar, asadar as avea nevoie de niste sfaturi in materie de upgrade sau macar niste idei noi, bugetul ar fi destul de flexibil, 3000-5000 de lei.

Multumesc
ECM Classika PID + G-iota DF 64
 
Reply
#2
Ar ajuta mult daca aliniezi rasnita. Poate asta este cauza inconsistentei, d-asta e nevoie si sa macini foarte fin pe dial - in zona unde se ating cutitele.
Lelit Elisabeth V3, Hario V60 & Switch, Timemore B75, Kalita 155, Aeropress, Cafflano Kompresso, Moka Pot, Fellow Stagg EKG, Timemore Sculptor 078s, 1zpresso ZP6, Kinu M47, Mazzer Mini A.
 
Reply
#3
(30-04-2024, 09:21)Lucii1337 Wrote: Ar ajuta mult daca aliniezi rasnita. Poate asta este cauza inconsistentei, d-asta e nevoie si sa macini foarte fin pe dial - in zona unde se ating cutitele.

Mersi, m-am gandit ca poate ar trebui sa incerc si asta
ECM Classika PID + G-iota DF 64
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)