Hello There, Guest! Login Register

Upgrade de la DeLonghi Dedica

Va salut. De vreo 3 ani îmi fac cafeaua cu un dedica și un kinu m 47 phoenix.
As dori sa fac upgrade la un espressor cu portafiltru de 58mm pentru că am auzit că extrage mai bine cafeaua. Bugetul este limitat așa că m ar ajuta mult recomandările voastre pentru un espressor cu portafiltru de 58mm la un preț redus care sa își facă treaba.
Sunt deschis și la SH daca are cineva.

Reply
Bugetul este limitat dar cat de limitat? Un espressor entry level foarte bun este Gaggia clasic Evo pe care cu siguranță îl găsești și pe piata SH sau poate un Lelit PL41(acesta nu are grupul de 58mm ci 75mm) ,dar aceste recomandări sunt irelevante dacă nu corespund bugetului tau.
Espresso:Stone Mine & Eureka Mignon Specialita/ Felicita Arc
Brew: Kinu M47 classic 

Reply
Eu de la Delonghi Dedica am trecut la Flair Classic si rezultatele sunt incomparabil mai bune. Asa ca daca ai rabdare poti lua in considerare si un setup de genu espressor manual non electric (gen Flair) + kettle electric. Nu are portafiltru de 58 dar te incadrezi sub 1000 de lei. Dar cum zicea si AlexDeedy depinde cat de limitat e bugetul tau

Reply
Bugetul  il voi face in functie de ce exista pe piata. Nu am specificat, dar doresc un espressor cu timp programabil la buton pentru ca dimineata nu am timp sa stau dupa el, imi fac cafeaua si plec cu ea.

Reply
Si rasnesti manual inainte? Ceva nu prea are sens pentru mine.
Un espressor automat pare a fi pentru ce ai scris tu.

Stiu ca nu te ajuta, dar eu nu stiu espressor ieftin care are timer. 
Eu planuiesc sa imi fac pe lelit ceva diy, ca sa nu mai stau cu ochii pe cronometru.
PL41TEM, PL43MMI, Kinu Simplicity

Reply
(14-12-2023, 10:00)Abru Wrote: Rasnesc manual pentru ca nu am bani inca de una electrica de calitate. 

Reply
Posibil să reușești cu un Gaggia modat, la Lelit nu știu dacă este vreun model de buget cu shot programabil din fabrica , dar oricum vorbim de 2500 lei minim. 
Oricum dacă nu folosești aceeași cafea pe o perioadă lunga de timp e cam inutil timerul pentru că va trebui sa schimbi mereu timpul optim de extractie.
Espresso:Stone Mine & Eureka Mignon Specialita/ Felicita Arc
Brew: Kinu M47 classic 

Reply
Portafiltru de 58mm nu aduce nimic bun in ceasca, decat chin si tortura la prepararea pucului, si channeling.

Marketingul e puternic in ziua de azi, si te fac toti sa-ti pierzi mintile cu produse fancy care nu fac nimic dar sunt compatibile cu 58mm (sita titanium high flow de 650$ de exemplu).

Ramai cu espressorul actual. Gaggia classic sau lelit pl41 nu sunt un upgrade de la espressorul actual, ci un downgrade. Am avut multe espressoare, iti zic sigur ca delonghi tau scoate cafea mai buna decat GC sau lelit pl41, din cauza grupului mai mic.

In plus, nu scapi de incalzire de 15-20 min minim, la espresoarele mentionate cu grup de 58mm. Iar fitele se platesc cu varf si indesat in ziua de azi. Asa ca fa altceva cu banii aia, nu ii ingropa in gaggia classic sau lelit 41.

Am un amic din bulgaria cu saeco venetia (omul are si gs3, dar si alte espressoare) si mi-a trimis in gluma acum 2 ani niste poze cu extractii masurate pe saeco (bine are rasnita potenta) si scotea 23-25% ey.

Am zis sa probez si eu am si am incercat pe un phillips poemia si chiar avea dreptate.
Roest L100+, Pavoni full mod+kinu, various brewers and 4 kettles, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob

Reply
(14-12-2023, 10:41)Darsidius Wrote: Portafiltru de 58mm nu aduce nimic bun in ceasca, decat chin si tortura la prepararea pucului, si channeling.

Marketingul e puternic in ziua de azi, si te fac toti sa-ti pierzi mintile cu produse fancy care nu fac nimic dar sunt compatibile cu 58mm (sita titanium high flow de 650$ de exemplu).

Ramai cu espressorul actual. Gaggia classic sau lelit pl41 nu sunt un upgrade de la espressorul actual, ci un downgrade. Am avut multe espressoare, iti zic sigur ca delonghi tau scoate cafea mai buna decat GC sau lelit pl41, din cauza grupului mai mic.

In plus, nu scapi de incalzire de 15-20 min minim, la espresoarele mentionate cu grup de 58mm. Iar fitele se platesc cu varf si indesat in ziua de azi. Asa ca fa altceva cu banii aia, nu ii ingropa in gaggia classic sau lelit 41.

Am un amic din bulgaria cu saeco venetia (omul are si gs3, dar si alte espressoare) si mi-a trimis in gluma acum 2 ani niste poze cu extractii masurate pe saeco (bine are rasnita potenta) si scotea 23-25% ey.

Am zis sa probez si eu am si am incercat pe un phillips poemia si chiar avea dreptate.

Multumesc de sfat. 
Daca ar fi sa fac un upgrade, care ar fi primul aparat la care sa ma orientez si sa merite? Chiar daca nu ar fi de buget redus.

Reply
Necesitatile tale sunt oarecum foarte stricte pentru ca nu esti dispus sa ai timp mare de asteptare. Adica daca nu vrei priza smart atunci cad cam toate espressoarele.

Mai raman cele manuale care nu froteaza lapte, deci daca vrei lapte cad si astea din start (ma refer la espressoare precum flair classic pro sau 58, robot, etc). Au timp scurt de incalzire dar nu fac lapte si necesita kettle/incalzire apa (3-4 min).

Ai espressoare termoblock dar nu cred ca faci upgrade mergand la ele. Gen ascaso cu grup de 58mm.

Eu as merge pe Pavoni, timp incalzire 5-7 minute, froteaza si lapte, nu ocupa mult spatiu, si se gaseste sh, nu isi pierde valoarea. Insa necesita un pic de invatare, pentru ca temperatura depinde de utilizator, trebuie atentie sporita la temp grup, si manualitate cand tragi shotul.

Pavoni +kinu (doze de 13-15g max) se rasnesc mai rapid si mai usor decat 18-20g pe 58mm. Pavoni are 49 sau 51mm la grup. Exista stickere de temp sau termometru digital de grup care iti indica temperatura de start.
Roest L100+, Pavoni full mod+kinu, various brewers and 4 kettles, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob

Reply
(14-12-2023, 08:19)Sebastianul Wrote: Bugetul  il voi face in functie de ce exista pe piata. Nu am specificat, dar doresc un espressor cu timp programabil la buton pentru ca dimineata nu am timp sa stau dupa el, imi fac cafeaua si plec cu ea.

Cred ca cea mai ieftina varianta cu timp programabil si incalzire rapida este ascaso dream. Poti sa cauti putin online si o sa gasesti multe pros and cons despre el.
Vad ca e unul SH pe olx la 3500 de lei.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)