Hello There, Guest! Login Register


Trecere de la Tassimo la Gaggia Classic + Gaggia MDF ?

#91
Dezbatere... pai cu cine? Ca toata lumea de pe forum este lamurita.
Facem fiecare pe Gica Contra prin rotatie? Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#92
Cred ca intelegem lucruri diferite prin cuvantul 'dezbatere'. Wink Partea aia cu gica-contra este edificatoare.

De fapt Brucan a fost un bou pentru ca aia 20 de ani despre care vorbea el s-au dovedit a fi mult prea putini. Eu zic ca dezbatere nu inseamna in nici un caz o paruiala in care doua tabere cu opinii diametral opuse incearca disperat sa-si impuna cu orice pret punctul de vedere.

Dimpotriva, in cazul de fata o dezbatere ar insemna punerea in discutie, in cel mai obiectiv mod cu putinta, a tuturor argumentelor posibile pro si contra capsule. Urmand ca datele adunate aici sa fie de folos oricarui 'capsular' care ar cauta vreodata o solutie superioara dpdv calitativ.
 
#93
off-topic

Adri@n: problema ta nu este legată de mutarea nu știu cărei discuții. Ai inflamat prin aroganța postărilor, prin infatuare, ți-ai făcut intrarea pe forum, izbind ușa de perete, cu scobitoarea între dinți.
Că reacțiile n-au fost în grup, ci izolate - cum îți place să subliniezi - deja ține de spiritul forumului. De exemplu, te asigur, cei mai mulți dintre noi au remarcat '''mi se rupeul' lui amarok, dar n-am fost prea curioși dacă a fost o scăpare ori a glumit. Nu asta ne interesează aici.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
#94
(04-01-2015, 22:37)Mihai L Wrote: Dezbatere... pai cu cine? Ca toata lumea de pe forum este lamurita.
Facem fiecare pe Gica Contra prin rotatie? Tongue

Haha, cred ca ar fi o soluție care l-ar mulțimi pe Adrian si ar obține dezbaterea pe care o dorește.

Adrian, legat de postarea de pe forum pe care ne-o tot reamintesti, uita-te ca acolo toată "dezbaterea" a fost pe o pagina in care majoritatea oamenilor au spus ca nu pot sa bea așa ceva, alții au spus ca nu li se pare așa rea băutura despre care vorbim.

Ce aștepți de la noi? Ce argumente pertinente sa îți dam împotriva capsulelor altele decât calitatea proasta din ceașca, lucru esențial pentru toți oamenii de pe forumul asta. De argumente pro nu cred ca poate fi vorba.
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
#95
Cred ca subiectul pica in mod natural in desuietudine.Poate mide pare mie dar nu prea are sanse sa "prinda".E ca si cum unui meloman cu aplecare pentru preclasici ia-i cere permanent pareri pertinente despre ultimele evolutii ale fenomenului rock.Sunt chestiuni care tin de un anumit conservatorism poate,nicidecum de lipsa disponibilitatii de a dialoga.Pana la urma ceea ce determina aderenta la un anumit fenomen,miscare ziceti-i cum vreti ,este rezultatul.Revenind la exemplul cu melomanul,nu neaparat cel mai fericit ales,si imi cer scuze pentru inconvenient,ascult pentru ca imi place ceea ce efortul colossal al creatorului operei de arta conjugat cu cel al interpretilor si al celor ce produc instrumentele musicale imi procura mie in calitate de "umil rofitor"sau de "incapabil mai mult sau mai putin emancipat.Dar traiesc intens aceatsa bucurie,intru in comuniune cu cei direct implicate in fenomen.Sigur aici vorbim de performante gastronomice dar idea este ca atunci cand intervine pasiunea,celelalte alternative oricum si oricat s-ar sustine ,nu mai prind,nu mai intereseaza.Eu asa vad lucrurile si cam astea ar fi argumentele mele de utima instant.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
#96
Imi cer scuze si de micile scapari grafice.Lipsesc cateva ghilimele,sunt si cateva anagramari , consoane absente,pentru ca nu am mai verificat textul,grabindu-ma sa-l expediez.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
#97
(04-01-2015, 23:05)organon Wrote: Imi cer scuze si de micile scapari grafice.Lipsesc cateva ghilimele,sunt si cateva anagramari , consoane absente,pentru ca nu am mai verificat textul,grabindu-ma sa-l expediez.

Postul se poate edita de catre autor in limita a 15 minute unui numar finit de minute dupa postare (era 15 dar se pare ca s-a prelungit recent).

Admin edit:  40 de minute mai nou  Smile
 
#98
Daca as fi adeptul teoriei conspiratiei m-as uita la tehnica folosita de rusi in ultima vreme, apropo de tarile din jur, aidca oameni infiltrati in diverse paliere politice ale altor tari, in scopul crearii de instabilitate in acea regiune.

Dar cum nu sunt si nu cred ca o corporatie gen Kraft sau Nestle s-ar cobori pana la un "amarat" de forum, nu pot sa-l banuiesc pe Adri@n decat de abstinenta verbala (online eventual) in 2014. Am si eu unii amici vorbareti care au o placere nebuna sa fie ascultati, sa vorbeasca peste tine, sa domine un dialog. Insa, inainte de a inchide topicul, hai sa privim si partea plina a paharului - am inceput 2015 cu un fitness al sistemului nervos, poate cu putina febra musculara pe final, si putem de maine sa reincepem cu drag si spor munca!

Pana la miezul noptii acest topic se va inchide definitiv. A consumat prea multa energie intr-o directie nula, caci niciun "capsoman" care cauta simplitate si comoditate, nu va lua o decizie de schimbare citind filosofii de 5 pagini.

Deci sa revenim la lucrurile serioase pe celelalte topicuri ale forumului!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#99
(04-01-2015, 23:01)organon Wrote: E ca si cum unui meloman cu aplecare pentru preclasici ia-i cere permanent pareri pertinente despre ultimele evolutii ale fenomenului rock.Sunt chestiuni care tin de un anumit conservatorism poate,nicidecum de lipsa disponibilitatii de a dialoga.

Comparatia e mai buna decat pare la prima vedere. Pacatuieste doar prin faptul ca, in cazul capsule vs espresso, vorbim totusi de o comparatie intre doua produse clar diferite dpdv calitativ. In rock s-au produs destule capodopere (e drept inecate intr-o mare de mediocritate, la fel cum si din muzica preclasica supravietuiesc doar varfurile de creatie, nicidecum toata masa produsa la momentul respectiv).

Apropo de conservatorism si disponibilitate la dialog eu zic ca te inseli, pentru ca in decursul timpului au existat in foarte multe domenii oameni cu vederi ultra-conservatoare dar care isi puteau sustine extraordinar de coerent punctul de vedere. Ce intalnim aici la cativa useri este refuzul clar al oricarui dialog constructiv pe acest subiect si cautarea unor scuze puerile pentru a escamota cumva acest lucru. Replica de mai sus cu 'ai dat usa de perete cu scoitoarea intre dinti' este emblematica pentru aceasta atitudine.

(04-01-2015, 22:49)sms Wrote: ți-ai făcut intrarea pe forum, izbind ușa de perete, cu scobitoarea între dinți.

Avand in vedere ca ma invitase de doua ori proprietarul forumului am comsiderat ca nu e cazul sa bat cu caciula in mana la usa lui 'sms' si sa-i cer voie sa postez. Iar daca sta ti se pare un raspuns arogant iti sugerez sa citesti cu atentie mesajul tau, poate iti dai seama ca nu prea cadreaza cu spiritul unei comunitati relaxate. Cum spuneam acum vreo 2 zile, suntem oameni, nu caini care isi marcheaza teritoriul si apoi latra la noul venit.
 
n-am făcut decât să-ți pun oglinda
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Poate ai incercat asta, dar cred ca ti-a reusit cu totul altceva Wink
 
Bine, inchid topicul de pe acum, nu mai astept!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)