Hello There, Guest! Login Register


Transfer bani si servicii financiare

#31
Voi in Moldova v-ati obisnuit sa traiti periculos Smile

La tensiunile care sunt, blocarea conturilor firmelor rusesti in UK mi s-ar parea fapt divers...
http://www.mediafax.ro/externe/marea-bri...t-17543408
 
Reply
#32
pai nu e firma ruseasca, la propriu )
ca sa intelegi, ei nici nu opereaza in Rusia.

fondatorul si o parte din stuff e - dar e fondata in UK si etc, etc, etc Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#33
Pai am fost fortat sa fac o plata in Rusia, si de asta am facut cont pe revolut, altfel nu se putea.
Doar cu ei am putut sa fac plata euro in cont rusesc fara iban.
La lansare serviciu se putea citi undeva ca este firma ruseasca, dupa care au eliminat orice urma... dar ... follow the money... lasa urme intotdeauna Big Grin
 
Reply
#34
O folosesc destul de des și nu am avut probleme cu ei. Șingur lucru, este ca dacă ai nevoie de asistență, ei răspund foarte încet (chiar după câteva zile) si poate fi frustrant dacă ai transferat o suma destul de importanta di te găsești cu cont blocat.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#35
(04-10-2018, 07:14)Gozmin Wrote: Exista ceva asemanator sa platesc de ex. cu cardul o amenda de 30 de euro circulatie in Germania ? Prin banci comisionul difera de la 25 la 60 de euro.
Salut incearca la posta romana . Chiar discutam saptamana trecuta subiectul asta cu un amic si l a costat 9 ron, tot pentru o amenda.
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#36
Salut. La asta nu m-am gândit. Având in vedere ca termenul de plata era pe 4.10.2018 am plătit la banca unde imi primesc salariul cu un comision de 20 de euro. Nu vreau probleme, vreau sa fiu sigur ca somnul de noapte va fi fără întreruperi de acum încolo...
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#37
https://www.startupcafe.ro/afaceri/aplic...omania.htm
 
Reply
#38
Doar ce am instalat-o si eu...
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#39
Si eu recomand revolut, eu il folosesc si am doar experiente placute si... ieftine, comparativ cu o banca comerciala.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Lelit Bianca(PL162T) & NiChe Duo / Rocket R9 One & Mahlkoenig EK43s & Mahlkoenig E80S GBW & NiChe Zero
 
Reply
#40
Ma gandeam sa platesc rata la banca prin Revolut dar am aflat ca e 40E comisionul de incasare la Alpha Bank Smile  Altfel, o aplicatie foarte ok  cu taxe de transfer infime.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#41
cash la casierie Smile
best option
Lelit Bianca(PL162T) & NiChe Duo / Rocket R9 One & Mahlkoenig EK43s & Mahlkoenig E80S GBW & NiChe Zero
 
Reply
#42
Revolut are si cursuri foarte bune de schimb
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#43
ca de exemplu ? cati lei cere in clipa asta pentru 1000 euro ?
 
Reply
#44
(08-11-2018, 16:27)renatoa Wrote: ca de exemplu ? cati lei cere in clipa asta pentru 1000 euro ?

4.663,86
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#45
4678 transferwise
 
Reply
#46
Sunt si eu interesat de asemenea serviciu bancar, deoarece la ultima achizitie am achitat prin transfer bancar si comisionul a fost de 30 euro la o suma platita de 60 euro Smile)).

Ori in concediu de multe ori am platit cu cardul in lei si tranzactia pentru euro era la peste 5 ron/1 euro.

Ce sa aleg si care ar fi mai avantajos? platesc mult online, ebay, amazon si platesc cu cardul in lei, si rata de conversie este nasoala. Nu doresc sa-mi fac paypal.
 
Reply
#47
Pentru mine raspunsul e simplu, Transferwise, din motive de securitate.
Nu doresc one click payment, din contra, plata sa nu poata fi efectuata fara aprobarea mea fizica. 
Paranoi e mare... am contactless dezactivat la toate cardurile, este ridicol cat de usor poate fi hackuit, si cat entuziasm exista in media/marketing pentru a promova acest mod de plata. 
La capitolul asta, revolut prin optiunea de operare doar de pe smarphone, nu indeplineste conditiile mele de securitate.
Am client de smart si la TW, dar nu se face plata fizica, ci doar deschide un ordin de plata, care il inchei printr-un transfer din ING in Reifeissen.
Cursul folosit este acelasi la ambele, cursul Forex, TW avand un comision de 4 la mie, vezi cifrele de mai sus, care poate fi usor contracarat daca iti faci rezerve de valuta in perioadele cand cursul e bun, ca sa ii ai la indemana in borderless account cand e de cheltuit. Poti in felul asta sa castigi chiar si peste 2%, care acopera 4 la mie cu brio. De exemplu lira sterlina a variat de la 5.2 pe 26 oct (BUY!) pana la 5.33 azi. 2.5% variatie in 2 saptamani...
 
Reply
#48
Cum acum am o mare parte din bani la BancPost, care va fi inghitita in curand de BT, si care se pare ca incepe sa aiba apucaturi de banca mare si rapace...

http://www.economica.net/de-la-craciun-u...61042.html

...ma intreb daca nu ar fi bine sa le zic pa, desi voi pierde ceva bani la transferarea lor in alta banca...  Confused intrebarea care ar fi aia...  Huh
Parca nu m-as muta cu totul la ING, unde am cealalta jumatate de bani, nu e bine cu toate ouale in aceeasi cos...
 
Reply
#49
Mergi la BRD, au transferuri online daca te duci la sediu...  Big Grin Big Grin Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#50
@renatoa
Doar intreb, ai luat in calcul Unicredit?
Recunosc, nu am efectuat plati online/conversii in alte monede/plati in strainatate.
Tarifele sunt aici:
https://www.unicredit.ro/content/dam/cee...nzi-PI.pdf
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#51
BRD si BCR au fost primele excluse cu multi ani in urma... exemplul tipic de ce va deveni BT, sau viseaza sa devina...

Transfer online au toti, asta nu inseamna ca e gratis la "expeditor", acolo ma va taxa...   Confused
 
Reply
#52
Recomand si eu Revolut. Am fost early adopter, initial m-am inregistrat si ma gandeam ca voi folosi cardul si aplicatia doar pentru excursiile in strainatate si/sau cumparaturile de pe site-uri straine.

In foarte scurt timp am ajuns sa transfer bani in revolut si sa il folosesc exclusiv pentru cumparaturile de zi cu zi. Aplicatia este mult peste cea de la ING (care nu e cea mai proasta din RO din cate stiu eu). Face statistici automate legate de cheltuieli, transferurile catre prieteni sunt extrem de usor de facut (ex: merg cu colegii la o cafea, platesc eu pentru toti cu cardul revolut, suma imi apare instant pe ecran si am un buton de split bill in care aplicatia deja imi listeaza oamenii din agenda mea cu revolut care imi sunt in imediata apropiere)

Am facut un calcul la ultima excursie pe care am facut-o in UK si daca as fi platit cu cardul ING pierdeam cel putin 2 3 sute de lei pe comisione comparativ cu Revolut. E drept ca si ING-ul exagereaza rau de tot la conversie dar oricum, cursul Revolut era la o diferenta de sub 10 bani fata de cel afisat de BNR.

E clar ca nu tin sume mari in cont, pentru ca n-are sens. Alimentez punctual cu sumele de care am nevoie, operatiune care se executa in cateva secunde din aplicatie.
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#53
Nu poate fi cursul revolut diferit de BNR asa mult, decat daca fluctueaza 10 bani intr-o zi, BNR-ul este cursul forex de la ora 13, inghetat pentru o zi la valoarea respectiva.
10 bani sub ING da, dar sub BNR nu cred.

Cursul TW in clipa asta este 4.6591, fata de bnr-ul de ieri 4,6586

Ce siguranta ai ca nu poate face alta app alimentarea in locul tau ? Cod de confirmare ceva?

Pe mine tocmai lejeritatea de a cheltui banii descrisa mai sus ma infioara... Smile
 
Reply
#54
Fiecare alege sa-si gestioneze finantele asa cum crede de cuviinta  Wink  Revolut e alimentat de pe cardul ING. Nu-mi tin economiile in contul aferent cardului in mod evident, deci "nu e panica" :p

Acea fluctuatie de 10 bani am verificat-o punctual pe cel putin 10 din tranzactiile facute in zile diferite in UK

Poate nu e chiar sub 10 bani tot timpul, dar garantat nu e 10 bani sub ING, diferenta e semnificativa. ING pe langa cursul nesimtit mai aplica si o serie de taxe suplimentare pe care nu le gasesti pe Revolut. Cunosc foarte bine procedura lor, inainte sa am revolut nu plateam cu cardul de ron de ING in valuta sub nici o forma, orice tranzactie "ustura" binisor la capitolul comisioane.

LE: uite si un exemplu concret, screenshot-uri facute la interval de cateva secunde cu rata practicata de Revolut si cea BNR


BNR:
[Image: VTNmHRY.png]
Revolut:
[Image: SypPW2S.png]

Stiu ca tentatia e mare sa critici aplicatia dar as zice ca merita sa o incerci mai intai. Nu costa nimic Wink
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#55
Pai am incercat-o, mi-am facut plata in rusia, ca altfel nu puteam, si am dezinstalat-o Smile
Insasi faptul ca permite sa trimiti euro in rusia este in afara legilor EU... daca intereseaza pe cineva asta...

Eu vad acolo diferenta de 0.38 bani, nu 10 bani Confused 4.6599 vs 4.6561

ING am si eu de multi ani si nu ia nici un comision, schimbul valutar e alta vraja, de aia nici nu il fac prin ei...
Dar daca trimit lei in orice banca din RO am comision zero.
5 lei pe luna administrare si digipass, cam in linia generala...
 
Reply
#56
"Eu vad acolo diferenta de 0.38 bani, nu 10 bani Confused 4.6599 vs 4.6561"

Nu stiu de ce dar am avut impresia ca tu vrei sa zici ca n-are cum sa fie sub 10 bani diferenta, probabil ca am inteles gresit ce vrei sa zici. Credeam ca in esenta vrei sa spui ca nu se merita Revolut pentru ca nu e diferenta prea mare de rata de conversie de la ING (care e foarte diferita de cursul BNR), de aici si confuzia. My bad. Eu cand zic sub ma refer la valoarea absoluta diferentei, nu vroiam sa zic ca Revolut are un curs mai bun decat cel afisat de BRD, scuze daca asta s-a inteles.

ING am si eu de multi ani si nu ia nici un comision, schimbul valutar e alta vraja, de aia nici nu il fac prin ei...

Total de acord cu tine dar eu ii critic si fac referire strict legat la use case-ul din titlul topic-ului. Decat sa-mi fac conturi pentru fiecare moneda in ING (si sa platesc comision de administrare si rata de conversie nesimtita) sau sa platesc direct de pe cardul de RON, mai bine tin sume modice in RON in revolut (sau transfer punctual cat e nevoie) si platesc in ce moneda vreau eu la o rata de schimb unde nu pierd aproape nimic.
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#57
(13-11-2018, 15:18)renatoa Wrote: Pai am incercat-o, mi-am facut plata in rusia, ca altfel nu puteam, si am dezinstalat-o Smile...
Renato, mai instaleaza o data aplicatia Revolut si vezi setarile de securitate. Nu sunt deloc slabe, este alta abordare care face utilizarea Revolut foarte confortabila si sigura.
Putem tine cardul pe Freeze tot timpul, pana avem nevoie de o plata. Sau putem bloca doar anumite operatiuni si le deblocam doar cand avem nevoie de ele. Mai avem si cardul de unica folosinta.
Crezi ca 3D Secure, 2 Factor authentication, samd, sunt mai sigure? Mie nu mi se par.
 
Reply
#58
Colegul @nicusors  mi-a trimis un pont legat de un nou proiect international de sisteme de plata

https://initiativeq.com
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#59
https://www.startupcafe.ro/afaceri/revol...redite.htm

La insistentele unui amic, am incercat sa il folosim impreuna in mediu de business. 
O fi bun la plati pe Aliexpress si consumatie in baruri, dar cand vine vorba incasari externe in Euro, si schmbat in lei, le cam schioapata... 
Odata ca IBAN-ul asociat contului nu este real, nu e recunoscut de banci, nici de PayPal, apoi cursul e dezamagitor, obtin 4.59 lei pe Euro, fata de 4.64 solutia curenta, la 4.66 BNR/Forex.
Insasi faptul ca se fac anunturi ca cel din articol arata cat de "UK" este afacerea...
Pasul urmator este sa incercam sa vedem daca va fi acceptat la incasarea salariilor, la o multinationala care este auditata semestrial de KPMG. Wink
 
Reply
#60
Wait, what?

Eu îl folosesc in PayPal fara probleme iar rata de schimb e mult mai bună decât ce oferă o bancă din România sau PayPal, care e furt pe față.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)