Hello There, Guest! Login Register


Transfer bani si servicii financiare

#1
Salut,
Stiu ca e destul de of of topic dar vreau sa va intreb daca stiti ceva metode sigure (si mai decente la comision) de transfer bani din cont personal ron in cont euro din strainatate.
Eu am gasit acest site dar nu am nici un feedback despre el:
https://transferwise.com

Aveti ceva propuneri?
 
Multam!
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
Reply
#2
Chiar în acest moment sunt la o conferință unde este prezentată o platforma noua care se pare ca acoperă deja aceasta nevoie + multe altele: Coss.io
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#3
De transferwise ti-as fi zis si eu, il folosesc de mai multi ani si incerc sa trec si cu platile ebay acolo, ca sa economisesc 3% de la paypal.
Mai ales de cand au introdus de vreo luna conturi virtuale, au lasat restul pietei, care o fi aia... departe in urma de tot...
La ce sunt bune astea... in extremis chiar la speculatii valutare Smile transferi intre conturi pe curs optim, la comisioane mai mici decat brokerii forex.
Dar pentru utilizarea normala, domestica, daca esti un tip planificat, poti cumpara de exemplu lire la un curs minimal, cel de azi, ca sunt alegeri si domneste nesiguranta, si sa le folosesti ulterior cand lira isi va reveni, indiferent cum se termina alegerile Wink

Nu stiu alta mai buna... si le cam stiu... mai putin cea anuntata mai sus, o verificam si revenim.

Aruncai o privire rapida pe coss.io, si nu pare sa aiba nimic de uz domestic, este scula de scula pentru profesionisti in domenii de plati si tranzactii financiare serioase, nu vad nimic sa poti trimite bani intr-un cont sau sa faci o plata online.

Poate revine Mihai dupa ce se termina conferinta.
 
Reply
#4
se poate utiliza transferwise pe firma? adica sa platesti ceva din contul unei firme. merci
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#5
Transferwise la noi in tara inseamna un cont la reifeissen, in lei. Toate platile se fac acolo, prin ordin de plata sau card, care adauga 0.3% comision. La explicatii trebuie sa apara obligatoriu id-ul tau TW, urmat de orice text optional.

Daca contabilitatea accepta o asemenea plata... nu iti pot spune, fiecare contabil pare ca traieste in universul propriu Smile
 
Reply
#6
Revin cu update : Coss.io este încă beta state. Va adresa și nevoile persoanelor fizice se pare dar în viitor.
Transferwise este într-adevăr the way to go.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#7
Am folosit Transferwise pentru transfer USD din cont banca SUA in EUR banca romaneasca.Totul a decurs ok si a durat 2-3 zile.In cont EUR am primit exact suma tranzactionata.
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2
 
Reply
#8
Va multumesc!
Am folosit Transfer Wise.
Sunt foarte multumit, comision 10 lei iar conversia s-a facut la curs BNR.
Se poate folosi si pentru firme (am vaczut optiunea business).

Platforma e in regula super si pentru schimb valutar. Trimiti din contul de lei in contul de EURO cu comision foarte mic orice suma (in limita a 10000 euro) la curs BNR.
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
Reply
#9
Comisionul este 1%, minim 10 lei, deci 10 lei este la orice tranzactie sub 1000 lei.

Cont de business nu mi-as face pentru plati ocazionale 1-2 cumparaturi pe luna.
Acelea sunt ca sa iti conduci afacerea folosind TW in locul unei banci, daca ai avea de platit furnizori si salarii in mod continuu si periodic.
Sunt niste verificari prin care nu as prea avea chef sa trec... si comisioane mai mari Wink
 
Reply
#10
Vin cu o completare deoarece poate mai sunt colegi care au nevoie.
De cand am transferat prima data, pana acum am facut peste 10 transferuri. Toate au decurs perfect, 2-3 zile, la curs BNR cu comisionul promis de 1%.
Daca o sa  aveti nevoie sa transferati puteti folosi link-ul de recomandare de mai jos cu care:
-veti beneficia de transferul gratuit primelor 500 de lire, sau echivalent  (daca intrati de pe google direct nu veti beneficia de reducere, cum am patit eu)
-bineinteles ca o sa am si eu un bonus de recomandare [Image: biggrin.gif]
Isi merita recomandarea deoarece fac treaba buna la capitolul asta.
Eu o sa imi platesc lunar datoriile pe la banci care le am in euro ca sa scap de zgripturoaicele de la ghisee.

https://transferwise.com/u/ionutm60
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
Reply
#11
Ce fraier(i) am fost... amandoi Smile
Puteai sa imi ceri recomandare si era win-win Wink
Pentru cine epuizeaza recomandarea lui ionutz, care banuiesc ca nu poate fi folosita decat odata, uite una si de la mine...

https://transferwise.com/u/renatoa
 
Reply
#12
Mesaj de la Transferwise:
  

Today, we’re making it easier to send money from Romania. 

Now you can pay in RON with your debit or credit card. Just pop in your card details, confirm the payment, and we’ll start moving your money straight away. You don’t even need to think about your online banking. 

Plus, once you’ve added your card, you’ve got the option to save it securely in your account. So you can repeat transfers in a couple of clicks.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
Da, optiunea asta a aparut acum 2-3 luni... si comoditatea/graba te costa, numai 0.4%...
Pentru plati care nu trebuie facute instant, si pot astepta pana a doua zi, personal prefer din cont ca pana acum, si sa economisesc de o bere Smile
 
Reply
#14
mai este Revolut de cativa ani opereaza, pe piata EU.

schimb valutar la rata forex, card MasterCard gratuit, cont cu IBAN, criptovaluta, gratuit (in limite rezonabile).

in special pentru criptovaluta, e necesar de avut 3 persoane care sa aplice prin linkul asta pentru a mi se deschide optiune ca cryptovaluta.
il folosesc de peste un an si merge perfect.

daca cuiva ii tre si poate sa se inregistreze gratuit prin linkul de mai sus - merci.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#15
Ar fi minunati... daca ar merge si altcumva decat de pe telefon...
Si in general daca ar merge... pentru ca link-ul trimis prin sms ca sa instalez app-ul este invalid Smile
 
Reply
#16
straniu.. la mine au mers candva.

dar da, e doar online din app - android si ios.
si cand mai zici ca e gratis. unul din cele mai faine servicii din ultimii ani.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#17
http://www.startupcafe.ro/idei-si-antrep...ratuit.htm
 
Reply
#18
Se pot transfera bani in Paypal din Transferwise?
Adica sa-mi alimentez contul de Paypal cu dolari sau cu euro si de acolo sa fac platile? Banuiesc ca in felul asta as evita conversia (si, implicit, si comisionul) de la paypal sau de la banca unde am cardul, nu?
 
Reply
#19
Nu, transferwise nu lucreaza cu PP.

Poti fenta comisionul PP doar pentru Euro, incarcand portofelul PP (wallet) dintr-un card sau cont in lei, prin Thrusty. care face schimbul la cursul oficial, fara nici un comision. Ciudat, dar asa este, l-am folosit de multe ori.
Pentru dolari sau lire insa din pacate nu ai solutie... iar daca faci plata in $ sau lire din cont PP in Euro, iti pune comision de schimb.
 
Reply
#20
Au inceput sa se emita carduri Transferwise, MC de debit, multivaluta.
 
Reply
#21
Revolut.com ofera acum carduri free, pana in 9 martie (exchange la curs forex, criptovaluta, transferuri free, etc.)
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#22
https://www.startupcafe.ro/afaceri/revol...nicorn.htm

De unde l-au scos astia UK, cand este afacere ruseasca 100% !  Confused Huh
 
Reply
#23
Cei cu cont acolo probabil ati primit asta...

"
On Thursday June 14th, our fees on all transfers from RON to GBP are getting cheaper.

Transfers used to cost 1.00% min L 10.00, now the fee will be L 4.00 + 0.40% of the amount you send

"

Economia se va simti cel mai mult la cei care trimit sume mici, sub 500 lei, dar si la sume peste 2500 lei, unde comisionul scade sub jumatate.
 
Reply
#24
https://www.news.ro/economic/transfergo-...1618529316

Advertorial, doar de informare...
 
Reply
#25
Exista ceva asemanator sa platesc de ex. cu cardul o amenda de 30 de euro circulatie in Germania ? Prin banci comisionul difera de la 25 la 60 de euro.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#26
Daca ai contul din Germania, al fiscului sau ce entitate o fi acolo... probabil ca oricare din cele discutate poate.
 
Reply
#27
pai tre sa faci transfer pe un cont german, nu?

daca da, eu transferam prin Revolut pe conturi germane fara probleme ori taxe.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#28
Așa as zice și eu, Revolut ar trebui să îți rezolve problema.
Lelit PL043MM/Kinu M47 + Gaggia Classic
 
Reply
#29
Eu sunt anti-revolut, cred ca am mai postat...
O firma ruseasca cu birouri in uk prezinta orice, numai incredere nu !
Operarea doar de pe mobil nu este un avantaj, ci handicap. Cel putin pentru mine...
Iar permisiunile care le cere la instalare sunt anormal de extinse, ce nevoie ai de access la contacts si camera ca sa faci plati ?
Parerea mea...

In alta nota, ii multumesc celui de aici sau aiurea care si-a facut cont la TW folosind link-ul meu de invite, si a facut o plata mai mare de 200 lire, TW si-a onorat promisiunea si m-am trezit premiat... consistent.
Pacat ca nu mi-a dat si identitatea respectivului, ca sa il cinstesc.
Mi-a trimis mesaje de fiecare data cand aproximativ 7-8 useri cu nick care nu imi spune nimic si-au facut cont pe baza invite-ului meu, dar tocmai de cel care a facut plata castigatoare nu a suflat nimic Smile
 
Reply
#30
contacts pentru ca sa poata vedea cine are revolut din ele si sa poti face/cere transferuri intrun click. 
camera - pentru a ‘scana’ cardul bancar fizic, pentru top-up. 

nu incurajez pe nimeni, dar e un sistem bancar ca orice altul.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)