Hello There, Guest! Login Register


Teapa de Craciun - Contego Cafe

#1
Am deschis topic nou aici, pe forum, ca sa atrag atentia asupra pataniei  mele cu acest prajitor si sa nu luati careva o teapa similara.
Am comandat in vara de la el, noi, un grup din SM (si subliniez ca nu scriu decat in nume propriu), dar comanda a prezentat sincope, cafeaua  a venit  cu intarziere, dupa multe telefoane si  stres.  Justificari de genul “am avut ceva probleme, omul de la comenzi  nu a fost atent  etc.”
Datorita acestui fapt, grupul nemultumit a renuntat sa mai comande.
De sarbatori am zis sa mai incerc personal o comanda de la Contego, ca n-o fi Dracul asa negru.
Am sunat in prealabil sa stabilesc cu D-l Iordache ce si cum are prajit si am intrebat  IN MOD EXPRES  daca o primesc in timp, fiind sarbatori si am fost asigurat ca da. Am comandat  luni 18.12.17.
Miercuri  sun sa mai vad daca a plecat comanda. Nu-mi raspunde la vreo 20 de apeluri, joi si vineri. Stadiul comenzii era tot “se prelucreaza”. Disperat, vineri sun de pe alt telefon si surpriza, raspunde din prima !
Aceleasi  explicatii : „niste probleme, nu sunt in tara, bla, bla, bla  etc“ . ”O sa verific si va sun” .
Credeti ca m-a sunat ? Era deja vineri dupa masa, nu mai puteam comanda din alta parte.
Deci, sa nu o mai lungesc, o nesimtire crasa, de toata  jena, la acest prajitor.
Nu am vreun interes sa-l denigrez, am ramas de sarbatori cu ochii in soare, fara cafea, si am vrut doar sa atrag  atentia  comunitatii de unde nu recomand  sa cumparati  online.

Sarbatori fericite ! 
(cu savori de cafea buna, care are! )
Gaggia Evolution&PID+Eureka Mignon Specialita 16CR+tamper bronz homemade
+Hario Mini tunat (stepless si centrat)
 
Reply
#2
Site-ul este bine organizat , de altfel, cu multe stampile "lipsa stoc". N-o fi venit vaporul.
PonteVecchio Lusso, Fiorentato Doge 63, Hario Skerton, dedurizator.
 
Reply
#3
Nu pierzi mare lucru. Cafeaua este de toata jena. Siloz.
 
Reply
#4
Oare de ce nu apare aici: Discount-uri ale prajitoriilor de cafea ?
Ca nu are discount?  Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#5
Geosm, esti din Satu Mare care e la 80 km.de bm. Ai cea mai buna cafea din tara la o ora distanta. Cumpara de la pressco
, Cafea corecta, bine prajita, ieftina, nu umflata cu pompa ca la capitala.
 
Reply
#6
Mersi de sfat, știu de Presco.
Daca stiam ca ajung aici, altfel ma organizam.
Noroc cu colegul Mida, saritor,  ma ajuta cu niste cafea de la Yume.
Gaggia Evolution&PID+Eureka Mignon Specialita 16CR+tamper bronz homemade
+Hario Mini tunat (stepless si centrat)
 
Reply
#7
Yume da... Smile Crăciun fericit! Smile
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#8
(25-12-2017, 00:01)Denis Wrote: Geosm, esti din Satu Mare care e la 80 km.de bm. Ai cea mai buna cafea din tara la o ora distanta. Cumpara de la pressco
, Cafea corecta, bine prajita, ieftina, nu umflata cu pompa ca la capitala.

Mai are Casa Dobro, o cafenea cu suflet, care are in vânzare boabe magice de la un prăjitor foarte bun de capitala.
Oricum te-ai învârti, de sărbători data de 18 este târziu. Si eu de frica curierului am preferat sa cumpăr cadourile numai offline ca sa am sigur ce sa pun sub brad.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#9
Mersi, si la ei am fost si am cumparat.
Daca era fair si facea cum a promis, marti sa o expedieze, nu era tarziu sa ajunga joi, vineri sau "livrare sambata". Eu mi-am facut bine calculele, cumpar online de 5 ani.
Sarbatori faine!
Gaggia Evolution&PID+Eureka Mignon Specialita 16CR+tamper bronz homemade
+Hario Mini tunat (stepless si centrat)
 
Reply
#10
Comanda data luni la Yume, marti a ajuns. Sunt unele prajitorii care au gasit o solutie prin care sa-si pastreze clientii in timp ce altele merg pe principiul "te-am prins, te-am ars".

(25-12-2017, 00:01)Denis Wrote: Geosm, esti din Satu Mare care e la 80 km.de bm. Ai cea mai buna cafea din tara la o ora distanta. Cumpara de la pressco
, Cafea corecta, bine prajita, ieftina, nu umflata cu pompa ca la capitala.

Pacat ca site-ul e destul de varza, link-urile din homepage duc toate in 404.
 
Reply
#11
(25-12-2017, 12:01)Gozmin Wrote: Oricum te-ai învârti, de sărbători data de 18 este târziu. Si eu de frica curierului am preferat sa cumpăr cadourile numai offline ca sa am sigur ce sa pun sub brad.

Profit de ocazia asta ca sa fac reclama nerusinata la elefant.ro... m-a scos din mare belea anul asta.
Comandat vineri, inainte de ora 6, atentie, e detaliu vital, dupa ora 6 ia comanda dar ar fi venit pe 27...
Mi-a fost livrata sambata la ora 2-3 la pickup point elefant, asta e al doilea detaliu vital, daca nu ai asa ceva in localitate tot la curier ajungi...
Nu mai zic de pret... corect, de parfumerie Champs Elysees, in timp ce in Auchan as fi dat mai mult ca dublu...
 
Reply
#12
2 elefanți, se legănau ... Să vezi viteză la 9 elefanți!
Și legat de geosm: dacă te-ai bazat, că bei cafea de sărbători, de la cineva care a încercat să fure până și numele forumului, scuze, asumă-ți-o! Bine că ai ce pune în ceașcă. Pe viitor, cine nu e pe listă, întreabă, nu cred că ai dat numai de chitroși pe aici.
Sărbători ninety+!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#13
Scuze, dar nu stiam faza cu numele.
Iar zic, urat de tot.
M-am ars, sa-mi fie invatatura cum abordez in viitor.
Am fost multumit de prajitorii de pe forum, de unde am mai luat.
Voiam ceva diversitate de sărbători. Si am avut Angry
Sarbatori cu bine!
Gaggia Evolution&PID+Eureka Mignon Specialita 16CR+tamper bronz homemade
+Hario Mini tunat (stepless si centrat)
 
Reply
#14
Păcat că nu ai știut. Eu am postat în ideea, de a feri și alți doritori de nou, când chiar nu este cazul.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#15
Acum vor sti si altii dupa ce vor citi.
Gaggia Evolution&PID+Eureka Mignon Specialita 16CR+tamper bronz homemade
+Hario Mini tunat (stepless si centrat)
 
Reply
#16
Am zis ca nu mai vorbesc de acest caz, din motivele stiute (cineva de acolo s-a dus la OSIM sa inregistreze Espressoman, dar am luat numele inapoi) insa ce am auzit azi m-a cutremurat - un forumist, nu-i dau numele, doar daca vrea el sa scrie, s-a dus in cafeneaua de pe Kogalniceanu, The Coffee Factory (aceeasi cu cea din topic) si punand cateva intrebari despre o punga de Gheisa pe care scrie cu PIXUL Gheisha Smile , a fost apostrofat de catre barista initial, care il banuia de colaborare cu securitatea (aka Espressoman), spunandu-i-se ca forumistii nu sunt primiti acolo, apoi de catre manager (nu-i dau numele, nu mai vreau sa am de-a face), fiind sfatuit sa plece din cafenea caci este de pe Espressoman si nu are ce cauta acolo... Off, nu credeam ca se poate ajunge la asa ceva! Deci mai bine evitati locul sau mergeti pe burta, fara prea multe comentarii sa nu fiti prinsi in flagrant Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
... Nici draq' ul nu-i mai scapa de data asta ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#18
hmm, am luat si eu o data si apoi am vrut sa mai cumpar pentru un amic (cu moka) insa m-am lovit de tot felul de probleme de comunicare cu barista de acolo...
acum imi dau seama de ce aveau cam multe retineri in a-mi raspunde la intrebari simple (oricum eu sunt la inceput deci nu as avea cu ce mari tehnicalitati sa-i incurc)...
sad, just sad
Gaggia Classic Pro PID | Kinu M47 | Sette 270 | Arco
 
Reply
#19
statul paralel...
 
Reply
#20
(12-06-2018, 09:54)renatoa Wrote: statul paralel...

... la umbra ... Cool ... (  ma intreb cum poate Olgutza sa va fure si ...  ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#21
Păcat de loc, că au grădină faină în spate; mai sunt și la 5 minute de mineSmile. Cafeaua însă...
Profitec Pro 700, Profitec T64, Fellow ODE Brew Grinder, Mahlkonig Vario, Kinu M47
 
Reply
#22
(11-06-2018, 18:31)Lyvyoo Wrote: Am zis ca nu mai vorbesc de acest caz, din motivele stiute (cineva de acolo s-a dus la OSIM sa inregistreze Espressoman, dar am luat numele inapoi) insa ce am auzit azi m-a cutremurat - un forumist, nu-i dau numele, doar daca vrea el sa scrie, s-a dus in cafeneaua de pe Kogalniceanu, The Coffee Factory (aceeasi cu cea din topic) si punand cateva intrebari despre o punga de Gheisa pe care scrie cu PIXUL Gheisha Smile , a fost apostrofat de catre barista initial, care il banuia de colaborare cu securitatea (aka Espressoman), spunandu-i-se ca forumistii nu sunt primiti acolo, apoi de catre manager (nu-i dau numele, nu mai vreau sa am de-a face), fiind sfatuit sa plece din cafenea caci este de pe Espressoman si nu are ce cauta acolo... Off, nu credeam ca se poate ajunge la asa ceva! Deci mai bine evitati locul sau mergeti pe burta, fara prea multe comentarii sa nu fiti prinsi in flagrant Smile
Adică dacă ma duc acolo și cer un ristretto, ma dau afara? Hahaha! Sper sa nu întru din greșeală....
Acasa: Vesuvius / Mahlkoenig Peak
Pe drum: Lido ET si Doane ajuta
 
Reply
#23
Am cumparat cafea verde de mai multe ori si de cea mai buna calitate, pana anul asta, cand la un moment dat am fost intrebat daca sunt membru pe forum. Nu stiam care e ideea pentru ca nu mai intrasem de ceva timp, insa cert este ca dupa acel moment nu mi s-a mai vandut cafea, motivul fiind dorinta de a rupe legatura cu membrii forumului... Dupa ce am citit thread-ul asta de la inceput, incep sa se lege lucrurile, oricum eu sunt dezamagit de atitudine. As putea sa spun mai multe dar ma opresc aici...
Lelit PL41TEM \ Kinu M47 \ Ascaso I-steel i1 \ Gene Cafe CBR 101 \ L-Beans tamper holder
 
Reply
#24
Bine ca am gasit threadul, recent pusesem ochii pe cafeaua lor si eram tentata sa iau s-o incerc. 
Dar poimaine ma voi afla in Baia Mare si voi cauta Pressco in schimb.
Pe pagina de reduceri totusi eu nu gasesc si cafea, ci doar echipamente. Daca are cineva timp sa ma ajute sa gasesc, as aprecia.  Blush

Later edit: am gasit Big Grin
Flair Signature Pro | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Flair 58 | MyPressi Twist | Gene Cafe | Pavoni Europiccola Mill
 
Reply
#25
De la Prescco iti recomand Etiopia Mormora.
 
Reply
#26
Pt cafele prajite ceva mai dark, dintre prajitorii "nostri" de pe forum: Maison du Cafe (Iasi), Hedone (Craiova), Sarkis. Merge si espresso blend de la Claro.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#27
(30-04-2019, 13:56)RaduB Wrote: De la Prescco iti recomand Etiopia Mormora.

Multumesc, am achizitionat. Smile
Flair Signature Pro | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Flair 58 | MyPressi Twist | Gene Cafe | Pavoni Europiccola Mill
 
Reply
#28
Bine, bine...

Dracu e negru, dar un top de prajitorii (in Bucuresti eventual) avem pe undeva? Sunt nou si nu mi-e clar cum e structurata informatia, si sa stau thread cu thread sa citesc toaaate povestile nu mi se pare eficient.

Multumesc anticipat.
 
Reply
#29
Nu exista topuri de asa ceva pt ca ar fi o prostie. Ce imi place mie poate nu iti place tie si uite asa ce considera cineva a fi excelent poate fi nebaubil pt altcineva. Vezi spre exemplu sectiunea Cafea din forum sau cea de Prajitorii.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
(23-12-2020, 01:52)gabiteris Wrote: Bine, bine...

Dracu e negru, dar un top de prajitorii (in Bucuresti eventual) avem pe undeva? Sunt nou si nu mi-e clar cum e structurata informatia, si sa stau thread cu thread sa citesc toaaate povestile nu mi se pare eficient.

Multumesc 

Avem 2 threaduri dedicate pt prajitori dintre care unul cu discounturile oferite menvrilor comunitatii.
mai gasesti si un thread intitulat "Unde ai baut o cafea buna in Romania"
[Image: 4OIsojI.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)