Hello There, Guest! Login Register

TVA-ul, inger sau demon? :)

La noi, oficial, e produs de lux daca nu ma însel,
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Interesante unghiuri de vedere si la "desteptii"care pun taxe(transpartinici din cate observ de ani buni,sau pereni ca sa ii aseman cu iarba maidanelor).Adica cafeaua e produs de lux (desi o cunsuma, buna, proasta, cum o fi ,toata lumea -mai putin bebelusii si cateva sute de mii de bolnavi),iar posirca vanduta peste tot si tot combustibilul prost (alcool tare cica)este aliment.Dar de fapt de ce ma mir?Zilele astea am tot avut revelatii legate de subiect si subiecte de drept,ori altfel cum s-ar fi ajuns aici daca nu asa?
LELIT Bianca ,Honne

Reply
(07-04-2015, 13:12)Lyvyoo Wrote: http://www.gandul.info/financiar/guvernu...e-14110478
Intra si cafeaua la alimente?

O vom cumpara cu 15% mai ieftin?!

Nu
Nu numai ca nu e considerata aliment dar mai e si accizata.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Si cafeaua va fi impozitata tot cu 9%. Acciza e alta poveste si va ramane la fel.
Brewtus IV-R, e37s

Reply
Vara va incepe cu o veste buna: vom plati 9% TVA pentru cafea. Confirmat telefonic azi cu detinatorul unei prajitorii.
Expobar Brewtus IV, Vario, baza de tampare Motta, tamper Motta. V60 Set

Reply
Asteptam sa se reflecte reducerea de pret in pretul final (macar partial)
Lelit Bianca + Compak E8, Cafflano Kompresso/V60+Kinu M47

Reply
Poti sa spui si care este acela, e spre lauda lui...

Reply
asteptam Smile

Reply
Orice scadere de pret nu are cum sa fie in defavoarea noastra.Importanta este insa in egala masura pastrarea sau cresterea calitatii.Pare sau chiar este un truism ceea ce am spus dar faptic este important si in mod sigur pentru mine cel putin, nu imi induce nici un dubiu asupra caracterului benefic al scaderii pretului pe acesta cale.
LELIT Bianca ,Honne

Reply
Am informatii ca unii prajitori iau in calcul marirea reducerii pentru forum, pentru a se regasi parte din reducerea TVA doar pentru noi  Smile  Frumos gest!

Reply
Deci acum boabele verzi aduse de afara cu TVA de UK sau DE vor fi aparent cu 12% mai scumpe ca ce as putea gasi in tara... Huh

Reply
Boabele verzi intra fara TVA la prajitori, iar acestia adauga TVA_ul de Romania.  

Reply
(21-05-2015, 14:50)Lyvyoo Wrote: Boabele verzi intra fara TVA la prajitori, iar acestia adauga TVA_ul de Romania.  

Pai asta zic... daca imi procura cineva boabe verzi din uk la 70 lei kg, iar in tara erau 80 lei, acum in tara vor ajunge la 70 lei pe cand cele din uk nu se vor ieftini... Sad

Problema este ca imi plac mai mult cele din uk Smile in acest caz tva-ul pentru mine e demon Big Grin

Reply
in acest caz TVA-ul n-are nici un impact la tine

Reply
Impact gen capra vecinului Smile cafeaua mea preferata nu va mai fi mai ieftina si mai buna, ci doar mai buna Tongue

Reply
(21-05-2015, 12:53)Lyvyoo Wrote: Am informatii ca unii prajitori iau in calcul marirea reducerii pentru forum, pentru a se regasi parte din reducerea TVA doar pentru noi  Smile  Frumos gest!

Deci pentru restul lumii reducerea TVA-ului nu se va reflecta in pret?! Nu mi se pare corect.

Reply
Orice PJ are ca pret de intrare valoarea fara TVA.
Importatorii intracomunitari achizitioneaza produsele fara tva-ul tarii vanzatorului.
Ca de obicei noi suntem codasii europei, Si in acest caz, doar acum am redus tva-ul la alimente. Vesticii il au redus de mult.
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Vreo confirmare de ieftinire cafea de undeva ? Huh

Reply
Sa facem un pomelnic aici...

Reply
Cred ca Sarkis a ieftinit cateva sortimente. 
Intre noi fie vorba este greu, in prima instanta, sa iti refuzi niste banuti care iti intra in buzunar din cer (de la guvern) -  m-am pus in locul comerciantilor si cred ca nici eu nu as face altfel, cel putin pentru inceput, asteptand sa vad cum se misca piata. Si se pare ca mai toti prajitorii nostri se misca sincron in a nu transfera in pret reducerea de TVA, exceptia partiala fiind Sarkis, deci probabil ca preturile vor ramane asa.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM, Lelit PL43MM

Reply
La Papa Jacques am vazut de dimineata diferentele... Ce era la 32 e 29 acum, ce era la 50 e 45.
Quamar M80DR, M47 Phoenix, ex-M38, ex-PL043MMI, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Corect - vad ca, putin mai tarziu, si PapaJacques a ieftin cafelele. Trebuia sa isi gaseasca si 2-3 minute sa anunte si aici pe forum.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM, Lelit PL43MM

Reply
Exceptand galapagos am redus pretul LA TOATE SORTIMENTELE , NU PARTIAL
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn

Reply
Florescu a scazut putin, sub 10%, cel putin la sortimentele care le beam eu pana de curand.
Gen 8.20 -> 7.30, etc...

Reply
si la Hotspot au fost reduse preturile, dar a disparut blend-ul Hotspot

Reply
Și Yume a redus prețurile
Expobar Brewtus IV, Vario, baza de tampare Motta, tamper Motta. V60 Set

Reply
Banuiesc ca reducerea accizei are un efect destul de mic in pretul cafelei.
Stie cineva cam cat era acciza la 100 lei cafea inainte si cat e acum?

Reply
Mi se pare mie sau la Perfectespresso prețurile sunt la fel sau chiar o idee mai mari ? Deși TVA apare a fi 20%
Până la urmă ei au reduceri pentru noi sau nu ?
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)

Reply
Cum ramane cu tabela de reduceri pentru forum ? Se modifica ceva la espressoare, rasnite si alte acareturi ?
Ceado E5P, Brewtus. (Gaggia Classic, Lelit PL43MMI)

Reply
(05-01-2016, 20:22)Vladislav Wrote: Mi se pare mie sau la Perfectespresso prețurile sunt la fel sau chiar o idee mai mari ? Deși TVA apare a fi 20%
Până la urmă ei au reduceri pentru noi sau nu ?
A crescut cursul euro și asta poate fi o explicație.
Dar în majoritatea cazurilor nu s-au operat modificări. Eu am un site pe ShopMania, m-au înnebunit cu emailuri ca se schimba tva-ul, dar sistemul automat al portalului e tot cu TVA de 24%. A trebuit sa modific manual preturile pentru a le aduce în concordanta cu noul tva...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)