Hello There, Guest! Login Register

Sugestii rasnita manuala voiaj - aeropress - buget 400 RON

Salutare din nou. După experienta reușită cu rasnita electrica cumpărată după sugestiile voastre, am decis sa va cer sfatul pentru a înlocui cealaltă rasnita din arsenal.
Călătoresc destul de mult și mereu îmi car după mine sculele de cafea : aeropress / V60 / French press ( in functie de chef) și rasnita hario mini. Hario pentru French press scoate niște bolovani I egali și nu prea e ok...nici după ce I am aplicat un hack de pe YouTube pentru fixarea axului central.
As dori sa o înlocuiesc cu una mai ok.
Cerințele ar fi sa fie ușoară, sa nu ocupe f mult loc, sa fie în jur de 400 RON ca preț și evident sa rasneasca bine pentru procedeul folosit.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Reply
Pentru aeropress orice râșniță cu angrenajul metalic și cuțite de oțel este foarte bună.

Timemore Chestnut C2 este cea mai ieftină. C2 Max are capacitate mai mare.

Timemore Chestnut Slim încape în interiorul cilindrului de la aeropress.

E posibil ca diferența de bani să fie pentru că Chestnut Slim vine cu cuțitele E&B. Eu am luat-o anul trecut la preț de C2 când toate aveau cuțite de brew.
DF64, Mazzer Mini 58mm | Lelit PL41TEM, La Pavoni Europiccola 1979

Reply
Staresso are ceva similar, dar care include si filtru de fines pentru brew

https://www.ecocapsule.ro/staresso-grinder-d6.html

Un plus care poate fi valoros este axul hexagonal direct drive cu o scula de insurubat mai potenta.

Atentie la rasnitele prea subtiri daca ai maini mari... devine dificila prinderea, pentru ca nu poti inchide palma, am experimentat asa ceva.
Poti incerca pe pistonul de aeropress, vezi cat de ferm il poti prinde in mana si daca poti roti de capatul mai gros cu cealalata mana. Dupa care fa un efort de imaginatie ca vei avea ceva si mai subtire, cu aprox 1 cm.

Reply
C2 / Slim, cu inclinatie spre Slim. Avut si testat cam tot de la ei.
C2-ul la mine a crapat dupa 6 luni (partea de plastic ce ajusteaza clickurile)  / de evitat finishul alb unde sare vopseaua si aluneca in mana la rasnire. De la Slim in sus sunt mai bine construite si au piese metal.
Pentru mine au avut un rezultat bun si constant la banii astia, iar in plus ai 10% reducere la ei. 
Smile

[Image: at6p96t.jpg]

Reply
Interesant sa recomanzi ceva care ti-a crapat. Perseverare diabolicum... sau sindromul Stockholm...

Firma Timemore este un exemplu live de cum merge influencereala chineza... acum un an erau zero barat, acum sunt peste Kinu, fara nici o motivatie. Sau, de fapt motivatia se vede mai sus... se recomanda chiar daca ti se strica...

Reply
Nu am, dar am auzit de bine. Pt filtru Krinder de la Cafflano.

Eu am un Xeoleo mic, luat ca sa incapa in Aeropress, dar imi aplatizeaza aciditatea din toate cafelele. Cam mult finess. Nu am incercat pt french, doar aeropress si v60.

La C2 imi place manerul ala collapsable, dar nu cred ca este peste xeoleo de 220 lei.
V60 | Comandante C40 MK3 | Aeropress
(ex. Lelit PL41TEM, Gaggia Classic, PL162T Bianca)

Reply
Krinder am eu si e calul de bataie de brew. Dar e capabila si espresso... de fapt se vinde si in combo cu Kompresso.
Pretul corect al ei este sub 300 lei, prea mult plastic pentru niste cutite de cel mult 150 lei.
Cum se da la peste 400 acum nu mi se pare ca e un pret cinstit, chiar daca cutitele ei sunt peste cele din chinezariile la acelasi pret.

Reply
La C2 au schimbat piesa de plastic care regleaza granulatia cu una din metal. Si plasticul de la paharul colector l-au facut de aluminiu. Uitati-va sa fie revised version, daca e…
Bianca + Niche

Reply
Mereu apar noutati... cine sa le incerce pe toate...

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid174838

Reply
Buna. Ce rasnita mi-ati recomanda cu buget maxim de 400 de lei? Inclin spre Timemore C2/C2 Max. Am un espressor manual si vreau sa fiu sigur ca macina suficient de fin, dar ca si cu viteza de macinare/timpul sunt decente. Multumesc anticipat

Reply
(07-02-2022, 00:20)iancu.ciprian Wrote: Buna. Ce rasnita mi-ati recomanda cu buget maxim de 400 de lei? Inclin spre Timemore C2/C2 Max. Am un espressor manual si vreau sa fiu sigur ca macina suficient de fin, dar ca si cu viteza de macinare/timpul sunt decente. Multumesc anticipat

C2 nu este râșniță de espresso. Poate râșni suficient de fin, dar nu poate face ajustări suficient de fine pentru o extracție corectă. Vei avea nevoie să mărești puțin bugetul. Cea mai bună variantă, având în vedere reducerea oferită membrilor forumului, ar fi Kinu. Apar destul de des și pe marketplace.

Reply
(07-02-2022, 00:20)iancu.ciprian Wrote: Buna. Ce rasnita mi-ati recomanda cu buget maxim de 400 de lei? Inclin spre Timemore C2/C2 Max. Am un espressor manual si vreau sa fiu sigur ca macina suficient de fin, dar ca si cu viteza de macinare/timpul sunt decente. Multumesc anticipat

Ce espressor manual ?
Daca este cu sita presurizata, ar putea merge una din rasnitele discutate in acest topic.
Ajustarile fine sunt necesare daca ai sita nepresurizata, si chiar si acolo, daca espresorul este intradevar full manual, adica nu cu pompa, poti controla curgerea in functie de cum ai rasnit.

Reply
(07-02-2022, 19:57)renatoa Wrote:

Ce espressor manual ?
Daca este cu sita presurizata, ar putea merge una din rasnitele discutate in acest topic.
Ajustarile fine sunt necesare daca ai sita nepresurizata, si chiar si acolo, daca espresorul este intradevar full manual, adica nu cu pompa, poti controla curgerea in functie de cum ai rasnit.

Am un espressor Breville Prima Latte. Am discutat intre timp cu cineva de la Taste Crafters si zicea ca ar fi ok Timemore C2 Max pentru aparatul meu, eventual sa iau in calcul, daca nu sunt multumit, un upgrade: cutite de titan E&B.

Reply
Normal, ca doar ei o vand, ce sa zica altceva... tu nu stii ca producatorul si vanzatorul sunt ultimii pe care sa ii intrebi de un produs?
Daca e sa mai cumperi si cutite de upgrade ajungi in zona 600 lei, unde poti lua chestii mai bune.
Sau iei din start varianta cu E&B, dar fara titan, care e o spoiala de marketing ordinara.

Iar cu espresorul tot nu ai raspuns exact la obiect. Banuiesc ca ai sita originala, care e presurizata, si de aia isi permit unii sa iti recomande rasnita cu cutite design de filtru, din mijlocul secolului trecut.
Daca vei schimba vreodata sita deja ai pus-o... incepi sa cauti rasnita noua.

Reply
(08-02-2022, 18:27)renatoa Wrote: Normal, ca doar ei o vand, ce sa zica altceva... tu nu stii ca producatorul si vanzatorul sunt ultimii pe care sa ii intrebi de un produs?
Daca e sa mai cumperi si cutite de upgrade ajungi in zona 600 lei, unde poti lua chestii mai bune.
Sau iei din start varianta cu E&B, dar fara titan, care e o spoiala de marketing ordinara.

Iar cu espresorul tot nu ai raspuns exact la obiect. Banuiesc ca ai sita originala, care e presurizata, si de aia isi permit unii sa iti recomande rasnita cu cutite design de filtru, din mijlocul secolului trecut.
Daca vei schimba vreodata sita deja ai pus-o... incepi sa cauti rasnita noua.
Da, e sita originala.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)