Hello There, Guest! Login Register


Steam wand gaggia classic 2016

#1
buna, as avea si eu nevoie de o informatie, am achizitionat un gaggia classic 2016, dupa putina documetatie am descoperit ca ar fi un upgrade bun la steam wand inlocuirea cu bagheta Rancilio Silvia V3, zis si facut, am cumparat chitul complet de adaptare/montare doar ca dupa ce a ajuns si m-am apucat de treaba am descoperit ca se potriveste doar pe gaggia classic 2015 nu si 2016, 2016-le are furtune in loc de tevi la steamer si nu am cum monta kitul cumparat, intrebarea ar fi daca stie cineva un upgrade de steam wand pentru 2016??
 
Reply
#2
Chiar dacă e furtun in loc de țeava nu ar trebui da fie o problema. Vezi in ce modalitate poți sa desfaci piesa finala in care e conectata țeava actuala . Dacă o sa pui o poza cu siguranța vei primi sugestii bune Smile


Evolution | Ascaso I2
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
#3
(23-02-2017, 08:58)Ciprian Wrote: Chiar dacă e furtun in loc de țeava nu ar trebui da fie o problema. Vezi in ce modalitate poți sa desfaci piesa finala in care e conectata țeava actuala . Dacă o sa pui o poza cu siguranța vei primi sugestii bune [Image: smile.gif]


Evolution | Ascaso I2

am pus si doua poze de pe internet de la un retrofit explicat cu un gaggia classic 2015, si o poza cu teava mea scoasca afara cu un bulb de plastic prins cu acel "colier" pozat cu zoom, nu am cum sa montez rancilio v3 la al meu, zic eu


Attached Files Thumbnail(s)
                       
 
Reply
#4
Salut, la fel arată și la Gaggia Color Smile

Deci, dacă imobilizezi Bulbul de plastic negru si tragi de țeava se va desface fără probeleme.

Operațiune o poți face și fără sa demontezi suportul de pe carcasa.

Spor!


Evolution | Ascaso I2
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
#5
Salut
Si daca dau jos teava originala cum montez teava de rancilio? Ca ea are bulb de metal propriu
Mersi

(23-02-2017, 12:51)Ciprian Wrote: Salut, la fel arată și la Gaggia Color Smile

Deci, dacă imobilizezi Bulbul de plastic negru si tragi de țeava se va desface fără probeleme.

Operațiune o poți face și fără sa demontezi suportul de pe carcasa.

Spor!


Evolution | Ascaso I2
 
Reply
#6
Piuliță de fixare cu care vine țeava de la Rancilio trebuie înlocuită cu piesa de plastic pe care o scoți de la sistemul actual (denumit bulb negru).

Fixarea prezentată in poza ta nu este pe filet ci printr-un clips de plastic.


Evolution | Ascaso I2
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
#7
Video
sau
Alt Video similar Pure

Eu nu am schimbat teava pe motiv ca cea existenta isi face bine treaba si nu as fi castigat mare lucru.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#8
asa e, dar teava V3 are bulb de metal propriu, nu e doar cu un umar in capat
(23-02-2017, 19:08)Ciprian Wrote: Piuliță de fixare cu care vine țeava de la Rancilio trebuie înlocuită cu piesa de plastic pe care o scoți de la sistemul actual (denumit bulb negru).

Fixarea prezentată in poza ta nu este pe filet ci printr-un clips de plastic.


Evolution | Ascaso I2

am vazut videoul, nu e teava rancilio silvia v3, e altceva, ai idee ce si daca merita inlocuita?

 
(23-02-2017, 20:18)Gozmin Wrote: Video
sau
Alt Video similar Pure

Eu nu am schimbat teava pe motiv ca cea existenta isi face bine treaba si nu as fi castigat mare lucru.


Attached Files Thumbnail(s)
       
 
Reply
#9
Desigur ca e altceva, adica ceva ce potriveste la CG 2015 pentru ca nu potriveste orice teava de Rancilio.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#10
deci, ce am cumparat eu este rancilio silvia V3, care potriveste pe gaggia classic 2015, eu am gaggia classic 2016 si e diferint in interior de accea nu merge, in videoul pus de tine tipul face schimb la un 2016 dar cu alta teava si aia intrebam daca ai cumva idee ce e, eu tot ce am gasit de la rancilio era pt gaggia classic 2015 cu sistemul initial si diferit fata de ce am eu

 
(23-02-2017, 21:35)Gozmin Wrote: Desigur ca e altceva, adica ceva ce potriveste la CG 2015 pentru ca nu potriveste orice teava de Rancilio.
 
Reply
#11
Mai băgat in ceata, cum adica CG 2016 ? Eu stiu ca ultimul "upgrade" a vechiului Classic este cel din 2015. Eu nu cunosc niciun GC 2016 care sa fie upgrade al lui 2015.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#12
In videoclipuri este teava de Rancilio Silvia V1/V2 ( https://www.mag-pro.ro/romanian/529339.html ), iar Gaggia Classic 2015 este acelasi cu cel din 2016. Teava cumparata de noul nostru coleg este aceasta https://www.mag-pro.ro/romanian/rancilio-10049063.html
 
Reply
#13
Deci cea mai buna varianta este returul si înlocuirea țevii.

Ți-aș fi recomandat sa tai bila terminala, dar țeava pe care o ai tu este de 10 in loc de 6 cât e la V1/V2.


Evolution | Ascaso I2
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
#14
(23-02-2017, 21:47)bogy Wrote: In videoclipuri este teava de Rancilio Silvia V1/V2 ( https://www.mag-pro.ro/romanian/529339.html ), iar Gaggia Classic 2015 este acelasi cu cel din 2016. Teava cumparata de noul nostru coleg este aceasta https://www.mag-pro.ro/romanian/rancilio-10049063.html










Eu din ce am vazut pe internet 2015 e cel din pozele ce le-am postat eu mai sus, cu teava rancilio v3 montata pe el, iar 2016 ar fi a meu, nu bag mana-n foc deoarece sunt novice si e posibil defapt sa fie gaggia classic mai vechi si 2015 ce am vazut eu defapt, ideea este ca am inteles, ar merge doar rancilio silvia V1 sau V2, nu se potriveste si V3, intrebarea este daca merita inlocuirea cu V1 sau V2 eventual cu tot cu o duza cu 4 gauri sa nu va face diferenta. Va multumesc mult
 
Reply
#15
Salut, nu am experienta cu GC dar se poate face adaptarea la V3:
Renunti la furtun (inlocuiesti cu teava cupru) folosesti in partea cu teava de abur, un niplu cu diam tevii de cupru folosite si in partea cealalta de 3/8", ca sa poti realiza cuplarea.
Comparand cele 2 poze (ce ai tu cu cea cu modificarea facuta) observ ca el a inlocuit si ansamblul acela de plastìc pe unde vine aburul cu un T cu robinet care probabil il poti gasi de comandat.
E un pic de lucru dar se poate face iar daca nu ai abilitatile tehnice cel mai bine este sa gasesti pe cineva care se ocupa cu asa ceva.

Toate cele bune
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#16
(24-02-2017, 11:16)gorexxx Wrote: Salut, nu am experienta cu GC dar se poate face adaptarea la V3:
Renunti la furtun (inlocuiesti cu teava cupru) folosesti in partea cu teava de abur, un niplu cu diam tevii de cupru folosite si in partea cealalta de 3/8", ca sa poti realiza cuplarea.
Comparand cele 2 poze (ce ai tu cu cea cu modificarea facuta) observ ca el a inlocuit si ansamblul acela de plastìc pe unde vine aburul cu un T cu robinet care probabil il poti gasi de comandat.
E un pic de lucru dar se poate face iar daca nu ai abilitatile tehnice cel mai bine este sa gasesti pe cineva care se ocupa cu asa ceva.

Toate cele bune






Aia era problema, nu a inlocuit el cu un, asa e modelul mai vechi, luasem si eu in considerare teava cupru niplu, chiar si acel T in care ar intra teva t sa il cumpar dar nu vad cum as face adaptarea care aduce apa de la "boiler" la T deoarece eu am furtun nu am nimic cu filet
 
Reply
#17
E de luat in calcul si modul in care se face etanșarea, mie greu sa cred ca într-un niplu / reducție o sa Reușești sa etanșeizi bila terminala de la țeava V3....


Evolution | Ascaso I2
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
#18
(24-02-2017, 21:02)Ciprian Wrote: E de luat in calcul si modul in care se face etanșarea, mie greu sa cred ca într-un niplu / reducție o sa Reușești sa etanșeizi bila terminala de la țeava V3....


Evolution | Ascaso I2




M-am uitat indeaproape la problema, bila are sistem de etansare propriu, garnitura in partea de jos peste care vine piulita aia inalta in care se infileteaza reductia, problema e ca, anulez bila de plastic, am nevoie de teava de cupru, teava de cupru sus in robinet nu am cum o prinde eu acum avand furtun peste un stut cu colier, ok, cumpar robinet, in robinet intra alta teava de cupru prin care vine aburul, eu iar am furtun, cumpar teava, teava nu am in grup cum o infileta si tot asa... ramane doar varianta de teava rancilio V2 de 6 cu duza cu 3 gauri... din pacate asta e maximul ugrade care l-am gasit
 
Reply
#19
Duza e cu o singura gaura pe ambele variante de la Rancilio Silvia. Oricum nu ai suficient abur pentru mai multe gauri. V3 este mai aspectuoasa, iar V1/V2 mai eficienta. Spor la treaba!
 
Reply
#20
Dupa cum vad din cele prezentate, as simplifica problema in felul urmator pentru V3:
- tai frumos bila de la V3 ramai cu teava de 10mm, iar acum tre sa gasesti o reductie de la 10mm la 6mm ( cel mai indicat daca nu gasesti o faci la strung din alama) dupa care o lipesti ( alamire nu cositorire) la teava de V3 iar furtunul tau de abur il prinzi de 6mm cu clema respectiva.
- problema de care nu imi dau seama ( nu cunosc aparatul deloc) este cum o fixezi in aparat dar nu cred ca este imposibil.
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#21
(24-02-2017, 23:26)gorexxx Wrote: Dupa cum vad din cele prezentate, as simplifica problema in felul urmator pentru V3:
- tai frumos bila de la V3 ramai cu teava de 10mm, iar acum tre sa gasesti o reductie de la 10mm la 6mm ( cel mai indicat daca nu gasesti o faci la strung din alama) dupa care o lipesti ( alamire nu cositorire) la teava de V3 iar furtunul tau de abur il prinzi de 6mm cu clema respectiva.
- problema de care nu imi dau seama ( nu cunosc aparatul deloc) este cum o fixezi in aparat dar nu cred ca este imposibil.



Bulbul negru de plastic din poza e in ce se prinde teava, am renuntat la v3, am luat un 2 si o duza cu 3 gauri, dar in incercarea de a monta teava am rupt stutu pe care e prins furtunul de bulbul de plastic, intrebarea ar fi daca stie cineva de unde as putea achizitiona altul?? Pun si o poza cu teava in bulb scoase din aparat, am citit si ca nu am destul abur pt 3 gauri, daca e asa nu vad cum ce ma ajuta v2 daca e aceeasi grosime cu a mea si forma aproape identica...


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#22
Am revenit cu inca o problema, nici v2 de la mag-pro nu se potriveste, nu se invarte in acel bulb de plastic, drept urmare am rupt prin invartire stutul pe care se prindea furtunul, atasez niste poze cu acea piesa daca ma poate ajuta cineva sa cumpar alta si sa montez teava originala, multumesc


Attached Files Thumbnail(s)
       
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)