Hello There, Guest! Login Register


Solutii de 'urgenta'

#1
De mai bine de o saptamana sunt in Mangalia (maine ma intorc); am luat cafea, Porlex si Aeropress... fara nici macar un filtru. Sad
Asa ca am facut cafea doar la ibric...

Se putea incropi ceva?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#2
de ce nu ... merita incercat din hartie filtru de cafea obisnuit, ar trebui sa gasesti la alimentare. Confused

o pui pe un substrat un pic moale (3-4 servetele) si folosesti chiar cilindrul aeropress ca sa marchezi cercul, sau chiar sa il decupezi, daca este umezita ar trebui sa o strapunga fara probleme ... Huh
 
Reply
#3
(16-07-2015, 02:10)Mihai L Wrote: De mai bine de o saptamana sunt in Mangalia (maine ma intorc); am luat cafea, Porlex si Aeropress... fara nici macar un filtru. Sad
Asa ca am facut cafea doar la ibric...

Se putea incropi ceva?

Mi s-a intamplat si mie. Am folosit niste filtre de ceai (pliculete din alea goale in care pui ceai varsat pentru a-l infuza) decupate rotund. Sunt rezistente la presiune, eu am pus doua foi la fiercare shot de aeropress
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#4
Cred ca un filtru de cafea ar fi fost mai usor de gasit; filtre de ceai nu am prea vazut.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#5
Cred ca vct1976 se referea la cumparat ceai la plic, taiat pungutza, aruncat ceaiul si pastrat filtrul... desi, ar putea avea impregnata aroma de ceai... Huh
 
Reply
#6
(16-07-2015, 10:34)renatoa Wrote: Cred ca vct1976 se referea la cumparat ceai la plic, taiat pungutza, aruncat ceaiul si pastrat filtrul... desi, ar putea avea impregnata aroma de ceai...  Huh
Nu, nu... exista in comert plicuri pentru infuzat ceai goale - de obicei sunt mai mari decat cele care contin ceai si acopera capacul aeropress-ului.

De genul:
http://www.aromastyle.ro/produs/filtre-c...0buccutie/
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#7
o bucata de panza de bumbac decupata pe contur.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#8
[Image: expensive-slashed-army-shir.jpg?f187b0]
La dansa a mers.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#9
Smile
 
Reply
#10
(16-07-2015, 11:12)vct1976 Wrote:
(16-07-2015, 10:34)renatoa Wrote: Cred ca vct1976 se referea la cumparat ceai la plic, taiat pungutza, aruncat ceaiul si pastrat filtrul... desi, ar putea avea impregnata aroma de ceai...  Huh
Nu, nu... exista in comert plicuri pentru infuzat ceai goale - de obicei sunt mai mari decat cele care contin ceai si acopera capacul aeropress-ului.

De genul:
http://www.aromastyle.ro/produs/filtre-c...0buccutie/
Vorbeam de Mangalia... Big Grin 

Pare interesanta si solutia cu panza de bumbac, Radu! Mi-am adus aminte acum de solutia de la Hario "la ciorap"...
Daca tot am ajuns acasa, am sa incerc zilele astea si revin cu impresii.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#11
Si la Mangalia nu se gasesc filtre de cafea rezerva la alimentara ?! Huh
 
Reply
#12
Filtre de cafea, da, foarte probabil. Ma refeream la filtrele de ceai...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)