Hello There, Guest! Login Register


Si totusi, cum este corect? ESPRESSOR sau EXPRESOR?

#1
Deoarece am vazut ca pe forum se folosesc cuvinte diferite sau, poate, acelasi cuvant dar scris diferit pentru a desemna acelasi obiect, am cautat si am gasit pe dexx.ro ca in limba romana avem:

EXPRESOR
expresor s.n. Aparat electric folosit la prepararea cafelei. • pl. -oare. /de la [cafea] expres.

Dictionar explicativ roman
Link spre dictionar http://www.dexx.ro/index.php?a=list&d=Dictionar explicativ roman
Link spre termen http://www.dexx.ro/index.php?a=term&d=Dictionar explicativ roman&t=106162
EXPRESOR

expresor s.n. Aparat electric folosit la prepararea cafelei. • pl. -oare. /de la [cafea] expres.


Sursa dexx.ro
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#2
Buna Radu,
Majoritatea dictionarelor online nu transpun intru totul dictionarele explicative ale limbii romane scrise de Institutul de Lingvistica al Academiei Romane. In varianta DEX'16 termenul de 'expresor' nu exista (deasemenea se poate consulta dex.ro dexonline.ro dictio.ro/dex dictionarroman.ro toatecuvintele.ro si altele doar pentru a observa ca 'expresor' nu este recunoscut).

Nu sustin ca termenul nu a fost adoptat drept neologism doar ca nu as avea prea multa incredere in dictionarele explicative on-line.

P.S. Ceea ce ai gasit tu pare-se ca este documentat in Marele dictionar ortografic al limbii romane (DOR'08) tiparit in 2008, dar pana nu consult cartea tiparita nu m-as hazarda.
 
Reply
#3
Ai mai avut odata dilema asta Smile

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-E...u-expresso

Iar ii dam de lucru lui Liviu Smile
 
Reply
#4
(13-06-2016, 22:06)eugenm Wrote: ...
P.S. Ceea ce ai gasit tu pare-se ca este documentat in Marele dictionar ortografic al limbii romane (DOR'08) tiparit in 2008, dar pana nu consult cartea tiparita nu m-as hazarda.

Corecte observatiile tale si sunt de acord cu acestea .
Am acasa si cartea tiparită     , in care nu am gasit acest cuvant nici sub forma "espressor" dar nici "expresor".
Este motivul pentru care am apelat la varianta online

(13-06-2016, 22:12)renatoa Wrote: Ai mai avut odata dilema asta Smile

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-E...u-expresso

Iar ii dam de lucru lui Liviu Smile

Asa este, nu am avut rabdare sa mai caut postul vechi asa ca am mai scris odata .
Este un cuvant prea des folosit pe acest forum incat sa nu cădem de acord sa il folosim corect.
Eu nici acum nu sunt sigur care varianta este cea buna.
DEX-ul in formatul pipăibil, pe hârtie, nu include vrut cuvant pentru acest obiect, aparatul pentru preparat espresso, desi nu avem de a face cu vreun neologism .
Masinile de acest tip au totusi o vârsta respectabila.
Sper sa avem colegi, cu calificări sau preocupări in zona lingvistica si care sa ne lamureasca ce varianta ar fi corecta pentru numirea aparatului care reprezinta obiectul muncii noastre pe acest forum si care provoaca atatea dezbateri, mai mult sau mai putin aprinse.
Pentru mine chiar nu conteaza sub ce forma este scris de catre altcineva cuvantul care numeste acest aparat insa chiar as dori sa aflu care este varianta corecta ce ar trebui folosita in limba romana: expresor sau espressor.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#5
(13-06-2016, 22:36)RaduCarutasu Wrote: Sper sa avem colegi, cu calificări sau preocupări in zona lingvistica si care sa ne lamureasca ce varianta ar fi corecta pentru numirea aparatului...
Nu am calificarile necesare...dar ma gandesc ca daca face espresso ..ar fi ok sa se cheme espressor. In caz contrar trebuie schimbat si numele forumului [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif]
 
Reply
#6
Nu am un dictionar de neologisme la indemana dar daca te iei dupa cei de la www.dexx.ro atunci e expresor. Cuvintele espressor sau espresor nu exista.
 
Reply
#7
(14-06-2016, 01:54)coffeesnob Wrote: Nu am un dictionar de neologisme la indemana dar daca te iei dupa cei de la www.dexx.ro atunci e expresor. Cuvintele espressor sau espresor nu exista.

Il vei gasi intrând pe dexx.ro:
   
De aici, pe Dicționar explicativ roman (109 072), in chenar sus introdu cuvantul "expresor":
(daca se introduce cuvantul "espressor", nu apare nimic)
http://www.dexx.ro/index.php?a=index&d=Dictionar+explicativ+roman
   
( nu te uita la primul cuvant de la "actualizate recent" ! Blush )
Da "cauta" si apare pagina :
   
PS
Dpmdv, chiar nu conteaza cum scrie fiecare cuvantul care denumește acest aparat.
Stim cu totii la ce se face referire atunci cand, in postari, intalnim una dintre cele 2 exprimări ; espressor sau expresor.

(13-06-2016, 23:42)Tito Wrote: ...
Nu am calificarile necesare...dar ma gandesc ca daca face espresso ..ar fi ok sa se cheme espressor. In caz contrar trebuie schimbat si numele forumului.

Este logic ceea ce spui.
Si eu vad lucrurile la fel, dar întortocheate sunt căile limbii romane ! Huh
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#8
Si totusi ezigsta: https://dexonline.ro/definitie/espresso
[Image: biggrin.gif]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#9
Ezista... pentru cafea (bautura), dar nu pentru aparat Wink

"Ați fost redirecționat automat la forma „espresso”."

https://dexonline.ro/definitie/espressor

Studii lingvistice... mi se pare clar ca vine de la expres, si cum in limba romana nu exista "espres"...

"EXPRÉS2 s.n. Restaurant, bar etc. cu serviciul rapid. ◊ Cafea expres = cafea-filtru preparată special pentru cel care o comandă. [< it. (caffè) espresso]. "

https://dexonline.ro/definitie/expres
 
Reply
#10
(13-06-2016, 23:42)Tito Wrote:
(13-06-2016, 22:36)RaduCarutasu Wrote: Sper sa avem colegi, cu calificări sau preocupări in zona lingvistica si care sa ne lamureasca ce varianta ar fi corecta pentru numirea aparatului...
Nu am calificarile necesare...dar ma gandesc ca daca face espresso ..ar fi ok sa se cheme espressor. In caz contrar trebuie schimbat si numele forumului [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif]
Si eu sunt de acceasi parere cu Tito. Daca toti ii spunem bauturii "espresso", de ce i-am spune aparatului "expresor"?. Adica, atata vreme cat nici unul dintre cuvinte nu exista oficial in limba romana, macar sa fim consistenti. Daca nu, ar trebui sa spunem ca bem expreso, iar cum nici asta nu exista, ar trebui sa spunem ca bem "cafea rapida" sau ceva de genul. Si cum personal nu am de gand sa fac asta, aleg simplitatea si consitenta perechii "espresso-espressor" fara sa ma simt deloc rusinat. Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#11
(14-06-2016, 09:31)Liviu.Mihu Wrote:
(13-06-2016, 23:42)Tito Wrote:
(13-06-2016, 22:36)RaduCarutasu Wrote: Sper sa avem colegi, cu calificări sau preocupări in zona lingvistica si care sa ne lamureasca ce varianta ar fi corecta pentru numirea aparatului...
Nu am calificarile necesare...dar ma gandesc ca daca face espresso ..ar fi ok sa se cheme espressor. In caz contrar trebuie schimbat si numele forumului [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif]
Si eu sunt de acceasi parere cu Tito. Daca toti ii spunem bauturii "espresso", de ce i-am spune aparatului "expresor"?. Adica, atata vreme cat nici unul dintre cuvinte nu exista oficial in limba romana,

Ar trebui sa ne adresam Academiei Romane si sa le semnalam minusul ! [Image: shy.gif]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#12
(14-06-2016, 09:48)RaduCarutasu Wrote: Ar trebui sa ne adresam Academiei Romane si sa le semnalam minusul ! [Image: shy.gif]

Eu personal nu ma simt catusi de putin "apasat" de acest subiect Smile)
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)