Hello There, Guest! Login Register


Sfat pentru râșniță electrică de uz casnic, maxim 2500 lei

#1
Vă salut și vă mulțumesc pentru generozitatea cu care împărtășiți cunoștințele dvs. pe acest forum.
Sunt un membru foarte nou al forumului Espressoman. De peste un an beau un espresso bun la serviciu, scos dintr-un espressor Rocket R58 cu râșniță Baratza Forte și cu cafea proaspăt prăjită de la Yume din Cluj.

Dornic de un gust similar [sau chiar mai bun] și acasă, am achiziționat un espressor Lelit PL81T cu tamper și sită blind, profitând de reducerile pentru membrii forumului, pentru care vă mulțumesc. Alegerea unei râșnițe mi se pare mult mai dificilă, de aceea apelez la sfaturile dvs.

Caut o râșniță de cafea cu următoarele caracteristici: 
  • capabilă de espresso
  • nouă (o cumpăr pe firmă)
  • electrică
  • fără dozator
  • preferabil cu timer
  • retenție cât mai mică
  • buget 2000 de lei cu marjă de 25% în sus
  • stepless
  • de înălțime mică-medie, să zicem sub 50 cm
Râșnița va fi folosită în regim casnic, 4-5 cafele pe zi. Îmi doresc să nu fiu nevoit să reglez prea mult la ea, doar la schimbarea cafelei să fie necesar reglajul. În urma informațiilor de pe forum, tocmai din acest motiv aș evita Mahlkonig Vario, cu toate că este foarte populară.

Caut gustul de espresso dulce, fără bitter, fără acru. Citind discuțiile de pe forum, am înțeles că un anumit tip de cuțite sau un anumit model de râșniță favorizează gustul amar, dar părerile sunt împărțite. Din acest motiv nu am luat nici măcar decizia legată de cuțite plate sau conice.

În ultimul an de când folosesc Baratza Forte la serviciu, pot spune că nu m-a convins. Mi se pare că nu are măcinătura consistentă, cam face bulgări și uneori reglajele se mișcă singure în timpul funcționării. Suntem 30 de colegi care o folosim și din păcate unii o "reglează" în staționare și cu boabe între cuțite. De aceea după 200 kg de cafea cuțitele s-au tocit și au fost înlocuite. La fiecare două-trei zile trebuie ajustat reglajul pentru a avea 18 grame / 60 ml / 25-30 secunde.

Fiind atâtea variabile și mai ales necunoscute pentru mine, vă rog să mă ajutați cu sfaturi. Am scris mult, tocmai pentru a fi cât mai specific legat de ce îmi doresc și de experiența [lipsă] din domeniu. Mulțumesc frumos.
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#2
In materie de reglaj pentru espresso, important este sa-ti poata livra asa ceva rasnita. Este mai putin important cat reglezi la ea.
De ce? Pentru ca sunt si rasnite cu care nu poti ajunge niciodata la ceva OK fara sa mai faci ceva aranjamente (gen modificare cantitate cafea, etc).
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#3
Pentru ca ma aflu intr-o situatie f similara, dupa un indelung proces de studiu al pietei, iti pot spune ca ai cateva optiuni bune in bugetul tau. Nu cunosc f bine dimensiunile, pt mine nu e un criteriu principal, la fel cum nu m-am uitat deloc spre varinatele elecronice/cu timer. Dar sa nu te cramponezi de retentie, cu cat o risnita e mai mare, in directia comerciala, retentia vine la pachet, mai mica sau mai mare, nu cred ca merita sa te lupti cu ea.

Cat despre forma cutitelor, se pare ca intr-adevar, cele plane favorizeaza nuantele de ciocolata, dulce dar si bitter, in timp ce conicele pe cele acide/fructato-florale. Doar le favorizeaza, nu le genereaza neaparat. Sa scapi de acru si de bitter in ceasca si sa obtii un echilibru perfect depinde doar de cafeaua folosita, tehnica personala si capabilitatile espressorului.
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#4
La banii astia merge kinu M 68 .. e manuala dar superba .. in rest noul sette e la moda
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#5
Damian The Man, mulțumesc. Am văzut întâmplător că DIP Grinder DSK-60 are 57 cm înălțime și mi s-a părut prea mult, de aceea am zis să fie sub 50 cm. Într-adevăr, nu este un criteriu eliminatoriu. Legat de retenție, dacă în râșnirea de 15 grame de azi intră 3 grame din retenția de ieri, 20% mi se pare mult ca principiu, nu știu dacă simt în ceașcă diferența. Dacă în cele 15 grame de azi intră doar un gram de ieri, cred că este acceptabil pentru mine.

Înțeleg din semnătura ta că ai ales Rancilio Rocky Doserless, așa este? Dacă da, am citit că timpul necesar pentru a râșni un doppio este de 20-30 de secunde. Este adevărat? Ai avut parte de neajunsurile acestui model prezentate aici?
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#6
eu as merge pe noul Lelit PL72 sau Fiorenzato F64E.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#7
Nu am citit topicul de pe HB, dar iti pot spune f pe scurt: la vremea cand am cumparat Rocky nu dispuneam de-un buget satisfacator, in tara nu stiu cate alternative de achizitie as fi gasit (daca erau intr-adevar). L-am prins la o reducere consistenta si transport gratuit din Italia, asa ca am facut pasul fara sa ma gandesc de 2 ori, nu as fi avut nici 1 euro sa dau peste pretul de achizitie oricum, nici atunci, nici la un an dupa probabil. Era un must, deoarece aveam espressor de peste 1 an si foloseam cafea gata macinata.

Pt prima rasnita a fost extrem bun, mai ales in pretul acela (este destul de overprice de felul lui pt ce ofera). Atunci aveam nevoie si de ceva care sa poata face ibric, espresso dar si french press si sa permita astfel de modificari de reglaje zilnic! Si am abuzat efectiv de reglaje extreme de genul asta fara nici cea mai mica problema. Este un grinder fiabil si rezistent ca un tanc. Dupa un calcul estimativ, am rasnit in 5 ani de zile ~ 110-120 kg de cafea de toate felurile si n-am schimbat cutitele! (de 2 ani stau cu un set nou pregatit). Fabrica recomanda schimbarea la 40-50 de km macinate. In afara ca am coborat 2-3 trepte spre mai fin, rezultatele sint la fel de constante si consitente.


Face zgomot cam mare, e drept, face clumps din greu, dar daca aplici cu strictete RDT, 95% din problema dispare instantaneu. Timpul pt un dublu sincer nu l-am cronometrat niciodata, nici nu cred ca am avut aceasta curiozitate. Nu e f rapid, dar la vremea respectivai nu aveam in minte astfel de aspecte. E departe ca performante de un 64 mm, dar sunt recunoscator ca nu m-a lasat in tot timpul asta si fucntioneaza la fel ca-n prima zi. Stiu sigur ca in momentul unui upgrade nu va pleca nicaieri, pt backup va fi tot ce-mi pot dori. Probabil o sa ramana setat pt french in permanenta.
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#8
(28-02-2017, 14:22)Damian The Man Wrote: ...am rasnit in 5 ani de zile ~ 110-120 kg de cafea ...
...Fabrica recomanda schimbarea la 40-50 de km macinate. ...

Cati metri face un kg de cafea ? Smile
 
Reply
#9
[Image: blush.gif]
N-am baut decat 3 duble azi, creierul inca e amortit....
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#10
Vă mulțumesc pentru sfaturi. Nu am stat degeaba și am făcut un tabel comparativ pentru râșnițe electrice doserless pentru a-mi ușura alegerea. Sper să îi ajute și pe alți colegi de forum care caută o râșniță de acest tip. Nici nu știam cât de multe sunt și câte or mai fi, am inclus modele mai cunoscute și pe care le-aș putea achiziționa cu factură din România.

Până acum au rămas favorite Ceado E5P, Compak K3 Touch, Eureka Zenith 65E și Club E, Fiorenzato F4E Nano și F64E. Așa s-a nimerit că majoritatea se pot achiziționa prin @mr. beanTec, rămâne să mă mai documentez asupra lor și să aflu un preț final.

Explicații asupra tabelului: 
  • conține râșnițe electrice doserless situate între 2000-2500 lei (pentru un produs nou)
  • nu conține acele râșnite doserless cu o pâlnie de inox în locul dozatorului (preferință personală din motive estetice)
  • o râșniță este "mică" dacă are înălțimea sub 550 mm și greutatea sub 10 kg (preferințele mele, oarecum arbitrare, dar nu și eliminatorii)
  • observațiile se bazează în principal pe informații preluate de pe acest forum
  • caracteristicile favorabile (cuțite peste 50 cm, stepless, dimensiune mică) apar pe fundal verde
  • unele prețuri sunt luate de pe site-uri internaționale, altele de la importatori și conțin reducerea pentru espressomani. Am convertit prețurile din euro în lei la cursul zilei.
  • ordinea este alfabetică după producător și model
  • nu include Mahlkonig Vario
  • dacă sunt erori vă rog să mi le semnalați, le corectez repede
Click pe imagine pentru dimensiunea maximă.

[Image: tabel_comparativ_rasnite.png]
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#11
Nota: Ceado E5P aduce arome noi fata de Lelit PL043MM.
Expobar Brewtus IV - PID, Honne, Kinu M47, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.
Past: Gaggia Clasic, Lelit 043MM, Ceado E5P
 
Reply
#12
Cam toate din tabel aduc Smile Mihai,pot sa te intreb de ce ai dat la o parte pe cele cu palnie inox?Vreau sa-ti spun ca acelea aduc un plus de curatenie pe blat,in sensul ca nu imprastie macinatura si o concentreaza in portfiltru.Am un Quamar Q50e si e excelenta si in privinta asta.Luata de la SCAE cu 310 eur,e un best buy dupa parerea mea.
 
Reply
#13
@gabone06 - mulțumesc, am completat
@dantt - este mai mult o opțiune estetică, cele cu pâlnie de inox mi se par mai butucănoase iar cele fără îmi par mai zvelte. Cele fără pâlnie vin de obicei cu o tăviță care colectează măcinătura împrăștiată, sper să-și îndeplinească bine rolul.
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#14
Cu RDT nu se mai împrăștie mai nimic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
La fel si pentru Sette270.
Fata de K30 si in general fata de rasnitele cu cutite plane, cutitele conice ale rasnitei aduc in ceasca un profil de gust diferit.
Acel dezechilibru despre care am mentionat in postul meu la asta se refera.
Profile difreite ale macinaturii genereaza profile diferite ale gusturilor in ceasca; nici mai bune nici mai rele unele fata de celelalte, doar usor diferite.

Poate este bine de mentionat asta in tabel.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#16
Am completat, mulțumesc RaduCarutasu.
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#17
În continuă căutare și documentare, am dat și peste variante second-hand. Userul "ciprian" din Satu-Mare vinde pe OLX mai multe espressoare și râșnițe folosite, la 50% din prețul unui aparat nou. Aveți vreo recomandare legată de aceste două Fiorenzato F64E, una albă și una roșie? Mulțumesc.
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#18
Nu sunt atat de experimentat cum sunt alti colegi,insa personal as lua una dintre ele fara sa stau pe ganduri.Succes!
 
Reply
#19
Vad ca are si un Obel Bregant EB (Obel e marca sub care vinde producatorul Bregant rasnitele productie proprie, producand si pentru altii, aceeasi rasnita se poate numi de ex. La Pavoni Zip) nou nout, cunoaste cineva modelul?

http://www.eng.bregant.it/template.php?pag=13582
http://www.1st-line.com/store/pc/La-Pavo...-p4394.htm
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#20
Obel nu este stepless din cate stiu
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
Am finalizat această etapă prin achiziționarea unei râșnițe second-hand Fiorenzato F64E v1 de pe OLX. Nu am respectat câteva dintre criteriile proprii (să fie nouă, să nu fie mare), dar învăț pe ea ce am nevoie cu adevărat. Cred că râșnița nu este cea mai potrivită alegere pentru acasă, dar îmi voi clarifica această impresie în timp.

Starea estetică lasă de dorit, electronica nu mi se pare necesară la single-dose, la retenție mai lucrez, am curățat-o și starea cuțitelor pare bună (pot să blochez espressorul fără probleme), curgerea este subțire și cremoasă iar gustul în ceașcă este divin, mă gândesc numai cum să mai beau una fără să am palpitații.
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#22
Mai ia un decaf!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#23
vezi ca blocatul espressorului nu inseamna neaparat stare buna a cutitelor. ca daca dau prea multe "fines", tot il blochezi.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#24
Poti schimba cutitele ca sa fii linistit ca ai cutite noi.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)