Hello There, Guest! Login Register


Sfat achizitie rasnita electrica 2000 lei

#1
Ma intereseaza sa achizitionez o rasnita electrica cu cutite plate sau conice capabila de un espresso bun. Bugetul e in jurul sumei de 2000 lei. Stiu ca in suma asta nu pot sa am pretentii foarte mari. As folosi rasnita in general, in regim single dose. Prima optiune ar fi Baratza Sette.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
#2
Sette pt retentie spre zero (1.5g prima oara). Dar mai ai si Macap M42 (cutite 58, firma mare), Lelit PL72 (cutite 72, constructie interioara buna, dar firma mai noua), Quamar-urile de prin depozitul SCAE (daca preferi dozatorul si eventual modificarile), un Macap MC7 tot asa la pret de dumping (dar este de drogherie). Depinde unde bati cu preferintele ca si tipologie de rasnita.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Dupa reactiile unor noi posesori de Brewtus, la primirea echipamentului, probabil cel mai bun sfat ar fi sa vezi rasnitele live. S-ar putea sa fie unele aspecte peste care sa nu poti trece in functie de model. 

Gasesti pe olx Major sau chiar Kony in bugetul tau daca nu te deranjeaza dozatorul.
 
Reply
#4
Dev ai un link de major pe olx?

Eu m-am tot uitat dar nu am văzut.

Ms
Expobar Brewtus IV, Fiorenzato F64e, Tamper Motta,ex.Vibiemme Domobar Lever, ex.Gaggia Espresso Pure, ex Mazzer Super Jolly,ex.La Cimbali Cadet
 
Reply
#5
https://www.olx.ro/oferta/rasnita-mazzer...9DYoD.html
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#6
Kony nu mai este, major mai era o bucata acu cateva zile dar la 380V. Desigur se poate face conversia la 220V, insa cu modificarile de rigoare, pierdere de putere, cuplu si rotatii/minut, ceea ce inseamna ca rasnita nu mai functioneaza in parametrii de fabrica si la cu totul alte specificatii, de unde poti sa-ti pui intrebarea daca cutitele isi fac treaba la specificatiile acelea, nu e tot acelasi profil sa tai cu 700rotatii/minut sau cu 1400rotatii pe minut.

Este doar parerea mea. S-a dus baba cu colacii.
 
Reply
#7
(10-11-2017, 23:48)Lucian. Wrote: Ma intereseaza sa achizitionez o rasnita electrica cu cutite plate sau conice capabila de un espresso bun....  in regim single dose. Prima optiune ar fi Baratza Sette.

mi se pare o optiune buna, dar cu adevarat asta depinde de motivele care stau la baza propunerii tale: cu vorbe, sau cu fapte...

m-am ferit cat am putut sa laud aceasta rasnita, pentru ca o am si eu si mereu am strecurat-o in fata, ca o rasnita entry-level potrivita pentru espresso si foarte comod de folosit in single dose, versus rasnitele la moda pe forum... 

dar la 2000-2200 lei cat costa cu putin timp in urma, existau oricum rasnite in concurenta, care luau ochii celor in cautare de rasnita capabila espresso, cu robustetea lor reala!
cine poate rezista in fata unor asemenea argumente, bazandu-se numai pe calitatea si pufosenia macinaturii, pe usurinta, simplitatea in exploatare a lui Sette; cui ii trebuie simplitate si convenienta in exploatare?! toti dorim lucruri robuste, care sa impresioneze si care sa poata fi lasate apoi mostenire... Smile

acum a fost o promotie limitata, tot cu 1800 lei, la fel cat am dat eu in ianuarie...
si in plus, garantia e de 2 ani si e eficienta;
am avut ocazia sa verific: Bv-Cj-Bv in 3 zile!

la 1800 lei noua, incepe sa devina un prim candidat de rasnita espresso, pentru ca
- e capabila espresso - n-am auzit pareri contrare... in ce ma priveste, am lasat de la inceputul anului Macap-ul din semnatura deoparte si am folosit Sette in single dose, pentru cca. 40-45 de shoturi duble (in medie, doza de 18g) pe saptamana;
- e foarte buna in single dose (ca opus on demand, cu timerul din dotare) - confort in exploatare,
- are o macinatura pufoasa si fara bulgari care se comporta ca o macinatura bine normalizata (omogenizata) - nu necesita WDT!
- are iesirea axiala si umple o movilita direct in sita/portafiltru, usor de tampat - deci nu necesita o faza de 'distributie' macinatura;
- este foarte rapida, 4-5g/sec
- are cutite conice cu diametrul cutitului rotitor (cel exterior) comparabil cu cel al rasnitelor titan;
- fara retentie intre shoturi; bag 18g boabe, primesc 18g macinatura si rareori o abatere de 0,1-0,2 g
etc.
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#8
Ma uitam si eu la Sette ca prima mea rasnita dar m-a enervat pretul importatorilor, peste 2000 lei(la super-oferta), pe cand peste ocean era undeva pe la 350$. Era "sette" mare...asa ca am cumparat altceva.
 
Reply
#9
Multumesc pentru sfaturi! 
@Lyvyoo, inca sunt in cautari. In acest moment nu am bugetul necesar pentru o rasnita mai scumpa de 2000 lei. Doua criterii. Capabila espresso si sa o pot folosi in regim single dose, daca se poate fara modificari prea mari.
@radudani, exact ce ai scris tu, sunt motivele pentru care Sette mi se pare o rasnita foarte buna pentru ce doresc eu in acest moment. Asa cum am scris mai sus, sa fie capabila espresso si sa o pot folosi in regim single dose. Retentia nu cred ca m-ar deranja foarte tare. Am citit despre ea si pe HB, unde majoritatea celor care au folosit-o o lauda. Tot acolo spun ca nu e in categoria lui K30 dar si pretul lui K30 este in alta categorie Smile .  Sunt de acord cu parerea ta privitoare la preturi. Recunosc ca unul din motivele principale pentru care vreau in acest moment o electrica, e ca uneori dimineata, nu am chef de manivela Smile. De asemenea cred ca 2-3 ani va rezista, pana la un eventual upgrade. Sigur nu doresc sa o las mostenire Smile. Daca poti sa-mi trimiti oferta cu 1800 ar fi excelent. 
Mai sunt constient de un aspect. Si ieftin si bun, nu cred ca se poate.
Cred totusi ca un test de rasnite ar fi binevenit. Un test mai amplu cu mai multe rasnite. Sunt multe discutii aprinse pe forum despre acest subiect si de aceea un test mai elaborat cred ca ar aduce ceva lumina, in special pentru cei care sunt incepatori si au asa multe optiuni in fata.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
#10
1783 ron + transport care de obicei costa 18-20 euro.


https://www.fonq.de/p/baratza-270-sette-...le/129718/

Prima data asigura-te ca ai vazut cat de mica este rasnita, si ce nivel de zgomot face, asta ca sa nu fii surprins cand o sa ajunga.

Asa face cu o cafea city+, iar daca o sa bagi o cafea light in ea (yume) o sa faca si mai tare, insa daca nu te intereseaza zgomotul nu e nici o problema atunci:

https://youtu.be/adt7fgG_Px8?t=373
 
Reply
#11
Apare la oferta pe wanderlust 1800 varianta simpla si 2000 varianta W.D8n pacate cei de la wanderlust cica au inchis din 10 nov pana in februarie

https://wanderlust.coffee/product-category/rasnite/
Echipament actual:Lelit PL92T, Niche Zero
Echipamentul vechi: Lelit PL81T, Gaggia Baby, Saeco Poemia cu PF naked facut la strung, Kinu M47, Lelit PL043MMI, Hario Skerton 
 
Reply
#12
Nu este mai ok pentru 2000 ron sa cumperi din tara cu garantie si livrat in 24/48h?
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#13
Wanderlust sunt din cluj dincate stiu
Echipament actual:Lelit PL92T, Niche Zero
Echipamentul vechi: Lelit PL81T, Gaggia Baby, Saeco Poemia cu PF naked facut la strung, Kinu M47, Lelit PL043MMI, Hario Skerton 
 
Reply
#14
Cere un videocall cu reprezentanta La Marzocco sa o testezi livecall Smile 
De asteptat si blackfriday...

Rasnitele de acest gen nu le vad luate decat din tara, din motive de garantie. Sette e genul de rasnita pentru care si transportul international e un risc. Un Macap M42 spre exemplu, nefiind electornizat si plasticos, poti sa-l iei si din Zimbabwe.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
Sau daca ai drum spre Oradea, noi aven un 270W in showroom, cumparat de la importator.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#16
Lucian. Wrote:...sa fie capabila espresso si sa o pot folosi in regim single dose. Retentia nu cred ca m-ar deranja foarte tare. ...nu e in categoria lui K30 dar si pretul lui K30 este in alta categorie ...Si ieftin si bun, nu cred ca se poate.
... Cred totusi ca un test de rasnite ar fi binevenit. Un test mai amplu cu mai multe rasnite. Sunt multe discutii aprinse pe forum despre acest subiect si de aceea un test mai elaborat cred ca ar aduce ceva lumina, in special pentru cei care sunt incepatori si au asa multe optiuni in fata.
Lyvyoo Wrote:... Rasnitele de acest gen nu le vad luate decat din tara, din motive de garantie.
MyR Wrote:Nu este mai ok pentru 2000 ron sa cumperi din tara cu garantie si livrat in 24/48h?

da, la Sette, garantia de 2 ani oferita de Wanderlust - nu stiu ce ofera altii de la noi - este chiar o necesitate!
si 2 ani ai o rasnita care iti macina espresso, omogen, nu e nevoie de vanturare, scuturare, ciocaneala, mestecare cu acul, netezire cu degetul/spatula etc.!
pur si simplu scoti cosul din bratele rasnitei, sau portafiltrul cu cos, tampezi si incarci in grup!
lucrez de prea mult timp asa, ca sa nu cred ca merita mentionat, macar in interesul unora care vad lucrurile la fel...

test de rasnite? IMO, da, dar numai daca l-ai putea face personal si sa poti decide in consecinta! pentru tine!
altfel, oricat ai crede sau ai venera ( Smile ) colegi de forum cu experienta, nu poti avea certitudinea ca aveti preferinte gustative similare;
si nici n-ar trebui sa te stradui sa ti le educi pe-ale tale in sensul copierii unuia sau altuia!

bottom line: intrunirea colegilor in vederea unor testari de varia feluri, e benefica pentru participanti si e - de regula - instructiva pentru altii care citesc despre...
dar concluzii valide pentru o ierarhizare sunt greu de tras in afara unor proceduri profesionale costisitoare!
mai bine fara..., decat cu...
sa ne gandim numai la un aspect: cum ai putea deosebi rezultatele in ceasca ale unei rasnite cu elice, de cele ale unei rasnite de top, tot de casa, de tipul Cafatek Monolith, daca ambelor la dai in intrare o cafea ordinara de supermarket, care nu are nimic specific: gust de carton prajit, de celuloza moarta...
ce ai putea deosebi intre ele? in ceasca!
e nevoie de o cafea foarte buna si foarte scumpa (nu o mai zic pe aia cu proaspata...) care sa ofere o marja de insusiri pe care sa le gasesti sau nu, intr-o macinatura si mai departe in extractie!
si e nevoie de multe, foarte multe - zeci spre sute, de shoturi, degustate 'blind'... 
si sigur, de oameni cu expertiza etc.

si pe urma ce ai de comparat? zgomotul? ala se bea in ceasca? retentia? cum te incurca ea la baut? sau calitatea macinaturii pentru espresso... care espresso? ala de-l evangheliza Matt Perger, cu macinatura unimodala; e si ala espresso? care atunci? si care rasnita e mai buna?
inainte de a incerca niste comparatii, trebuiesc definite niste criterii rezonabile de comparatie etc.
lumea se intalneste, bea o cafea, discuta, da cu parerea, ok! asta-i forum!
dar merita sa dau 400-2000 de euro asa, in blind, in baza discutiilor respective?

deci nu stiu cat e de slaba/buna Sette fata de un K30 si nici nu cred in comparatiile astea!
trebuie sa fie o deosebire, dar singurul mod de a o vedea tehnic, este cu rezultate de laborator pentru distributia dimensionala a particulelor si cu forma particulelor, rezultata din examinarea cu un microscop electronic cu scanare... Smile

altfel, daca as fi mai avantat, as afirma de unul singur ca Sette e mai buna; si n-as fi departe de cei ce afirmau in grup, ca manuala Kinu 38/47 e mai buna decat electricele mari mult mai scumpe decat ea Smile
doar ca Sette nici macar nu e ieftina...

deci nu folosesc Sette in loc de Macap M7 900, pentru rezultatele 'din ceasca'!
nici nu m-am straduit sa incerc o comparatie mai acatarii!
o folosesc doar pentru ca imi convine comoditatea de a o... folosi!
si sunt multumit de extractia ce o pot obtine cu ea...

dar sunt destule altele, rasnite bune acolo...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#17
Da. Cred ca aveti dreptate cu testul. Daca nu e facut stiintific, rezultatele vor fi foarte subiective. In acest moment cu Brewtus si Kinu imi place ce beau. Dar, asa cum am spus, am dimineti cand invartitul mi se pare foarte incomod Smile. Deocamdata, Sette ramane prima optiune ca si alternativa pentru diminetile fara chef de manivela Smile.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
#18
Uitati aici un test referitor la retentia a mai multor rasnite printre care si  Baratza Sette 270 care, conform rezultatelor, are retentia mai mare decat Ceado E37S.
Poate unii stiti testul celor de la Whole Latte Love. [Image: GSHlsaq.jpg]
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#19
Nu e 100% relevant testul deoarece la unele rasnite se pensuleaza. Pe aceasta metoda, toate rasnitele cu dozator sau cu acces la capacul palniei de evacuare, de la inventarea lor si pana azi, au retentie zero, caci ai acces la curatarea canalului cu pensula. INtrebarea este cati espressomani au chef sa faca asta dupa fiecare rasnire?!  De aceea au aparut diverse rasnite care au o retentie INITIALA foarte mica, in jurul a 0.5-1.5g iar apoi toata cafeaua iese gram pe gram, la fiecare rasnire. Cam de asta sunt celebre in primul rand Vario si Sette, caci constructia lor include plastic, deci mult diferite fata de Mazzer sau altele. Insa, cand useri ca radudani pun titanul full metalic pe dreapta si se duc spre zona de retentie "zero" - macinatura buna - compromis constructiv, te pune pe ganduri... Nu si pe mine care am K30 Vario  cu retentie initiala de 2.5, apoi zero  Smile)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Nu cred ca ai inteles testul. Smile

Tipul a rasnit si a desfacut rasnitele de 3 ori. Ceea ce apare in tabel e practic retentia medie pe care nu o poti scoate fara sa desfaci rasnita sau altfel spus cata cafea ramane blocata in rasnita. E normal ca dupa prima rasnire, dupa ce s-au umplut spatiile unde ramane cafea, la rasnirile ulterioare retentia sa tinda spre zero, mai ales daca mai dai si cu pensula.
 
Reply
#21
Macinatura buna cere sacrificii. Mythos, robur, kold, r120/140, k10 toate au retentie, insa ce mai conteaza? Iti formezi un worflow in functie de rasnita si espressor, lenesii nu cauta calitate maxima deci de miltumesc cu sette, o rasnita care merge de zici ca in urmatoarea secunda ii cedeaza motorul.
 
Reply
#22
M-am temperat putin cu Sette. Astept comanda de grup pentru Honne, daca o fi sau noua rasnita conica. Deocamdata ramane manivela dimineata Smile.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
#23
Eu nu inteleg altceva: daca ai un kinu m47, cu bune si mai putin bune, de ce ai cumpara o electrica conica cu cutite mai mici si zgomot cat cuprinde?

Chiar daca nu convine lui @radudani, dar cel mai probabil diferentele intre un M47, in parametrii corecti de functionare, si Sette 270 sunt probabil insesizabile pentru espressomanul amator.
 
Reply
#24
@dev, am spus mai sus, cateodata asa nu am chef sa invart la Kinu, nu ca ar fi greu, dar nu am chef  Smile
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
#25
(13-11-2017, 16:21)dev Wrote: diferentele intre un M47, in parametrii corecti de functionare, si Sette 270 sunt probabil insesizabile pentru espressomanul amator.

 ...diferentele sunt mari totusi ... in primul rand viteza de macinare , care e aproape instant - fatza de Kinu , apoi uniformitatea macinaturi si mai sunt si altele ... de ex. nu face clumping , nu electrizeaza cafeaua , nu prea are retentie ...etc ...altele sunt insa hibele lui Sette , ... insa Kinu ( e chinu' ) -  e buna dar...tre'sa stai bine cu sala ... biceps - triceps si nu ai musafiri in vizita... Big Grin  ...ca transpiri un rand de haine...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#26
dev Wrote:Eu nu inteleg altceva: daca ai un kinu m47, cu bune si mai putin bune, de ce ai cumpara o electrica conica cu cutite mai mici si zgomot cat cuprinde?
Chiar daca nu convine lui @radudani, dar cel mai probabil diferentele intre un M47, in parametrii corecti de functionare, si Sette 270 sunt probabil insesizabile pentru espressomanul amator.

mie mi se pare colegial sa respectam dorinta si puterea de decizie a fiecaruia!
acolo unde e explicita, mai ales de la inceput...
dece oare acest forum trebe sa opuna rezistenta oricarei alternative de rasnita electrica?
in ciuda faptului ca marea, dar marea majoritate a espressomanilor folosesc rasnite electrice!?
cababile si foarte ( Smile ) capabile espresso!
(cel putin asta e impresia mea...)

oricine doreste un sfat despre o dotare/upgrade primeste rapid in fata o rasnita manuala all metal Smile
a devenit un fix, o dovada de corectitudine 'tehnico'-economica in forum...

am spus de atatea ori ca folosesc sette-ul pentru ca imi convine mai mult: cantarire doza, 4 sec de huruiala, apoi tampare si incarcare in grup; nimic altceva!
sigur, pierd partea de romantism a lucrului manual, care in cazul a 6 shoturi azi, sau 8 shoturi ieri, era ceva de tinut minte... Smile mai ales daca imi insoteam lucrul manual respectiv cu putina cantare, gen sezatoare; cantam cu totii cei 5 membrii ai familiei in jurul meu... ha!
si pierd si partea cu clampaneala la Macap M7, care ce mai, e un fel de descarcare nervoasa la efort, nu?

ok, nu se pune problema ca-mi convine sau nu, de fapt chiar nu-mi pasa ce fac cei cu rasnite manuale!
e alegerea lor si toti suntem vaccinati... unii mai demult, altii mai recent! 
imi pare rau doar, ca nu dispun de resursele necesare unei dotari dupa dorinte in ce ma priveste;
si cam asta e situatia la cei mai multi... toti isi doresc altceva, mai mult!
ei, dar unii nu-si doresc mai mult, sunt multumiti cu ce au! kudos for them too!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#27
Nu e "rezistenta" cat e deranj fonic. La 6 dimineata, cu copil mic in alta camera si vecini care dorm iepureste, deh traiul la bloc, "huruiala" e un "definite no go".

Din pacate, optiunile de electrica silent sunt destul de limitate.
 
Reply
#28
... Big Grin  ...Pai , cine te pune sa iei ... si apoi , ori rasnesti in prosop / sau sub plapuma... Big Grin  , ori te muti la casa si faci k mine ... nu auzi rasnita , din cauza boxelor ... Big Grin  ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#29
Spune mi te rog un entuziast, pioneer in espresso care foloseste rasnite gen sette acasa ( si aici ma refer la oameni gen frans gojin, nu gen tim w care sunt afaceristi).
 
Reply
#30
De aceea nu exista alegeri perfecte in acest domeniu si de aceea supravietuiesc si chiar prospera, la nivel mondial, zeci de producatori de espressoare, rasnite si accesorii. Topicurile de sfaturi la achizitie trebuie sa inspire sugestii venite din puncte de vedere personale, nu verdicte " ia-o pe aia, nimic altceva". Nimeni nu a fabricat pana acum "rasnita absoluta". Oamenii care intra in aceasta lume sunt foarte foarte diferiti, cu viziuni atat de diferite, incat veti gasi iubitori de rasnite manuale sau cu dozator din talcioc, restaurate,  pana la fani infocati ai rasnitei Peak. Deci nu conteaza ce foloseste nu stiu ce barista acasa, ci feeling-ul celui care alege vis a vis de specificatiile tehnice, retentie, mod de folosire, constructie etc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)