Hello There, Guest! Login Register


Sfat achizitie espressor si rasnita. Buget 3000 lei

#1
Buna ziua espresomani!
Eram pe punctul de a comite o mare eroare cumparand un espressor automat. Asta pana a citi forumul acestui site (intamplator bineinteles). Sunt consumator doar de espresso si fara alte bauturi cu lapte. As dori sincer un sfat de la voi pentru achizitia espressor si rasnita intr-un buget de aproximativ 3000 lei plus minus pentru diferente de calitate notabila.
Initial am vazut pachetul Lelit Anita PL042TEMD de la reducere. Culmea este ca imi intra exact intr-un spatiu din bucatarie. Dar din ce am mai citit opinii de rasnita independenta samd, acum sunt in dubii.
Vreau sa precizez, desi nu e cazul, ca sunt incepator la maximum in acest domeniu. Upgradurile pot veni in timp.
Va rog deci sfaturi in bugetul de 3000 lei.
Va multumesc anticipat
Home: Lelit Bianca V3, Lelit 41TEM, Niche
Away : Cafflano kompresso, Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#2
Și eu sunt începător și răsnita sette 270 m a ajutat enorm în reglarea macinaturii, este super easy, cred ca merge și un gaggia clasic sh sau lelit sh...
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#3
As lua legatura cu comunitatea din Timisoara, live e ... alta viata Smile
 
Reply
#4
Ținând cont că bei doar espresso, vezi ce SB cu PID găsești în bugetul tau, și nu în ultimul rând, de fapt cu asta ar trebui să începi, râșnița. Cu bugetul ce îl ai probabil te încadrezi doar la cea manuală, gen Kinu Phoenix.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#5
Daca nu te deranjeaza sa dai la manivela, Lelit 41 TEM + Kinu.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#6
– Pachetul Barista Home VIP basic – espressor cu PID Lelit PL81T  + rasnita PL43MMi + tamper Motta 57mm – 3000 lei

E mai ok o Kinu?

Sau ?
Home: Lelit Bianca V3, Lelit 41TEM, Niche
Away : Cafflano kompresso, Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#7
PL43MMi este un Ascaso in disguise, adica tzoale ceva mai stralucitoare de inox, dar aceeasi mecanica de toata jena.
Eu inteleg ca niste magazine o sa se supere, si poate ne iau discounturile, dar as zice ca e cazul sa facem educatie un pic mai serios, adica sa incepem sa facem si niste liste cu echipamente de evitat.
Iar importatorii respectivi sa isi calce pe mandrie si sa faca pachetele basic cu Kinu. Si pur si simplu sa nu mai importe asa ceva necompetitiv. Sa pui VIP in titlul unui asemenea pachet e chiar jenant. Nu asa se trateaza un VIP.
 
Reply
#8
Ca fost posesor de rasnita Lelit si actual posesor de Kinu (pe langa Mazzer), afirm cu toata hotararea ca:
- Lelit e de toata jena dpdv al fiabilitatii (mi s-a ars rotorul la 2 ani si 3 zile de la cumparare)
- ca si macinatura, Kinu este peste Lelit indiscutabil

Singura chestie e ca Lelit e electrica iar Kinu e manuala. Daca asta nu te deranjeaza, mergi fara rezerve pe Lelit PL41TEM si Kinu 47.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#9
Nu se supără niciun importator, altfel nu mai erau pe forum demult. Asta a fost o regula de la început, ca indiferent de reduceri forumistii vor avea întotdeauna libertatea sa isi spuna deschis opinia despre o cafea sau o rasnita ori un espressor, in limitele civilizatiei desigur.

Construcția rasnitelor electrice de 700 lei este limitată de costurile de producție. Din pacate, pana la aprox. 1200 lei nu exista rasnita electrică full metal, construita ca una de 400-800E. Pe de alta parte, cea mai mare cerere din lume este pentru rasnite electrice de 150E. Lucrul acesta este  explicabil prin frica oamenilor la început de drum de a da bani mai mulți pe un obiect pe care nu-l pot constientiza ca importanta, sinelui sau / si partenerei de viata. O spun pe date certe din multe parti. Așteptăm antreprenorii romani si pe acest segment, caci pe manuale cei de la Kinu ne-au aratat ca in 700 lei pot face minuni (Phoenix), Hedone fac si ei o treaba extraordinară dar la 1150E si cam atat producem...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Merita diferenta de 500 lei intre un Lelit PL41TEM si PL81T?
Rasnita va fi o Kinu m37....
Home: Lelit Bianca V3, Lelit 41TEM, Niche
Away : Cafflano kompresso, Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#11
Ai aici un răspuns.
Eu. 41tem și pot zice ca ar merita 500 lei pt 81t, acum după 4 luni de utilizare de 41tem
https://www.espressoman.ro/forum/showthr...#pid129547
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#12
Multumesc pentru sfaturi.
Voi rămâne la Lelit PL41TEM și Kinu m47.
Pentru un începător cred că e ok.
Home: Lelit Bianca V3, Lelit 41TEM, Niche
Away : Cafflano kompresso, Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#13
Dacă te gandesti ca upgrade-urile vor veni in timp, mai bine mai aștepta un pic.  Îți recomand Lelit PL91T - "PID redesenat cu preinfuzie programabila si timer, grup 58mm - 3350 lei (redus de la 3500 lei) + cadou tamper precizie Lelit 58.55mm, filtru de apa, sita blind pentru curatare grup (inclusa)".

Si iti cumperi rasnita manuala pentru început. Este doar o recomandare.
In plus, avand portafiltru de 58, vei avea acces la o varietate mai mare de site. Caci nici ele nu trebuiesc neglijate.
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#14
Nu e clar din postul de deschidere ce dotare si experienta are petentul in acest moment, asa ca la fel de bine s-ar putea sa descopere ca de fapt nu ii place ce numim noi espresso, si upgrade-ul sa nu vina niciodata, ci sa ajunga direct pe bursa, cu o pierderea proportionala cu valoarea investita.

Nu poti stii niciodata cat de neasteptate pot fi reactiile si gusturile oamenilor, am un amic care isi va scoate in curand la vanzare Lelit-ul, pentru ca a descoperit ca un banal Kompresso ii furnizeaza in ceasca arome pe care nu a reusit sa le extraga niciodata cu masina lucioasa full metal...
 
Reply
#15
Multumesc pentru grija renatoa,
Si pentru recomandarile anterioare. 
Inca nu m-am hotarat total in privinta espressorului. dar indiscutabil imi place espresso cel de care se dicuta aici. 
De asemenea nu ma deranjeaza manivela....chiar e mai avantajos pentru famile care doarme cand eu plec la servici.
Merci cristian88 si chiar acum ma uit la 91
Home: Lelit Bianca V3, Lelit 41TEM, Niche
Away : Cafflano kompresso, Kinu M47 Phoenix
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)