Hello There, Guest! Login Register


Sfat achizitie espressor buget maxim 700 lei

#1
Salut, ma adresez cunoscatorilor cu rugamintea sa ma indrume in achiziționarea unui espressor de calitate in bugetul de 700 ron. Mulțumesc
 
Reply
#2
La acest buget, un espressor de calitate (a se defini ce înseamnă de calitate) nu exista. Ar fi niste aparate SH de început gen Gaggia Classic dar care oricum fara rasnita e ca si cum ai face supa de fasole fara fasole. Daca mai pui si accesoriile, nu mai avem ce discuta.
Concluzie, bugetul minim este de cca. 2000 de lei, bani in care poti avea un grup de aparate si accesorii care sa-ti asigure un espresso decent spre excelent. Mai jos nu se poate cu aparate noi. A se vedea si varianta aero, mai ieftina.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#3
Poate ca are de unde sa cumpere zilnic cafea proaspat rasnita/prajita... Confused

In caz contrar... doar Kinu M38+minipresso intra in buget, daca vrea chiar espresso, sau aeropress/V60 daca vrea o cafea buna
 
Reply
#4
La asta ma gandesc, sa iau cafea proaspat macinata si sa o bag intr-un espressor manual de maxim 700, poate nu chiar toate in banii astia sunt praf, sau asa sper...doar espressor pentru inceput dupa care o sa mai fac un efort si pentru rasnita
 
Reply
#5
Sau Kinu M38 si Brikka, nu e espresso, dar e "the next best thing", parca atinge 2 bar?
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#6
minipresso chiar scoate expresso... nu best next... nu exista comparatie cu mokapot.

posibil pentru ca are 8 bari, ca sa fiu mai convigator Smile

Ce ar fi mai important de subliniat este ca se ia intai rasnita... cafea buna se poate face in multe moduri Wink
Si parca nu ar fi destule topice incepute asa... ce masina sa imi iau... cafeaua, ce mare branza, o aduc de acasa...
 
Reply
#7
Aici e un video cu niste info despre Brikka: https://m.youtube.com/watch?v=ObkjKlJe68A

Fain minipresso, insa parca il vad ca un aparat pt cei experimentati, ca trebuie preincalzit, atentie mare la distributie, nu?
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#8
Ce sa distribui intr-un puc de 2 cm diametru... Confused Huh macini, incarci, presezi, savurezi... nu e pentru cei care discuta de profilare Smile
Preincalzirea este un glontz tras in gol doar cu apa, fara cafea, nimic deosebit.
 
Reply
#9
Deci sa inteleg ca acasa nu pot face un espresso bun cu banii astia.
 
Reply
#10
Espresso bun inseamna cafea macinata proaspat la fiecare cafea + reglajul macinaturii (ceea ce nu ai la cafea cumparata gata macinata)
 
Reply
#11
Poti face cafea buna, daca ai o rasnita buna si cafea buna proaspat prajita, ceea ce nu e putin, dupa parerea mea. Espresso e cea mai pretentioasa metoda din multiple cauze si, din cauza asta, cere si investitii maricele. Dar, repet, poti incepe cu o cafea buna, dupa care, in timp, te hotarasti daca doresti sa iei si espressor sau nu.

Daca dai 700 pe un espressor ieftin si il folosesti cu cafea pre-rasnita, vor fi bani aruncati.

Daca dai 500-700 pe o rasnita buna, impreuna cu cafea proaspat prajita, va fi o intrare buna in lumea prepararii cafelei si, ulterior, rasnita o vei putea folosi si la espresso.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#12
(29-05-2017, 18:40)cradun Wrote: Poti face cafea buna, daca ai o rasnita buna si cafea buna proaspat prajita, ceea ce nu e putin, dupa parerea mea. Espresso e cea mai pretentioasa metoda din multiple cauze si, din cauza asta, cere si investitii maricele. Dar, repet, poti incepe cu o cafea buna, dupa care, in timp, te hotarasti daca doresti sa iei si espressor sau nu.

Daca dai 700 pe un espressor ieftin si il folosesti cu cafea pre-rasnita, vor fi bani aruncati.

Daca dai 500-700 pe o rasnita buna, impreuna cu cafea proaspat prajita, va fi o intrare buna in lumea prepararii cafelei si, ulterior, rasnita o vei putea folosi si la espresso.

Si prin ce metoda si aparat fac espresso in cazul in care iau prima data rasnita?
 
Reply
#13
Ce face si mai dificil raspunsul la aceasta intrebare este ca definita espresso si a espresorului nu sunt cele care ai tu impresia ca le stiai... pana azi Smile

Ca idee, mergi aici:
http://www.emag.ro/search/espressor/espressor/c

bifeaza in stanga la pret Sub 200 ... si fii pregatit sa fi lovit: nici unul din cele 28 aparate listate acolo nu sunt espresoare in sensul discutat pe acest forum...
Esti pregatiti de lovitura urmatoare ? Smile
Acelasi lucru ramane valabil si pentru cele 92 !!! de modele intre 200 - 500...

In momentul asta probabil ai inceput sa scrasnesti din dinti si sa iti creasca tensiunea... wtf... astia isi bat joc de mine...
 
Reply
#14
(29-05-2017, 19:02)renatoa Wrote: Ce face si mai dificil raspunsul la aceasta intrebare este ca definita espresso si a espresorului nu sunt cele care ai tu impresia ca le stiai... pana azi Smile

Ca idee, mergi aici:
http://www.emag.ro/search/espressor/espressor/c

bifeaza in stanga la pret Sub 200 ... si fii pregatit sa fi lovit: nici unul din cele 28 aparate listate acolo nu sunt espresoare in sensul discutat pe acest forum...
Esti pregatiti de lovitura urmatoare ? Smile
Acelasi lucru ramane valabil si pentru cele 92 !!! de modele intre 200 - 500...

In momentul asta probabil ai inceput sa scrasnesti din dinti si sa iti creasca tensiunea... wtf... astia isi bat joc de mine...

Eu ma gandeam ca asa este cum spui dar nu eram sigur ca toate acele aparate nu sunt,, espressoare''.
Deci eu vreau sa trec de la stadiul de a bea cafea la filtru cu gust metalic si amar
 
Reply
#15
Ar merge un kinu m38 si ceva gen gaggia pure sh. Cu astea se poate bea ceva chiar ok. Buget:7-800
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#16
Pai tocmai asta spuneam: nu face greseala sa treci de la cafea la filtru cu gust metalic si amar la espresso cu gust metalic si amar. Si, uneori, acru.

Espresso va accentua orice greseala in calitatea cafelei, a macinaturii si a masinii. Si a celui care o prepara. Mult mai mult decat in cazul cafelei la filtru.

Din acest motiv spun ca, da, espresso ofera cel mai complex gust, insa e si cel mai dificil de obtinut.

Si ca poti imbunatati enorm gustul cafelei chiar si daca nu treci la espresso, ci incerci o metoda "alternativa", Aeropress, Brikka, V60, Clever si altele.

Insa va trebui sa te informezi (ceea ce ai si inceput sa faci intreband aici), pt ca extractia cafelei, in orice forma, presupune un know-how.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#17
Daca nu intind prea mult nervii vostrii, atunci sa imi recomandati un espressor manual ok cu care sa incep aventura mea spre un espresso bun pentru low budget si incerc sa fac un efort financiar mai mare sa ridic un pic stacheta Mulțumesc tuturor pentru sfaturi si timpul acordat.
 
Reply
#18
Ti-a recomandat Liviu.mihu mai devreme. Avantajul e ca rasnita poti sa o pastrezi mult timp, chiar si dupa ce schimbi espresssorul.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#19
De aici care ar fi recomandat pentru un incepator ca mine?
http://www.gaggia.com.ro/aparate-manuale.php
 
Reply
#20
(29-05-2017, 20:20)Adi_bv Wrote: De aici care ar fi recomandat pentru un incepator ca mine?
http://www.gaggia.com.ro/aparate-manuale.php

Doar classic, dar depășește mult bugetul (doar espressorul, fara rasnita). Trebuie sa cauți un classic, pure, evolution sh. Sunt simple si fiabile.
In caz ca te intrebi, nu, nu poți renunța la rasnita. Nu, nu merita sa iei un espressor mai scump si sa iei rasnita mai încolo. Nu, nu merge "o vreme" cu cafea gata rasnita...
Da comanda de un kinu, si in paralel cauți un aparat sh...
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#21
Eu am inceput cu un ROK, espressor manual, si imi pare rau ca nu am inceput cu Classic. Cu cat ai mai multe variabile, cu atat e mai greu sa obtii un shot decent.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#22
Am un prieten care vinde un Gaggia Classic pre 2015 daca esti interesat. Te pot pune in legatura cu el.
Obligatoriu ai nevoie de o rasnita.
Partea buna la Classic cu boiler mic facut inainte de 2015 este ca ii poti pune PID si obtine o stabilitate termica foarte buna (la fel ca la Pure si Evolution), dar asta te va preocupa mai tarziu. Totusi e bine sa fi pregatit.
Rasnita Kinu iti va oferi o macinatura foarte buna, totusi daca esti lenes ca mine dimineata poti lua o rasnita electrica SH. Totusi, asuma-ti un buget de 1100 - 1200 de lei.
Crede-ma, pe termen lung te vei felicita pentru decizie.
Vibiemme Domobar Picollo, Baratza Sette 270
 
Reply
#23
In jur de 700 lei recomand kinu 47 si folosesti o metoda alternativa: ibric, french, aeropress etc.. apoi cand mai ai fonduri iti iei gaggia clasic sau un lever mic sh
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#24
+1 Neuromancer...consider a fi cea mai buna varianta. Fara rasnita nu faci nimic. Bagi french press la inceput, cafea proaspat prajita, rasnita de tine si iese o licoare foarte curata si gustoasa. Posibil nici sa nu mai vrei espresso si ramai pe brew Wink
Moccamaster Cup One^^Ascaso i*Steel 1
 
Reply
#25
Eu as merge mai repede pe ibric si rasnita, pentru corpolenta.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#26
Invatatura cea mai buna cu care poti pleca de aici este ca nu masina de preparat este cea care primeaza, ci macinarea... si nu oricum.

Cu orice masina si metoda, chiar si cu ibric, iti poti bate joc de o cafea buna printr-o macinare defectuoasa.

Asta este principalulul motiv, pe langa vechimea cafelei, pentru care nu trebuie sa cumperi cafea macinata de la supermarket sau sa te lasi pe altii sa ti-o macine cum cred ei...
 
Reply
#27
Salutare,
Ca sa nu deschid un topic nou, m-am gandit ca as putea scrie aici, asa ca va prezint situatia:
- cei 3 colegi de la serviciu au decis in sfarsit sa renunte la obianuita cafea din comert si preparata la nimereala (fiarta intr-un ibric de 1 l sau la filtru).
- vor sa achizitioneze un espressor (nou) de buget (pana in 700 lei; cu cat mai ieftin, cu atat mai bine).
- rasnita nu este o problema. Unul are comandante si am si eu una (stiu ca nu e cea mai potrivita rasnita pt espresso, insa cu siguranta rezultatele vor fi mult peste ce folosesc/beau ei acum).
- s-au gandit inclusiv la varianta unui espressor cu paduri ese (exista o oferta la kafune, unde primesti aparatul in custodie, in contravaloarea a 600 monodoze pe an), insa nu cred ca e cea mai buna varianta.

Pentru ca ati opta in aceasta situatie?
 
Reply
#28
Daca aveti deja rasnita, atunci de 700 lei puteti lua kettle, Aeropress, V60 SI Kompresso, si aveti extractii pentru toate gusturile, spre deosebire de un espressor entry care livreaza doar ce stie/poate.

Lista de mai sus, a nu se citi cu sau... sau... sau... ci toate, intra in bugetul propus.
 
Reply
#29
Kettle, aeropress si v60 am eu, insa se doreste o varianta mai de "tavaleala" (in sensul ca, fiind la birou, e mai putina bataie de cap cu un espressor).

Sent from my mobile, using Tapatalk
 
Reply
#30
Esti sigur...???  Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)