Hello There, Guest! Login Register


Sfat Râșnița

#1
Salutare! Ce râșnița pot sa imi cumpar intr-un buget de 800-1300 ron? Precizez ca la esspresorul meu imi trebuie o măcinătură puțin mai fină decat de obicei. O vreau pe cea mai buna! Acum am un Smeg dar nu sunt multumit de el.
 
Reply
#2
Salut.

Este plin forumul de thread-uri identice. Dacă le-ai putea citi (chiar și pe diagonală) nu ar mai fi nevoie să aștepți câteva zile pentru un răspuns personalizat.

Răspunsul scurt este că între 800 și 1300 de lei nu prea vei găsi electrice fără compromisuri (fie la capitolul măcinătură, fie la capitolul durabilitate). Vei găsi însă manuale, cea mai ușor de procurat fiind Kinu Phoenix (sau Simplicity, dacă vrei metal, nu plastic).

Electrică ieftină = Eureka Mignon Specialita. Apar des pe aici și-s "bune la gust" și rezistente în timp.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#3
Ne poti spune ce espressor ai? Doar pura curiozitate Smile.
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#4
Gaggia Classic Pro Limited edition 2021
 
Reply
#5
Am aflat intre timp de prin alte thread-uri Biggrin
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#6
Pentru rasnite manuale in bugetul tau, 800-1300, as mai sugera si J-series de la 1Zpresso, specific JX-pro si J-Max. Din cate stiu se gasesc amandoua la barshaker.
Elizabeth V3 | Honne Home
 
Reply
#7
Tocmai ce a apărut un Mignon pe bursă la 1300 de lei.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#8
(11-02-2022, 11:26)trailescurafael Wrote: Pentru rasnite manuale in bugetul tau, 800-1300, as mai sugera si J-series de la 1Zpresso, specific JX-pro si J-Max. Din cate stiu se gasesc amandoua la barshaker.

Pe ce baza le recomanzi ?
Intreb pentru ca vreau sa fac o harta cum circula propaganda chineza in piata asta, pentru brandul asta, cat si pentru Timemore.
 
Reply
#9
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu am facut si nu fac propaganda de nici un fel. Exista suficiente materiale "pe net", de la oameni cu mult mai multa experienta decat mine, astfel incat fiecare se poate informa in legatura cu posibilitatile existente si comparatiile dintre ele, cand vine vorba de rasnite manuale.
Am vrut doar sa aduc in discutie existenta si altor variante decat Kinu pentru rasnite manuale("capabile espresso") in zona respectiva de pret, la care se poate uita  cineva care e la inceput de drum. Nu mi-am permis sa fac nici o comparatie tinand cont ca inca nu am avut "pe mana" o alta rasnita manuala.
Elizabeth V3 | Honne Home
 
Reply
#10
Cred ca produsele chinezesti au sens cand nu exista un produs local similar sau chiar mai bun, in acelasi buget. Nu stiu cine iti rezolva o problema la un produs chinezesc in perioada post garantie.
 
Reply
#11
(11-02-2022, 13:47)dev Wrote: Cred ca produsele chinezesti au sens cand nu exista un produs local similar sau chiar mai bun, in acelasi buget. Nu stiu cine iti rezolva o problema la un produs chinezesc in perioada post garantie.

Good point legat de suportul post-vanzare, este intradevar un punct de luat in considerare la alegerea oricaui produs si reprezinta un plus pentru produsele "locale".

Daca reprezinta un "deal breaker" sau nu, asta depinde de fiecare si probabil de experientele anterioare.
Elizabeth V3 | Honne Home
 
Reply
#12
(11-02-2022, 15:14)trailescurafael Wrote: Daca reprezinta un "deal breaker" sau nu, asta depinde de fiecare si probabil de experientele anterioare.
In general, produsele chinezesti de ceva vreme sunt facute "sa arate ca" un produs afirmat pe piata.
Multe sunt copiate fara niciun discernamant (calcule de rezistenta, materiale folosite, etc).
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#13
Timemore și 1Zpresso pe cine copiază?
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
#14
Cutitul de la 1zpresso JX pare identic cu cel de pe Comandante, in rest mecanisnul de centrare a cutitelor (flansa) pare originala.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#15
(11-02-2022, 17:02)Mihai L Wrote:
(11-02-2022, 15:14)trailescurafael Wrote: Daca reprezinta un "deal breaker" sau nu, asta depinde de fiecare si probabil de experientele anterioare.
In general, produsele chinezesti de ceva vreme sunt facute "sa arate ca" un produs afirmat pe piata.
Multe sunt copiate fara niciun discernamant (calcule de rezistenta, materiale folosite, etc).

Nu sunt "mare fan" al generalizarilor si nu vreau sa intru in astfel de discutii.

Legat de subiectul "copiere" sunt foarte multe de discutat, iar practica nu a fost inventata de chinezi si nici nu este utilizata exclusiv de ei, o fac si au facut-o inclusiv "marii giganti" americani.

P.S.: Nu sunt fan al produselor facute in China, dar pe baza experientelor avute pot spune ca generalizarea lor intr-o singura categorie nu este deloc corecta.

P.P.S: Imi cer scuze OP pentru "topic hijack" astfel ca nu o sa mai continui discutia in aceasta directie pe acest topic.
Elizabeth V3 | Honne Home
 
Reply
#16
Nu e vorba neaparat de copiat identic. Insa sunt si produse "noi" bazate pe copierea altora. Problema este cand nu ai un control de calitate si o productie bazata pe cercetare/testare.
Si iata ca apar si surprize - https://streamable.com/lmr5wh

(11-02-2022, 17:26)trailescurafael Wrote: Legat de subiectul "copiere" sunt foarte multe de discutat, iar practica nu a fost inventata de chinezi si nici nu este utilizata exclusiv de ei, o fac si au facut-o inclusiv "marii giganti" americani.
Hai sa facem o diferenta aici. Copiere exista peste tot. Doar ca unii investesc in cercetare, in testare. OK, a facut competitia produsul X, il luam, il analizam pe toate partile, vedem ce e mai bine ca la noi si cum putem face la fel sau si mai bine.
Partea asta nu o vei regasi la chinezi. Si am auzit inclusiv de produse care aveau toate elementele de design exterior, dar lipsea functionalitatea (leduri neconectate la nimic, etc).
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#17
Chiar sa sa fie? QC concept nu exista / nu se aplica nicaieri in China...

Ce bine functioneaza propaganda...
 
Reply
#18
(11-02-2022, 17:28)Mihai L Wrote: Hai sa facem o diferenta aici. Copiere exista peste tot. Doar ca unii investesc in cercetare, in testare. OK, a facut competitia produsul X, il luam, il analizam pe toate partile, vedem ce e mai bine ca la noi si cum putem face la fel sau si mai bine.
Partea asta nu o vei regasi la chinezi. Si am auzit inclusiv de produse care aveau toate elementele de design exterior, dar lipsea functionalitatea (leduri neconectate la nimic, etc).

Ca sa revenim on topic. Eu din postarile tale inteleg ca Jx-pro si J-Max ar fi "copii la indigo" dupa alte rasnite, iar in acest caz te-as ruga daca binevoiesti sa ne spui care sunt acestea rasnite ce au fost "copiate total" de catre cei de la 1Zpresso ?
Intrebarea nu are nici o urma de sens peiorativ, ci sunt chiar curios si cred ca daca exista aceste rasnite ele ar putea reprezenta alte variante pentru OP, in cazul in care se incadreaza si in bugetul sau.
Elizabeth V3 | Honne Home
 
Reply
#19
Daca ati compara cu atentie un kinu cu un timemore chestnut x fara sa stiti care unde e facuta probabil ati da raspunsul gresit la intrebarea care-i made in china    Wink
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#20
(11-02-2022, 19:58)Yon Wrote: Chiar sa sa fie? QC concept nu exista / nu se aplica nicaieri in China...

Ce bine functioneaza propaganda...


N-ai prea vazut marfa chinezeasca, sa inteleg…?
Nu confunda cu ce produc la cerere, dupa planuri si controlat la sange. E vorba de ce copiaza. Dar copiaza doar vizual. Nu folosesc aceleasi materiale, drept pentru care ies mai ieftin. Si in loc sa te tina 5-6 ani o pereche de pantofi sport te tin 3-4 luni. Dar poate i-ai pacalit pe vecini ca ti-ai luat pantofi X, care teoretic sunt 4-500 Euro perechea…

(11-02-2022, 21:39)flipu2k Wrote: Daca ati compara cu atentie un kinu cu un timemore chestnut x fara sa stiti care unde e facuta probabil ati da raspunsul gresit la intrebarea care-i made in china    Wink


Ma indoiesc ca ati vazut atatea marfuri chinezesti cu otel de calitate. Si finisat decent.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#21
De mentionat ca in China sunt fabricate si produsele Apple, deci unde vor exista calitate, unde este budget control acolo e volum.

De mentionat inca: sunt diferente destul de mare la mindsetul producatoriilor de la Mainland China sau ca si in faptul de cauza Taiwan, sa zic si o analogie locala, pe strada noastra exista si un "atelier" de service fara acte, si o reprezentanta de Mercedes Benz unu langa celalt... poate ca doar noi Adrelenii facem un Gulas din tot.. Big Grin
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#22
(11-02-2022, 22:40)Mihai L Wrote:
(11-02-2022, 19:58)Yon Wrote: Chiar sa sa fie? QC concept nu exista / nu se aplica nicaieri in China...

Ce bine functioneaza propaganda...


N-ai prea vazut marfa chinezeasca, sa inteleg…?
Nu confunda cu ce produc la cerere, dupa planuri si controlat la sange. E vorba de ce copiaza. Dar copiaza doar vizual. Nu folosesc aceleasi materiale, drept pentru care ies mai ieftin. Si in loc sa te tina 5-6 ani o pereche de pantofi sport te tin 3-4 luni. Dar poate i-ai pacalit pe vecini ca ti-ai luat pantofi X, care teoretic sunt 4-500 Euro perechea…

(11-02-2022, 21:39)flipu2k Wrote: Daca ati compara cu atentie un kinu cu un timemore chestnut x fara sa stiti care unde e facuta probabil ati da raspunsul gresit la intrebarea care-i made in china    Wink


Ma indoiesc ca ati vazut atatea marfuri chinezesti cu otel de calitate. Si finisat decent.
Tu chiar cunosti tot ce e produs in China? Correct ar fi fost o parere personala - ceva de genul "eu nu am vazut...".
Altfel, suna a propaganda sau brainwashing...
 
Reply
#23
Pai avand in vedere ca tu sustii contrariul, desi la fel am si eu indoieli ca ai vazut toata marfa chinezeasca… Eu ma refeream la marfa contrafacuta si copiata pe fata sau cu mici modificari.
Stii ceva marci de calitate de la chinezi? Companii cu activitate de ceva vreme, recunoscute la nivel mondial? Nu mai zic ca la ce populatie au, ar putea avea de cateva ori numarul de firme cunoscute la nivel mondial.
Se stie ca marfa de la chinezi este de calitate indoielnica. Foarte ieftina, e adevarat. Dar nu mai e ca acum 40 ani, cand produsele din China chiar erau de calitate.
Legile de acolo nu au treaba cu copyright-ul, au ajuns sa faca pana si masini copiate.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#24
Pentru ca suntem pe topicul Sfat rasnita,pana cand termina colegii de dezbatut care rasnita e mai chinezeasca decat cealalta ,eu iti recomand Kinu Phoenix sau Simplicty,impreuna cu o bormasina cu acumulator,
vezi aici : https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...te-manuale.
    Marele avantaj al rasnitei Kinu e ca daca te plictisesti de ea si treci la Langom,o vinzi pe forum in primele cinci minute de la publicarea anuntului.
In rest ,pentru un espressor entry level intre Kinu si 1Zpresso,nu prea cred ai sa vezi vreo diferenta.
    Parerea mea ...

  LE . Ai aici dovada : https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...-M47--7264
 
Reply
#25
(11-02-2022, 13:14)renatoa Wrote:
(11-02-2022, 11:26)trailescurafael Wrote: Pentru rasnite manuale in bugetul tau, 800-1300, as mai sugera si J-series de la 1Zpresso, specific JX-pro si J-Max. Din cate stiu se gasesc amandoua la barshaker.

Pe ce baza le recomanzi ?
Intreb pentru ca vreau sa fac o harta cum circula propaganda chineza in piata asta, pentru brandul asta, cat si pentru Timemore.

Păi e simplu, pe YouTube! Kylie Rowsell și Alternative Brewing poziționează K Plus peste Comandante, overall (calitatea construcției + gustul în ceașcă). Cam nici un reviewer nu a avut nimic negativ de comentat despre calitatea 1zpresso, poziționând constant 1zpresso peste Timemore.
Au fost câțiva care au comentat referitor la gustul în ceașcă la J-Max, unde râșnițele cu cuțite italmill sunt superioare (coffe chronicler).
Cam toți au lăudat sistemul de reglare al cuțitelor pe seria K, respectiv J-Max, care, trebuie să recunoaștem, este inovator, unic și superior la ergonomie, față de ceea ce se găsește pe piață la ora actuală.
Isomac Venus 2 + Arduino PID | Hario V60 | Aeropress | Cafflano Kompresso | 1Zpresso K-Plus
 
Reply
#26
(12-02-2022, 21:17)Mihai L Wrote: Dar nu mai e ca acum 40 ani, cand produsele din China chiar erau de calitate.

Acum 40 ani nu erau... nimic.
Pana la venirea lui Deng Xiaoping, care a facut China sa fie "fabrica lumii" care e azi, in China era o economie care de abia se tinea pe picioare sa produca ce era necesar Chinei... reformele au fost incepute in 1978 si de abia in 1992 la congresul al 14'lea s-au trasat directiile a ceeace a devenit asaltul produselor chinezesti asupra pietelor mondiale.
Tot ce imi amintesc made in china inainte de 89 era bumbac si ceva articole sportive. Nu exista notiunea de "chinezarie". Articolele tehnice "bune si ieftine" erau rusesti sau DDR. Made in Germany/Japan/USA erau chestii intangibile si pe bani multi... dar si alta univers de calitate. 

Relativ la review-urile lui x si y, de ce nu am accepta ca la fel ca la citirea unui text si neintelegerea lui, chestii la care statisticile zic ca 50% din populatie exceleaza... la fel de bine unii s-ar putea sa vada din review-uri numai ce le convine lor. Sau nimic...
Modul de a spune lucrurile in asa fel incat sa poata fi rastalmacite mergand pana la a te intreba daca acela este un review sau o parodie au ajuns la asemenea culmi de maestrie, incat... e bine sa stai jos cand vizalizezi un "review"-ul ca cel ce urmeaza... Big Grin


In functie de cantitatea de aberatii detectata in review va puteti da singuri o nota cat de permeabili sunteti la ... propaganda...
 
Reply
#27
Are 3.3k aprecieri, cu siguranta trebuie sa fie asa…
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#28
Nu imi apare o asemenea cifra...  Confused nici la vizualizari, nici la urmaritori.
Like-uri doar 17. saptesprezece... nu mii... 
Dislike-urile sunt ascunse, modificare recenta, prea tropaiau haterii pe anumite canale... nu stie decat autorul cati sunt cei carora nu le place.


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#29
Era comparatia facuta de Rowsell.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)