Hello There, Guest! Login Register


Sesiune cupping

#31
multumesc Lyvyoo, dar si cu multi ani in urma ma tineam departe de Bucuresti vara...
sigur, e greu de luptat cu generatia feisbuc prin metode traditionale, pentru ca totul se petrece pentru ei in imediat (ca si la cainele meu) si in virtual;
participarile 'fizice', in strada sau locuri publice, sunt in general controlate tot in virtual - fie ca e vorba de matrix sau de ceva putere 'civica' [Image: smile.gif]
de unde si disponibilitatea (vulnerabilitatea?) pentru 'net war' si manipulare...

cat priveste cafeaua, tot ce am acum verde e din categorii comune si deci cu sanse inegale la o evaluare comparativa;
ceea ce aduce un alt amanunt in discutie, de care s-a mai amintit:
e tare greu, poate nejust sa compari boabe de la diversi prajitori, cand 95% - e si parerea mea - din placerea gustului il da cafeaua (...insusirile sortimentului respectiv) si mai apoi masinile si modul de prajire (sigur, peste un prag minim de cunoastere, depasit de un prajitor comercial)
de aceea am intervenit ca participant din off la acest topic: pentru ca as dori sa stiu ce sortimente de cafea si de la ce prajitor, plac mai mult forumistilor... comparatia nu este exhaustiva si se face subiectiv, cu niste produse disponibile ad-hoc, si nu intre niste prajitori, nu?
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#32
Haideti sa facem ceva !
Luam mai multe cafele , atat de la prajitori cat si de la home roasteri , stabilim modul de degustare , numerotam cafelele cu 1, 2,3,4 , etc , DEGUSTAM FARA SA STIM CE CAFEA ESTE , ne spunem parerile si tragem o concluzie pentru acel mod de preparare .
Din experienta va spun rezultatele va pot uimi .
O pregatim la o modalitate mai comuna ( filtru sau v60 ) si mergem pe identificare de :
- note florale
- consistenta
- aciditate
- buchet
- gust
- retrogust
- nota finala
Sa vedem ce iese ?

Pentru home roasteri din tara ( cei cu popcorn ) suport eu integral costurile de transport daca doresc sa trimita din " productia proprie " cu conditia de a trimite prin fancurier
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#33
Punctul meu de vedere este diferit.
Tinta noastra NU este sa comparam cafelele intre ele, ci sa vedem, plecand de la o tema generala cum ar fi originea, ce a obtinut fiecare prajitor din respectiva cafea. Diversitatea genetica in Etiopia de exemplu este foarte mare, profilul de gust al cafelei verzi putand diferi de la un sat la altul din aceeasi regiune. A incerca sa compari doua cafele intre ele ne-ar conduce la ceea ce a punctat @stefandinescu si anume ar trebui sa organizam un concurs de prajire ceea ce nu este cazul deoarece exista unul deja.
Eu gandeam ca putem sa ne bucuram de diversitatea aromelor care sunt puse in evidenta de mestesugul fiecarui artizan avand ca punct de plecare originea (de exemplu).

In ceea ce priveste abordarea eu gandeam ca adoptarea cupping-ului ne va ajuta sa avem un punct comun de 'analiza' intrucat metodologia va fi identica pentru fiecare cafea. Eu prepar 7 zile din 7 cafea prin metode de infuzie de multi ani si variez TOTUL, grad de rasnire, temperatura apa, timp de infuzie, chiar si metoda de preinfuzie. Si fac acest lucru ca sa pot scoate ce este mai bun din respectiva cafea. Va fi destul de greu sa stam sa reglam unii din acesti parametrii de mai multe ori pentru fiecare cafea ca sa ne aflam cat mai aproape de 'sweet spot-ul' fiecareia dintre ele. In acest gen de abordare in care ai 6-8 cafele de 'degustat' metoda de cupping este cea mai performanta si cea mai eficace. Daca in urma cuppingului identificam unanim sau majoritar una sau doua cafele exceptionale, putem mai departe sa le 'validam' pe o metoda de preparare.

Mai exista un aspect ce nu il inteleg si anume multa lume considera ca a face cupping este echivalent cu a cauta acele note de gust si miros complicate (martipan, lychee, fructe de padure nu stiu de care, etc.). Punctele de reper pot fi atat de simple pe cat ne dorim, in loc de note de bergamota putem pur si simplu sa spunem note citrice, in loc de note de iasomie sau mai stiu eu ce, putem sa spunem note florale, etc. sau nici macar acestea, putem sa ne raportam doar la 'bun' / 'placut' / 'exceptional' / 'neplacut' / etc.

L.E. 'Dizertatia' de mai sus nu trebuie inteleasa ca o incapatanare la propunerile de mai sus ale colegilor ci ca un punct de vedere. La finalul zilei daca lumea se va simti mai confortabila sa faca degustarea utilizand o metoda comuna cum a propus de exemplu honciucmihai, asa vom proceda!
 
Reply
#34
Da , dar nu avem toti aceeasi cafea ( ex eu am sidamo gr 2 cum am putea sa o comparam cu yrga ? ).
Putem face o comparatie cand avem acelasi produs , nu ?
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#35
@honciucmihai, asta incerc si eu sa punctez ! Chiar si doua yrga din ferme diferite vor avea profile de gust diferite.

Eu cred ca punctul de plecare nu trebuie sa fie decat un laitmotiv, ca este originea, varietalul, altitudinea, pretul, gradul de prajire, etc.

Vor exista persoane care vor aprecia mai mult aciditatea vie dintr-o cafea si alte persoane care vor aprecia echilibrul sau retrogustul dulce din alta cafea.
 
Reply
#36
Nu e mai simplu sa cumparati toti aceeasi cafea verde (ex. Cortina)?
 
Reply
#37
@bogy, ar fi un demers destul de dificil sa il rogi pe honciucmihai, claro, yume, guido, origo etc sa cumpere cafea verde de la cortina si sa o prajeasca fiecare in conditiile in care noi cautam calitatile unei cafele in niciun caz nu cautam sa facem un concurs de prajire.

Imagineaza-ti scenariul de mai sus intr-o degustare de vinuri. Cum ai organiza o astfel de actiune ? Care ar fi punctul de plecare ? Soiul, regiunea, timpul de maturare, metoda de vinificare, etc. ?

Ideea este sa luam de la fiecare artizan prajitor de la noi din tara cafea proaspat prajita si sa vedem ce gasim in fiecare, care sunt caracteristicile care ne entuziasmeaza, care sunt particularitatile profilului de gust, etc.
 
Reply
#38
Propunerea mea a venit ca raspuns la ....
(28-06-2016, 16:44)honciucmihai Wrote: Da , dar nu avem toti aceeasi cafea ( ex eu am sidamo gr 2 cum am putea sa o comparam cu yrga ? ).
Putem face o comparatie cand avem acelasi produs , nu ?
 
Reply
#39
(28-06-2016, 16:38)eugenm Wrote: Punctul meu de vedere este diferit.
Tinta noastra NU este sa comparam cafelele intre ele, ci sa vedem, plecand de la o tema generala cum ar fi originea, ce a obtinut fiecare prajitor din respectiva cafea. Diversitatea genetica in Etiopia de exemplu este foarte mare, profilul de gust al cafelei verzi putand diferi de la un sat la altul din aceeasi regiune. A incerca sa compari doua cafele intre ele ne-ar conduce la ceea ce a punctat @stefandinescu si anume ar trebui sa organizam un concurs de prajire ceea ce nu este cazul deoarece exista unul deja.
Eu gandeam ca putem sa ne bucuram de diversitatea aromelor care sunt puse in evidenta de mestesugul fiecarui artizan avand ca punct de plecare originea (de exemplu).

In ceea ce priveste abordarea eu gandeam ca adoptarea cupping-ului ne va ajuta sa avem un punct comun de 'analiza' intrucat metodologia va fi identica pentru fiecare cafea. Eu prepar 7 zile din 7 cafea prin metode de infuzie de multi ani si variez TOTUL, grad de rasnire, temperatura apa, timp de infuzie, chiar si metoda de preinfuzie. Si fac acest lucru ca sa pot scoate ce este mai bun din respectiva cafea. Va fi destul de greu sa stam sa reglam unii din acesti parametrii de mai multe ori pentru fiecare cafea ca sa ne aflam cat mai aproape de 'sweet spot-ul' fiecareia dintre ele. In acest gen de abordare in care ai 6-8 cafele de 'degustat' metoda de cupping este cea mai performanta si cea mai eficace. Daca in urma cuppingului identificam unanim sau majoritar una sau doua cafele exceptionale, putem mai departe sa le 'validam' pe o metoda de preparare.

Mai exista un aspect ce nu il inteleg si anume multa lume considera ca a face cupping este echivalent cu a cauta acele note de gust si miros complicate (martipan, lychee, fructe de padure nu stiu de care, etc.). Punctele de reper pot fi atat de simple pe cat ne dorim, in loc de note de bergamota putem pur si simplu sa spunem note citrice, in loc de note de iasomie sau mai stiu eu ce, putem sa spunem note florale, etc. sau nici macar acestea, putem sa ne raportam doar la 'bun' / 'placut' / 'exceptional' / 'neplacut' / etc.

L.E. 'Dizertatia' de mai sus nu trebuie inteleasa ca o incapatanare la propunerile de mai sus ale colegilor ci ca un punct de vedere. La finalul zilei daca lumea se va simti mai confortabila sa faca degustarea utilizand o metoda comuna cum a propus de exemplu honciucmihai, asa vom proceda!
Eu nu am spus sa comparam ci sa analizam
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#40
Ideea este de a face aceasta analiza intr-un mod pe care omul il foloseste zi de zi
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#41
Eu as veni cu placere la o astfel de intalnire, indiferent de denumire. Primul scop ar fi socializarea. Al doilea, daca se poate, sa mai gust cateva cafele sper bune. Probabil cu cateva as incerca si la espressor sau v60 dar, pentru toate, prefer o metoda de extractie care sa nu varieze de la cafea la cafea..iar metoda de cupping mi se pare potrivita.
Deci, oricare ar fi numele, daca pot, vin cu siguranta Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#42
(29-06-2016, 12:22)nickso Wrote: Eu as veni cu placere la o astfel de intalnire, indiferent de denumire. Primul scop ar fi socializarea. Al doilea, daca se poate, sa mai gust cateva cafele sper bune. Probabil cu cateva as incerca si la espressor sau v60 dar, pentru toate, prefer o metoda de extractie care sa nu varieze de la cafea la cafea..iar metoda de cupping mi se pare potrivita.
Deci, oricare ar fi numele, daca pot, vin cu siguranta Smile

+1

Hai sa cautam data la care putem participa, cit mai repede, la acest weekend sau la urmtorul.

Pentru a determina rapid data intilnirii, putem folosi acest chestionar onlinel:

INTALNIRE ESPRESSOMAN IULIE 2016
.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#43
In acest weekend eu sunt plecat din oras. Vorbisem pentru spatiu in data de 9 iulie dar, pentru ca mai multi colegi sunt ocupati, am sa incerc sa transfer intalnirea in 10 iulie.
Confirmat pentru 10 iulie, de la ora 11.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#44
S-ar putea la 12?
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#45
Salut,

Mi-ar placea sa vin si eu, daca ma primiti Smile
Daca vreti sa limitati la prajitorii din Romania, vin cu bucurie, altfel pot aduce cu bucurie o surpriza.

Multumesc,
Cosmin
 
Reply
#46
Oricand cu placere, Cosmin. Suprinde-ne  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#47
Cosmin ne-ar face mare placere ... Daca ai si o surpriza in cazul acesta o sa facem lucrurile si mai interesante.
 
Reply
#48
Se poate veni însoțit? Mai e loc?
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
#49
Salut, ca de obicei sunt putin invidios pe genul asta de topic.

Citind asa (din afara) printre randuri, pare ca cel mai bine e sa faceti un cuping (blind) in care sa evaluati arome, aciditate, bitter etc. E cea mai cinstita metoda.

Atat la metodele de brewing sau ibric cat si la espresso trebuie "muncit" cu fiecare boabe in parte. Nu numai ca nu veti avea timp insa sunteti multi, logistic e complicat, extractiile vor fi diferite pe aceeasi cafea, dupa prea multe incercate deja nu mai intelegi nimic.

La cupping lucrurile se simplifica, e si mai multa disciplina.

In final evident va puteti juca mai mult cu "castigatoarea" atat cu espresso cat si cu alte metode.

Bafta si distractie faina!
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#50
@sorinherea - probabil pentru ca vom fi multi, un numar dublu de persoane (incluzand insotitorii) ar ingreuna si mai mult procedurile de degustare. Insa in cazul tau si al altor colegi ca si tine care ar veni din afara Bucurestiului, doar nu o sa lasati partenerele sa astepte in masina sau sa goleasca carduri prin mall-uri Smile Deci vino in ce formula doresti, te asteptam cu drag.

@G. Serban - Urca-te pe motor si lasa "invidia" Smile 
De precizat este ca nu va fi o castigatoare ci probabil fiecare user isi va desemna cafeaua preferata in functie de papilele sale. La final, asa cum spunea si radudani, putem sa si transcriem pe topic un clasament propriu, in functie de criterile personale, caci nu vor corespunde opiniile de nicin fel. Eu stiu de la ultima degustare la SCAE, cu EugenM, bubucalu, Catalin, Sebi, Cezara, Paul Ungreanu, cand fiecare a avut preferinta sa, ale mele spre exemplu nefiind egale cu ale tuturor participantilor. Ba chiar cand Paul a facut testul intre aceleasi boabe prajite intentionat diferit, mie mi-a placut lotul baked Smile  

Esential este sa ne intalnim, sa dezbatem ce ne mai arde la inimioara, sa degustam diverse varietati si sa aflam ce gusturi avem fiecare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#51
(29-06-2016, 16:43)VladP Wrote: INTALNIRE ESPRESSOMAN IULIE 2016.

Ne-ar ajuta in organizare daca toti cei interesati s-ar inscrie folosing doodle-ul setat de VladP. Trebuie sa facem rost de o serie intreaga de lucruri, printre care cesti, linguri, cantare, rasnite, fierbatoare de apa, etc. astfel incat numarul persoanelor este importanat.

Multumim anticipat.

In ceea ce priveste metoda de analiza va propun sa folosim tabelele propuse de William Boot. Este o varianta simplificata si usor de urmarit : Boot Cupping Sheet
Ce parere aveti ?
 
Reply
#52
Din pacate eu nu voi putea participa , insa , daca doriti va voi da spre degustare ce cafea vreti din portofoliu meu .
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#53
+1 pe listă
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#54
(03-07-2016, 15:10)RaduCarutasu Wrote:
(03-07-2016, 11:46)eugenm Wrote: Am convertit in jpeg :

Excelent demersul, interesante rezultatele si utile concluziile!
Multumiri!

Felicitari pentru proaspata achizitie Wink ... Banuiesc ca lucrurile nu mai sunt cum au fost odata!
 
Reply
#55
@Radu ești deconspirat! Let us know details
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#56
Stai ca nu am vazut bine.. Zuluafonu, ai confirmat in tabel?!!!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#57
Da, daca ma primiti. Smile
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#58
+1 cu mine
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#59
(05-07-2016, 16:57)Lyvyoo Wrote: Stai ca nu am vazut bine.. Zuluafonu, ai confirmat in tabel?!!!

Stai ca nu am vazut bine.. Smile Liviu, tu vii la intalnirea asta de doamne care beau apa calda... Smile
https://youtu.be/fPLCpApZycE?t=5306
Hai, mah, tu esti om de o "tarie"... Tongue
 
Reply
#60
Ma bucur sa anunt pe toata lumea ca lucrurile vor fi animate, plus ca dupa interventia lui honciucmihai lucrurile au capatat o dimensiune aparte ... am sa va spun de ce!

In primul rand ma bucur sa pot spune ca este prima intalnire de anvergura in cadrul comunitatii espressoman.ro, avem 13 participanti inregistrati, dar sunt convins ca o sa fim mai multi, inca mai sunt persoane care trebuie sa confirme prezenta [Image: smile.gif] !

Pentru cei ce inca nu au aflat de intalnirea noastra si doresc sa participe ii rog sa se inregistreze folosind doodle-ul setat de @VladPIntalnire Espressoman Iulie 2016

In ceea ce priveste 'sesiunea de cupping' ma bucur sa pot spune ca raspunsul din partea prajitorilor comerciali a fost unul pozitiv astfel incat avem confirmate mostre de cafea proaspat prajita ce vor fi trimise de (ordinea este aleatorie) : Guido, Ecuator, Yume, Claro, Sun Coffee, Sarkis, HotSpot. Asteptam confirmarea lui Ionut de la BluBean si din ce am inteles de la Lyvyoo s-ar putea ca la intalnire sa vina si Ernest (coleg espressoman), roastmasterul lui Origo, evident cu cafea in dotare [Image: smile.gif]. Deasemenea o sa avem parte si de o surpriza din partea lui Cosmin (colegul @cosssoft) de la Orygyns! Mai mult, s-ar putea sa poata ajunge unul din prajitorii de la Ecuator (Lyvyoo ne poate da mai multe detalii), asa incat roasteri profesionisti vor sta fata in fata cu cei amatori, iubitori ai cafelei vor putea dezbate cele mai 'fierbinti' subiecte ale momentului [Image: smile.gif]

Propunerea lui @honciucmihai de a invita si home roasteri a fost intampinata cu curaj de mica noastra comunitate, astfel incat pot confirma ca o sa avem mostre proaspat prajite de la @radudani, @Liviu.Mihu, @eugenm, un coleg 'anonim' (va dezvalui el la momentul potrivit detaliile), @bubucalu si sper ca daca va face un mic efort pentru comunitate @RaduCarutasu.

TOTI cei care doresc sa participe punand la dispozitie o mostra de cca 150g de cafea proaspat prajita ii rog sa nu ezite sa ma contacteze pe mine sau pe @Lyvyoo pentru detalii ! Consider ca acum in anul 2016 avem o comunitate bine reprezentata a prajitorilor comerciali si deasemenea home roasting-ul nu lasa mai prejos asa ca 'give speciality coffee a chance' [Image: smile.gif] !

Am avut loc si o intalnire pentru a putea pune la punct detalii diverse astfel incat Duminica lucrurile sa mearga snur. Lista 'dotarilor' cuprinde :
1. Cafele proaspat prajite ;
2. Rasnite Kinu ;
3. Pahare cupping ;
4. Linguri de inox pentru cupping ;
5. Pahare suplimentare pentur curatat lingurile ;
6. Pahare pentru 'spitting' ;
7. Cantare Hario ;
8. Fierbatoare de apa ;
9. Clipboarduri ;
10. Creioane si ascutitori ;
11. Foi de notare ;
12. Termometre ;
13. Apa imbuteliata ;
14. Diverse : servetele, paine pentru curatat bolta palatina, etc.

Ne-am descurcat cu toate cele de mai sus mai putin termometrele, asa incat am sa ii rog pe toti cei care vor veni Duminica daca au acasa un termometru electronic pentru apa sa il aduca cu ei (daca este posibil)!

Daca mai sunt lucruri care trebuie sa completeze lista de mai sus va rog sa ne spuneti, nu mai este mult pana Duminica si organizarea este esentiala pentru o actiune reusita [Image: smile.gif] !

Multumesc lui Lyvyoo, VladP si bubucalu pentru ajutor.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)