Hello There, Guest! Login Register


Service Lelit in afara Bucuresti

#1
Buna seara,
Stiti cumva daca exista service Lelit altundeva decat in Bucuresti?
Va multumesc!
 
Reply
#2
Da, este NoelCafe în Sângeorgiu de Mureș, județul Mureș.
Lelit PL92T Elizabeth V3, Niche Zero, PicoPresso, V60, NanoFoamer
 
Reply
#3
Multumesc!
 
Reply
#4
Salut,
Am un espressor Lelit PL41TEM si am vazut ca a inceput sa picure apa destul de tare pe la teava de abur.
Ma gandesc ca o fi vreo garnitura uzata (ca il am de ceva timp).
Vreo idee de service in Brasov?
Multumesc.
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
#5
Salut,
Am revenit cu problema scurgerilor de la teava de abur.
M-am hotarat in final sa desfac espressorul si sa incerc sa schimb eu o garnitura care credeam ca ar fi cu probleme. 
Le-am comandat (impreuna cu alte garnituri si un kit pentru robinet abur) - vedeti poze atasate.
In prima faza am schimbat cele 2 garnituri de la robinetul de abur dar se pare ca nu erau acelea de vina.
In urmatoarea faza cred ca voi schimba tot kitul.
Aveti alta idee de unde ar putea fi problema?
https://www.photobox.co.uk/my/photo?phot...4244578648&album_id=6199749596

https://www.photobox.co.uk/my/photo?phot...4244577150&album_id=6199749596
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
#6
nu functioneaza linkurile

verifica varful robinetului, pote fi uzat/deformat sau depuneri de piatra si nu mai inchide bine pe con in corpul robinetului, unde deasemenea pot fi depuneri

https://imgur.com/a/DzkQwme

e buna si o decalcifiere daca nu ai facut inca, exista filmulet pe tub de la lelit cu procedura
#Faema E61 Legend #Olympia Cremina 67 #LaPavonis #LaPeppina # Gaggia Mini #Aeropress #Mythos 1 #Niche Zero #Kinu Classic M47 | ex: #Expobar Brewtus #BFC # Gaggia Classic
 
Reply
#7
   

Am pus pozele pe Imgur.

https://imgur.com/a/6Y5pxIn

I-am facut decalcifiere dar cred ca trebuie sa insisit pe decalcifierea robinetului in interior.
O sa caut pe youtube sa vad exact cum sa fac.
Varianta cealalta ar fi sa-l schimb cu totul ca am kitul acum.
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
#8
Nu te grabi daca nu ai facut decalcificare periodic se poate sa fie de la calcar demonteaza si pune in apa cu sare de lamaie 2 linguri la un litru de apa.
Nuova simonelli by mia/Lelit41 tem/Kinu simplicity/G-iota df-64/Hario drip pot woodneck/Gene cafe.
 
Reply
#9
@Nick, ce este prezentat in poza reprezinta ceea ce ai desfacut de la aparat, sau ceea ce ai cumparat? Cat de mult curge apa? Pica din cand in cand sau curge continu? Poza prezentata de tine este cu robinetul nou pus de Lelit, asa ai avut si tu pe aparat?
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#10
(19-11-2021, 12:21)Dan_R Wrote: @Nick, ce este prezentat in poza reprezinta ceea ce ai desfacut de la aparat, sau ceea ce ai cumparat? Cat de mult curge apa? Pica din cand in cand sau curge continu? Poza prezentata de tine este cu robinetul nou pus de Lelit, asa ai avut si tu pe aparat?

Apa curge destul de tare. Cateodata picura dar de cele mai multe ori curge suvoi.
Am incercat si sa folosesc o parte din kitul cumparat, inutil, pur si simplu nu blocheaza.

In poza este ceea ce am cumparat.
Azi l-am desfacut de tot.
Destul de greu deoarece avea o pasta pe 2 filete si mi-a mancat nervii pana l-am desfacut.
Piesele noi le voi monta in curand dar cred ca am nevoie de pasta care sa blocheze curgerea apei (ex: Loctite).
Nu stiu daca cea din magazine este OK sau trebuie sa iau una speciala pentru temperaturi inalte.
Ceva sfaturi legat de ce pasta de blocare sa folosesc?
Multumesc.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
#11
(20-11-2021, 21:34)Nick Wrote:
(19-11-2021, 12:21)Dan_R Wrote: @Nick, ce este prezentat in poza reprezinta ceea ce ai desfacut de la aparat, sau ceea ce ai cumparat? Cat de mult curge apa? Pica din cand in cand sau curge continu? Poza prezentata de tine este cu robinetul nou pus de Lelit, asa ai avut si tu pe aparat?

Apa curge destul de tare. Cateodata picura dar de cele mai multe ori curge suvoi.
Am incercat si sa folosesc o parte din kitul cumparat, inutil, pur si simplu nu blocheaza.

In poza este ceea ce am cumparat.
Azi l-am desfacut de tot.
Destul de greu deoarece avea o pasta pe 2 filete si mi-a mancat nervii pana l-am desfacut.
Piesele noi le voi monta in curand dar cred ca am nevoie de pasta care sa blocheze curgerea apei (ex: Loctite).
Nu stiu daca cea din magazine este OK sau trebuie sa iau una speciala pentru temperaturi inalte.
Ceva sfaturi legat de ce pasta de blocare sa folosesc?
Multumesc.
Încă nu ai depistat buba ?
Ți-a explicat @bogono mai sus ce ai de făcut pt a verifica/repara robinetul in sine care are rol de a închide 100% ce vine până în el.
Acuma, întreb: de unde atâta apa (șuvoi) pe țeava de abur ? Pe țeava aia ar trebui sa iasa un jet de apa și atât .. restul ar trebui sa fie abur.

La filetul acela din boiler nu ai ce pune mai mult de niste banda/șnur teflon și grija sa prinzi filetul drept și nu exagera cu strânsul.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#12
In descrirea lui Loctite EMS 5542 se spune ca este pentru etansare si rezista pana la 200 grC. Eram curios daca pe aparatul tau ai acelasi tip de robinet cu cel cumparat. Pe modelele mai vechi robinetul se etansa pe un con cu suprafata mai mica si diferit fata de cel cumparat de tine. La acel model au fost in general probleme de curgere.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#13
Pasta folosita de omul de la Lelit este THREADLOCK LOXEAL 55-03, 50ml si in Romania se gaseste pe Piese-espressor.ro.
Filme cu intretinere echipament Lelit ai aici
https://www.youtube.com/channel/UCOIaPtg...Z6Q/videos
PL81T, Mahlkonig Vario, Mignon Specialita, Hario TCA-2, FP
 
Reply
#14
hai sa nu exageram cu loxealul ala, mai e si loxeal 58-11, iei un tub si il lasi nepotilor, la 1/3 din pretul pieselorespressor

cu banda teflon, cum a zis @umarianos rezolvi fara probleme, se poate desface usor daca ai probleme, etc -10ron

snur teflon grafitat, la fel, foarte bun, mai greu de desfacut, un pic mai scump decat banda
#Faema E61 Legend #Olympia Cremina 67 #LaPavonis #LaPeppina # Gaggia Mini #Aeropress #Mythos 1 #Niche Zero #Kinu Classic M47 | ex: #Expobar Brewtus #BFC # Gaggia Classic
 
Reply
#15
Salut,
Buba este de la robinetul pentru țeava de abur.
Am înlocuit piesa cu cea noua dar era mai rău așa că am decis să schimb tot daca am luat kit întreg (vedeți poza atașată).
Etanșarea se face in capătul robinetului, este o piesă de plastic, sau așa pare.
Cu acea soluție m-am lămurit, voi folosi teflon rezistent la temperatură, mai ieftin și mult mai ușor de desfăcut.
Mulțumesc de sfaturi. Sper să-mi iasă de data asta că sunt noi toate, deci n-ar trebui sa fie probleme.

P.S. garnitura pentru țeava de abur de unde pot lua de la noi din țară? Codul este MC742/6. Google nu găsește nimic la noi.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
#16
(20-11-2021, 23:02)Nick Wrote: Salut,
Buba este de la robinetul pentru țeava de abur.
Am înlocuit piesa cu cea noua dar era mai rău așa că am decis să schimb tot daca am luat kit întreg (vedeți poza atașată).
Etanșarea se face in capătul robinetului, este o piesă de plastic, sau așa pare.
Cu acea soluție m-am lămurit, voi folosi teflon rezistent la temperatură, mai ieftin și mult mai ușor de desfăcut.
Mulțumesc de sfaturi. Sper să-mi iasă de data asta că sunt noi toate, deci n-ar trebui sa fie probleme.
Pune teflon galben de gaz (4,5ron) , este mai gros puțin ca cel alb.

Bafta. Hai că va fi bine.
Scump robinetul ?
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#17
(20-11-2021, 23:04)umarianos Wrote:
(20-11-2021, 23:02)Nick Wrote: Salut,
Buba este de la robinetul pentru țeava de abur.
Am înlocuit piesa cu cea noua dar era mai rău așa că am decis să schimb tot daca am luat kit întreg (vedeți poza atașată).
Etanșarea se face in capătul robinetului, este o piesă de plastic, sau așa pare.
Cu acea soluție m-am lămurit, voi folosi teflon rezistent la temperatură, mai ieftin și mult mai ușor de desfăcut.
Mulțumesc de sfaturi. Sper să-mi iasă de data asta că sunt noi toate, deci n-ar trebui sa fie probleme.
Pune teflon galben de gaz (4,5ron) , este mai gros puțin ca cel alb.

Bafta. Hai că va fi bine.
Scump robinetul ?

Tot kitul a fost 28 de euro. Transportul vreo 18 euro că na, a venit cu ups de pe o zi pe alta.
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
#18
(20-11-2021, 23:09)Nick Wrote:
(20-11-2021, 23:04)umarianos Wrote:
(20-11-2021, 23:02)Nick Wrote: Salut,
Buba este de la robinetul pentru țeava de abur.
Am înlocuit piesa cu cea noua dar era mai rău așa că am decis să schimb tot daca am luat kit întreg (vedeți poza atașată).
Etanșarea se face in capătul robinetului, este o piesă de plastic, sau așa pare.
Cu acea soluție m-am lămurit, voi folosi teflon rezistent la temperatură, mai ieftin și mult mai ușor de desfăcut.
Mulțumesc de sfaturi. Sper să-mi iasă de data asta că sunt noi toate, deci n-ar trebui sa fie probleme.
Pune teflon galben de gaz (4,5ron) , este mai gros puțin ca cel alb.

Bafta. Hai că va fi bine.
Scump robinetul ?

Tot kitul a fost 28 de euro. Transportul vreo 18 euro că na, a venit cu ups de pe o zi pe alta.
Daca ajunge la mine robinetul "defect" ț-il pregătesc să îl ai de schimb pe viitor.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#19
Daca ajunge la mine iti fac o lampa frumoasa din elSmile).

btw, oringul e un R10

il gasesti aici
https://www.mag-pro.ro/romanian/526107.html

sau cauta dimensiunile - 12.1mm x 2.7mm
poate gasesti din viton
#Faema E61 Legend #Olympia Cremina 67 #LaPavonis #LaPeppina # Gaggia Mini #Aeropress #Mythos 1 #Niche Zero #Kinu Classic M47 | ex: #Expobar Brewtus #BFC # Gaggia Classic
 
Reply
#20
(20-11-2021, 23:22)bogono Wrote: Daca ajunge la mine iti fac o lampa frumoasa din elSmile).
Știam eu că ai idei bune.
Vine Crăciunul... Are nevoie de lampa colegul.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#21
@Nick, daca a-i schimbat robinetul de abur si totusi, curge la fel, atunci asta imi spune mie ca nu robinetul este de vina. Cred ca se va rezolva cand vei schimba piesa in T care intra in boiler si in care se infileteaza si robinetul de abur. Dupa ce il schimbi, vezi poate sunt in corp, depuneri de “piatra” care se pot indeparta.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#22
piesa in T face parte din corpul robinetui i se mai spune mioritic si “scaun robinet”,
asa e, el a schimbat doar tija robinetului prima data

cum se vede pe capul tijei sunt depuneri, la fel sunt si in scaun si atunci se creeaza spatii pt apa/aburi

la robinetele de apa potabila de la baterii chiar exista o scula/freza ce rectifica scaunele
#Faema E61 Legend #Olympia Cremina 67 #LaPavonis #LaPeppina # Gaggia Mini #Aeropress #Mythos 1 #Niche Zero #Kinu Classic M47 | ex: #Expobar Brewtus #BFC # Gaggia Classic
 
Reply
#23
Salut,
Am revenit cu detalii.
NU MAI CURGE deloc.
Am schimbat piesa T cu tot cu robinet.
Voi incerca o decalcifiere a piesei in apa cu sara de lamaie. 
Problema este ca atunci cand am dat-o jos, am atins cu mops-ul si filetul si l-am stricat putin, sper sa pot s-o mai folosesc, am nevoie de o piulita cu acelasi tip de filet si cred ca se rezolva.
Pentru etansare am folosit banda teflon alba. Ambele filete le-am strans cu mana (evident, cel de la teava de abur a trebuit sa-l prind in menghina). 
Mai am de schimbat garnitura de la teava de abur si cam atat.
Multumesc @bogono pentru detaliile garniturii, voi da comanda pe Mag-Pro la garnitura si vaselina.
P.S. sper sa nu ma intoxic cu ramasitele benzii de teflon dar pana la urma este banda ce se foloseste la instalatiile de apa.
P.S.2 misto site-ul https://www.lamacchinadelcaffe.com/ dar cam scump transportul. Dupa decalcifierea piesei T as comanda un robinet nou. O varianta ar fi sa schimb plasticul din varful robinetului dar nu cred ca este posibil.
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
#24
ce plastic?
poti comanda si un pulser tot de la macchina sa il faci mai silentios sa merite transportul

inca un robinet?Smile
#Faema E61 Legend #Olympia Cremina 67 #LaPavonis #LaPeppina # Gaggia Mini #Aeropress #Mythos 1 #Niche Zero #Kinu Classic M47 | ex: #Expobar Brewtus #BFC # Gaggia Classic
 
Reply
#25
(21-11-2021, 13:30)bogono Wrote: ce plastic?
poti comanda si un pulser tot de la macchina sa il faci mai silentios sa merite transportul

inca un robinet?Smile
scuze, nu este plastic, este teflon, cel mai probabil.
A zis socrul ca imi schimba el teflonul din capatul robinetului. Deci nu mai comand nimic in afara de garnitura si vaselina Fermit Glissa
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)