Hello There, Guest! Login Register


Se mai intampla ceva in 2018?

#1
Salut.
Mai sunt evenimente pana la sfarsitul lui 2018? Dar in 2019?
N-ar fi o idee buna sa avem un calendar publicat pe tema asta?
Multumesc
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
#2
http://clujcoffeefestival.ro/
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
Reply
#3
Nu prea mai exista in afara de festivalul din Cluj.

Totusi, cei de la Claro au venit cu o idee buna, sa facem inca un eveniment pentru espressomani, in care maestrul Raducanu sa ne vorbeasca despre partea de sensory, despre cum sa degusti o cafea si in final sa simulam o "triangulara" cu ii spune bubucalu, adica un cupping in stilul concursurilor, in care va trebui sa recunoastem cafeaua diferita din 3 pahare (nu e usor). Ne gandim si la o testare de espressoare / rasnite, iar ca data probabila, undeva in weekend-ul 20 octombrie
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Smile
triangulare se numeste procedeul prin care din grupe de cate 3 cesti se alege cafeaua diferita. N am botezat eu asta, este protocolul la concursul de cup taster si unul dintre examenele pt q-graderi.
Felicitari Claro pt initiativa, sper sa ma primiti si pe mine la concurs Smile promit sa cedez (nu vand) eventualul titlu Tongue
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#5
(26-09-2018, 14:04)miro Wrote: http://clujcoffeefestival.ro/

Nici nu ştiam de el... perfect!
Oare pentrucă nu am facebook?! Big Grin
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#6
@bubucalu - repede te bagi la intreceri... Ideea era sa fie separat pentru avansati, pentru ca fiecare espressoman care vine sa poata sa isi verifice acuratetea gusturilor, sa mai invete cate ceva, fara presiunea in ceafa a unui user cu prea multa experienta Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Sa fie, sa fie.

Pana una alta, multumesc lui Florin pt ciresele din Burundi Smile
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#8
Foarte faina ideea cu evenimentul si ca sensory reprezinta o parte din el! De abia astept!
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#9
(26-09-2018, 15:20)Lyvyoo Wrote: Totusi, cei de la Claro au venit cu o idee buna, sa facem inca un eveniment pentru espressomani, ..., iar ca data probabila, undeva in weekend-ul 20 octombrie

Bun de tot dar cum procedam?
Eu nu primesc notificari pentru orice postare noua ci doar pentru subiectele la care subscriu, cum este cel de fata asa ca ai putea sa postezi aici detaliile evenimentului atunci cand vor fi disponibile?
Multumesc anticipat.
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
#10
Mutam si facem un topic separat, apoi te abonezi acolo la notificari.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
@celor care vin/sunt prin Cluj in cadrul Coffee Festival, nu va tenteaza un social meet-up sa bem o bere, o cafea pe undeva intr-una din serile din preajma eventului sa mai schimbam o vorba/experienta?
Baratza Sette 270w | Rancilio Silvia E | Chemex | French Press | Moka Pot
into the wilds:  Cafflano Kompresso
 
Reply
#12
(27-09-2018, 10:17)Lyvyoo Wrote: Mutam si facem un topic separat, apoi te abonezi acolo la notificari.

Mda, nu m-am exprmat prea clar nici eu: fac eu topicul nou sau e ceva rezervat pentru Admin?
Multumesc.
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
#13
Nu e vreo restrictie la topicuri noi dar astept niste confirmari de la Andrei si de la Raducanu, apoi deschidem. Luni probabil.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
poate am si eu un pic de noroc si il puneti in alt weekend  Shy
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#15
(27-09-2018, 17:36)iuliant Wrote: @celor care vin/sunt prin Cluj in cadrul Coffee Festival, nu va tenteaza un social meet-up sa bem o bere, o cafea pe undeva intr-una din serile din preajma eventului sa mai schimbam o vorba/experienta?


Desigur.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#16
Premiera Aeropress Movie in Bucuresti.
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#17
De la Cluj Coffee Festival 2018:
participantii de azi si semifinalistii de maine la Latte Art
participantii de maine la Coffee in Good Spirits
poze de pe pagina Meron 
poze de pe pagina Narcoffee 
Multa cafea comerciala, putine echipamente, spatiu inghesuit, totusi destul entuziasm. Smile
 
Reply
#18
Ce cafea comerciala adica? Si ce inseamna multa?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
Multe branduri comerciale gen Nespresso, Lavazza, Goppion, etc, etc...
Doar 3 branduri locale de cafea de specialitate.
 
Reply
#20
Undecided Sick
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
A fost sponsorizat evenimentul, e tributul platit acelor sponsori.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
#22
(13-10-2018, 13:21)nechezol Wrote: A fost sponsorizat evenimentul, e tributul platit acelor sponsori.

OK, dar exista riscul sa nu mai vina decat acei sponsori, prin urmare evenimentul dispare complet...?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#23
Anul trecut au fost prezenti prajitori de specialitate din Bucuresti si Cluj, daca nu imi scapa si altii. Anul acesta doar din Cluj.
Probabil este de vina spatiul redus ales pentru eveniment. Nu stiu unde ar mai fi incaput alti expozanti, pe langa sponsori.
Asta este partea frustanta, reprezentarea foarte restransa a cafelei de specialitate la festival.
Corectura la postarea anterioara: Nescafe este prezent, Nespresso nu.
 
Reply
#24
Intr-adevar mai putina cafea buna decat anul trecut, dar cel putin spatiul mi se pare mai primitor.

Modbar-ul e genial, am baut o kenyana buna trasa de Vlad Buda pe el.
GS3-ul arata mult mai bine in realitate decat in poze, l-am pus pe wishlist pentru "odata si-odata"  Rolleyes

Dar tot nu inteleg de ce nu se poate pune o camera pe trepied sa vezi live pe un televizor ce face barista in competitie, n-ar fi scump sau dificil tehnic.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#25
Am trecut vineri pe acolo... vroiam sa văd un program sa știu cum pota sa ma organizez.

Astfel am observat niște lipsuri. Desigur sunt și unele chestii bune, dar având in vedere critica constructiva as zice:

1. Lipsa unui program afișat. Nu am timp sa petrec o zi întreaga acolo, nu ca nu mi-ar face plăcere...
2. Perfect se acord cu difuzarea live pe un ecran mare din 2-3 unghiuri a ceea ce face barista. Eventual chiar și pe unul afara.
3. Mi s-a părut un eveniment pentru organizatori. Nu pentru public. (Sper sa ma înșel) Eu cred și in scopul unui astfel de eveniment sa atragi noi oameni in lumea cafelei. Greu a crede ca vin proprietarii sau viitorii proprietari de restaurante/ hoteluri la aceste evenimente sa aleagă un producător.
4. Lipsa unor participanți la care ma așteptam... dar poate sunt alte motive pentru absenta acestora, mai presus de cunoștința mea.

Spațiul este frumos, mi se pare perfect. Locația e foarte buna. Nu imi dau seama dacă spațiul a fost mic sau nu. La ora la care am făcut eu vizita in fuga, era suficient ca spațiu. Poate ar fi fost o idee sa se folosească și brațele exterioare ale clădirii.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#26
(13-10-2018, 18:46)flipu2k Wrote: Modbar-ul e genial, am baut o kenyana buna trasa de Vlad Buda pe el.
GS3-ul arata mult mai bine in realitate decat in poze, l-am pus pe wishlist pentru "odata si-odata"  Rolleyes
Termoblocul din grupul Modbar poate fi un semnal de renuntare la grupul saturat.
"GS3 cu termobloc" ar putea fi mai compact si mai flexibil. Desigur ca ar trebui sa poarte alt nume, daca se renunta la solutia "gruppo saturo".
 
Reply
#27
(26-09-2018, 15:20)Lyvyoo Wrote: e, iar ca data probabila, undeva in weekend-ul 20 octombrie

Mai e valabila data asta - pt testare aparate? Big Grin
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#28
Am scris pe topicul dedicat...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#29
Cupping belleville vineri la 15:30 la beans & dots.
Head Roaster este o romanca

Pare interesant
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)