Hello There, Guest! Login Register


Salutari

#1
... de la Marius din Bucuresti!
Am aflat de acest forum recent (2-3 luni), cred ca intamplator cand cautam mai multe informatii in legatura cu achizitia unui espressor. Am fost foarte placut impresionat de atmosfera iertatoare si rabdatoare pe care am intalnit-o in multe posturi, si de atunci am tot citit  Blush Cafea am inceput sa consum abia de cativa ani, in principal la aeropress desi vara mai faceam cate un cold brew. Cand am inceput sa simt diferentele mai bine am trecut la cafea proaspat prajita si un Skerton. Urmatorul pas l-am luat in iarna cu un Kompresso ridicat cu cateva ore inaintea decolarii 'de vacanta' (multumiri multe lui Razvan care a fost de mare ajutor). Citind mai multe aici am decis ca investitia intr-o rasnita este urmatoarea prioritate. Am gasit un Eureka Mignon second de care (eu si bratul drept) suntem foarte multumiti, si acum am inceput sa ma gandesc din nou la problema cu care am inceput - achizita unui espressor.

Dorindu-mi ceva care A) sa incapa intr-un buget de 2000 RON, B) sa imi permita sa invat cat mai multe despre acest hobby (pentru mine, pentru altii stiu ca este mult mai mult decat atat), C) sa nu necesite upgrade rapid si nefiindu-mi frica de mult feedback negativ pe parcurs, m-am gandit ca un lever de genul lui Pavoni ar fi o optiune agreabila. Mi-ar fi placut sa il fi vazut (si gustat) in actiune inainte, dar cred ca si fara imi voi asuma riscul si voi cauta unul pe marketplace. Poate am noroc.

Multumesc pentru informatiile si sfaturile impartasite aici pe forum, si desi am multe de invatat sper sa pot ajunge in ipostaza in care pot fi si eu de ajutor candva  Smile

Un weekend placut!
Honne Home, Niche | Bianca | Kompresso
 
Reply
#2
Bine ai venit!

Iti recomand si tie ce am recomandat si altora, sa iei legatura pe privat cu unii colegi cu care crezi ca ai unele afinitati, in speta, detinatori de Pavoni. Acolo, fara grija de off topic si trimitere la functia search, poti avea un dialog si mai putin formal si mai aprofundat. Mult succes!
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
#3
Pavoni apar greu la vânzare iar eu nu le-aș recomanda la început.

Un SBDU cu Pid e o soluție mult mai abordabila la început și sunt șanse să ofere mai ușor repetabilitate.

Nou vs sh e altă discuție în funcție de disponibilitatea fiecăruia la lucrul cu obiecte folosite.
 
Reply
#4
Apar greu in tara, dar afara la sub 300 Eur gasesti gramada, 2-3 saptamanal.
Suntem deja destui care am revizionat complet un pavoni, se gaseste absolut orice la el de rezerva, asa ca nu ar trebui sa iti fie frica de calea second.
Uite doar ce este in curs de vanzarea azi si in zilele urmatoare, in limita sumei dorite de tine:
https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_mPrRngCbx=1&_udlo=100&_udhi=256&_nkw=pavoni&rt=nc&LH_PrefLoc=3

Nu stiu de ce dev nu il recomanda din moment ce chiar el are asa ceva... nu am mai vazut pana acum genul asta de logica inversa.
Poate chestia cu repetabilitatea sa fie adevarata, dar eu personal nu vreau repetabilitate la o cafea Smile
 
Reply
#5
Sunt multe variabile la început că să mai fie și espressorul una in plus. Am văzut și aici și pe alte adunări de Pavonisti, oameni care se cam chinuie sa obțină rezultate constant bune.

Eu am stat un an și jumătate pe un Sbdu cu Pid iar la lever am trecut fiindcă am vrut liniște totală și un fel de back to basics.
 
Reply
#6
@nechezol Multumesc pentru intampinare si recomandare, cu siguranta voi incerca! Primul coleg contactat in privat (pentru rasnita sh) a fost de mare ajutor si a oferit multe informatii utile chiar fara se le fi solicitat eu in prealabil  Smile

@dev Nou vs sh - momentan e o alegere cu prioritate foarte mica vs incadrarea in buget. Pe repetabilitate nu as pune foarte mare pret deocamdata, obiectivul numarul unu ar fi pentru mine sa invat ce efect rezulta din modificarea parametrilor (grind, temperatura, presiune etc). Neavand un gust foarte dezvoltat cred ca prefer sa explorez acum decat mai tarziu cand voi deveni mai ... mofturos  Blush

Realizez ca aceasta experienta poate deveni frustranta destul de usor, dar imi place sa fac experimente si sa invat din ele. Important e sa pot obtine rezultate bune consistent peste jumatate an. Pana atunci as putea adauga si upgrade-uri care pot ajuta la controlul temperaturii (eg un termometru pe grup), tu ce ai recomanda? Sincer si eu ma gandeam ca un lever cu arc ar oferi mai multa consistenta, dar am vazut ca Pavoni e foarte popular si m-am gandit ca as putea sa obtin sfaturi, piese de schimb, sau sa fac modificari la el mai usor.

@renatoa Multumesc, chiar ma uitam si eu, si am ratat unul din UK acum doua zile la mustata. Avand in vedere ca unul nou se poate lua cu reducerea de forum pe la 2200 lei, care ar fi pretul maxim pentru care tu ai lua un apart (declarat functional si in stare decenta) din afara? Daca imi face unul cu ochiul, as putea sa iti cer parerea in legatura cu pretul pe PM?
Honne Home, Niche | Bianca | Kompresso
 
Reply
#7
Eu sunt rau, vanez chilipire, nu as lua nimic peste 150 Euro Big Grin
Si au fost cateva chiar excelente care le-am lasat sa treaca la mustata...
E vorba de sportul in sine, nu ca ar fi foamea asa mare. Smile

In cazul tau, cat te lasa punga, ca buget pare ca ai, dar peste 1000 lei chiar mi-ar parea rau sa dau pe ceva ce nu e "ca nou".
Ia in calcul in plus un transport pe la 50 Euro, si pana la 30 Euro un set de garnituri complet daca va fi cazul, desi, vorbim de o masina care nu necesita service la banii de mai sus.
Sigur ca poti sa ma contactezi, datul cu parerea nu costa nimic Smile
 
Reply
#8
@renatoa tu mi-ai stricat apele?  Smile
​​​​​​De vreo 2 luni ma zbat să iau unul de pe ebay la un preț decent și toate sar de 200 euro.
Abia am prins un europiccola din De la 175 euro.
Kinu M47|La Pavoni Europiccola pre-mill
 
Reply
#9
Nu le-am marit preturile licitand, daca la asta te referi...  Confused
Eu nu licitez in avans, pandesc si plasez suma in ultimele 10 secunde.

Uite cateva lasate sa se duca recent: 
382749900488, 352571388648, 223341100131, 312444518498, 283352507427, 323662802355
 
Reply
#10
Ca sa nu para ca am intrat doar sa poluez topicul colegului nou venit, hai sa-ti povestesc cum am ajuns eu sa achizitionez cele cateva aparate de cafea.
Inceputul a fost prin 2013 cand i-am luat sotiei un gaggia gran style. imediat dupa achizitie am dat de acest site si am luat o rasnita de cafea (cunill tranquilo) si cafea proaspata - a fost imediat altceva.
La cateva luni am luat de pe ebay un La Pavoni Professional pre-millennium pe care l-am folosit cateva luni si l-am vandut, deoarece incepator fiind nu reuseam sa scot shot-uri exceptionale. L-am inlocuit cu un ponte vecchio lusso cu levier actionat de un arc, nici asta nu parea a fi ce trebuie, asa ca am facut pasul cel mare si m-am aruncat la un rocket HX ce l-am folosit 1 an.
Acum am revenit la Pavoni,.... concluzia o tragi singur.
Cred ca pentru 2 extractii pe zi plus inca 2 cappuccino in week-end este mai mult decat suficient, piese se gasesc peste tot, preturi relativ decente, modalitati de up-grade destule (senzori sau benzi de temperatura, garnituri de teflon intre grup si boiler pt prevenirea incalzirii rapide, presostat sau kit de profilare, etc...). Daca e OK ca prim espressor, nu stiu sa iti spun, sunt alte aparate mai iertatoare si mai user friendly. Cu asta, cand ajungi sa il cunosti vei avea satisfactii mai mari, deoarece vei participa la procesul de extractie de la inceput pana la sfarsit, nu doar apesi un buton si admiri curgerea.
Kinu M47|La Pavoni Europiccola pre-mill
 
Reply
#11
@renatoa Multumesc pentru calibrare! Ok, atunci mai astept o saptamana-doua poate prind si eu ceva la un pret rezonabil, altfel replanific dupa. Un buget prea mare nu am din pacate, poate la limita superioara as reusi sa justific sotiei un MCAL sh dar e spre 50-50 sansa. Trebuie sa dovedesc niste skill-uri cu un buget mai mic inainte sa primesc aprobare pentru mai mult de la ministrul finantelor Tongue .

@MariusA Cam in regimul tau cred as folosi si eu un aparat momentan, cate 2 extractii de 1 sau 2 ori pe zi. Si sunt sigur ca daca as incepe cu ceva mai iertator as simti nevoia de schimbare destul de repede. Multumesc de sfaturi si poveste, un Pavoni ca prim espressor pare un pic ca un pui aruncat din cuib care trebuie sa invete sa zboare inainte de intalnirea cu pamantul. Eu presimt ca ma voi prabusi de multe ori dar sper macar ca fiecare esec sa ma invete cate o lectie...

O saptamana cu spor la lucru si extractii reusite!
Honne Home, Niche | Bianca | Kompresso
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)