Hello There, Guest! Login Register

Salutare Espressomani

Dupa lungi cautari review si citit forumul in lung si in lat m-am hotarat sa va scriu!
-Treaba sta asa:Vreau sa achizitionez un espressor si nu stiu care sa il aleg!! 
Gaggia classic 2018 sau Lelit PL 41 EM? amandoua sunt la exact Acelasi pret! 
Rasnita raman la vechea mea manuala Porlex deocamdata! 
PS: mai am in vedere un espresor Graef ES702 Pivalla dar nu stiu nimic despre aceasta firma!! si aici as dori un sfat al vostru!! 
Va Multumesc!

Marius Petric

Reply
Nici unul, ia rasnita intai. 
Nu ai fi primul care pune carul inaintea boilor...

Reply
(17-02-2019, 17:17)renatoa Wrote: Nici unul, ia rasnita intai. 
Nu ai fi primul care pune carul inaintea boilor...

Am specificat ca deocamdata raman la vechiul meu porlex mini!!

Reply
Deci ai Porlex Mini, ok. Daca ai citit pe forum (din ceea ce spun cei ce au incercat varianta Espressor cu Porlex) e destul de greu sa obtii un espresso ok. Rasnita nu e stepless, nu permite reglajul fin necesar.
Cum prepari acum cafeaua?
V60, moka pot, Aeropress, ibric?
Ce cafea folosesti?
■  Kinu M38 / M47PH ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  Porlex Tall ► Tefal KI140D ► AeroPress / Hario V60 ■

Reply
(17-02-2019, 17:46)lracu Wrote: Deci ai Porlex Mini, ok. Daca ai citit pe forum (din ceea ce spun cei ce au incercat varianta Espressor cu Porlex) e destul de greu sa obtii un espresso ok. Rasnita nu e stepless, nu permite reglajul fin necesar.
Cum prepari acum cafeaua?
V60, moka pot, Aeropress, ibric?
Ce cafea folosesti?

Nu vreau decat o cafea decenta dimineata una la pranz in pauza si cam atat! Nu caut espresso perfect acasa! daca vreau espresso perfect stiu unde il gasesc!! 
Multumesc

Reply
Ne spui si noua unde se bea espresso "perfect" in Bacau ?
Avem un topic cu locatii recomandate, pentru concedii, depasari, etc... si Bacaul parca nu era pe harta...  Huh

O cafea decenta se poate bea in multiple feluri.
Mai jos decat o rasnita Xeoleo si un Aeropress/V60/Kompresso nu cred ca se poate, cam aici ar fi nivelul de intrare... cu decenta.

Reply
(17-02-2019, 18:29)renatoa Wrote: Ne spui si noua unde se bea espresso "perfect" in Bacau ?
Avem un topic cu locatii recomandate, pentru concedii, depasari, etc... si Bacaul parca nu era pe harta...  Huh

O cafea decenta se poate bea in multiple feluri.
Mai jos decat o rasnita Xeoleo si un Aeropress/V60/Kompresso nu cred ca se poate, cam aici ar fi nivelul de intrare... cu decenta.

Eu locuiesc in Viena de vreo 6 ani... Smile

Reply
Actualizeaza semnatura.
Apoi, in viena contacteaza pe zwanger, nu mai ai nevoie de noi Big Grin
Recomandarea echipamentului ramane valabila totusi si in viena...

Reply
(17-02-2019, 19:22)renatoa Wrote: Actualizeaza semnatura.
Apoi, in viena contacteaza pe zwanger, nu mai ai nevoie de noi Big Grin
Recomandarea echipamentului ramane valabila totusi si in viena...
cred ca o sa imi iau un gaggia classic! si sa renunt la rasnita mea manuala sa iau una potrivita! Big Grin problema rasnitei o studiez inca!!

Reply
Porlexul il poti folosi cand esti "in deplasare" impreuna cu Aeropress (pentru o cafea decenta) sau Cafflano Kompresso (pentru o cafea apropiata de espresso).
La Gaggia Classic este recomandat sa montezi PID pentru controlul temperaturii sau mergi pe varianta Lelit PL41TEM (este inclus).
Rasnita pentru espressor e importanta, mai citeste pe forum in thread-ul de rasnite capabile espresso.
■  Kinu M38 / M47PH ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  Porlex Tall ► Tefal KI140D ► AeroPress / Hario V60 ■

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)