Hello There, Guest! Login Register


Salutare

#1
Salut,ma cheama Roland,sunt din Oradea,si recent m am dat pe cafea.
Am si cumparat primul aparat, Lelit PL41LEM (Anna) si o rasnita.
Clar,cadou pt sotie
PS:Am ales acest aparat datorita forumului/paginii espressoman.
Azi am si petrecut vreo 40min,cu aparatul,dar inca nu sunt multumit de cremozitate,si de stream,mai tre sa parcurg niste topicuti,sa imi dau seama ce si cum


Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
[Image: 71689477dcbf7675f3ef273d1c742071.jpg][Image: f13f2cfd0ab76f8a5e18b9df490c1704.jpg]
 
Reply
#2
Cantar ai?
Din ce se vede in ultima poza ai lăsat să curgă până ai umplut paharul. Daca vrei crema îți trebuie un raport de 1/2 (adică ai 18g cafea râșnită iar in ceașca îți trebuie 36g lichid).
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#3
Colegul @cyrusct82 are dreptate. Pentru acea cremozitate despre care probabil ai tot citit pe forum trebuie sa extragi in zona 1:2. Tu esti pe la 1:4 - 1:5. Un cantar ajuta foarte mult, mai ales la fineturi dar chiar daca nu ai cantar, redu la jumatate  extractia si o sa vezi o diferenta semnificativa (evident ajustezi gradul de rasnire mai fin ca sa pastrezi timpul pe la 25 sec).
Nu in ultimul rand, nu ai mentionat cafeaua folosita, dar speram ca e proaspat prajita. Spor!
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
#4
Am cantar,am cantarit 18-20gr boabe intregi,pe urma le am macinat,in paharelu mic este 50ml
Cafeaua momentan e una delonghi,daca bine imi aduc aminte,prajita medium.
Urmeaza sa investim si in cafea,ca am dat de un top local care vinde aici la noi.
Momentan pe.nr3 e setat gradul de rasnire,inca cateva ore si..se rezolva.

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
 
Reply
#5
Acesta e cafeaua folosita momentan,pana se termina.
Nu stiu dc am scris delonghi.. [Image: ac12a4841a88c4934ef8e389cf0c4d02.jpg]

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
 
Reply
#6
Desi e scris corect pe ambalaj (adica espresso) e un pic cam greu de obtinut un espresso bun in acea cafea (dupa parerea celor ce au incercat-o deja).
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)