Hello There, Guest! Login Register


Salteaua noastra cea de toate noptile

Guys, că tot se consideră accesoriu al saltelei, ce pernă recomandați pt. un buget de 2-300 de lei?

O singură rugăminte am: să nu fie cu pene sau cu spumă cu memorie. Am deja una cu spumă de la Suporto care deși e OK, nu are acel... well... nu mă hodinesc bine pe ea (deși nu mă mai doare gâtu' de dimineață).

Dacă e OT, putem face thread nou.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
Eu zic că e pe încercate. Noi am trecut de la perne clasice, cu pene la greu, la perne din zona 2-300 lei de la Ikea și jysk.

Eu am rămas, de vreo 3 luni, cu asta:

https://jysk.ro/dormitor/perne/umplutura...ftet-50x70
 
Reply
(08-12-2020, 19:29)TVTVTV Wrote: Guys, că tot se consideră accesoriu al saltelei, ce pernă recomandați pt. un buget de 2-300 de lei?

O singură rugăminte am: să nu fie cu pene sau cu spumă cu memorie. Am deja una cu spumă de la Suporto care deși e OK, nu are acel... well... nu mă hodinesc bine pe ea (deși nu mă mai doare gâtu' de dimineață).

Dacă e OT, putem face thread nou.
Recomand super mult penele cu lâna merinos, sunt peste tot ce este pe la IKEA și chiar magazine specializate pe din astea. Susțin la fel de bine capul ca cele bătrânești din pene, dar fără dezavantajele lor. Eu am cumpărat de la confortmerino, sunt produse de o firma românească...
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
Vă mulțumesc frumos.

De la jysk am ceva din gama platinum acum, așa că am să mă uit la Merino. Sună super interesant conceptul.

Revin după ce mă decid & primesc produsul.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
La mijloc intre perne si saltele, pentru cei care stati toata ziua pe scaun si aveti probleme lombare...
Mutat la scaune, este mai ontopic acolo... Smile

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid147406

... nu vad de ce nu ar merge si ca perna de dormit... merita incercat...
 
Reply
Am promis ca revin cu o concluzie, ieri am facut comanda  Smile si in prima jumatate a lunii Februarie voi primi o saltea Morfeus Arcuri + Memory si un pat Ergo Green ambele comandate de la https://www.giuliaconfort.ro/.

Dupa multe materiale citite au ramas in top 3 urmatorii producatori de saltele Dorelan, Simmonos si Morfeus, de care nu auzisem pana acum.

Cum toti acesti producatorii au preturi destul de asemanatoarea totul s-a redus la feeling si propritatile materialelor folosite, precum si accesul la informatii. Pentru mine a contat foarte mult ca materialele folosite de Morfeus sunt 100% organice si nu sunt obtinute din petrol, husele sunt din mateiale care au in componenta matase, casmir, etc.

Dupa ceva studiu, cred cu tarie ca modul in care dormim ne influenteaza decisiv viata si santatea. Astfel am ajuns la concluzia ca asa cum investim in masini scumpe care ne ofera confort si siguranta, la fel trebuie sa fim atenti pe ce dormim si sa investim intr-un pat confortabil si sigur  Angel 
Dupa cateva luni de utilizare o sa revin cu o parere in calitate de consumator Wink 

Sarbatori fericite!
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
(31-12-2020, 17:18)Ciprian Wrote: Am promis ca revin cu o concluzie, ieri am facut comanda  Smile si in prima jumatate a lunii Februarie voi primi o saltea Morfeus Arcuri + Memory si un pat Ergo Green ambele comandate de la https://www.giuliaconfort.ro/.

Dupa multe materiale citite au ramas in top 3 urmatorii producatori de saltele Dorelan, Simmonos si Morfeus, de care nu auzisem pana acum.

Cum toti acesti producatorii au preturi destul de asemanatoarea totul s-a redus la feeling si propritatile materialelor folosite, precum si accesul la informatii. Pentru mine a contat foarte mult ca materialele folosite de Morfeus sunt 100% organice si nu sunt obtinute din petrol, husele sunt din mateiale care au in componenta matase, casmir, etc.

Dupa ceva studiu, cred cu tarie ca modul in care dormim ne influenteaza decisiv viata si santatea. Astfel am ajuns la concluzia ca asa cum investim in masini scumpe care ne ofera confort si siguranta, la fel trebuie sa fim atenti pe ce dormim si sa investim intr-un pat confortabil si sigur  Angel 
Dupa cateva luni de utilizare o sa revin cu o parere in calitate de consumator Wink 

Sarbatori fericite!
Salut,
Și eu sunt in căutare de o saltea, tu pe ce model de la Morfeus ai mers?
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
Eu am ales Feel pentru ca a fost “dragoste la prima vedere” am oscilat între acest model și Talea
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
Nu am dat niciodata mare importanta saltelelor pana acum, dar, odata cu varsta, chestiunea asta devine de-o importanta vitala Smile)
De o saptamana detin acest model https://jysk.ro/dormitor/saltele/saltea-...95-wellpur

Cum spuneam, e prima mai asa, deasupra unei saltele complet ordinare de 3-4 sute de lei.

Dupa 7 zile inca nu-mi vine sa cred ce schimbare in bine. Pana si ziua raman intins, doar de dragul senzatei.

Una din cele mai rigide si confortabile saltele din vreo 20 si ceva de modele testate , atat cat se pot testa intr-un showroom romanesc. Ceva mai calitativ / confortabil de atat erau cele din latex de la 4000 lei in sus (unele cu reducere).
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Eu am luat acum 10 ani cateva saltele de la Domus Flex. Sunt pe arcuri de otel cu suprafețe diferite vara/iarna din materiale naturale care si acum sunt ca in prima zi. Nu mai tin minte modelul.
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47, Eureka Mignon Specialita 17NX - Red
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)