Hello There, Guest! Login Register


Rookie

#1
Salutare tuturor...
Am promis lui Liviu ca voi posta prima oara aici dupa primul meu espresso dar n-am mai avut rabdare. Astazi am platit pentru Espressor Bezzera BZ10S PM plus Râşniţă de cafea cu discuri ceramice si dozare electronică Mahlkönig VARIO Home si Tamper cafea Bezzera 58mm cu suport care este gratis. Am mai comandat un kg de cafea de la Sarkiscafe ( Columbia plus o specialitate - echilibrata atat am retinut(!).
Sculele si cafeaua trebuie sa ajunga la mine vineri. Factura trebuie ''pitita" pentru ca ..., sper sa fie cineva pe aici sa ma inteleaga; oricum v-a fi gasita!!!
Ii multumesc lui Liviu pentru rabdare si raspunsuri la mail-uri.
Cam asta e deocamdata Big Grin
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#2
Bun venit.
Vezi ca tamperul Bezzera, desi este extrem de frumos, e mult mai mic decat portafiltrul. Probabil are 56-56.5 mm in loc de 58. Am avut si eu.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
(16-01-2013, 22:36)Lyvyoo Wrote: Bun venit.
Vezi ca tamperul Bezzera, desi este extrem de frumos, e mult mai mic decat portafiltrul. Probabil are 56-56.5 mm in loc de 58. Am avut si eu.

Urat din partea lor..., am sa mai insit la vanzator pe tema asta. O recomandare de tamper cu dimensiune reala?
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#4
E vina Bezzera Italia ca fabrica astfel de tampere. Pana de curand a fost pe forum cineva care facea tampere pe comanda, la modul 58.4mm dar nu mai are strungar. Astea din comert nu au dimensiunea scrisa pe ele ci spun in specificatii doar marimea generica "58 mm". Poate intervine vreun user pe topic, care a dat de un tamper cat mai fix pentru sitele de 58.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Cei de la Bezzera au doua tipuri de tampere: 56 si 58 mn. Cel de 56 cat o avea in realitate? Pe parcurs sper sa evoluez, atat hard cat si soft. Cool
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#6
Tamper cafea Bezzera 58mm cu suport (45€!) este ce am si eu si m-am obisnuit cu el;
asta, plus ca n-am site VST, si destule dezbateri pe home-barista m-au convins ca tamperul nu trebuie neaparat folosit ca piston, ci ca ajutor in distributia macinaturii (nutation-ul chiar cere un joc);
tamperul meu are dimensiunile:
   
si greutatea de 408,4g; inox monobloc;
pentru mine manerul e prea mic si as fi dorit sa aiba baza mult mai inalta (pt. cos triplu) si marcata pe circumferinta;
suportul, model nou, e disonant ca design, dar e complet functional pentru tampare in portafiltrul cu un jgheab (sau cu doua, ok);
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#7
Eu l-am avut pe acesta si chiar devenise incomod caci trebuia sa presez de doua/trei ori ca sa acoper toata suprafata pucului. Am scos "din burta" aprecierea cu 56mm, dar asa imi dadea impresia, pentru ca ramanea o distanta foarte mare pana la margini.
Intr-adevar, nu trebuie supraevaluata importanta tamperului, dar daca dimensiunile sunt totusi vizibil mai mici, s-ar putea sa se creeze probleme de uniformitate a pucului.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Pe acesta o sa-l primesc maine.

Am mai comandat Kit Barista Basic Ascaso
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#9
Rainbow 
Au venit!!!
[img][Image: 20130118102604.jpg] Uploaded with ImageShack.us[/img]
[img][Image: 20130118102848.jpg] Uploaded with ImageShack.us[/img]
[img][Image: 20130118103400.jpg] Uploaded with ImageShack.us[/img]
[img][Image: 20130118104650.jpg] Uploaded with ImageShack.us[/img]
[img][Image: 20130118104725.jpg] Uploaded with ImageShack.us[/img]
[img][Image: 20130118162254.jpg] Uploaded with ImageShack.us[/img]
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#10
Exact setup-ul meu Smile Sa le stapanesti cu placere si asteptam impresiile de utilizare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Achizitie noua de la Concept-Art :Griff Technik black+Base Knock 58mm+Tamping Station Exclusiv Schwarz.
[Image: 20130217_160534.jpg] [Image: 20130217_160753.jpg]

Cu ajutorul lui Kawa [Image: 416038.gif]
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#12
Foarte tare "Tamping Station Exclusiv Schwarz" - imi place mult.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#13
(17-02-2013, 19:56)sebas Wrote: Achizitie noua de la Concept-Art :Griff Technik black+Base Knock 58mm+Tamping Station Exclusiv Schwarz.
[Image: 20130217_160534.jpg] [Image: 20130217_160753.jpg]

Cu ajutorul lui Kawa [Image: 416038.gif]

Foarte fain coltul,shoturi reusite ...cu multă rabdare
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, site La Marzocco,VST 15g,tamper dinamometric Concept Art, Knockbox Metal M-Concept Art,Tamping Station ConceptArt, Mahlkonig Peak
 
Reply
#14
Primul shot pe 2014- Galapagos de la Sarkis.
[Image: vy2v7b.jpg]
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#15
Rookie no more, i hope!  57

Gata..., de joi săptămâna aceasta ma despart de BZ10S PM Angel
Va intra în revizie după care își va cauta un nou stăpân Heart
Va fi Profitec Pro *00 !  Cool
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)