Hello There, Guest! Login Register


Retragere cafea ANPC

#1
Salut,
Sa va povestesc ce isteți sunt domnii de la ANPC.
Lucrez într-un lant de hipermarket-uri si ieri au început o serie controale tematice, iar o temă a fost cafeaua 100% Arabica.
Au retras de inceput toată gama Illy pentru ca scrie 100% Arabica, fapt ce poate sa il convingă pe client sa achiziționeze acest produs, în dauna altora care nu au scrisa aceasta sintagma.
Eu am ramas șocat, când am aflat motivul retragerii, urmează controale în toată țara pe aceeași temă. Am incercat sa le explicam cum sta treaba cu cafeaua, origini, sortimente, etc dar degeaba.
Mie cel puțin mi se pare un pic rasul/plânsul problema respectivă.
Voi ce părere aveti?
 
Reply
#2
Nu era mai ok să cereți un certificat de la illy prin care sa arate că 100% arabica?
 
Reply
#3
Le-am prezentat toate documentele disponibile, certificat de conformitate, declarație furnizor etc. care justifică fraza, ca in produs este doar cafea arabica.
Problema lor este ca un simplu cetatean nu stie ce inseamna asta si il " convinge " fraza respectivă sa achizitioneze produsul.
 
Reply
#4
Într-un fel e corect fiindcă pe celelalte sortimente nu apare ceva de genul 50% arabica și 50% robusta.
 
Reply
#5
Pe majoritatea blend-uri ( kimbo, lavazza, movenpick, dallmayr, etc) apare doar " Arabica si Robusta ", fără un procentaj scris.
Curiozitatea mea este dacă vom primi retragere pe toate cafelele care au scris 100% Arabica. 55% din cafelele de la raft au scris lucrul asta pe ambalaj.
 
Reply
#6
Sunt și mai multe pe care nu apare nimic scris. Și nu e ca și cum poate cineva verifica procentele din cafeaua măcinată sau cea prăjită bine de tot.
 
Reply
#7
Am impresia ca vor sa incadreze cazul la concurenta neloiala. Daca Illy certifica continutul 100% Arabica, ANPC ar trebui sa claseze cazul acesta.
Si de fapt ar tine de Consiliul Concurentei.
 
Reply
#8
Cred ca ar fi mai degraba motiv de bucurie, daca le-ar retrage pe toate. Oricum toti mint cu nerusinare ca maturatura carbonizata din pungile alea, ar fi 100% arabica.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#9
Mie imi place illy, e ok. Mult prea scumpa, dar asta e alta poveste.
 
Reply
#10
Aberatie din mintea unor incompetenti, caracteristic pt Romania. Poate suferi cu inima si vrei arabica pt continutul mai redus de cofeina, sau poate robusta iti face rau la stomac, sau pur si simplu nu suporti gustul. Ce faci? Cauti pe internet? La alte produse e obligatoriu de afisat compozitia, la cafea vor sa interzica asta?!
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#11
Nu inteleg, daca au prezentat certificat ca e 100% arabica este gresit ca au scris pe punga?
Este o aberatie.
La detergenti cum fac reclama ca dedurizeaza apa cand toti detergentii fac chestia asta?

Daca scria 100% cafea retragea produsul? Pai poate altii baga si aromatizanti sau alte chestii in cafea...
E ceva ce imi depaseste logica.

Cred ca e o actiune mai degraba din ciclul "moarte corporatiilor internationale hraparete care vor sa ne ne suga sangele si sa denigreze cafeaua romaneasca. Ah, stati asa, doamna Veorica, noi producem cafea?"
 
Reply
#12
În mod normal ar trebui să apară pe pungă procentual ingredientele, inclusiv substanțe "ajutătoare".
 
Reply
#13
Dacă vorbim de criteriul "100% cafea", zilele trecute au retras toate sucurile naturale care au scris pe ambalaj "100% portocala", "100% piersici", chiar dacă au doar fructul, fără conservanti, activi, etc. Cu tot cu atestat de la furnizor si declarație de conformitate.
După atâția ani de comert am ajuns la concluzia ca 10 inspectori ANPC au 10 opinii diferite despre acelasi produsSmile
Duminică faina si spor la munca care e pe la servici sau job Smile ca mine
 
Reply
#14
Eu zic ca e unul din functionarii compatibili cu guvernul. Si pentru care sigur (100%) inseamna mie in suta.
Normal sa apara intrebari legate de cele 900 procente nedeclarate...  Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#15
Pai ce parere sa avem, alta decat "Cafelele bune nu are noroc!"? In afaceri, in dragoste, in hipermarket...

Motivul ar fi intr adevar bizar daca ar fi cel real, insa  acest motiv imi pare a fi rezultatul unui telefon fara fir, cel adevarat fiind probabil altul. Daca, prin absurd, chiar acesta ar fi, e vina brandului ca nu cunoaste reglementarile din tara unde isi comercializeaza produsul. Dar repet, ma indoiesc ca exista asemenea reglementari specifice tarii noastre, probabil sunt aceleasi din toata UE. Si apropo de reglementari si norme, ar fi fost de ajutor  sa se faca referire in naratiune la textul din procesul verbal ca sa fim siguri si noi ca stim despre ce e vorba. Oricum, sper ca nu se va starni o razmerita datorita disparitiei brandului de pe raft.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
#16
Poate a facut cineva o reclamatie cu proba de laborator ca a gasit robusta in cutie?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
De cate stiu eu este foarte greu de depistat robusta. Trebuie proba ADN si la acel nivel de prajire cred ca este destul de complicat.

Pana cand nu o sa apara un comunicat oficial, putem doar sa facem presupuneri.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#18
Presupunerea mea este ca vorbim despre Regulamentul UE 1169/2011, adoptat de catre noi in mai, anul trecut. Un control dupa aproape un an de la adoptare este pe deplin legitim si justificat, nu poate sa spuna Illy ca nu a avut timp sa se informeze.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
#19
Din cate am inteles, în alte magazine au retras si Jacobs, Movenpick si Lavazza pe acelasi criteriu, 100% Arabica.
 
Reply
#20
Ai idee ce scrie pe procesul verbal, la ce reglementari face referire?

Trebuie sa fie acelasi lucru cu ce s a intamplat la Brasov
http://www.anpc.gov.ro/articol/1164/pest...din-brasov
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
#21
" lipsa traducere pe fata principala a produsului "
 
Reply
#22
N-au tradus Illy in romana...?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#23
... E bine asa ... s-o retraga pe toata , avem destula cafea verde ... Big Grin ... si -apoi , ne meritam soarta ... pe de alta parte , ajungem k pe vremea " impuscatului " ... cand , mai exista cafea  ( ...  asta , doar cand mai bagau astia ... Wink  ) si era vrac pe calitazi  , astfel  -  cal. I - doar pentru membrii de partid , in laditza din lemn si cu hartie cerata , iar laditza era inscriptionata cu tzara de provenientza ... apoi , era cal. II  si  cal. III  la sac , fara insemne ( maturatura de import  ) ,  pentru oamenii muncii ( ... a se citi - bastinasii smecheri ) ... iar restul ,  la pascut ... naut / nechezol ... nu radetzi ,  nu suntem departe ... Cool ...
      Cel putzin ... cafeaua era boabe , se rasnea industrial doar ptr. ibric ,  la fatza locului si nu apuca sa se invecheasca ... Big Grin ... ptr. ca era bataie pe ea ... ( asta , daca nu ieseai din rand si mai apucai sa cumperi ... adica sa nu se termine in fatza ta ... Sad ... se numea " cafea naturala " ... Big Grin ... )
      Restul intra la ilicite , trafic ... si fitze capitaliste , nedemne de un proletar adevarat ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#24
(04-03-2019, 16:47)remusmarian Wrote: " lipsa traducere pe fata principala a produsului "

Intelegem de aici ca retragerea cafelei de la raft nu are legatura cu mentiunea "100% arabica" ci tine de probleme de etichetare in limba romana?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
Verbal s-a transmis că motivul retragerii la sortimentul de cafea este textul 100% Arabica.
Ce e scris într-un proces verbal al autorităților este doar 10% din ce se comunică verbal în timpul controlului.
 
Reply
#26
Din alte surse cica ar fi vorba se Selgros Alba Iulia..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#27
https://arabica.coffee/en/

Sper sa nu afle ANPC si despre astia, jar manaca!! Smile)
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#28
Nu stiu unde a inceput, dar cand au o tematică, merg in toate orasele unde sunt magazine mari.
În fine, într-o săptămână garantat marfa va fi la loc la raft, si zeci de oameni au muncit degeaba sa o scoată si sa o puna la raft. Fără să mai mentionez hârțogăreală.
 
Reply
#29
Sigur  va fi din nou pe raft, doar nu o vor arunca! Dar va fi intr un alt ambalaj Illy, de data asta corespunzatorSmile
Probabil de asta e scumpa: ambalare, dezambalare, reambalare. Cand stii cata manopera inglobeaza cafeaua Illy, platesti cu placere pretul.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
#30
(04-03-2019, 20:36)nechezol Wrote: Sigur  va fi din nou pe raft, doar nu o vor arunca! Dar va fi intr un alt ambalaj ...

+1

  ... Asa incepe totul ... treptat , probabil ca ati observat ca si tzigarile , in 2019 ... si-au schimbat ambalajul ... Cool ... treptat se vor " romaniza " toate , astfel incat sa nu mai aibe relevantza , unde si cum sunt produse lucrurilr ... ele mergand la gramada , catre o gramada ... Sleepy ... si asta banuim cu totii , cam a ce aduce ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)