Hello There, Guest! Login Register

Reparare espressor

Am un Saeco Poemia . Are cam 4 ani si am fost multumit de el . Acum i s-a ars rezistenta . L-am desfacut , am vazut ca se gasesc rezistente [semicorp boiler] . Ma intreb daca se merita incercarea de reparatie ? Nu imi dau seama cum vor reactiona garniturile la remontare . Sau poate trebuie sa folosesc ceva ce nu stiu eu la montare [mastic , etc]

A doua varianta este sa cumpar altul , nou , dar nu stiu ce .
A treia varianta ar fi sa cumpar unul automat .

Pareri ?

Reply
Salut,

Depinde despre ce iti doresti de la espresourul tau si care este buget pe care l-ai la dispozitie.
Ce cafea ai folosit pana acum? Ai o rasnita de cafea? Bei espresso sau bauturi pe baza de lapte?

Daca doresti sa intri in lumea cafea de specialitate, poate ar fi o investitia mai buna sa schimbi aparatul (de exemplu, un Lelit PL41TEM) si sa iti iei o rasnita capabila espresso (Kinu? sau orice care iti permite buget-ul).
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
Mi-a crapat si mie Poemia, dar la propriu si rau de tot,adica s-a auzit un TROSC! in timpul extracție si acum curge apa peste tot de dedesubtul carcasei din superbul plastic. Acum face urat, șuieră, curge peste tot si cand il zgaltai se aude ca se misca o piesă inauntru, ca si cum s-a rupt.

Il am de 8 ani,l-am "tunat" cat am putut si tocmai ma pregateam sa imi iau altceva,imi strânsesem bani, dar s-a ivit ceva si treb sa incep de la zero sa strang

Oare se poate/merita reparat? Ma mai descurc cateva luni cu cafflano kompresso,dar sunt curios daca aveti idee

[Image: bCL39cZ.jpg]
Lelit PL81T, ​Kinu M47 Phoenix
​​​​​​Deplasare: Cafflano Kompresso, Porlex Mini, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 

Reply
Furtunul dintre pompa si boiler si-a dat duhul.
Ar merge reparat dar nu stiu daca merita efortul avand in vedere varsta espressorului.

Reply
Mersi! O fi scuml,ai idee? Piesa+manopera
Ma gandesc sa il repar daca nu e prea mult si sa i-l dau mamei
​​​​​​Deplasare: Cafflano Kompresso, Porlex Mini, Bialetti Brikka (made in Omegna:)

Reply
"Ma gandesc sa il repar daca nu e prea mult si sa i-l dau mamei"

sorry, mamele merita mai mult Smile

(IMO)
________________________________________________________________________________________
strega_mod/ minima_flow_ctrl(ecm)/ MaraX_flow_ctrl(cs)/ sette_270/ macap_m7/ casadio_enea/ prajitor_diy

Reply
+1
(04-02-2020, 20:33)radudani Wrote: sorry, mamele merita mai mult Smile

(IMO)

Reply
(04-02-2020, 21:21)bogy Wrote: +1
(04-02-2020, 20:33)radudani Wrote: sorry, mamele merita mai mult Smile

(IMO)

Perfect de acord! Doar ca mama nu a vrut sa ii iau nici rasnita, ca nu are chef sa dozeze etc,pune deja măcinată, asa ca ma gândeam sa pun portf presurizat la loc

Reply
In diverse ocazii am mai testat una alta pe asemenea espressoare. Chiar un coleg de birou si-a instalat in birou o chestie de genul. Curios (sau nu) Kompresso le cam face praf. De la un Gaggia CLassic in sus e greu sa mai faca asta dar pana acolo rade tot. Probabil gustul rezultat din incalzirea unor metale si plastice de proasta calitate este inferior gustului dintr-un plastic de buna calitate Smile
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)