Hello There, Guest! Login Register


Recomandare espressor si rasnita pentru o ceainarie

#31
(11-05-2024, 15:34)Mihai L Wrote: ....
Sincer, mai degraba apropii clientii de ceai de un brew (sau invers) decat de espresso ...

Da, parca-i vad pe chiulangiii de la liceu (am inteles ca fac parte din grupul de clienti tinta), comandand o cafea la V60 in timp ce poarta discutii filozofice despre viata in mod slow motion. Cred ca va fi mai economic cu un Aeropress, daca tot facem recomandari de astea.
 
Reply
#32
(11-05-2024, 16:03)edri Wrote: Da, parca-i vad pe chiulangiii de la liceu (am inteles ca fac parte din grupul de clienti tinta), comandand o cafea la V60 in timp ce poarta discutii filozofice despre viata in mod slow motion. Cred ca va fi mai economic cu un Aeropress, daca tot facem recomandari de astea.
Era vorba de clientii de ceai. Mai degraba ar savura ei un brew decat clientii de espresso un ceai.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#33
(10-05-2024, 22:55)horea.bucerzan Wrote:
(10-05-2024, 22:06)Ernest Valentin Wrote: @renatoa - pentru ca e clar ca noi nu avem imaginea foarte clara a ce vrea omul sa faca si ne dam cu parearea in toate directiile. eu nu vad cum poate sa sustina o afacere cu 30 de produse vandute, altul ii da niste solutii cu echipamente gandite pentru horeca iar altii ii recomanda solutii de birou care sustin un nr mediu de produse pe zi. 
El nu stie care e treaba cu cafeaua, cu ceaiul, cu horeca in general. Dar se asteapta sa faca business de succes in Sibiu.

Intr-adevar nu am descris foarte bine ce imi doresc sa fac, greseala mea. 
Target-ul principal vor fii adolescentii/tinerii pana in 22 de ani. Ne vom axa principal pe ceaiuri pentru tineret dar nu numai. Vom oferi si shake-uri de fructe, coffee milkshake, milk-tea, dar si ceai clasic infuzat. Deoarece nu am mai fost proprietar de cafenea/ceainarie chiar nu stiu la ce sa ma astept, la cate vanzari vom avea pe zi.
Exista o scoala primara cam la 50 de metri de locatia noastra si o universitate cam la 100 de metri. Sunt 3 hoteluri mari in jur, tot asa pe o raza de 100 de metri. Atractia principala a localului va fi designul acestuia, cum se vede in poze, un local 2D, prin acest intermediu dorim sa atragem si turisti.
@renatoa a avut o sugestie buna cu servirea unei cafele deosebite care nu se gaseste pe piata din Sibiu insa nu stiu daca va prinde la tineri. 
Din acest motiv ma gandeam sa ma orientez spre un echipament care poate oferi cafea buna dar obisnuita. Sa poata oferi un cappuccino, espresso, americano de calitate dar in acelasi timp sa putem folosi aparatul si pentru un coffee milkshake de exemplu.
Probabil acum veti avea o imagine mai buna despre ce vreau sa fac.

[Image: Und4x3F.jpeg]
 [Image: Nm1VB23.jpeg]

Poti compensa spatiul de servire mai mic, prin servirea ceaiului la pahar sau cafea cu lapte / cappuccino, dar in ambalaje de calitate. Nu as face rabat nici la calitatea produselor, unii de aici sunt ironici, dar ai putea reusi daca ai un plan bun de afaceri si reusesti sa vinzi o cantitate mare de produse in pauze. Ceaiuri sau cafea la filtru ar trebui sa le ai gata preparate in cantitati suficiente. Si croissante cu ciocolata, ...
Tinerii nu o sa-ti stea la masa, ei stau in grupuri, ai avea loc pentru niste bancute afara ?
BDB + VS3
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)