Hello There, Guest! Login Register

Recomandare rasnita G-iota DF64 vs Eureka Oro Single Dose

Salutare,

Stiu ca au mai fost discutii pe aceste doua rasnite (G-iota DF64 vs Eureka Oro Single Dose), dar as dori sa cer o parere actualizata.
Intentionez sa o folosesc pentru brew (momentan V60, Aeroporess) si pe viitor espressor (momentan am Magnifica S ECAM 22.110.B), dar inca nu m-am decis pe partea de rasnita.

Initial am vrut sa cumpar Sette 270, dar am vazut ca are probleme de fiabilitate si nu e cea mai recomandata pentru brew. Vario W+ ar fi tot pe lista, dar din pacate nu se livreaza inca in Romania. Apoi m-am uitat intre cele 2 modele G-iota DF64 vs Eureka Oro Single Dose.
Am vazut ca se recomanda o rasnita stepted daca se schimba mereu metoda de preparare a cafelei, si de aceea as fi inclinat spre G-iota DF64.
Am luat in considerare si Niche Zero, dar avand in vedere costul transport + VAT + lipsa distribuitor Romania, pretul ajunge undeva la 650 £.
Sunt nou in acest domeniu si as dori sa fie o rasnita care sa o pot folosi stoc, pe masura ce capat mai multa experienta sa ii schimb burr-urile (din ce am mai citit in alte topicuri)

M-am uitat si pe partea de rasnite manuale, dar am zis sa fac o investitie mai mare la inceput si pentru un viitor espressor (ma gandesc la un Lelit PL91, desi PL 41TEM in oferta cu DF64 e destul de tentant)

Exista si alte recomandari pentru rasnita? ( buget maxim ar fi 2500-2800 de lei). Multumesc anticipat celor care imi raspund.

Reply
G-iota este stepless dar mecanismul de ajustare a granulației permite o trecere mai ușoară de la brew la espresso și invers pe când la Eureka trebuie sa efectuezi mai multe rotații complete a rotitei ceea ce e cam enervant d.p.m.d.v.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Reply
Personal, pentru brew prefer Kinu. Nu am citit foarte mult despre brew si nu sunt asa documentat, dar din ce stiu la brew e bine sa ai cat mai putin finess. La rasnite e cam asa: rotatii multe=>sanse mari de finess; rotatii mai putine=>sanse mai mici de finess. Bine-nteles ca aici contribuie si cutitele!
Ar mai fi de luat in calcul si varianta in care sa vrei sa iti faci o cafea la munte sau in alte parti decat acasa, e mai complicat cu transportul electronicelelor in situatiile astea. Parerea mea e ca o rasnita manuala la casa omului e un good to have. Smile
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM

Reply
Păi dacă e vorba de putin fitness, de ce recomanzi o rasnita cu cuțite pentru espresso? Comandante, de exemplu, e o rasnita recunoscută si recomandată pentru brew.
Isomac Venus 2 + Arduino PID | Hario V60 | Aeropress | Cafflano Kompresso | 1Zpresso K-Plus

Reply
(15-04-2022, 02:37)c_baias Wrote: Păi dacă e vorba de putin fitness, de ce recomanzi o rasnita cu cuțite pentru espresso? Comandante, de exemplu, e o rasnita recunoscută si recomandată pentru brew.

Pt ca pe aia o are poate? Smile)))
<La Pavoni Europiccola Lusso > < Elektra MCAL > < 1957 Eureka Rapallo vintage lever> < Kinu M47> <Macap MC7> < Aeropress > <V60> < Brewista smart scale >

Reply
(15-04-2022, 02:37)c_baias Wrote: Păi dacă e vorba de putin fitness, de ce recomanzi o rasnita cu cuțite pentru espresso?

Kinu are si cutite pentru brew, daca citeai putin pe forum stiai. Oricum, chiar si cele pt espresso fac treaba ok si pe brew. De curios, de unde ai scos ca am recomandat cutite pt espresso? Nu am scris nimic despre cutite pt espresso/brew.

Ce am scris mai sus e parerea mea din experienta mea umila. Dorinta mea e sa ajut! Colegul a pus o intrebare la care multi cu experienta nu vor raspunde, pentru ca ‘raspunsu l-ar fi gasit in forum’ daca rasfoia si cauta zile la rand.
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM

Reply
La G-iota cel mai important lucru este ca ii poti pune cutite SSP si o faci "avion". Ideea este sa ai o platforma de plecare buna, fiabila, usor aliniabila, compatibila SSP, apoi pui cele mai bune cutite dispobilie in lume. 
Mai ales pe brew ai nevoie de fines-uri cat mai putine datorita timpului de contact mai mare cu apa. Gasesti SSP-uri inclusiv dedicate brew, cred ca pe la 950-1000 lei cu reducerile noastre.
#Lelit Bianca V3 #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #K30 

Reply
(15-04-2022, 09:10)Stelo Wrote:
(15-04-2022, 02:37)c_baias Wrote: Păi dacă e vorba de putin fitness, de ce recomanzi o rasnita cu cuțite pentru espresso?

Kinu are si cutite pentru brew, daca citeai putin pe forum stiai. Oricum, chiar si cele pt espresso fac treaba ok si pe brew. De curios, de unde ai scos ca am recomandat cutite pt espresso? Nu am scris nimic despre cutite pt espresso/brew.

Ce am scris mai sus e parerea mea din experienta mea umila. Dorinta mea e sa ajut! Colegul a pus o intrebare la care multi cu experienta nu vor raspunde, pentru ca ‘raspunsu l-ar fi gasit in forum’ daca rasfoia si cauta zile la rand.

Merci de sfat pentru Kinu, chiar am tot stat si citit forum-urile, dar stiu ca G-Iota a primit un ungrade si Eureka Oro parca a avut probleme. Voiam cumva o parere actuliazata.

(15-04-2022, 10:03)Lyvyoo Wrote: La G-iota cel mai important lucru este ca ii poti pune cutite SSP si o faci "avion". Ideea este sa ai o platforma de plecare buna, fiabila, usor aliniabila, compatibila SSP, apoi pui cele mai bune cutite dispobilie in lume. 
Mai ales pe brew ai nevoie de fines-uri cat mai putine datorita timpului de contact mai mare cu apa. Gasesti SSP-uri inclusiv dedicate brew, cred ca pe la 950-1000 lei cu reducerile noastre.

Merci de recomandare, daca tot e necesar sa cumpar SSP pentru brew, e mai bine sa merg pe o rasnita manuala la acelasi pret ca si SSP-urile? Gen Kinu Simplicity sau Comandante C40? Am vazut azi ca e Sette 270 la reducere si stiu ca e foarte buna pe espresso, dar pentru brew mai putin (cel putin asa este pe site-ul lor de comparatie produse).

Reply
Daca vei sta o vreme, cat o fi... pe brew, lasa deoparte gandirea conventionala pilotata de marketing care o gasesti la tot pasul, si iesi putin din cutie... ia o rasnita cu ghost burrs, care costa mai putin decat un set de ssp-uri, si parca as paria ca scoate fines mai putine.
Asta daca scopul suprem e sa avem cat mai putine fines... unii dintre noi si-au redefinit un pic preferintele dupa o cura de brew tip ceaiutz limpede ca aqua chiorensis .

Dupa care, ulterior, cand te apuci de espresso, reanalizezi optiunea unei a doua rasnite, as zice ca e preferabil decat sa schimbi setarile toata ziua. Si repet, la cat de putin cost un Xeoleo, nu te va lasa inima sa o dai.

PS: nu as vrea sa crezi ca am postat ca sa ii fac reclama colegului care are una pe bursa... ci ca sa nu stai dupa ea mai multe de o luna cat face din china pana aici...

Reply
(16-04-2022, 15:06)renatoa Wrote: Daca vei sta o vreme, cat o fi... pe brew, lasa deoparte gandirea conventionala pilotata de marketing care o gasesti la tot pasul, si iesi putin din cutie... ia o rasnita cu ghost burrs, care costa mai putin decat un set de ssp-uri, si parca as paria ca scoate fines mai putine.
Asta daca scopul suprem e sa avem cat mai putine fines... unii dintre noi si-au redefinit un pic preferintele dupa o cura de brew tip ceaiutz limpede ca aqua chiorensis .

Dupa care, ulterior, cand te apuci de espresso, reanalizezi optiunea unei a doua rasnite, as zice ca e preferabil decat sa schimbi setarile toata ziua. Si repet, la cat de putin cost un Xeoleo, nu te va lasa inima sa o dai.

PS: nu as vrea sa crezi ca am postat ca sa ii fac reclama colegului care are una pe bursa... ci ca sa nu stai dupa ea mai multe de o luna cat face din china pana aici...

Merci de recomandare. Cumva sunt limitat de spatiu in bucatarie, daca pe viitor cumpar inca o rasnita, nu o sa am loc. Sunt de acord cu ce spui, de aceea incerc sa gasesc cea mai buna varianta. Era interesant daca in loc de semnaturi la utilizatori, exista posibilitatea sa vezi exact ce foloseste lumea din aceasta comunitate si pentru ce tip de cafea.
Momentan sunt la inceput, inca caut un curs de home barista ca sa inteleg mai multe concepte.

Reply
Cursurile sunt de regula pentru barista profesionisti, chiar exista si pentru home ?  Confused Huh
Chiar daca ar exista, m-as indoi de obiectivitatea lor, ca nu incearca sa promoveze anumite echipamente.
Scuze de pesimism, deformatie profesionala, vad marketing bias peste tot.
Mai bine investesti in educatie si iti formezi propria opinie.
De exemplu pe opinia lui Hoffman despre ghost burrs nu dau 2 bani.

Reply
Poti recomanda niste materiale care nu le consider marketing bias?

Reply
Salutare! Pana la urma ce ai ales intre DF64 si Eureka?
Fellow Ode v1.1 | Brewista Artisan v3 | AeroPress | Bialetti Moka Induction | Hario V60 Switch

Reply
(13-05-2022, 14:07)sebastiangrg Wrote: Salutare! Pana la urma ce ai ales intre DF64 si Eureka?

Am ales DF64 datorita pretului (pachet Home cu Lelit 41 TEM) si faptul ca in timp pot schimba cu SSP.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)