Hello There, Guest! Login Register


Recomandare latiera

#1
Brick 
Caut un pitcher cu jgheabul? (spout) "ascutit".

Cu latiera Motta ma descurc dar vreau sa incerc si altceva.

Produsul sa fie livrabil in Romania / Londra. Nu conteaza pretul. 

Mersi
Alex
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#2
Cele de la Rhinowares sunt mai ascuțite, expediază în ambele țări menționate de tine: https://www.coffeehit.co.uk/barista-tool...chers.html
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#3
(23-09-2017, 15:15)mihai.savu Wrote: Cele de la Rhinowares sunt mai ascuțite, expediază în ambele țări menționate de tine: https://www.coffeehit.co.uk/barista-tool...chers.html

Rhinowares se gaseste si in bucuresti si online shoppuri chiar la pret cu mult sub pretul lui motta...
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#4
...vezi colegule ...@MyR ...ce rau este ca ai scos link-ul ce ducea la acea firma oradeana , ( cel din coltul din stanga jos ...a  profilului userului ) , eu asa am ajuns la acea firma , datorita tie si-ti multumesc pentru asta , insa era bine daca il lasai , sa stie si colegii nostri  pentru ca si ei vor si cesti si lattiere ...etc inclusiv de la Rhinowares ....chiar daca nu sunt la nivelul celor de la Motta isi fac treaba si tot acolo se gasesc si multe chestii extrem de utile la preturi bune si un personal amabil si saritor...n-am inteles totusi , de ce ai renuntat imediat la link ...dupa ce mi-ai raspuns  la un dialog pe alt topic... Cool ...doar am spus ca sunt un client si eu al acelei firme ...ce era asa de rau in asta ... Cool ...

   Dar lasa ca pun eu link-ul pentru colegi...http://barshaker.ro/AccesoriiBarista/Lat...Rhinowares
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#5
Sa fiu sincer produsele motta mi se par un pic de scumpe...
cele mai bune produse la mid lev erau de joe frex acum de 2-3 ani cand aveau coating de teflon si in interior... si in momentul de fata categoric rhinowares este cel mai bun raport pret/calitate.

de lucrat poti lucra cu orice, daca vrei si pentru aspect atunci intra pretentiile.
recomand cel mai ieftin pentru a invata... :-)
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#6
Totuși chinejii e mulți ... deh.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#7
Multumesc pt raspunsuri

In cautarile mele nu am reusit sa gasesc nici eu alta firma.

Ma mai gandesc Sad
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#8
Decent espresso.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#9
Mersi Adi

Este exagerat de scumpa la 31E dar sunt tentat sa imi cumpar una anul acesta Smile

Acel competition spout este exact ce cautam.

[Image: xYpH3HN.png]
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#10
Vezi si Motta Tulip.
 
Reply
#11
Păi... tu ai zis ca banii nu conteaza si plus ca si motta tot pe acolo e. Smile
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#12
Am doua latiere Motta acasa una de 350 si una de 500.

Decent espresso de 350ml se apropie de pretul unui Motta de 500ml Tongue.

Oricum au chestii ft "decente" pe site  Big Grin  si livreaza si in Romania. Costul de livrare este cama acelasi peste tot!

Ms de pont
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#13
Nu confunda Motta Europa (cele mai cunoscute de la ei) cu Motta Tulip.
Un video cu Motta Tulip aici.
 
Reply
#14
Nu le confund, le cunosc pe ambele si nu sunt incantat de Motta Tulip (nu imi place spout-ul deloc).

Ce "talentat" este barista din video  Rolleyes
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#15
Ok, am dat link la video nu pentru late art, se vedea destul de bine spout-ul.
 
Reply
#16
(24-09-2017, 13:01)AlexBB Wrote: Nu le confund, le cunosc pe ambele si nu sunt incantat de Motta Tulip (nu imi place spout-ul deloc).

Ce "talentat" este barista din video  Rolleyes

Daca vrei pot sa fac o poza din sus cu rhinowares motta si joe frex cu spoutul lor.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#17
depinde ce vrei sa faci.. conteaza mai mult ce skill ai iar de la un nivel in sus conteaza si latiera 
De exemplu motta e ok pentru tulip.. dar cam atat.
Pe scurt Adacrew v2 e bun pentru rosette mici , JibbiJug Warrior 2 (foarte ascutit) pentru linii fine dar relativ greu sa faci tulip si mai e Rattleware care are cioc decent. Ultimul il gasesti si pe amazon, celelalte doua la comanda online.
Din pacate la noi in tara nu gasesti decat motta/rhinoware/joe frex.
Calitativ, motta pare cel mai bun, pereti grosi, foarte bun de frotat in el.

Daca ma intrebi pe mine.. ia un rhinoware si incearca sa-l modifici singur si observa diferentele, pana la urma conteaza cel mai mult latiera cu care te intelegi cel mai bine.

Si ca pret.. 31 eur nu e scump.. cele enumerate mai sus sar de suta Tongue .. si asta fara costuri de transport sau taxe vamale.

[Image: DkUuU9X.jpg]
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
#18
Salut!
Latiera Motta - Europa cea din oltel (nu colorata) are coating de teflon in interior?
Multumesc
Gaggia Classic 2015 cu Sita "IMS Lelit - E61 12/18g 58mm - SPECIAL" + Lelit PL043MMI
 
Reply
#19
Nu are.


[Image: kFiGecR.jpg]
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#20
nu ca ar ajuta la multe
am si cu si fara teflon, de asta zic))
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#21
1. Voi cu ce latiere lucrati? Eu nu ma prea impac la frotat cu proaspat sosita Motta Europa de 350ml. Pe de alta parte se lucreaza mai usor la turnat/modelat cu ea.

2. Ce cantitate de lapte folositi in raport cu capacitatea cestii? Eu pentru ceasca de 250ml folosesc latiera de 350ml cu 200ml lapte in ea insa atunci cand incepe sa creasca volumul devine neincapatoare. O latiera de 400ml cred ca mi-ar fi perfecta.
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
Reply
#22
https://www.amazon.co.uk/Dritan-Alsela-P..._1?ie=UTF8&qid=1527073353&sr=8-1&keywords=dritan+alsela

Eu o am pe asta, e by Motta cu toate ca scrie Dritan pe ea.Iti recomand ceva de 500 de ml. Am inceput cu o latiera mica de 350 dar vorba ta devine neincapatoare.Oricum cand faci trecerea de la mic la mare o sa iti para mult mai usor, cel putin asta mi s-a intamplat mie.
Lelit Bianca, Eureka Helios 80, Lelit Pl481A, PL121 plus, Acaia Lunar, Bravo Tamper.
Past: Lelit PL81T, Hario Skerton, Macap M42M
 
Reply
#23
alexbb ai luat latiera Decent ?
 
Reply
#24
amazon. 15 dolari.the best[Image: XlVWkYe.jpg]
 
Reply
#25
(23-05-2018, 14:10)Cosmin92 Wrote: https://www.amazon.co.uk/Dritan-Alsela-P..._1?ie=UTF8&qid=1527073353&sr=8-1&keywords=dritan+alsela

Eu o am pe asta, e by Motta cu toate ca scrie Dritan pe ea.Iti recomand ceva de 500 de ml. Am inceput cu o latiera mica de 350 dar vorba ta devine neincapatoare.Oricum cand faci trecerea de la mic la mare o sa iti para mult mai usor, cel putin asta mi s-a intamplat mie.

Am luat si eu una (Motta Europa de 500 ml) de la prietenii nostri din Oradea. 
Capacitatea reala 450 ml, ceea ce este super pt mine. Pentru moment se impaca de minune cu nevoile mele.
Am fost surprins ce pereti grosi are. Am ales modelul inox curat, fara acoperirea de teflon.
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
Reply
#26
... Am mai gasit un tip de lattiera ... de plastic Cool ... by Hario , ciudata rau ...

Avantaje :  -  spatioasa ( 500 ml ) spout aproape ascutit , usoara , rezistenta si placuta .

Dezavantaje :  -  Nu se simte temp. laptelui la mana , iar in absentza termometrului ( ... plasticul este un bun izolator termic ) doar experientza , mai poate stabili cand este gata texturarea ... uneori marimea generoasa poate constitui un inconvenient la turnare ... ( unii sustin ca ar fi buna ... )

Pret de achizitie : - aprox. 19 E


[Image: DUIULKa.jpg]

[Image: iT8j6ND.jpg]

[Image: CoTPbru.jpg]

[Image: 86v3Kz8.jpg]

[Image: dnKe9jN.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#27
Va salut, aveti idee de unde se pot achizitiona lattiere in Bucuresti (sa fie deschis in weekend)? Oare la Metro se gasesc?
Lelit PL41TEM, Macap M2M
 
Reply
#28
(13-07-2018, 14:23)ionut28 Wrote: Va salut, aveti idee de unde se pot achizitiona lattiere in Bucuresti (sa fie deschis in weekend)? Oare la Metro se gasesc?

Găsești la metro, selgros, ikea.
Lelit PL162 Bianca + Honne / Cafflano Kompresso + Kinu M47
Past: Lelit PL41TEM, Sita Competition Ascaso 57mm, Lelit PL043MMI 
 
Reply
#29
Mersi frumos
Lelit PL41TEM, Macap M2M
 
Reply
#30
Salut!

Daca vreau sa fac un cappuccino sau un cafe latte, care sunt dezavantajele daca iau o latiera de 500ml in locul uneia de 350 ml?
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)