Hello There, Guest! Login Register


Recomandare expresor + rasnita

#1
Salutare,

In primul ramd vreau sa va multumesc anticipat pentru sfaturile si parerile pe care urmeaza sa le primesc.

Doresc sa achzitionez un expresor manual pentru home use si o rasnita electrica (beau o singura cafea pe zi cu lapte).

Initial, inainte de a citi mai multe postari, aveam de gand sa cumpar breville barista fiind recomandata de un prieten.

Nu sunt priceput in arta cafelei si nu am nicio experienta in acest domeniu.

Mentionez ca voi inlocui expresorul poemia care a incetat sa mai functioneze.

As aprecia daca mi-ati putea recomanda un expresor si o rasnita cu linkuri de unde as putea sa le cumpar la cel mai bun pret.

Va multumesc.

Din ce am citit pe forum variantele in care ma incadrez ar fi gaggia clasic 2019 sau lelit PL41TEM PID sau PL41LEM combinate cu o rasnita lelit PL43MMI sau PL44MMT.

Care ar fi varianta cea mai buna?

Multumesc.
Lelit PL41TEM | Naked PF | Sita Ascaso | Eureka Mingnon Specialita 16CR - Yellow 
 
Reply
#2
Va salut cu respect domnilor . Am și eu o rugăminte la posesori de lelit Mara x , poate cineva sa facă un mic clip video sunet și imagine cu aparatul? Ca producatorul se lauda cu el ca nu face zgomot ,ca a implementat o pompa noua care nu face zgomot . Eu am văzut pe cineva aici când a pus un timer și nu este așa deloc , mi se pare foarte zgomotoasă pompa . Va Multumesc aștept răspuns . Ionescu
 
Reply
#3
Lambrino - sa intelegem ca bugetul este undeva la 3000 de lei?
Daca da, eu recomand Lelit PL41TEM si eventual Kinu daca nu deranjează o manuala sau Euroka Mignon Manuale 15Bl la 1217 lei / Macap M2M/ M2D

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?u...tid%3D3358&share_tid=3358&share_fid=56105&share_type=t&link_source=app

Preturile le gasesti in sectiunea de reduceri aplicate membrilor espressoman :
https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?u...Ftid%3D466&share_tid=466&share_fid=56105&share_type=t&link_source=app

Spor!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#4
Multumesc pentru sfat, o sa merg pe lelit PL41TEM si rasnita macap m2d sau EUREKA MINGNON SPECIALITA 16CR
Lelit PL41TEM | Naked PF | Sita Ascaso | Eureka Mingnon Specialita 16CR - Yellow 
 
Reply
#5
(06-09-2020, 16:33)Lambrino Wrote: Multumesc pentru sfat, o sa merg pe lelit PL41TEM si rasnita macap m2d sau EUREKA MINGNON SPECIALITA 16CR
Daca bugetul iti permite este mai mult decat suficient sa incepi in aceasta directie a cafelei de specialitate pentru nevoile tale. Foloseste sectiunea de reduceri ale forumului pentru a beneficia de discount. Lelit PL41TEM il am eu si este un aparat destul de bun fiind cel mai bun raport calitate/pret iar Eureka poti sa stai liniștit că sunt foarte solid construite si sunt sigur ca vei fi multumit de ea. Succes si extrageri reușite!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#6
(06-09-2020, 13:06)Ionescu Wrote: Va salut cu respect domnilor . Am și eu o rugăminte la posesori de lelit Mara x , poate cineva sa facă un mic clip video sunet și imagine cu aparatul? Ca producatorul se lauda cu el ca nu face zgomot ,ca a implementat o pompa noua care nu face zgomot . Eu am văzut pe cineva aici când a pus un timer și nu este așa deloc , mi se pare foarte zgomotoasă pompa . Va Multumesc aștept răspuns . Ionescu

De ce nu postezi pe threadul dedicat MaraX?
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#7
(06-09-2020, 18:19)IonutMihail Wrote:
(06-09-2020, 16:33)Lambrino Wrote: Multumesc pentru sfat, o sa merg pe lelit PL41TEM si rasnita macap m2d sau EUREKA MINGNON SPECIALITA 16CR
Daca bugetul iti permite este mai mult decat suficient sa incepi in aceasta directie a cafelei de specialitate pentru nevoile tale. Foloseste sectiunea de reduceri ale forumului pentru a beneficia de discount. Lelit PL41TEM il am eu si este un aparat destul de bun fiind cel mai bun raport calitate/pret iar Eureka poti sa stai liniștit că sunt foarte solid construite si sunt sigur ca vei fi multumit de ea. Succes si extrageri reușite!
Multumesc
Lelit PL41TEM | Naked PF | Sita Ascaso | Eureka Mingnon Specialita 16CR - Yellow 
 
Reply
#8
Eu as recomanda totuși acest model pentru o diferenta infima daca mergi pe Eureka, este cea mai recomandata :

https://barshaker.ro/Eureka-Mignon-Speci...a%20mignon&category_id=0

Ps : Eu as recomanda Eureka in detrimentul lui Macap M2D, am avut M2M stepless, aproape idendica cu M2D, este foarte solida dar cred ca Eureka o depaseste
Spor!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#9
(06-09-2020, 22:33)IonutMihail Wrote: Eu as recomanda totuși acest model pentru o diferenta infima daca mergi pe Eureka, este cea mai recomandata :

https://barshaker.ro/Eureka-Mignon-Speci...a%20mignon&category_id=0

Ps : Eu as recomanda Eureka in detrimentul lui Macap M2D, am avut M2M stepless, aproape idendica cu M2D, este foarte solida dar cred ca Eureka o depaseste
Spor!

E mai buna 15bl decat 16cr?
Multumesc
Lelit PL41TEM | Naked PF | Sita Ascaso | Eureka Mingnon Specialita 16CR - Yellow 
 
Reply
#10
Daca te uiti la specificatiile tehnice sunt identice, tinand cont de pretul foarte bun oferit pentru forum de importator eu zic sa mergi pe 16CR. In rest poate te lămurește cineva care o are care este diferența dar eu nu vad absolut nici una. Spor!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#11
E aceeasi rasnita, diferentele sunt de estetica/materiale... vezi in configuratorul lor de pe site, mijlocul paginii pe stanga
 
Reply
#12
Recomandati un portafiltru naked? Daca da
PORTAFILTRU FARA FUND BEZZERA STREGA CU LOGO se potriveste cu lelit pl41tem? De asemenea trebuie schimbat tamperul? (Am inteles ca lelit are 57,55 mm)

Multumesc

Si daca ma puteti ajuta cu inca o data: recomandati sa schimb sita la pl41tem si daca da ce sita recomandati.

Multumesc
Lelit PL41TEM | Naked PF | Sita Ascaso | Eureka Mingnon Specialita 16CR - Yellow 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)