Hello There, Guest! Login Register


Recomandare espressor + rasnita

#1
Information 
Salut,

Sunt interesat sa cumpar un espressor si o rasnita care sa se incadreze in bugetul 1500-2000 roni. Aveti o recomandare?
As vrea ca rasnita sa poata fi folosita atat pt espressor cat si pentru Chemex.

Multumesc
Lelit PL41TEM - Kinu M47
Chemex 6cup - Bialetti Moka - V60 - Aeropress - Comandante 
 
Reply
#2
Salut!

Tocmai mi-am făcut upgrade la rasnita și urmează să vând pl043mmi pe care o am de aprox 1an. Încă nu am pus-o pe marketplace deoarece abia marți vine cea noua. Daca te interesează, da de veste.
Ai și pm

Zi plăcută!
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#3
Kinu m47 si chemex pana faci rost de bani pt un gaggia clasic cu pid cel putin
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#4
(17-03-2019, 07:55)RaduNim Wrote: Salut!

Tocmai mi-am făcut upgrade la rasnita și urmează să vând pl043mmi pe care o am de aprox 1an. Încă nu am pus-o pe marketplace deoarece abia marți vine cea noua. Daca te interesează, da de veste.
Ai și pm

Zi plăcută!

Multumesc pentru oferta dar as prefera o rasnita manuala.

(17-03-2019, 14:25)Neuromancer Wrote: Kinu m47 si chemex pana faci rost de bani pt un gaggia clasic cu pid cel putin

Multumesc pentru sfat!
Gaggia clasic este cel mai ieftin espressor entry-level nu?
Lelit PL41TEM - Kinu M47
Chemex 6cup - Bialetti Moka - V60 - Aeropress - Comandante 
 
Reply
#5
Cam da.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#6
(17-03-2019, 22:53)kum Wrote: Cam da.

Multumesc!
Am dat comanda deja de Kinu m47. Ajunge maine. Voi mai astepta pt espressor.
Lelit PL41TEM - Kinu M47
Chemex 6cup - Bialetti Moka - V60 - Aeropress - Comandante 
 
Reply
#7
Mesaj pt @Oly 

Iti scriu aici pentru ca spune ca ai PM dezactivat.

Salut,

Am comandat de pe site-ul Kinu, nu am gasit nimic in .ro. A ajuns in 24h din Germania.
Eu sunt f multumit de rasnita.
Lelit PL41TEM - Kinu M47
Chemex 6cup - Bialetti Moka - V60 - Aeropress - Comandante 
 
Reply
#8
Felicitări @yerde pentru achiziție. Este o râșnița foarte valida și iți va fi alături foarte mult timp!
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#9
Merci, @yerde!
Eu am mers pe varianta de comandante c40, Black edition. Pentru ceea ce am eu nevoie (brew) e foarte ok. Iar dacă ma apuc de espresso și am nevoie de o mai mare finețe în reglaj, iau Red clix, care îi înjumătățește pașii actuali.

Legat de m47... Sa o stăpânești sănătos!
 
Reply
#10
Dupa o perioada de teste, revin cu cateva pareri legate de "ustensilele" achizitionate".

1. Kettle-ul hario buono temperature control:
- volumul de 800 ml este suficient, putand fi folosit fara probleme si pt v60 (2 portii + clatire filtru, incalzire etc.).
- dupa ce apa ajunge la temperatura setata, rezistenta se opreste, insa temperatura apei mai creste 2-3-4 grade. Ideea e ca iti afiseaza acest lucru doar dupa ce il ridici si il pui la loc pe baza (daca nu il ridici, continua sa afiseze temperatura setata). Nu este o problema mare, dar trebuie tinut cont de ea. Odata pus inapoi pe baza, iti arata temperatura apei si variatiile acesteia (vezi cum scade, treptat, pana la ce ai setat initial).
- firul de apa mi se pare ok, insa nu am termen de comparatie. Oricum, daca nu ai indemanare in incheietura, se poate improviza ceva pt micsorarea debitului.

2. Rasnita comandante c40 black edition:
- se comporta foarte bine. Pentru un incepator ca mine, care nici nu e interesat in mod deosebit de espresso, este foarte ok, marele avantaj fiind reglarea in pasi (click-urile sunt foarte clare, astfel ca odata gasita setarea dorita, este usor sa revii la ea).
- din punct de vedere estetic, mi se pare mult mai aratoasa decat celelalte variante colorate.

3. Cantar hario v60 drip scale:
- este ok, isi face treaba bine, insa impresia mea este cu nu e foarte rapid (in sensul ca are o mica intarziere in cantarire)

Per total, sunt multumit de toate cele 3 produse, cu mentiunea ca, probabil, as fi putut gasi un kettle mai ieftin, cu performante similare.

Sent from my mobile, using Tapatalk
 
Reply
#11
Salutare,
Sunt nou in comunitate, m-am documentat cat de cat si vreau sa fac o achiziție de râșniță si espressor intr-un buget maxim 3000 de lei/ consum 1/² espresso/zi si un capucino. M-am orientat catre:
- Pachetul Barista NEW Classic – espressor new Gaggia Classic 2019 + rasnita Lelit PL43MMI (sau la alegere, Gaggia MDF) + tamper Motta 58mm cadou – 2100 lei (redus de la 2600 lei).
- Pachetul Barista Home Premium – espressor PL41TEM PID + rasnita PL43MMi —>>> 5% discount + cadouri in valoare de 235 lei: tamper Lelit 57mm, sita “blind” fara gauri pentru curatare grup, filtru de apa, perie curatare grup – 2750 lei.
Daca ma puteti ajuta cu o sugestie intre cele doua, in special diferentele intre espressorul Gaggia si Lelit sau alta varianta care sa se incadreze in buget, interesul principal fiind rasnita deorece este piesa de rezistență.

Va mulțumesc anticipat!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#12
Salutare,
In ultimele luni am reusit sa ii conving pe ai mei colegi de necesitatea unui espressor, pentru a bea cafele de calitate.
In context, revin cu rugamintea de a imi recomanda un pachet (espressor + rasnita) in jurul sumei de 3.000 lei.

Eu ma gandesc la lelit 41tem + lelit 043mmi, insa avand in vedere ca pana acum eu am mers doar pe brew si nu ma pricep la espressoare, orice alta sugestie e binevenita.
 
Reply
#13
Barista Home Macap, varianta cu M42M daca duce bugetul, daca nu cea cu M2M Stepless. Timerul de pe M42M e mult mai ok decat cel de pe M2M. Ma rog, cele cu D in coada sunt mai facile pe linie de timer dar platesti in plus doar aceasta electronică..  La birou eu spun ca timer-ul e obligatoriu, ca sa fie toată lumea mulțumită.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
Nu stiam cat de ok sunt macap-urile, asta fiind și motivul pentru care nu am avut in vedere pachetele respective.
Probabil vom merge pe varianta sugerata de tine, cu m2m stepless (nu cred ca exista disponibilitate pt a urca bugetul la 3750).
Nu stiu de ce facilitati dispune rasnita, dar azi ma apuc de studiat.
Merci!
 
Reply
#15
Macap au facut o chestie de bun simt in contextul valului 3 de cafea cu boabe mai dure - daca alte modele au drept protectie a motorului in fata solicitarilor majore (pietre, strans rotita de reglaj cu motorul oprit, boabe verzi, prajiri prea light etc) o rotita de plastic ai carei zimti cedeaza inainte de a se arde motorul, platind la service 100 de lei inlocuirea rotitei, pe Macap-uri au un fel de protectie termica din ce am vazut, astfel incat in caz de solicitari peste puterile rasnitei nu se rupe nimic ca mai sus ci pur si simplu rasnita ia o pauza si nu mai rasneste un anumit timp, pana la racire completa. E mai corect asa decat sa platesti pe la service-uri, mai ales ca rotita aceea nu e acoperita de garantie, fiind considerata vina userului (de unde alte si alte discutii).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Am discutat problema cu colegii si avem o necunoscuta legata de rasnita.

Pachetul 41TEM cu PL043MMi este mai ieftin cu aprox 400 lei fata de cel cu Macap M2M stepless.

Daca cele doua rasnite fac acelasi lucru (adica doar rasnire, fara optiuni), atunci lumea inclina catre lelit.
Nu ne este clar daca M2M are timer sau nu. Daca are, diferenta de 400 lei ar fi justificata, avand in vedere ca cei mai putin avizati nu vor avea probleme la dozaj (repetabilitatea la acest capitol nu ar mai fi o problema) .

Stiti cumva daca M2M stepless are timer?

Daca da, este o varianta ok acest pachet? Gasesc altceva mai bun la aceiasi bani, sau mai ieftin, la calitate similara? (pretul de 3.000 - 3.100 pare a fi pragul psihologic, asa ca nu cred ca as putea merge pe ceva mai scump).

LE: probabil jucariile vor fi folosite la cca 20 de cafele/zi
 
Reply
#17
(25-09-2019, 20:59)Oly Wrote: Daca cele doua rasnite fac acelasi lucru (adica doar rasnire, fara optiuni)

Rasnesc, rasnesc, dar cum fac asta... aici este diferenta.

Nu am avut rasnita Macap, dar din ce am citit este peste lelit 43MMI.

Daca vrei timer pe lelit:https://www.espressoman.ro/forum/Thread-Instalare-timer-pe-Lelit-PL043MMI

Te pot ajuta cu placere.

Dar cantitatea difera in functie de cat de veche este cafeaua.
Lelit MaraX, Eureka Mignon Specialita, Kinu M47 Phoenix
Past: Lelit PL41TEM, Sette 270 WI
 
Reply
#18
Mergi cu ochii inchisi spre pachetul Home Macap cu M2M Stepless, daca diferenta de pret nu vi se pare o povara, raportat la bugetul avut in vedere, pt ca e mult mai bine construita si cumva lifetime daca nu dati de pamant cu ea Smile . Fata de PL43MMI are si avantajul unei sigurante care baga rasnita in "adormire" niste ore pt racire, in caz ca prinde pietre sau este fortata (lucruri care se pot intampla des la un birou). PL43MMI are o rotita de plastic ai carei zimti se rup in caz de fortare, pentru a evita arderea motorului la solicitari masive gen pietre sau reglaj spre fin cu boabe in rasnita si motorul oprit. Deci e mai bine sa ti se blocheze temporar rasnita decat sa cumperi alta roata zimtata de protectie.
 
M2M are si timer dar e asezat sub rasnita, incomod, doar ca sa existe ca optiune, dar la birou probabil veti folosi cam aceeasi cafea pe perioade mai lungi, deci nu veti umbla des la timer... M2D e modelul dedicat cu timer, cu vreo 90 lei mai scump.

[Image: IMG_9016.JPG]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
Multumesc pt info. Gasisem chestia asta cu timer pe m2m, insa nu eram 100% ca nu e o confuzie (articolul sa fi fost, de fapt pt m2d).

Avand in vedere posibilitatea asta de pe m2m, pe asta vom merge.

Liviu, am vazut ca nu ai zis nimic de cele 20 cafele/zi, de unde deduc ca nu ar fi o "incarcare" prea mare pt pachetul asta. Corect?
 
Reply
#20
Nu incetez sa ma minunez cum se combina in domeniul asta aspecte care par varf de inginerie, cu lipsuri elementare cum ar fi aceasta siguranta care se gaseste in orice electrocasnica cu pretentie... 
De asa ceva este vorba, ca sa aveti idee cat costa si ce varietate exista:

https://www.adelaida.ro/sigurante-resetabile/

Daca as avea rasnita electric cred ca ar fi primul aspect care l-as verifica, si daca nu are asa ceva as monta una exterior, in priza, ca sa nu piarda garantia.

Ca idee, se pune asa ceva si in aeromodele de la nivel mediu in sus, si nu una, ci 4-5, cate una pe fiecare suprafata de comanda, pentru ca in cazul unui blocaj mecanic al unei suprafete mobile, motorul care comanda suprafata respectiva sa nu traga dupa el in scurtcircuit tot restul avionului... Iti raman restul suprafetelor active ca sa il controlezi suficient pentru a il aduce la sol in siguranta.
 
Reply
#21
Tocmai ce am vorbit la importator. Se pare ca informatiile de mai sus nu sunt foarte clare. Mai exact, M2M (indiferent daca e stepped sau stepless) nu are timer. Cea cu timer e M2D.

Urmeaza sa plasez azi comanda (sper).

Mulțumesc din nou pt sfaturi.
 
Reply
#22
Pareri rasnita Macap M42M vs Lellit PL 72.
Multumesc.
Lelit PL 92T / MacapM42M
 
Reply
#23
(29-10-2019, 19:17)Ovidiu- Geo Wrote: Pareri rasnita Macap M42M vs Lellit PL 72.
Multumesc.

Inca mai astept pareri despre cele doua rasnite sau alte recomandari in limita a 2000 lei +/- 200 lei. Vreau sa ma hotarasc pana la BF .  Espressorul la care m-am oprit este  PL92T Elizabeth.
Multumesc.
Lelit PL 92T / MacapM42M
 
Reply
#24
Eu sunt biased pentru ca o am, dar la bugetul ala uita-te si la Eureka Mignon Specialita. Sunt numai pareri bune pe forum despre ea. Am si lasat un mini-review in threadul dedicat, nu mi-am schimbat parerea de atunci.
Imperecheata cu un espressor de 3-4 ori mai scump si nu se face de ras.
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
#25
Ce zici de o Baratza Sette 270? Atentie: biased - am una de vanzare, nu am pus-o inca pe marketplace, motor si angrenaj noi, schimbate acum (cu factura etc.). Pentru ceva practic (dpdv mecanic) nou poti obtine un pret mai bun decat ai da in magazin si acelasi rezultat / produs.

La espressor imi e greu sa dau sfaturi in zona asta de pret, pot spune ca sunt foarte multumit de un Lelit Mara si overall imi place firma. Pot sa iti fac demo la combinatia de Sette cu Mara daca te intereseaza si vrei o proba si faci o vizita in zona Piata Victoriei (nu stiu cum se compara cu Elizabeth, insa). Da mesaj daca te intereseaza.
De vanzare: Baratza Sette 270 complet reconditionata (motor + angrenaj), ca noua!
PM pentru detalii
 
Reply
#26
Autoofertarea aparatului de vanzare sh sr face pe pm eventual nu pe topicuri... Desi e de discutat obiceiul caci orice intrebare s-ar transforma in spam pe casuta fiecaruia.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)