Hello There, Guest! Login Register

Recomandare espressor pana in ~ 3500 lei

Music 
Buna,

Sunt foarte nehotarat legat de achizitionarea unui espressor 
Am o rasnita mazzer mini astoria cu upgrade pe cutite si acum caut un aparat.
M-am uitat prima data la un 41TEM apoi la Rancilio Silvia v6 E , apoi la ECM Casa V , mai sunt ceva variante reconditionate group E61 la barshaker cum ar fi bezzera unika PID.

Aveti ceva recomandari pentru mine? voi face mult latte/ flatwhite dar si shots. 

Mersi anticipat de recomandari .

O zi faina

Reply
Pai dacă bei predominant cu lapte nu îți lua single boiler, cauta hx sau dual boiler, invers dacă nu bei cu lapte merge un single boiler. Ideea e următoarea ca la bărbați cu cât e mai mare-boilerul-cu atât mai bine. Adică ai o stabitate termica bună fără a avea căderi de temperatura în timpul extracției.
Un avantaj ar fi și PID-  ul care te ajuta la folosirea unei temperaturi dorite de tine, și grupul E 61. 
În rest rasnita sa îți fie bună altfel...
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

Reply
Mersi de raspuns, asta inseamna ca nu am cum sa ma incadrez cu 3500 la un espressor

Reply
Am primit acordul pentru 5000 lei pt espressor

La banii astia ce gasesc la ce imi trebuie mie?

Thx de advice anticipat.

Reply
(14-04-2022, 18:25)czoka Wrote:
(14-04-2022, 15:55)orwo Wrote: Am primit acordul pentru 5000 lei pt espressor

La banii astia ce gasesc la ce imi trebuie mie?

Thx de advice anticipat.

Au la barshaker un bezzera magica recondiționat în banii ăștia 
https://barshaker.ro/index.php?route=product/product&product_id=98404

Reply
I mai ok decat Lelit Mara X V2? ala i pe la 5700 cu mai multe accesorii

sau poate chiar ecm classika pid

Reply
Nu deschid polemici despre mărci, Lelit e mai noua ca să zic asa. 
Ce sa cauți la un aparat
1.boiler cupru mare merge și inox dar cuprul e cupru. 
2.sa nu aibă plastic mega mult adică sa fie greu ca și masa proprie
3.sa poți lega la instalația de apa de la casa sau bloc asa putând monta un filtru special ptr dedurizare
4.pompa rotativa dacă se poate
5.grup e 61 dar nu e musai. Are multe componente în mișcare, care la un moment dat trebuie schimbate. 
6.pid, acum se montează pid și pe hx ceea ce îți ușurează vizibil munca 
7.si sa te gândești single boiler sau... 
Sfat urmărește olx și cu un pic de răbdare poate găsești și un sh. 
Dacă vrei nou atunci ești la limita de jos cu bugetul. 
Eu am găsit mașina mea cu 5000 lei noua în cutie în magazin era 10000.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

Reply
Doar pentru o cafea sau un cappuccino ECM Clasa V este perfect in suma propusa.
Gaggia Classic Pro | Eureka Mignon Single Dose 
Old - Baratza Encore

Reply
ok, mersi de sfaturi vad directia in care ma duc
Prefer sa fie noua cu garantie iar pretul maxim de 5000 sa l ating doar daca este ceva super oferta

Reply
(15-04-2022, 00:30)orwo Wrote: 1.boiler cupru mare merge și inox dar cuprul e cupru. 

6.pid, acum se montează pid și pe hx ceea ce îți ușurează vizibil munca 

1. ce face cuprul mai exact si nu face inoxul? Depunerile de calcar sunt incetinite pe inox fiind mai putin poros si aderent. Ca si comportament termic in cadrul unui espressor nu vad de unde sa vina vreun plus din partea unuia sau altuia. In final parametrii de setare ai PID_ului ar trebui sa cuprinda si sa anticipeze comportamentul unui material sau altul, in conjunctie cu volumul sau, locul unde e amplasata sonda etc.

6. Ce poate sa-i faca un PID-ul unui HX clasic si de ce zici ca usureaza munca?
#Lelit Bianca V3 #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #K30 

Reply
Liviu, la 6 raspund eu - pentru espressoarele HX "de casa", unele au un profil de temperatura "liniar" si previzibil la un regim de lucru flush and wait, nu flush and go. Pentru acestea, temperatura grupului si, implicit, de extractie, e data de temperatura din boiler. Care poate fi reglata din presostat (manevra greoaie, cu scos tavite, surubelnite, etc.) sau din PID, varianta eleganta.

Chiar si la espressoarele cu regim de lucru flush and go, temperatura grupului tot reglata de boiler e, deci si aici e util un PID, dpdv al usurintei in reglaj.

Deci, pt utilizatorii de HX care vor versatilitate dpdv al temperaturii de extractie, PID-ul e util.

Ca cine vrea HX de obicei e multumit cu 92-93 si nu prea are ce face cu versatilitatea, asta e alta chestie Smile
Honne, Fellow Ode, 1zpresso JX, Flair 58

Reply
Da, dar cu o conditie, sa modifici custom HX-ul astfel incat sa il transformi in single boiler de fapt, adica din PID sa reglezi ceva gen 92 de grade si sa fie stabil acolo, apoi daca doresti aburi sa te duci la 130, apoi daca vrei iar espresso sa astepti racirea ansamblului inapoi la 92. Dar asta s-ar merita doar daca ai lua SH un HX ieftin la care sa mai adaugi costurile de modificare cu PID, altfel personal nu vad de ce ar cheltui cineva o mie si ceva de euro pe un HX nou ca il transforme in SBDU on demand.
#Lelit Bianca V3 #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #K30 

Reply
Da, in plus, chiar si la DB cu PID, cred ca lumea cam lasa reglajul pe o temperatura si nu schimba prea mult.
Honne, Fellow Ode, 1zpresso JX, Flair 58

Reply
Mersi pentru toate recomandarile
Am luat pana la urma un Mara X V2

Weekend fain si sarbautori delicioase

Reply
Cred ca introducerea inoxului e doar economica... Cuprul se folosește de zeci de ani, aparatul meu avea 16 ani și când m am uitat în el arata ca nou, boilerul. Nu pot demonstra și nici nu vreau sa o fac, diferența dintre ele. Eu asta am avut asta am scris. 
La mașină mea cartea îmi da temperatura din pid în concordanta cu cea din boiler, alt algoritm etc. Eu ii fac flush și apoi pregătesc puc etc.. Acasă ai timp berechet sa faci ce vrei. 
Oricum ma bucur ca doar 2 puncte le a ți atacat, ma așteptamla reacții mai virulente. Glumesc. Extracții mirobolante sa aveți.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)