Hello There, Guest! Login Register

Recomandare espressor buget

Salut. Ma gandeam sa-mi cumpar un espressor entry level pentru 2, maxim 4 cafele/latte/espresso, etc, pe zi. Nefiind bautor inrait, prefer sa necesite cat mai putina mentenanta si timp investit, adica nu m-as vedea curatandu-l sau macinand cafea zilnic.

Bugetul este in jurul a 1000ron, si nu e foarte flexibil ( cheltuieli mari in perioada asta ). Merge si ceva second daca gasesc vreo oferta ok, cu garantie. Ceva recomandari ?

Pai daca nu macini cafea zilnic atunci nu are rost sa iti iei espressor.. pentru un incepator cel mai bun sfat e sa viziteze o cafenea de specialitate.. sa bea.. sa se uite pe youtube la clipuri cu tehnica de preparare apoi sa se decida daca hobbyul este pt el
strietman CT1 + Honne;   Flair Signature Pro, Kinu m68

(30-08-2018, 18:23)adrian3 Wrote: Nefiind bautor inrait, prefer sa necesite cat mai putina mentenanta si timp investit, adica nu m-as vedea curatandu-l sau macinand cafea zilnic.

Ceva recomandari ?

Nu, nimic, sorry.
Bezzera Unica, Sette 270

Un espressor se foloseste pentru a obtine o bautura numita espresso. Pentru espresso cafeaua se risneste chiar inainte de preparare.
Bezzera Unica  Kinu M47

(30-08-2018, 18:23)adrian3 Wrote: Salut. Ma gandeam sa-mi cumpar un espressor entry level pentru 2, maxim 4 cafele/latte/espresso, etc, pe zi. Nefiind bautor inrait, prefer sa necesite cat mai putina mentenanta si timp investit, adica nu m-as vedea curatandu-l sau macinand cafea zilnic.

Bugetul este in jurul a 1000ron, si nu e foarte flexibil ( cheltuieli mari in perioada asta ). Merge si ceva second daca gasesc vreo oferta ok, cu garantie. Ceva recomandari ?

La modul in care ai facut introducerea, anulezi orice varianta de raspuns serios.
Doresti sa bei asa cava,
https://youtu.be/VhXNH-_TLiE
ori asa ceva,
https://youtu.be/jYq1pHJYQmw
sau, sa ne si descretim fruntile putin, asa ceva
https://youtu.be/VjRLcOCMxxQ 
?
Pentru primele doua preparate (prezentate ca exemplificare)  este ceva de invatat si inca putin de lucru. Rezultatele insa pot fi uluitoare, dar si provocatoare.
Cu 1000 de lei si fara efort nu le vei bea acasa la tine, preparate cu mana ta, niciodata.
Marea majoritate a celor care activeaza pe acest forum asa ceva isi doresc si cauta permanent solutii sa ajunga in acele zone si nu cred ca au solutii pentru doleantele tale.
Pentru ultimul doar apesi un buton si curge ceva; dar si aparatul asta se strica daca nu il intretii. Lichidul din ceasca este orice dar nu cafea, cu atat mai putin espresso, cappucinno sau latte.
Sunt foarte multi, pe acest forum, care au plecat de la ultimile imagini si au ajuns la primele.

Daca nu ai disponibilitate de a consuma pe langa bani si ceva timp pentru invatare, preparare si intretinere, mai bine o cafea cinstita la ibric si cate o vizita, din cand in cand, la cafenele preocupate de calitate.
Nu este vorba despre aroganta sau despre rea intentie in cele postate pana acum, dar fara disponibilitatea de a face niste eforturi reale, nu vei putea avea rezultatele la care aspiri. 
Poti gasi echipamente rezonabile la pret, cu care sa obtii rezultate decente. Toate insa au nevoie de o manopera destul de laborioasa (cafea proaspata, rasnire, preparare, extractie, frotare, curatire) si de un minim de cunostinte (despre cafea, macinaturi, doze, temperaturi...)

Mai gandeste-te sau razgandeste-te!
 LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Honne Slim, Kinu M48, Acaia Lunar, BravoTools, Hottop kn-8828b-2k+/Artisan mod.
 (Lelit PL41TEM, Expobar DB, Vibiemme Super 2B/PID, Gagia MDF, Vario Home, Macap M4D, Kinu M68 manual/electric)

Eu as zice că e cel puțin lipsa de respect pentru cei care au contribuit la această comunitate sa deschizi un topic fara sa fi parcurs niste articole de pe site sau alte topice similare.

Espressoman nu e Softpedia sau Autovit....
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Foarte tare, 5 posturi inutile care nu reusesc sa avanseze discutia din stadiul initial. Aroganta maxima. Rog a se inchide topicul si scuzele mele expertilor care s-au simtit jigniti de prezenta unui "neinitiat" in lumea buna a cafelei. Rog a se inchide topicul.

Asteptam pe adrian7 sau 10 sau 1000 sa nu mai fie asa "intepat" si "ciudos" pe arogantii care n-au vrut sa ii raspunda! Poate atunci va accepta ca:
(30-08-2018, 19:57)RaduCarutasu Wrote: ...
Daca nu ai disponibilitate de a consuma pe langa bani si ceva timp pentru invatare, preparare si intretinere, mai bine o cafea cinstita la ibric si cate o vizita, din cand in cand, la cafenele preocupate de calitate.
Nu este vorba despre aroganta sau despre rea intentie in cele postate pana acum, dar fara disponibilitatea de a face niste eforturi reale, nu vei putea avea rezultatele la care aspiri. 
Poti gasi echipamente rezonabile la pret, cu care sa obtii rezultate decente. Toate insa au nevoie de o manopera destul de laborioasa (cafea proaspata, rasnire, preparare, extractie, frotare, curatire) si de un minim de cunostinte (despre cafea, macinaturi, doze, temperaturi...)

Mai gandeste-te sau razgandeste-te! 

si ca:

(30-08-2018, 20:27)dev Wrote: Eu as zice că e cel puțin lipsa de respect pentru cei care au contribuit la această comunitate sa deschizi un topic fara sa fi parcurs niste articole de pe site sau alte topice similare.

Espressoman nu e Softpedia sau Autovit....
■  Kinu M38 / M47PH ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  Porlex Tall ► Tefal KI140D ► Hario V60 ■

Pai bun si acuma ce poate cineva sa îți recomande? Un gaggia classic? Sau un Lelit cu pid? Sau un brewtus? Cafeaua de magazin gata măcinată va ieși fix la fel in oricare din aparatele de mai sus si bănuiesc ca va ieși la fel si in aparate din magazine gen lidl sau flanco cu nume starlight sau asemănătoare.

cand hotărăști sa îți iei si o rasnita abia atunci e relevantă postarea ta. Pana atunci ia-ti orice superautomat care are rasnita incorporată si ai scăpat de griji. Si de forum. Si de timp pierdut preparând. Si vei bea... ce curge Smile
<La Pavoni Europiccola Lusso > < Elektra MCAL > < 1957 Eureka Rapallo vintage lever> < Kinu M47> <Macap MC7> < Aeropress > <V60> < Brewista smart scale >

Nu. Cred ca e bine sa nu ne pripim. Ai nevoie de doua aparate cu un nivel minimal,o răsnită și un expresor. Da de o Gagia Classic sau un Lelit și o răsnita capabila sa îți livreze o măcinată adecvata. Vezi ca tocmai vinde cineva o Baratza pe forum la un preț ok. Cu o cheltuiala pana în 2000 te încadrezi,aici intrând și un tamper și o sita bună. Apoi e nevoie sa citești cu atenție tot ce tine de preparare. E o cantitate imensa de materie de lecturat. Nu trebuie sa te sperii. Sigur te vom ajuta. Va trebui sa uiți de cafeaua la punga din supermarketuri. Va trebui sa începi itinerarul prajitoriilor. E un lucru placut. Și foarte repede vor veni și satisfacțiile. Vei descoperi o lume noua, vie. Nu descuraja.
LELIT Bianca ,Honne

Poate ar trebui un pic sa schimbam și atitudinea noastră. Am fost cu toți începători, necunoscutori si, deseori, cu un buget foarte redus.

Eu personal as răspunde asa: pentru espresso, din păcate, bugetul este mic, foarte mic chiar, fiind nevoie, ce puține, de un espressor și o rasnita.

Chiar dacă reclamele ne promovează cafea deja rasnita, o cafea buna (nu doar espresso) cere cafea proaspătă prăjită (max o luna) si rasnita pe loc.

Din fericire in Romania (cel puțin în marile orașe) exista o comunitate de prăjitori care produc și promovează cafea de calitate (Yume, Claro, Hotspot, Guido, etc.).

Daca ești începător, o idea este sa mergi la o cafenea care folosește cafea proaspăta prăjită de la unu dintre prăjitori de mai sus și sa vezi dacă o apreciezi și dacă vrei intradevar sa înveți sa faci asa ceva.

Despre buget, un espressor pt început (Lelit PL41) + o rasnita capabila espresso (Kinu M47) depășește 2500 RON. Exista și niște pachete care sunt mai ieftin, dar sunt peste 1500 RON.

Dar exista și alte feluri de făcut cafea, mult mai ieftine: un aereopress costa în jur de 130 RON și cu o rasnita simple (un Hario 150 RON), un cantar si o cafea de calitate poate produce rezultate foarte bune. Dar, la început, este bine sa încerci acest tip de cafea de la o cafenea bună, pt a ști ce sa te aștepți.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

- espressor: https://www.olx.ro/oferta/espressor-gagg...bwgwg.html 

- iar daca vei dori si o rasnita :  Kinu M47 (https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...M47-si-M68)

- cafea proaspata (vezi oferte pe forum: https://www.espressoman.ro/forum/Forum-D...r-de-cafea)

BR
Isomac Tea ■  Rancilio Audrey ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 

O electrica ca aceasta Gaggia este perfecta. Am început cura sfiește foarte buna și fiabila. Daca vrei o răsnita electrica poți opta pentru model Lelit sau Ascasso pamain800 de lei. Apoi un tamper și o sita VST sau Illyde 18sau 20de grame. Deci penntruespressoenevoie demoni 2000. Pentru altevariante de preparare asa cum au precizat colegii prețul poatefi semnificativ mai mic.
LELIT Bianca ,Honne

https://www.olx.ro/oferta/espressor-gagg...bwgwg.html
la asta ma trebuie si o râșniță.
ECM Classika PID / Eureka Mignon Specialita / Kribli-Grabli / Bravo tools & Gaggia Classic 2015 / MDF / Motta tools

Baieti, cred ca omul nu mai citeste thread-ul...
atitudinea taioasa nu a ajutat. e drept ca ar putea fi considerat un "pret mic" pentru transmiterea mesajului vis a vis de pasiunea forumistilor pentru espresso si aversiunea fata de solutii de compromis extrem.
la fel de drept e si faptul ca userul putea (si e de bun simt) sa nu deschida un subiect care invalideaza tocmai scopul acestui forum.
dar ideea e ca multi la inceput nu-si pun problema ca poate fi o lume atat de patimasa, fiind totusi vorba despre un produs de laaaarg consum; ca sa nu mai mentionam istoria chinuita a cafelei din RO si bagajul alaturi de care venim (majoritatea) - ibric facut aiurea in familie, cafea de supermarket (uneori dintre cele mai proaste chiar si din supermarket).
ideea finala e ca am putea gasi o formula de raspuns o idee mai "prietenoasa" la acest tip de incercari de penetrare a lumii cafelei de calitate. avantajul ar fi ca reducem sansele de a raspandi imaginea unei comunitati elitiste, de nepatruns, cu membri fixisti care nu accepta nici o abatare de la dogma "espresso-ului perfect".
poate sunt eu mai iertator si nici nu am investit atat de mult in aparate incat sa ma simt extrem de ofensat de atitudinea lui adrian03, dar cred ca cel mai important sfat la acest gen de abordare e calauzirea catre o informare temeinica, si pe forum ar avea nenumarate ghiduri relevante. apoi isi da seama singur daca e de el sau nu. bineinteles, odata cu lecturarea poate si merge la cefenele de specialitate, un alt mod prin care poate intelege la ce se inhama...mai ales daca are noroc si schimba cateva vorbe cu baietii/fetele din spatele aparatelor
Gaggia Classic 2015 PID | Kinu M47

(30-08-2018, 20:46)adrian3 Wrote: Foarte tare, 5 posturi inutile care nu reusesc sa avanseze discutia din stadiul initial. Aroganta maxima. Rog a se inchide topicul si scuzele mele expertilor care s-au simtit jigniti de prezenta unui "neinitiat" in lumea buna a cafelei. Rog a se inchide topicul.
"Adevărata ignoranţă nu este absenţa cunoaşterii, ci refuzul de a o dobândi".
Espressor: Gaggia Baby Millenium '01 - Rasnita: Fiorenzato F5 GT/Lelit PL043MMI - Accesorii: Sita IMS Competizione 14 g (12-18), 641 găurele/Tamper custom made® 58,5 mm
Ex.: Gaggia Classic '15

Multi altii au primit acelasi tip de raspuns (si eu ma numar printre ei, in anumite situatii) si au continuat cu intrebarile, fara sa se simta atacati. Unii sunt pur si simplu mai sensibili si mai putin dornici de a invata, poate ca raspunsurile mai directe au un rol benefic de filtru pentru accesul in comunitate. Parerea mea e ca ideal ar fi sa avem politetea de a primi un sfat cand il cerem, chiar daca nu e ceea ce speram, poate chiar sa si multumim ca unii oameni si-au dat din timpul lor ca sa raspunda.

Exista persoane care se inscriu pe forum, intreaba cum sa obtina o cafea buna dar fara nici un efort si cu costuri aproape nule. Daca nu primesc raspunsurile pe care le asteapta, se supara, arunca jigniri si pleaca.
Bezzera Unica  Kinu M47

@adrian3,
toate aspectele legate de achizitia unor combinatii de echipamente, capabile sa produca o extractie tip espresso si sa prepare o crema corecta pentru o combinatie cu lapte s-au discutat si rasdiscutat aici: https://www.espressoman.ro/forum/Forum-S...-cumparare
Variante, combinatii, bugete, compromisuri, link-uri...toate, chiar toate.

Este greu de inteles pozitia ta "Foarte tare, 5 posturi inutile care nu reusesc sa avanseze discutia din stadiul initial. Aroganta maxima. ", cand, de la bun inceput, ai fost foarte clar si precis in exprimare si ne-ai scris ca, tu," Nefiind bautor inrait,(aparatele-adaugarea mea-) sa necesite cat mai putina mentenanta si timp investit, adica nu m-as vedea curatandu-l sau macinand cafea zilnic.".
Ai mai precizat ca
"Bugetul este in jurul a 1000ron, si nu e foarte flexibil…" si ca nu esti dispus la mai mult deoarece ai "cheltuieli mari in perioada asta ".

Devine evident ca orice recomandare, venita din partea membrilor acestui forum, se va situa in afara zonei tale de interes si de confort, iar noi nu facem decat sa insistam si sa te ajutam cu forta.
Fie si numai o rasnita manuala, capabila a macina pentru espresso si iti epuizeaza bugetul.
Mai degraba dai toti banii pe care i-ai alocat pe o asemenea rasnita, cumperi boabe proaspate si te vei bucura de o cafea la ibric excelenta, decat sa incropesti la plezneala un set de echipamente si sa regret ulterior pasul facut si sa plangi dupa banii aruncati.
Fara gluma, o cafea la ibric, corect preparata, poate sa bata lejer orice zeama produsa de un automat ieftin.
Poti prepara crema din lapte cu ajutorul unui dispozitiv de tipul:
https://youtu.be/EvKoc68hH84 
si rezolvi, ieftin si problema combinatiilor cu lapte.
Dar si asa, fara sa fie nevoie de mentenanta este nevoie de timp pentru manoperele de preparare si de ceva cunostinte care (si ele) necesita timp pentru dobandire.

Profilul tau de utilizator te recomanda ca un canditat perfect pentru un automat cu capsule.
Orice alt aparat, fie si unul cu rasnita incorporata, are nevoie de mentenanta.

Asta este realitatea si nu ai de ce sa fii suparat!
 LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Honne Slim, Kinu M48, Acaia Lunar, BravoTools, Hottop kn-8828b-2k+/Artisan mod.
 (Lelit PL41TEM, Expobar DB, Vibiemme Super 2B/PID, Gagia MDF, Vario Home, Macap M4D, Kinu M68 manual/electric)

Nici o recomandare pentru aeropress? Cu un buget restrans asta as alege: rasnita manuala + aeropress.
Ce-i drept, poate ca nu e cea mai usoara metoda si sunt multe variabile.
Brewtus IV | Eureka Olympus 75

(31-08-2018, 15:21)RaduCarutasu Wrote: Profilul tau de utilizator te recomanda ca un canditat perfect pentru un automat cu capsule.
Orice alt aparat, fie si unul cu rasnita incorporata, are nevoie de mentenanta.

Cred ca fix la asta se astepta si el, sa ii se recomande un anume aparat cu pastile. Eventual pe baza unor argumente tehnice care sa sustina de ce e asta cel mai bun aparat cu pastile Smile Trebuie sa intelegem si noi, sunt atate aparate si atate pastile, e greu sa te decizi...

As continua si cu partea fara gluma, dar cum zice danMarius - cred ca omul nu mai citeste thread-ul.
Lelit Bianca, Macap MXD Xtreme Chrome, Kinu Phoenix, Aergrind, Aeropress, V60 02

Sa citim cu atentie prima postare unde se spune: ...nu m-as  vedea macinind cafea zilnic. In situatia asta ce recomandare facem?
Bezzera Unica  Kinu M47

Pastile, capsule, fiole, injecții ....

Trebuie sa existe cumpărători pentru orice metoda de a trece apa prin cafea.
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

(31-08-2018, 15:51)Gabi_M Wrote: Sa citim cu atentie prima postare unde se spune: ...nu m-as  vedea macinind cafea zilnic. In situatia asta ce recomandare facem?

Pai primul raspuns chiar la asta s-a referit, si nici n-a fost arogant.
Lelit Bianca, Macap MXD Xtreme Chrome, Kinu Phoenix, Aergrind, Aeropress, V60 02

Hai sa ne facem și noua un bine și sa închidem, subiectul asta. In fond s-au adus argumente pertinente. Mai mult de atât nu vad ce ar mai trebui spus. Tăcerea este ultimul răspuns. L- am primit, asa ca nu vad de ce am mai continua, atât timp cât dialogul nu mai e posibil, devenind subit monolog. ?
LELIT Bianca ,Honne

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)