Hello There, Guest! Login Register


Rasnita manuala Kinu M38/M47 vs electrica Lelit PL43MMI

#1
Buna ziua,

As dori o recomandare pentru o fata: rasnita kinu m38/m47 sau Lelit PL043MMI.

Va multumesc!
 
Reply
#2
Eu dețin kinu m47 si sunt foarte mulțumit.
O comparație între modelul kinu m38 si m47, ar fi la m47 mecanismul este complet demontabil, astfel poți sa o cureți complet, si termenul de garanție mai mare.

Avantajele care m-au determinat pe mine de a achiziționa unul dintre cele 2 modele de rasnite manuale in detrimentul celei electrice PL043 MMI sunt următoarele : zgomot redus, răsnita nu retine cafeaua, si spațiul de depozitare.

Ar fi multe lucruri de spus pe tema asta, câte cafele vei consuma pe zi?
ECM Clasika PID II,flow control,Macap M2D,Kinu M47,VST,WDT tool etc...
 
Reply
#3
Ar fi bine sa le poti incerca - ma refer la kinu m38 si m47.

Altfel, mai bine o Bezzera BB005 sau Ascaso I1 decat Lelit PL043MMI
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#4
M47 eu NU o consider o rasnita potrivită pt o fata. Sorry, dar nu doar experiența mea, si altii mi-au confirmat... E nevoie de ceva efort. Se zice ma M38 merge mai ușor, in detrimentul vitezei. Ar trebui sa gasesti una sa o încerci. Daca nu, pl43mmi.
Poți si cumpara un m38. E ok la pret. O încerci si :
A) rămâne
B) rămâne de backup si iei si o electrică
C) o revinzi si pierzi maxim 50-100 de lei
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#5
Sau astepti dupa M38 Lite...

De fapt, nu ai precizat, macinare pentru ce ?
Poate ca nu e vorba de espresso, si atunci ar fi mult mai multe variante...
 
Reply
#6
+1 pentru ce a spus Liviu legat de m47
Eu am un m47 și am testat din curiozitate dacă sotia mea se descurca cu ea și pe o cafea prajita mediu cu macinatura de espresso are dificultăți mari.
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#7
In cazul acesta se schimba sotia Smile
 
Reply
#8
Vorba indianului ala batran, cand ii zici ca "am luat sticla asta de vin pentru sotie"... "bun schimb ai facut..." Big Grin

Sau se converteste la V60, prajita Vienna Big Grin
 
Reply
#9
Haha Big Grin ... E o idee si asta dar pe de alta parte nici mie nu îmi este chiar super lejer cand o folosesc la anumite tipuri de boabe (si nu-mi sunt total straine activitatile sportive). Dacă as avea o soție suficient de puternica sa o mânuiască fără nici o dificultate s-ar putea sa am alte probleme Smile)
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#10
(14-01-2017, 14:31)bogy Wrote: In cazul acesta se schimba sotia [Image: smile.gif]

Voiam sa te atentionez ca astfel de glume nu sunt permise pe forum [Image: angel.gif]:
 
(31-10-2016, 16:06)Lyvyoo Wrote:
(30-10-2016, 18:32)Gheorghe Wrote: ori logodnica e "defecta" [Image: biggrin.gif] , ori nu stii sa faci tu cafea cu Lelit-ul [Image: biggrin.gif]

Cunoastem stilul ghilimelelor jignitoare de la altcineva... Te rog sa nu mai faci asemenea consideratii pe acest forum. Cu toata dragostea, bineinteles.
 
Reply
#11
Fiind incepator si nelucrand cu rasnite electrice niciodata, tot ce pot sa fac e sa vorbesc despre experienta mea cu Kinu. Ca dificultate de rasnire, mi se pare ok, nu a devenit niciodata neplacut, desi confirm si eu ca M47 poate fi PUTIN dificil uneori de folosit, mai ales dimineata, muschii nu sunt incalziti, dc e si iarna si pielea mainii e uscata, cu cafelele mai putin prajite, mana poate aluneca pe materialul metalic. Ma gandesc ca e cu atat mai valabil pt o fata.
Am inteles ca M38 e ceva mai usor de folosit. Insa, imho, nu as merge pe o electrica, poate avea retentie, e mai zgomotoasa si ocupa spatiu. Insa, dpdv calitativ, M47 mi se pare excelenta, stiu pe cineva care a schimbat Pharos pe M47 si e multumit. Eu am si adaptorul pt surubelnita electrica, dar nu l-am folosit niciodata pt ca trebuie o surubelnita destul de puternica (min 10N). In concluzie, retinand observatiile de mai sus, M47 a fost mereu mai mult decat ok ca dificultate a rasnirii, mi-au dat batai de cap distributia, gradul de prajire, temperatura, dar niciodata Kinu Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#12
Detin Lelit PL043MMI.
Face ceva galagie dar nu de speriat. Nu are o frecventa inalta, ca tiuitul acela pe care il face o rasnita cu lame.
Din camera alaturata bucatariei se aude doar daca esti atent.
Macina bine pentru espresso.
Cred ca este cea mai ieftina rasnita electrica pe care o poti folosi pentru espresso.

La serviciu folosesc hario mini mill pentru french press.
Dimineata pe la 5-6 este buna si pentru programul de inviorare.
 
Reply
#13
(14-01-2017, 22:15)cradun Wrote: ...dc e si iarna si pielea mainii e uscata, cu cafelele mai putin prajite, mana poate aluneca pe materialul metalic...

Aş veni cu o sugestie pentru înlăturarea acestui neajuns: folosirea banalelor benzi de cauciuc, elasticele acelea subţiri care se găsesc în orice bucătărie. Aşezate unul lângă altul în zona de apucare a râşniţei, în aşa număr încât să formeze o bandă suficient de lată, vor oferi o priză foarte potrivită pentru a împiedica alunecarea în mână a metalului sau plasticului.
Eu eu am o Skerton şi mă confruntam cu aceeaşi problemă, dar la un moment dat mi-a venit ideea să folosesc această soluţie pentru mărirea aderenţei. Acum pot afirma din proprie experienţă că mâna nu mai trebuie să strângă râşniţa la fel de tare şi, în consecinţă, oboseşte mult mai puţin.


Attached Files Thumbnail(s)
       
Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.
 
Reply
#14
Da, are sens, o sa incerc, multumiri pentru idee!
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#15
Pentru clasa Porlex, adica 45-48mm, merge facut un manson din camera de bicicleta expirata Wink
 
Reply
#16
Sau banda pt grip de racheta de tenis Smile Sau ghidolina de piele pentru coarnele de cursiera!
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#17
(16-01-2017, 15:41)renatoa Wrote: Pentru clasa Porlex, adica 45-48mm, merge facut un manson din camera de bicicleta expirata [Image: wink.gif]

N-am încercat dar, din câte ştiu, cauciucul de cameră impregnează mâna cu un miros chimic, foarte persistent. Abia iese cu mult săpun. Şi, pe deasupra, este şi cam respingător când se combină cu aroma de cafea în momentul în care duci ceaşca la gură.
Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.
 
Reply
#18
Folosesc eu, si nu este nici un miros... Confused
Posibil sa fie la cauciucul proaspat, dar o camera coapta, crapata de veche, nu emana nimic.
 
Reply
#19
Pentru o fata renunță la o rasnita manuala. Soția mea nu s-a atins nici de Hario mini când vedea ca dau la manivela 2 minute nici de kinu m47 când dau la manivela 20-30de secunde. Vrea ceva automat, dar sa și tampeze . Ăsta e la mine...
 
Reply
#20
Update la ce am scris mai sus: oricat de mult mi-ar placea MIE Kinu, sotia mea nu a reusit sa rasneasca, nici macar cu modificarea cu elasticele.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#21
E clar... trebuie introduse baremuri noi la petit... ce vremuri traim... Big Grin
 
Reply
#22
A uitat sa mai între Marinela pe forum,sa își 'revendice' recomandările, ne-am tot străduit noi Smile.
ECM Clasika PID II,flow control,Macap M2D,Kinu M47,VST,WDT tool etc...
 
Reply
#23
Sotia rasneste zilnic cand nu sunt acasa. Si nu se plange Smile. Ce nu face omul pentru o cafea buna? Mai si da cu levierul.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#24
E chestie de motivatie, atunci (sotia mea nu bea cafea, a incercat doar sa rasneasca pentru ca ii placea cum miroase cafeaua). Ceva de genul: daca vrei cu adevarat, poti!

Un fel de gluma mai de autobaza ar fi: "daca ma iubesti cu adevarat, rasneste la Kinu"!
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)