Hello There, Guest! Login Register

Rasnita manuala

Salutare, sunt in cautare de o rasnita manuala pentru deplasari si in principal weekenduri cand am mai mult timp si pofta de un V60. Eureka din dotare s-a dovedit a fi o pacoste la trecerea de la brew la espresso asa ca sunt dispus sa investesc intr-o rasnita manuala. Tot ce ma intereseaza este varianta brew, espresso nu cred ca voi face cu ea. Ca si buget as vrea sa ma incadrez in 600 lei, sunt dispus sa urc pana la 1000 daca diferentele sunt importante , altfel nu.
Espresso:Stone Mine & Eureka Mignon Specialita/ Felicita Arc
Brew: Comandante C40 

Reply
Pentru V60, Comandante noua de la Barshaker sau SH de pe forum. E sfântă.
La 80 lei punga de cafea pentru filtru pretul rasnitei nu mai conteaza.Buna sa fie.

Reply
(01-10-2023, 07:24)Eugen16 Wrote: Pentru V60, Comandante noua de la Barshaker sau SH de pe forum. E sfântă.
....

Comportamentul celor de la comandante nu e prea sfant. Angry  
Nici constructiv rasnitele lor nu sunt cine stie ce.

Pentru pour over, umbla vorba ca cea mai corecta clasificare a rasnitelor manuale ar fi ZP6 si alte rasnite.

Intre timp a mai aparut si rasnita Pietro, cu cutite plate verticale, dar pretul necesita dublarea bugetului. Kinu desi nu este rasnita special facuta pentru V60, a fost utilizata la concursuri si unii chiar au castigat cu ea la V60. Producatorul ofera si optiunea montarii unui cutit pentru pour over, dar creste timpul de rasnire.

Reply
(01-10-2023, 07:24)Eugen16 Wrote: Pentru V60, Comandante noua de la Barshaker sau SH de pe forum. E sfântă.
La 80 lei punga de cafea pentru filtru pretul rasnitei nu mai conteaza.Buna sa fie.

Comandate are un preț dublu față de bugetul meu și chiar mai mult.

Reply
Zp6 e regele, daca vrei claritate si ai cafea buna. Efectiv e greu sa faci cafea proasta cu ea. Vine si cu geanta de voiaj/carat.
q2s are cutit asemanator ca a lui comandante si costa 110 euro. Incape in aeropress si are capacitatea maxima 20g.

Pe amazon.de parca facusera transportul gratuit penteu Romania, cateodata mai le gasesti reduse cu 20%.

De kinu si kingrinder nu stiu, ca nu am folosit.
zp6/v60 

Reply
Daca-i strict pentru calatorie, cand nu cafeaua e scopul principal al zilei Smile , eu am folosit o rasnita care in prezent, pe acest forum, nu e considerata rasnita Tongue , adica Porlex Mini.  Am avut rezultate surprinzator de bune pe pour over (insa nu am utilizat dripper cu filtre conice V60 ci cu baza plata, tip Kalita), aeropresul go nici nu l-am mai scos din portbagaj.

Reply
Sau, daca gasesti la cineva care a luat pe KS, adica la 240 lei, pretul corect, cafflani krinder ar fi optimul pret/greutate/rezultate.
Pretul actual ala de vanzare, peste 400 lei, nu il merita constructia aia. Il bate k2 la toate aspectele, mai putin greutatea.

Ar mai fi de verificat daca oferta de Arco refurbished, la 120 Euro, mai e valabila.
Cu Arco insa exista pericolul ca, dupa ce vei vedea cat de rapid, precis si simplu treci de la espresso la brew, sa te desparti de Eureka Smile

Cerinte gen "de brew" nu isi au rostul in concediu, ai "clar" de luna destul in padure ... dar nu vad de ce nu ai avea pe urma acasa rasnite dedicate, pe brew si espresso.

Reply
Recomand si eu KinGrinder K2. Este buna si pentru espresso si pentru filtru din cate imi dau eu seama ca incepator. Constructia este foarte ok. Cutite bune, rasnire rapida. reglaj usor. Pacat ca nu este mai ieftina. Vezi ca este una noua pe bursa noastra.
Hario V60 / Melitta
Arco manual grinder/ KinGrinder K2

Reply
Ca sa clarific umpic situatia : am zis sa trec in descriere ca va fi folosita si in deplasari , dar asta se va intampla destul de rar ( maxim 10 pe an, nu am pretentia sa imi fac cafeaua mea in orice concediu, dar cand mai calatoresc prin tara la rude de sarbatori as face o cafea buna), deci ma intereseaza mai mult sa aiba o rasnire buna mai degraba decat o greutate redusa sau sa fie super portabila.
M-am tot uitat la acea Arco refurbished dar nu am gasit foarte multe impresii despre ea folosita ca si rasnita manuala. Presupun ca marea majoritate o foloseste motorizata. Nu stiu daca rezultatele sunt aceleasi.
Legat de K6 sau K4, vad ca sunt pe Sigma Coffee la aprox 450 lei.

Reply
Eu folosesc Arco manual. Este foarte buna, are in plus fata de altele un sistem ingenios de eliminare a finess si pleava din macinis. Excelenta constructia, cutite foarte bune, reglaj simplu si precis.
Hario V60 / Melitta

Reply
(01-10-2023, 12:28)AlexDeedy Wrote: M-am tot uitat la acea Arco refurbished dar nu am gasit foarte multe impresii despre ea folosita ca si rasnita manuala.

Ce impresii sa ai nevoie... impresiile prea personale mai mult strica.
Te uiti ce cutite are, aflii ca sunt ca la Kinu, apreciezi constructia... restul e prea personal.
Sa te iei dupa un coleg care a dat Arco, singurul pe care il stiu, ca el nu poate sa scoata nimic acceptabil decat cu Commandante, care e un dezastru constructiv, dar cu marketing si masa de followeri cat china ?
Astfel de indrumari crezi ca ajuta?
Cum zicea Alin, capcana de pleava de la Arco e un feature care da clasa la restul, la chestii din astea unicate te uiti, care se vad, palpabile, ca verdicte pe baza de degustare... fiecare influencer pe papila lui piere...

Reply
Am avut dilema asta și eu acum câteva săptămâni. Am ales până la urmă un K6. 500 de lei de pe amazon.de.
Aeropress, KINGrinder K 6 

Reply
@alin1970 si @renatoa unde scrie domne de designul asta inovativ, de capcana pentru pleava?

pe site la Arco scrie ca au retentie aproape 0 si se lauda cu asta. https://goat-story.com/products/arco-coffee-grinder

citez de la oameni: ARCO is a single dose grinder with near zero grind retention. Every grind particle will land in a magnetic coffee catcher that makes dosing your brew simple and it fits your espresso machine portafilter perfectly!

rasnita aia e marketata de obicei pentru espresso si astia vor fines si retentie cat mai mica.

defapt astia pe home-barista se plang de asta, aici ai raspuns si tu @renatoa dar din perspectiva unui om care face brew, dar din cate vad esti singurul iar oamenii cauta metode sa reduca staticul:

https://www.home-barista.com/grinders/ar...3-500.html
zp6/v60 

Reply
[Image: EbP4LOE.jpg]
Acel inel de plastic din jurul cutitelor, retine multa pleava. Cred ca tendinta generala este de a elimina pleava din macinis. Daca vrei si pleava o poti scutura inapoi in cafea si probabil atunci ai retentie zero. KinGrinder K2 rasneste mai repede decat Arco dar din pacate nu are aceasta capcana pentru pleava, retentia este aproape zero, dar mie imi lipseste capcana de la Arco.
ps. atentie sunt doar parerile mele de incepator si pot sa gresesc.
@bobitad nu stiu daca scrie, dar se vede.

Asta este tot ce am colectat de cand utilizez ARCO. cred ca am adunat din 1,5 kg de cafea .
Total 4,5 grame pierdere. Oare sa o beau sa nu fac ,, risipa ,, sau sa o arunc ? voi ce ati face ?
[Image: SU7QfJS.jpg]
[Image: giFh0AY.jpg]
[Image: PFmGHWI.jpg]
Hario V60 / Melitta

Reply
nu stiu man sincer pentru ce e chestia aia din plastic. ca sa ”ghideze” cafeaua mai bine in pahar, habar n-am.

ei nici pe site cand fac ”radiografia” rasnitei nu-l promoveaza, ca fiind inventia care a revolutinat lumea cafelei. pur si simplu, la toate rasnitele exista static, la unele mai mult, la altele mai putin, depinzand si de cafea si alte lucruri. adica ce imi arati tu la arco poate oricine sa-ti arata la rasnita lor. o parte ramane pe unde curge cafeaua, o parte ramane pe marginile paharului. oricum nu e pleava, inamicul asta care o sa-ti distruga ceasca de cafea, la 90% dintre cafele e prea putina ca sa conteze, iar la restul, cum am mai zis, o sufli.

nu conteaza ce faci cu ea, unii scutura tot continutul, altii il arunca, cum am mai zis, eu n-am chef mereu sa suflu pleava sau sa elimin fiecare boaba cu imperfectiune, o iesi cafeaua 5-10% mai proasta, dar nu e sfarsitul lumii.

P.S nu mai zi la fiecare post chestia aia cu ”astea sunt parerile mele de incepator”, fii barbat!
zp6/v60 

Reply
(03-10-2023, 18:13)bobitad Wrote: P.S nu mai zi la fiecare post chestia aia cu ”astea sunt parerile mele de incepator”, fii barbat!

Da, asa imi vine si mie sa iti spun. Dar nu in sensul de "fii barbat", ci in sensul ca se pare ca ai multa pasiune pentru cafea, te intetesezi si de prajire, probabil ai depasit deja un stadiu de incepator absolut. Ca incepatori relativi, cu putine exceptii, cred ca suntem toti. @alin1970
Honne, Timemore 078s, Aergrind, Flair 58 (de vanzare), Bezzera Aria

Reply
Multumesc pentru incurajare. Scriu aceasta avertizare pentru ca au fost cazuri cand mi s-a atras atentia ca fiind incepator ar trebui sa fiu mai atent cu ce spun pe forum pentru a nu influenta gresit pe altii. Asa ca prefer sa atentionez lumea ca sunt doar pareri proprii si ca nu sunt un guru cu o vasta experienta in domeniu.
Hario V60 / Melitta

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)