Hello There, Guest! Login Register


Rasnita entry level - Buget 1000 RON

#1
Salutare,

Dupa ce am inceput sa citesc forumul si sa caut mai multe lucruri, imi e clar ca pentru inceput am nevoie de o rasnita. Probabil o sa incep cu Poemia ca si espressor, pe care il am deja acasa si apoi o sa trec la un Lelit PL41TEM.
Pana atunci vreau o rasnita ok entry level. Bugetul este undeva pe la 1000Ron.

Ce ati mai folosit si imi puteti recomanda? Eu ma gandeam la Lelit PL043MMI sau Ascaso i2mini sau i1 i-Steel 
Ca idee, o sa o folosesc pentru espresso, flat white si cappuccino.

Multumesc anticipat
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Comandante MK4, Kinu M47 Phoenix, Acaia Lunar, Felicita Incline, Ikawa Home 100
Ex: Lelit Mara X, PL41TEM, Ascaso i-mini
 
 
Reply
#2
Si incepe iar... parca nu s-ar fi scris deja pe tema asta, minim un topic din asta se deschide lunar, fara sa se citeasca nimic din urma... Confused Huh
Si nu sunt nici macar 10 posibilitati, e asa greu sa avem undeva o lista, adusa la zi permanent, cu ce "merita" cmparat in hobby-ul asta, in ordinea preturilor ?
 
Reply
#3
Rasnita o folosesti la macinat, nu la espresso, flat white si cappucino  Big Grin . Acolo treaba o face espressorul.
Eu zic ca i1 este mai in regula decat celelalte si datorita constructiei (mai putin plastic spre deloc) cat si a cutitelor care sunt plate si de 54 mm.
Cu plăcere anticipată Smile.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#4
@renatoa O idee foarte buna Smile. Hai sa facem aceasta lista împreună. O sa încep eu cu modelele entry level despre care am citit și apoi pot veni cei cu experienta sa mai adauge.
Sigur o sa fie de folos multora.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Comandante MK4, Kinu M47 Phoenix, Acaia Lunar, Felicita Incline, Ikawa Home 100
Ex: Lelit Mara X, PL41TEM, Ascaso i-mini
 
 
Reply
#5
Am propus-o deja cu luni in urma... cine trebuie nu a miscat... daca nu exista "vointa politica" n-ai ce face
 
Reply
#6
(20-02-2018, 11:34)Gozmin Wrote: Rasnita o folosesti la macinat, nu la espresso, flat white si cappucino  Big Grin . Acolo treaba o face espressorul.
Eu zic ca i1 este mai in regula decat celelalte si datorita constructiei (mai putin plastic spre deloc) cat si a cutitelor care sunt plate si de 54 mm.
Cu plăcere anticipată Smile.


Mulțumesc frumos Smile
Am menționat pentru espresso deoarece am înțeles ca nu toate rasnitele sunt bune pentru espresso.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Comandante MK4, Kinu M47 Phoenix, Acaia Lunar, Felicita Incline, Ikawa Home 100
Ex: Lelit Mara X, PL41TEM, Ascaso i-mini
 
 
Reply
#7
Poti sa iei in calcul si una manuala, Kinu. Foarte apreciate de cei care le detin.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#8
Kinu m47 e best buy la bugetul asta
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#9
Nu cred ca se pot face astfel de liste pentru ca sunt subiective. Cineva care vede excelenta o manuala Kinu si va scrie asta in lista respectiva, va fi contrazis de altcineva care nu suporta manualitatea. La fel si in cazul celorlalte rasnite. Doar specificatiile tehnice usnt obiective si alea se gasesc la un click pe google. De aceea, mai utila este functia search, in partea de sus a forumului, sau pur si simplu o rasfoire a sectiunii de Sfaturi la achizitie, de la cel mai nou topic in jos...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Eh, parca nu ar putea fi facute doua liste, manuale si electrice... asta era clar oricum ca nu vom compara rasnite din cele doua clase.
Si nu am zis sa fie ordonate dupa "bunaciune", ci dupa pret, criteriu strict obiectiv.
Doar ca unora nu le-ar place sa se vada la coada Wink chiar daca sunt din alta clasa decat cei care ar apare primi in lista... rezolvabila si asta, le ordonam de la scumpe la ieftine Big Grin
 
Reply
#11
Eu am Ascaso ISteel I1 si sunt multumit de banii cheltuiti....plus review-urile celor care au testat-o in comparatie cu altele din aceeasi gama de pret.
Concluzia este ca tanculetul (pt ca are mult metal in ea si este destul de robusta) isi face f. bine treaba pt o rasnita electrica din gama din care face parte, cu cutitele cu care este dotata si cu o turatie destul de OK a motorului.
Parerea mea...
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#12
Olx 23o euro
https://www.olx.ro/oferta/rasnita-cafea-...9Pn2x.html
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#13
Cu unele modificari merge (este automata), dar nu stiu daca nu cumva este peste intelegerea unui „biban” in domeniu. Dar e un pret bun si e pe viata daca te obisnuiesti cu ea.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#14
Exista doua optiuni mari si late, daca nu vrei manuala: o "casnica" noua de 1000 +/- 20% lei sau o comerciala sh.
 
Reply
#15
Si eu eram curios despre raspunsurile la intrebarea din acest post.

Intr-adevar, informatii despre acest domeniu sunt pe internet cu nemiluita chiar si aici pe espressoman suficiente cat sa iti formezi o parere.

Insa, trecand peste pragurile psihologice de cost (minim 1000 - 1500 lei pentru o rasnita si cel putin la fel pentru un espressor) si toate informatiile pe care trebuie sa le citesti (pentru a nu mai bea zeama amara neagra) si toate astea pentru 1-2 cafele pe zi... devine descurajant. Este posibil sa nu avem fie timpul de informare fie banii de investitie.

Nu intelegeti gresit, nu sunt genul care sa ceara: "Let me drop everything and work on YOUR PROBLEM" dar o lista "centralizata" cu sfaturi de achizitie din partea unor oameni cu ani de experienta ar fi aur pentru incepatori.
Mai mult, sunt unele dedesubturi care vin doar cu experienta si pot genera sfaturi utile si mai ales practice. Ca exemplu, incerca cineva sa convinga un prieten sa cumpere Ramm mult mai scump doar pentru ca frecventa de 1866 este muuuult peste 1600. I-am demonstrat in 3 secunde ca diferenta nu o sa o observe niciodata si nu merita diferenta de cost din buzunar. 

Cum as aprecia eu aceasta lista:
top 3 Rasnite mauale Buget 0-300 lei
top 3 Rasinte manuale Buget 300-1000 lei
top 3 Rasnite manuale Buget 1000+ lei

top 3 Rasnite automate Buget 500-1000 lei
Top 3 Rasnite automate Buget 1100-2000 lei
top 3 Rasinte automate Buget 2000+ lei

se pot face similar si pentru espresoare.

In felul asta, cei cu buget redus vor sti catre ce sa se orienteze si pe piata SH, avand termeni de comparatie
Acum cautand pe olx, ebay, amazon etc, multi dintre cei care am urmat sfatul "prima data rasnita si apoi restul" nu stim ce sa cautam Smile Iar cei care au "microbul" de ani, au deja scule de 5-6 mii lei.

Este doar o idee. Celor care fac tutoriale si impartasesc din vasta lor experienta eu unul le sunt foarte recunoscator.
 
Reply
#16
Sunt și eu de acord. De exemplu, dacă cineva imi cer un sfat despre un espressor, in general, sunt gata sa răspund. Știu care este diferența intre un SBDU si un HX. Știu ce este un DB. Știu care sunt branduri mai de calitate și știu sa ma orientez.

Dar cand vine vorba despre râșnite intru într-o o ceata completa. Pentru mine nu este o mare diferența intre un MK43 si un Ascaso Steel. Si cred ca toți începători sunt in același situația: este greu de înțeles diferență dintre o râșnița de 1000 RON si 1000 EUR. Este important dimensiune cuțitelor? Dar si retenția? Plane sau conice?

La espressor este simplu: dacă ai buget redus Lelit P41TEM sau Gaggia Classic. Daca ai niste bani in plus un HX (Expobar, Rocket, Profitec, etc.), daca ai ceva in plus un DB (Expobar fiind cel mai accesibil) sau... dacă ai multe resurse La Marzocco.

Dar la râșnițe? Singur lucru pe care l-am înțeles pana acum este ca Kinu M47 da rezultate comparabil cu o râșnița mai scumpa dar cere munca manuala. Pentru mine a fost de ajuns. Dar despre râșnițe electrice, este tot in ceata.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#17
Si crezi ca daca o sa ai o lista o sa intelegi diferentele ?
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#18
M-ar ajuta mult. Ar imparti rasnite in clase entry level/profi, single dose/magazin de cafea, espresso/aeropress, etc.

Știu ca pentru cine are experienta o sa para ceva banal, dar pentru mine, si cred nu numai, este foarte dificil sa ma orientez.

In cazult meu specific nu mai este o problema, deoarece am comandat un M47 si pentru mult timp nu se va pune problema de o noua râșnița. Dar cred ca este o problema major pt toți începători.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#19
Ca multi de pe forum începi cu ieftin si după găsești si resursele odată instalat microbul Smile

imi zicea cineva ca a dat 1200 lei pe o mulinetă Smile)) pt mine e ilogic dar pentru pasionat...

asa e si aici. Începi de jos înveți neajunsurile si cumperi după ce rezolva acele neajunsuri.

si eu zic ca e oarecum inutil sa le cataloghezi drept cel mai bun dintr-o gama. De ex ai la preț de Lelit europiccola care din punctul meu personal de vedere e mult superior si așa mai departe.

alegerea e a cumpărătorului si numai a lui.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#20
E simplu:

1. Rasnite casnice, motoare mici, cuțite mici, plaja de reglare decenta dar nu foarte fina.
2. Rasnite comerciale, motoare puternice, cuțite mari, orientare spre volum și viteză, reglaj fin, robuste, mari și grele. Ca dezavantaj ar fi retenția mare și unele modele nu dau randament ok fără boabe în hopper.
3. Rasnite on demand, scumpe, achiziția de multe ori necesita comenzi și plata în avans, retenție minima spre zero.
 
Reply
#21
Nu o sa inteleaga, dar macar stie ca ia una din top 3.
Multi vad, putin pricep... nu o data pe forumuri de foto-video se posteaza samples side by side si vine unu si intreaba: "...si, deci, care e mai buna..." adica nu e in stare sa aiba o opinie proprie, sau nu are incredere in ea.
Delegarea responsabilitatii... "ii aleg pe stia, ca stiu sa fure cel mai bine, si poate mi-o pica si mie ceva... " Wink

Problema este ceilalti care nu intra in top 3 isi pierd interesul in acest forum, isi iau sponsorizarile si pleaca Wink
 
Reply
#22
Eventual, as fi de acord cu o lista cu specificatii nu cu producatori si preturi.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#23
Cumpăra o rasnita cu cutite cat mai mari, cca 60mm+,daca gasesti una cu conice e ok, nu arunca cu mulți bani pentru ca nu ai gustul dezvoltat sa simți nuanțe pe care doar experții le simt, apoi un aparat cu boiler mai ptr stabilitatea termică  te încadrezi în cca 3ooo lei, urmărește olo mai apar castane, esteeun aparataff fain cu rasnita la 22oo  lei

https://www.olx.ro/oferta/expresor-profe...agcrJ.html
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#24
Daca te mai intereseaza, uita-te aici.
 
Reply
#25
Salutare,

Dupa mai multe cautari, am ramas la Ascaso iSteel i1 ( cutite de 54 si putere 250W). Din pacate tomai am primit mail de la furnizor ca nu mai este disponibila si nici nu au o data cand va fi disponibila.
Singurele variante disponibile sunt:
-ASCASO RASNITA I MINI I1 ALUMINIU BLACK  fara timer
-ASCASO RASNITA I MINI I1 ALUMINIU POLISH fara timer

Asa ca trebuie sa ma reorientez si am gasit Eureka Mignon ( cutite de 50mm si putere 260W). Sper sa o gasesc pe aceasta. Daca nu ar trebui sa merg spre Lelit PL043MMI.

Pentru mine din ce am cautat am facut o lista de rasnite automate, poate mai ajuta pe cineva si ar fi cam asa:
1. Ascaso i1 Steel (cutite de 54mm si putere de 250W) - 935Ron
2. Eureka Mignon (cutite de 50mm si putere de 260W - timer inclus) - ~1197Ron
3. Lelit PL43MMI (cutite de 38 si putere de 150W) - 765Ron

Din mai multe motive, as vrea ceva nou si cam asta a reiesit din informatiile pe care le-am gasit.
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Comandante MK4, Kinu M47 Phoenix, Acaia Lunar, Felicita Incline, Ikawa Home 100
Ex: Lelit Mara X, PL41TEM, Ascaso i-mini
 
 
Reply
#26
I-mini i1 are acelasi interior ca si i1 iSteel, difera carcasa.

La Mignon apare un upgrade, cu motorul mai silentios si aceleasi cutite, de vazut pretul redus cand va fi anuntat pe topicul dedicat
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#27
(05-03-2018, 11:34)razvanli Wrote: Salutare,

Dupa mai multe cautari, am ramas la Ascaso iSteel i1 ( cutite de 54 si putere 250W). Din pacate tomai am primit mail de la furnizor ca nu mai este disponibila si nici nu au o data cand va fi disponibila.
Singurele variante disponibile sunt:
-ASCASO RASNITA I MINI I1 ALUMINIU BLACK  fara timer
-ASCASO RASNITA I MINI I1 ALUMINIU POLISH fara timer

Asa ca trebuie sa ma reorientez si am gasit Eureka Mignon ( cutite de 50mm si putere 260W). Sper sa o gasesc pe aceasta. Daca nu ar trebui sa merg spre Lelit PL043MMI.

Pentru mine din ce am cautat am facut o lista de rasnite automate, poate mai ajuta pe cineva si ar fi cam asa:
1. Ascaso i1 Steel (cutite de 54mm si putere de 250W) - 935Ron
2. Eureka Mignon (cutite de 50mm si putere de 260W - timer inclus) - ~1197Ron
3. Lelit PL43MMI (cutite de 38 si putere de 150W) - 765Ron

Din mai multe motive, as vrea ceva nou si cam asta a reiesit din informatiile pe care le-am gasit.

Parerea mea sincera este ca nu iti va trebui timer (cel putin nu deocamdata). Iar ca sa sari de la 935 (iSteel) la 1200 (Mignon), nu cred ca merita efortul.

Poti incerca I-mini I1, asa cum ti-a recomandat Lyvyoo. 

Intra si le ei (la Ascaso) pe site si vezi diferentele. La banii aia, mi se pare un "best deal", mai ales pentru cerintele tale. Pe viitor, daca vei schimba espressorul, poti face linistit upgrade si la rasnita ulterior...desi va face fata cu brio si noilor "cerinte".
Ca sa faci upgrade la rasnita trebuie sa simti asta, si aici ma refer la simtitul propriu-zis. Capacitatile tale senzoriale se vor dezvolta si dupa ce vei face comparatii de genul "aceeasi cafea, acelasi espressor, aceeasi mana/ tehnica de preparare, DAR rasnite diferite" vei simti (probabil) diferente si (poate) vei vrea un upgrade. Dar pana atunci...gustul trebuie educat, papilele antrenate, tehnica de preparare stapanita cat poti tu de bine....

Succes!
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#28
(05-03-2018, 14:05)laurstef Wrote:
(05-03-2018, 11:34)razvanli Wrote: Salutare,

Dupa mai multe cautari, am ramas la Ascaso iSteel i1 ( cutite de 54 si putere 250W). Din pacate tomai am primit mail de la furnizor ca nu mai este disponibila si nici nu au o data cand va fi disponibila.
Singurele variante disponibile sunt:
-ASCASO RASNITA I MINI I1 ALUMINIU BLACK  fara timer
-ASCASO RASNITA I MINI I1 ALUMINIU POLISH fara timer

Asa ca trebuie sa ma reorientez si am gasit Eureka Mignon ( cutite de 50mm si putere 260W). Sper sa o gasesc pe aceasta. Daca nu ar trebui sa merg spre Lelit PL043MMI.

Pentru mine din ce am cautat am facut o lista de rasnite automate, poate mai ajuta pe cineva si ar fi cam asa:
1. Ascaso i1 Steel (cutite de 54mm si putere de 250W) - 935Ron
2. Eureka Mignon (cutite de 50mm si putere de 260W - timer inclus) - ~1197Ron
3. Lelit PL43MMI (cutite de 38 si putere de 150W) - 765Ron

Din mai multe motive, as vrea ceva nou si cam asta a reiesit din informatiile pe care le-am gasit.

Parerea mea sincera este ca nu iti va trebui timer (cel putin nu deocamdata). Iar ca sa sari de la 935 (iSteel) la 1200 (Mignon), nu cred ca merita efortul.

Poti incerca I-mini I1, asa cum ti-a recomandat Lyvyoo. 

Intra si le ei (la Ascaso) pe site si vezi diferentele. La banii aia, mi se pare un "best deal", mai ales pentru cerintele tale. Pe viitor, daca vei schimba espressorul, poti face linistit upgrade si la rasnita ulterior...desi va face fata cu brio si noilor "cerinte".
Ca sa faci upgrade la rasnita trebuie sa simti asta, si aici ma refer la simtitul propriu-zis. Capacitatile tale senzoriale se vor dezvolta si dupa ce vei face comparatii de genul "aceeasi cafea, acelasi espressor, aceeasi mana/ tehnica de preparare, DAR rasnite diferite" vei simti (probabil) diferente si (poate) vei vrea un upgrade. Dar pana atunci...gustul trebuie educat, papilele antrenate, tehnica de preparare stapanita cat poti tu de bine....

Succes!


Mulțumesc mult pentru informații. Aveți dreptate, nu am nevoie de timer pt acasă.

O sa rămân la ascaso Smile


Sent from my iPhone using Tapatalk
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Comandante MK4, Kinu M47 Phoenix, Acaia Lunar, Felicita Incline, Ikawa Home 100
Ex: Lelit Mara X, PL41TEM, Ascaso i-mini
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)