Hello There, Guest! Login Register


Rasnita dulprod

#1
Deoarece caut sa gasesc o rasnita, potrivita nevoilor mele, am dat peste o rasnita romaneasca ce pare ca are caracteristici cel putin...solide.

http://dulprod.ro/index.php/ro/masina-macinat-cafea

Este o rasnita pentru magazine iar producatorul spune ca poate macina pana la 100 um. Pe site la mahlkonig exista un pdf care zice ca, pentru espresso, marimea particulelor ar trebui sa fie undeva la 200 - 250 um. Ce nu zice producatorul este cum anume se face reglajul...stepless sau in cate trepte intre 100 si 500 um...

A avut cineva ocazia sa o foloseasca? Este overkill pentru utilizare casnica dar m-a facut curios deoarece pare ca are cutite mari, este solida si, noua, costa 900 ron...

Ps: Lyvyoo..blogul asta ar fi locul perfect pentru review-uri corecte ale ustensilelor pentru espresso. Nu poti incerca sa convingi importatorii sa iti dea, pentru teste, diferite espressoare, rasnite si alte accesorii? Castiga si ei, castigi si tu si castigam si noi...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#2
Oamenii se ocupa de "chestiuni industriale", caci ar fi cat se poate de benefic pentru PIB-ul acestei tari, ca firme romanesti sa proiecteze si sa vanda loco rasnite ceva mai adaptate la nevoile casnice. Adica o greutate maxim cat Mazzer Mini doserless(9kg), in loc de 15,5, un timer, un reglaj stepless si destul de important un nivel de zgomot redus, caci mereu in magazinele unde se vinde si cafea "varsata", nu prea te mai intelegi cu vanzatoarea cand da drumul la rasnita. Poate asta o fi mai silentioasa, dar fara un nivel al decibelilor precizat in site, are prezumtia unei rasnite de magazin clasice. Poate obtii si un drept de retur in caz ca nu e ceea ce vrei, caci review-uri nu vei gasi cu siguranta. Eu avand parintii in Focsani, trec mereu pe langa firma lor, avand sediul pe DN 2/E85, chiar inainte de podul de la Maracineni, de langa Buzau.

Sare in ochi motorul, foarte puternic, la 550W, fata de un 250W un Mazzer Mini. In magazinele din piata sau din Kaufland de obicei e coada la cafea vopsita si asemenea rasnite trebuie proiectate pentru solicitari mari.

Apropo de ultima propunere, lucrez la dotarea cu aparatura audio/video destinata in special Interviurilor Espressoman (care sper sa inceapa din iulie) aparatura care ar putea fi folosita si pentru niste review-uri video ale espressoarelor, rasnitelor si accesoriilor. Dar am nevoie de piese din partea service-urilor pentru a prezenta si bucati din aparat nu numai carcasa exterioara. Sa vedem ce aduce viitorul apropiat...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
(04-07-2013, 08:43)nickso Wrote: Deoarece caut sa gasesc o rasnita, potrivita nevoilor mele, am dat peste o rasnita romaneasca ce pare ca are caracteristici cel putin...solide.

http://dulprod.ro/index.php/ro/masina-macinat-cafea

Este o rasnita pentru magazine iar producatorul spune ca poate macina pana la 100 um. Pe site la mahlkonig exista un pdf care zice ca, pentru espresso, marimea particulelor ar trebui sa fie undeva la 200 - 250 um. Ce nu zice producatorul este cum anume se face reglajul...stepless sau in cate trepte intre 100 si 500 um...

A avut cineva ocazia sa o foloseasca? Este overkill pentru utilizare casnica dar m-a facut curios deoarece pare ca are cutite mari, este solida si, noua, costa 900 ron...

Ps: Lyvyoo..blogul asta ar fi locul perfect pentru review-uri corecte ale ustensilelor pentru espresso. Nu poti incerca sa convingi importatorii sa iti dea, pentru teste, diferite espressoare, rasnite si alte accesorii? Castiga si ei, castigi si tu si castigam si noi...

Nikso, unul din criteriile in alegerea rasnitei ar trebui sa fie legat de calitatea produsului, urmat de fiabilitate, pret, caracteristici constructive... si nu in ultimul rand...cui ii este destinat[consumatorului final: casnic/comercial]Undecided
Imi vine greu sa cred ca ai putea sa folosesti PANZER-ul asta fara sa afectezi armonia diminetilor de vara, mai ales atunci cand esti matinal si vrei sa iti rasfeti sotia cu un...espresso!Cool
Pretul utilajului este bun, dar nu isi justifica locul langa espressor! Foloseste-te de forta bratelor si fiabilitatea micutei Hario, doar asa poti sa iti surprinzi sotia!Big Grin
Bezzera BZ10 ,ranita Hario si multa pasiune;)...ajutata de Macap M2M
 
Reply
#4
SmileSmile

Nu cred ca o luam in considerare pentru uzul personal...am gasit-o in timp ce cautam. Acum sunt intrigat...chiar vreau sa aflu daca e buna pt espresso pt ca pt uz casnic stiu ca nu e
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#5
(04-07-2013, 14:29)Lyvyoo Wrote: Eu avand parintii in Focsani, trec mereu pe langa firma lor, avand sediul pe DN 2/E85, chiar inainte de podul de la Maracineni, de langa Buzau.

Păi și nu te oprești o dată să îi întrebi de sănătate?Big Grin
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#6
Le-am scris pe email mai demult, vorbind pe scurt despre comunitatea noastra, si dorind sa aflu daca au si altfel de rasnite, eventual daca mai confectioneaza si alte accesorii gen tampere, dar mi s-au parut la fel de rigizi ca rasnita din link-ul tau Smile Citez "in primul rand as dori sa va intreb de cand functionati ca "pasionat" , si ce statut aveti ?. Acum suntem ocupati, ne concentram atentia asupra unui produs care a fost introdus acum pe Site , este ceva revolutionar , dispensere pentru cafea boabe , muncim de 1 an la el." ...

N-am mai insistat...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
SmileSmileSmileSmileSmile

Nimeni nu ar mai fi insistat...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#8
Eu am solicitat un set de cutite la care am fost intrebat ce model de rasnita am, am ras un moment stiind ca nu produc decat un singur model. Rasnita nu este zgomotoasa, este pas cu pas, este grea si pastreaza multa cafea in jurul cutitelor. Se curata foarte usor...si da, este un PANZER!
Expobar Diamant base 2 gr, Expobar Brewtus IV, Baratza sette 270W, Mazzer Kony, Concept-art dinamometric, Reneka 16g+VST 7g, Espro toroid steaming picher.
 
Reply
#9
Bun revenit pe forum Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Vă salut!

A folosit cineva mașina aceasta de măcinat?

https://dulprod.ro/index.php/ro/masina-macinat-cafea

Înțeleg ca are cuțite de 75mm, motorul este puternic, pare bine construită. Am luat legătura cu cei de la Dulprod și se laudă ca multe cafenele și magazine care vând cafea o au în dotare și ca e în stare de o măcinatura mult mai fină decât a rasnitelelor cu pretenții. Înțeleg că vine și cu minusuri... Cum ar fi retenția. Un plus ar mai fi și prețul de aprox 900 ron. Și la cum pare ca e construită, cred ca se și curăță ușor, iar cuțitele pot și ascuțite sau schimbate, la nevoie.

Multumesc!
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)