Hello There, Guest! Login Register


Rasnita cafea lidl

#1
Salutare,
Vad ca au o rasnita de cafea la lidl la 50 RON. Part e e ok pt cafea la ibric sau un aeropress?
Ms
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#2
Florin, ești espressoman cu vechime și știi prea bine că râșnițele cu lame nu sunt bune pentru cafea defel, din cauza distribuției absolut haotice a măcinăturii.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#3
Asta asa e, dar pentru un aeropress Smile ma gândeam ca merge, nu trebuie sa fie ca la carte, sa curgă in anumit timpi., oi fi eu espressoman dar nu ma prea pasionează hobby-ul asta asa mult, doar beau un Espresso bun și cam atât, fără cuțite ssp uni, bimodale, distribuții, eprubete, de asta am și postat rasnita asta..
Nu face bine la cafea.. Ii dsit3uge as a mult calitățile?
Ms
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#4
@d2florin: Cel mai simplu este sa te gandesti ca mananci o prajitura facuta cu grau unde gasesti de la boabe sparte in doua la pudra fina.
La orice procedeu cafeaua trebuie sa fie la fel de constant macinata ca marime. Si la ibric, si la espresso, si la brew, pentru ca durata si temperatura de extractie se leaga de aceasta dimensiune.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#5
(31-05-2021, 13:38)d2florin Wrote: Asta asa e, dar pentru un aeropress [...]

​​​​​​Faci tu mișto de eprubete, timpi, cuțite și alte asemenea, dar știi prea bine că în orice meserie sau pasiune detaliile astea fine fac diferența între decent și foarte bun. Că nu trăim în România pe salarii de Germania, asta-i o altă poveste.

Râșnița cu lame face fix același lucru pentru Aeropress ca și pentru espresso: macină inegal și deci vei avea în ceașcă gust amar și acru în același timp. Dacă ție-ți surâde ideea...

Sincer, cred că ar merge cu un Jacobs sau Fortuna, care-s prăjite până la 10'th crack. Dar pt. cafeaua prăjită medium-high, sigur vei simți aciditate deci nu.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#6
Chiar nu fac mișto doar ca nu sunt atât de pasionat cum am zis mai sus.
Deci alterează gustul cafelei.. Ms. Cam asta doream sa aud.
Am alți pitici care Chair nu kmi dau pace deloc Sad(. Nu imi mai trebuie și cafeaua.

Ms pt răspunsuri.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#7
Trebuia să cumperi o Arco manuală când s-a făcut înscrierea și era cea mai bună variantă raportat la calitate-cost.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#8
Probabil, dar încă nu este o prioritate pt mine sau dai 300 RON pe o rasnita
Thanks
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#9
Am lansat odata un topic de rasnite cu lame, unde s-au repezit la fel ca aici stiutorii sa ma bumbaceasca, dar acolo vei gasi si argumentele cum se poate folosi una cu lame cu cap, ca sa macine cat de cat corect si nici sa nu incalzeasca in exces cafeaua.
Doar ca e cu cernere, deci timp, rabdare si o sita...

Sau, un KG70/89 second probabil cu putin noroc poti gasi si la 100 lei, si pentru brew ar face fatza.
 
Reply
#10
(31-05-2021, 15:57)renatoa Wrote: ...
Doar ca e cu cernere, deci timp, rabdare si o sita...
Ca sa zic asa, nu dai 300 lei pe rasnita, dar arunci cafea de 500 lei in 3 luni. Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#11
@Mihai L, cauta topicul, citeste in ce consta metoda, si o sa vezi ca cernerea nu e pentru separarea fines, adica nu arunci ce ai cernut, ci din contra.
 
Reply
#12
Ms, o sa ma uit dar sincer sa ma apuc sa cern și cafeaua Smile, too much for me, poate când oi fi pe la pensie. Ms oricum.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#13
De fapt, daca ne uitam la rasnita in cauza, as putea zice ca se preteaza exceptional de bine la o modare care sa o transforme in ceva gen Moccamaster, datorita suprafetei laterale extra generoase, in comparatie cu o rasnita cu lamele standard, la care capacul acopera doar partea superioara.

Practic, as face o decupare pe aprox 120 grade (1/3 cerc) unde as monta o plasa de sita (de malai, cu ochiuri de 1mm), si in jurul ei un cioc de evacuare, ca la orice rasnita cu cutite plate, sau cum au prajitoarele de popcorn.
Orice granula care s-a spart pana la marimea de 1mm va fi deci aruncata afara prin plasa in recipientul colector, chestie care o va feri de maruntire excesiva, ca si de incalzire.

Probabil ca si un pic de inclinare va ajuta Tongue


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#14
(31-05-2021, 16:43)renatoa Wrote: De fapt, daca ne uitam la rasnita in cauza, as putea zice ca se preteaza exceptional de bine la o modare care sa o transforme in ceva gen Moccamaster, datorita suprafetei laterale extra generoase, in comparatie cu o rasnita cu lamele standard, la care capacul acopera doar partea superioara.

Practic, as face o decupare pe aprox 120 grade (1/3 cerc) unde as monta o plasa de sita (de malai, cu ochiuri de 1mm), si in jurul ei un cioc de evacuare, ca la orice rasnita cu cutite plate, sau cum au prajitoarele de popcorn.
Orice granula care s-a spart pana la marimea de 1mm va fi deci aruncata afara prin plasa in recipientul colector, chestie care o va feri de maruntire excesiva, ca si de incalzire.

Probabil ca si un pic de inclinare va ajuta Tongue

Apropo de cernere, mă gândesc de ceva vreme la un set de site de cernere a cafelei, pentru a determina gradul de omogenitate / consistență a măcinăturii unei râșnițe. Așa ceva ar fi un benchmark test pentru orice râșniță (manuală sau electrică) și ar deveni un parametru care să determine raportul calitate/preț, util ca să știm pe ce dăm banii. Parcă am văzut pe net un fel de riglă metalică cu perforații diverse, dar setul de site ar fi mai nimerit.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#15
Vezi topic site Kruve, este un sistem destul de raspandit, si oarecum accesibil.
Zic oarecum pentru ca o sita decenta este in piata 5 lei, fata de 20$ o sita Kruve.
 
Reply
#16
(31-05-2021, 15:57)renatoa Wrote: [...] s-au repezit la fel ca aici stiutorii [...]

 O jignire voalată, direct din Balcani.

Ești de gașcă, Renato, dar ești fix ca tata: de ce să pui șurub unde merge o sârmă.

Asta ne mai lipsea aici, pe forum: să măcinăm cafeaua cu cap, cu râșnița cu lame de 50 de lei, apoi s-o cernem c-un Kruve de 284888 de EUR. Pe principiul "n-am bani de pâine să mănânc cu icre negre".

Am trăit s-o aud și p-asta.

Florin, ia-ți tati o râșniță de la Ikea. Sau un Skerton SH.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#17
Da, si ce bani buni face Moccamaster cu sarme din astea, fara sa sinchiseasca de suruburile altora...
 
Reply
#18
Ca de obicei, e țeapa cui cumpără.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#19
(31-05-2021, 13:04)d2florin Wrote: Salutare,
Vad ca au o rasnita de cafea la lidl la 50 RON. Part e e ok pt cafea la ibric sau un aeropress?
Ms

Pentru ibric o fi buna, oricum macini foarte fin; pentru Aeropress ... NU.
Daca vrei o rasnita ieftina, pentru Aeropress, am eu Porlex Tall (sta pe raft de cand am trecut pe Phoenix).
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#20
O rănită cu lame, chiar nu este ok pentru nici o metoda de preparare. Un Kinu Phoenix este 700 RON. Îmi dau seama ca sunt bani. Dar o punga de cafea de specialitate de 250g costa ~50 RON, și un Kinu este ~15 pungi de cafea (4-6 luni de consum normal pt 2 persoane).

Eu cred ca merita investiția, oricare este metoda de preparare. Sau ceva echivalent, gen comandante (sau ceva electric, dar vb de alte preturi). Sa iei o rănită cu lame și sa folosești cafea de specialitate cred ca este un nonsense.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#21
(01-06-2021, 14:06)micrenda Wrote: O rănită cu lame, chiar nu este ok pentru nici o metoda de preparare. 

Nu generalizati, aceasta de mai sus nu este o axioma valabila pentru orice rasnita cu lame.
Tehnologic si istoric este fix ca si cum ai spune ca o "mulino a pietra" nu e buna pentru macinat faina... 
In general un proces de macinare inseamna o spargere urmata de o separare pe dimensiuni.
Modul cum se face spargerea de catre lamele nu este cu nimic inferior unui cutit taietor rotativ.
Problema este ca la modelele care le cunoaste marea majoritate drept rasnite cu lamele lipseste partea de separare Wink
 
Reply
#22
(01-06-2021, 00:01)lracu Wrote:
(31-05-2021, 13:04)d2florin Wrote: Salutare,
Vad ca au o rasnita de cafea la lidl la 50 RON. Part e e ok pt cafea la ibric sau un aeropress?
Ms

Pentru ibric o fi buna, oricum macini foarte fin; pentru Aeropress ... NU.
Daca vrei o rasnita ieftina, pentru Aeropress, am eu Porlex Tall (sta pe raft de cand am trecut pe Phoenix).
Salut,

Nu știu dacă ai primit ultimul meu mesaj dar ne puteam vedea sa încheiem tranzacția.
Ms
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#23
@d2florin
Am primit mesajele, acum le-am vazut.
Am vrut sa-ti raspund dar nu pot trimite mesajul, ai inbox/sent/trash pline.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#24
Ms de info , 
  Clean now
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)