Hello There, Guest! Login Register


Rasnita buget 1500-2000 lei

#1
Salut tuturor!

As vrea o parere legata de rasnite. Foloseam o rasnita Lelit pl043mmi, dar dupa 1 an de utlizare a inceput sa miroasa a ars dupa s-a blocat complet. Ca si espressor folosesc un Lelit PL41LEM. 

Bugetul meu pentru rasnita este de 1500-2000 lei si am nevoie de ea pt uz casnic, de obicei pt double shot flat white si folosesc cafea de la Claro, Guido. (nu stiu cat de mult conteaza, dar m-am gandit sa precizez asta)

Apreciez enorm orice sfat, pentru ca nu am mai reusit sa ma documentez si sa tin pasul cu zecile de modele care apar si as vrea sa o achizitionez cat de rapid posibil.

Multumesc!
 
Reply
#2
(07-10-2018, 17:07)george g Wrote: Salut tuturor!

As vrea o parere legata de rasnite. Foloseam o rasnita Lelit pl043mmi, dar dupa 1 an de utlizare a inceput sa miroasa a ars dupa s-a blocat complet. Ca si espressor folosesc un Lelit PL41LEM. 

Bugetul meu pentru rasnita este de 1500-2000 lei si am nevoie de ea pt uz casnic, de obicei pt double shot flat white si folosesc cafea de la Claro, Guido. (nu stiu cat de mult conteaza, dar m-am gandit sa precizez asta)

Apreciez enorm orice sfat, pentru ca nu am mai reusit sa ma documentez si sa tin pasul cu zecile de modele care apar si as vrea sa o achizitionez cat de rapid posibil.

Multumesc!
Salut,si eu dupa 4ani de folosit lelit pl043mmi,am trecut la eureka mignon specialita 16cr(18mil ron),se simte diferenta la gust,se regasesc toate aromele descrise pe pachetul de cafea
Robot Cafelat,Hario V60,feldgrind1,ibric soy
 
Reply
#3
george g Wrote:]...nu am mai reusit sa ma documentez si sa tin pasul cu zecile de modele care apar si as vrea sa o achizitionez cat de rapid posibil.

probabil, cel mai important sfat ce ti l-ar putea da vreun coleg de forum este sa citesti topicurile recente cu aceeasi preocupare: sfaturi pentru cumpararea unei rasnite!
stii bine: mai scumpa decat orice rasnita, e graba Smile cred ca o rasnita trebuie luata cu ochii larg deschisi, nu legat la ochi! calcand pas dupa pas, pe urmele altuia!
multe nu se pot spune noi, si e greu - zic eu - sa nimeresti si persoana si sfatul, potrivite pentru situatia ta!

once again: gasirea unei rasnite potrivite nu se poate face la sfatul unui coleg, cat mai rapid posibil!

vine acum Black Friday-ul, mai sunt second-hand-uri - dar nu de-astea aduse SH si omorate in cate o cafenea de facut bani, tot asa, cat de rapid posibil Smile

lucrezi single-dose? adica pui la rasnit numai cantitatea (cantarita) necesara pentru doza de cafea ce o prepari?

nu-ti place ideea de a lucra cu o rasnita mare si robusta ca o combina agricola?!
care de regula (modelele mai ieftine) nu are electronica, ci doser; acel ugly doser de care se ingrozesc o majoritate pe acest forum?!
cu un tunel de iesire lung (are rostul lui la cele comerciale, nu e facut de prosti!), in care ti se blocheaza o multime de macinatura in retentie - cu datul cu peria si murdaritul pe toata suprafata de lucru etc.?!

te fascineaza cutitele mari, plane, de peste 70 mm, sau esti de parere ca o rasnita cu cutite conice mai mari e solutia veritabila espresso!?

esti mai preocupat de reglajele de precizie? probabil atunci trebuie sa alegi o rasnita cu reglaj continuu (stepless) al macinaturii;

IMO: cea mai ieftina rasnita capabila single-dose espresso e Sette 270 (fara cantar!); mai ales de BF, pentru ca altfel ea e totusi scumpa - se plateste un nume si o idee, probabil!
alte rasnite capabile espresso, potrivite pret-performanta, sunt cele cu doser si cutite mari, plane, peste 64mm; dar astea ridica probleme celor ce au inghesuit intregul echipament espresso, sub ceva dulapuri suspendate din bucatarie;
plus smotrul cu periuta si para de cauciuc...
parerea mea? la aceste rasnite-tractor, doser-ul e un avantaj in cazul single-dose (pregatire puc: omogenizare/normalizare/distributie)!

in ultimii 5 ani, am experienta lui Bezzera BB005 (conice 48mm), apoi Macap M7T900 R(cutite 75mm, doser), Casadio Enea (cutite 64mm, doser), si Sette 270 (deja 2 buc, una am dat-o mai departe...)
sigur, am inceput cu Krups (GVX2) - 2 buc - cu care si acum macin condimente pentru masala Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#4
Cateva variante in bugetul pe care il puneti la dispozitie ar fi : Macap M42M ( daca ai nevoie de detalii poti da PM iti explic cum sta treaba cu ea pentru ca o am din aprilie) Lelit PL72  (https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...plate-64mm), si ce a spus colegu radudani mai sus de Sette 270.
Lelit Bianca, Eureka Helios 80, Lelit Pl481A, PL121 plus, Acaia Lunar, Bravo Tamper.
Past: Lelit PL81T, Hario Skerton, Macap M42M
 
Reply
#5
Aș fi și eu curios de detaliile despre Macap M42M.
Lelit PL043MM/Kinu M47 + Gaggia Classic
 
Reply
#6
(08-10-2018, 12:13)io_bri Wrote: Aș fi și eu curios de detaliile despre Macap M42M.

Da-mi pm cu ce ai vrea sa stii despre ea.
Lelit Bianca, Eureka Helios 80, Lelit Pl481A, PL121 plus, Acaia Lunar, Bravo Tamper.
Past: Lelit PL81T, Hario Skerton, Macap M42M
 
Reply
#7
Cred ca ne-ar ajuta pe mai multi experienta ta cu M42M, mai bine pune informatiile pe topic.
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
#8
Și-a consumat degeaba internetul @radudani.

Daca nu ați înțeles nici acum ca râșnițele cu cuțite plane din zona ieftină, chiar și cele vechi sh, sunt făcute să meargă cu boabe in coș, o sa vă loviți de aceeași inconsistentă de care s-au lovit cei care au încercat să facă single dosing pe o râșniță care nu e făcută pentru așa ceva.
 
Reply
#9
.....
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#10
Deci in afara de Sette chiar nu mai recomanda nimeni nimic? E singura rasnita cu care se poate lucra single dose? Daca ne interesam de alte optiuni in afara de Sette inseamna ca altii "si-au consumat internetul degeaba"?
Cunosc de exemplu colegi care sunt multumiti de Macap MC42 stepless in single dose.
Poate gresesc, insa am o reticenta fata de Sette, din cauza problemelor de fiabilitate. Mai ales ca imi plac cafelele prajite light. De aceea vreau sa explorez si alte optiuni inainte sa scot 2000+ lei din buzunar.
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
#11
Niche Zero? doar ca e mai scumpa, nu?

eu personal folosesc Mazzer in regim single dose fara mari probleme, aparent.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#12
http://barshaker.ro/Rasnite-Cafea/Eureka...15bl-Negru - 1665 cu reducere 

O mica bijuterie
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#13
Motorizarea unei râșnițe manuale conice gen kinu aduce râșniță la peformante similare cu sette.

Dar ai nevoie de un motor ce sa învârtă 80-200rpm și să aibă suficient cuplu.
https://www.instagram.com/p/BnGlRVXjrvO/
 
Reply
#14
(09-10-2018, 11:35)maki Wrote: Niche Zero? doar ca e mai scumpa, nu?

eu personal folosesc Mazzer in regim single dose fara mari probleme, aparent.

Ai facut un test blind intre single dose si hopper macar pe jumatate plin?
 
Reply
#15
(09-10-2018, 12:12)dev Wrote:
(09-10-2018, 11:35)maki Wrote: Niche Zero? doar ca e mai scumpa, nu?

eu personal folosesc Mazzer in regim single dose fara mari probleme, aparent.

Ai facut un test blind intre single dose si hopper macar pe jumatate plin? 

nu, dar au facut baieti de pe HB mult mai experimentati senzorial ca mine - si nu au gasit mari diferente gustative. ce sa mai vorbesc de mine.
da, candva ma gandeam sa pun hopperul inapoi, insa dupa ce citisem ce au scris ei, am lasat ideea.
+ cu hopper pus nu mai schimbi tu cafeaua asa repede. dimineata blend, ziua SO, seara decaf Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#16
dev:  "Și-a consumat degeaba internetul @radudani."

asta-i de bine, sau de rau? Smile

am lucrat cu Internetu' (pe vremea aia era cu majuscula pentru ca desemna o anume structura, spre deosebire de internet, care era o denumire generica...), ca implicat direct in managementul retelei urbane universitare de la inceput de ani 90'!
acum inca, am acces gratuit la Internet;
tot ceea ce consum, e timpul meu, si toti stim cat de cronofag e netul!
eu scriu mult cand scriu in forum si sunt constient ca imensa majoritate ocoleste asemenea texte, sau in orice caz ajunge repede, dupa parcurgerea primelor fraze, la a citi din 2 in 2!
eu cel putin, asa fac: nu cred ca am citit cap-coada, litera cu litera, ceva in acest forum in afara propriilor postari, ca sa le verific...

cu atat mai putin nu citesc in detaliu nici o postare din cele - tot mai multe - care nu dau semne ca ar contine macar o farama de cunoastere colectiva din cele ce s-au acumulat in timp, aici, in forum!
si nu, nu-mi face rau sa scriu si nu cred ca exista multi aici pe forum, care sufera in timp ce scriu... Smile
scriu pur si simplu, nu se dau mari, cu aerul ca arunca din excesul de cunoastere ce-i chinuie Smile

altfel, da, dev, o rasnita capabila espresso si conceputa pentru lucrul single-dose acasa, va fi mereu superioara in capitolele specifice rutinelor zilnice de lucru, tancurilor robuste si durabile, achizitionate cu gandul la semnatura, la nepoti si ok desigur, la 'gustul in ceasca' Smile 

si ca veni vorba de Sette: nu e o rasnita minune, e doar singura mai ieftina dintre cele concepute single-dose, capabile espresso!
nu fiabilitatea e problema ei, ci un specific atipic al distributiei dimensionale a particulelor; 
pe care - in lipsa unor informatii tehnice disponibile - il ghicesc doar si n-am dece sa-mi dau asa, cu parerea!

oricum, remarc din nou, in discomfort - dar asta-i problema mea - prezenta poluanta in topic a unor afirmatii de genul: "pune motor unui kinu si ai o rasnita (mai buna) ca sette!"
dece sa trecem cu vederea o particularitate majora care deosebeste Sette de rasnitele traditionale, incusiv de cele pentru condimente ( Smile ): in travaliul danturii sale conice, suprafata 'motoare', cea care e rotita activ, e cea exterioara!
si o alta, care ar deosebi-o de orice incropeala DIY la nivel casnic: Sette e o rasnita care se opereaza extrem de usor, din prima secunda de functionare! restul - daca ar fi chiar asa de interesat cineva - sunt de gasit in topicul cu Che, in faza de testare...

p.s.
imi dau si eu cu... opinia:
@, nu e ca si # din #resist - sau alte commercial-uri pe care le folosim ca sa facem ca altii: are oarecum intelesul de 'la, catre"; deci zici @user, cand te adresezi lui user si zici user, cand te referi la ceva spus de el, sau chiar la user intr-un context;

@maki:  da, am citit si eu cateceva din cele scrise pe HB, chiar de unul din preferatii mei, Jim S - care de altfel are destule afirmatii eliptice, in decursul anilor...

probabil, cei de la Cafatek, sau cei cu NicheZ, sau Hedone, sau Ceado etc. au omis sa citeasca, altfel, s-ar fi lasat de productia de rasnite single-dose Smile

in ce ma priveste, nu ma intereseaza 'gustul in ceasca' - eu beau doar cafea espresso!
dar ma descumpaneste chiar, lipsa de interes a atator datatori cu parerea de a face ei un experiment simplu, daca dispun de o rasnita capabila espresso:

sa zicem ca lucrezi cu mult folosita doza de 18g;
a) umpli hopperul pe jumatate, cu boabele uzuale, si rasnesti 18g - cu timer, cu cantar etc.
sita, distributie, tampare, curgere bine temperata, cu filtrul fara fund;
apoi, pui 'capacul' de jos la hopper si il scoti de pe rasnita; 
b) torni pe gat rasnitei fara hopper cele 18g si strangi toata macinatura in final in sita de lucru curent, cu aceeasi procedura ca si inainte;
te uiti la portafiltrul fara fund cum arata curgerea;
debitul e mai mare!
repeti a) si b) pana te convingi de asta Smile

ciorba (asta, a mea, nu aia de sub portafiltru...) se poate lungi - am tot scris:
rasnitele mari comerciale, care se folosesc acasa de cei care vor sa-si arate preferintele si puterile, au si alte particularitati care le fac improprii acestor utilizari - nu in ultimul rand, canalul de iesire lung, sau foarte lung (!), varia portite zabrelite, doser-ul cu clampanela (sau padela?) lui etc.
si care au avantaje evidente folosite in flux comercial!
si care se pot depasi, cu ceva manopera in plus si in utilizarea casnica: am si eu destul practica cu periuta si para de cauciuc Giottos!

da, exista o deosebire fizica evidenta intre cele 2 moduri de rasnire pe o rasnita mare, comerciala folosita single-dose, cu boabe normale, pentru espresso;
dar oare, conteaza chiar asa mult in cazul boabelor 'blonde', inca elastice, putin friabile, (sa le spun... imature)  folosite de valul al treilea?!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#17
@radudani cand am ceva timp liber, chiar fac un test. de ce nu, la urma urmei Smile

p.s. da, am dat jos doserul. si da, folosesc periuta. dar chiar si cu hopperul pus - tot cu periuta o sa dau sa scot toata cafeaua din canal.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#18
(09-10-2018, 11:48)Zwanger Wrote: https://www.instagram.com/p/BnGlRVXjrvO/
Sau cum să faci  o râșnișă mare, cu cuțite mici.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)