Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Lelit PL043MM - Pareri, calitati, minusuri

#1
Azi mi-a venit rasnita Lelit PL043MM.
Lucrata frumos, pare solida, inox, stepless.
Primele impresii:
- f. silentioasa (comparativ cu ce am vazut pe youtube)
- macinatura f. uniforma.

[Image: img0440xy.jpg]
[Image: img0441tv.jpg]
[Image: img0445rp.jpg]
[Image: img0447fi.jpg]
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#2
Arata foarte misto! S-ar putea sa fie un concurent de seama pentru Ascaso I-mini. Practic la asta reglajul nu mai este in orb, nu? Daca marchezi un dinte cu pasta alba corectoare, vei sti mereu unde te afli...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Bineanteles. Chiar are un semn cu un marker din fabrica, probabil in fel de etalon.
Vad ca nu ramane cafea pe traseu (atata cat de vede) dar n-au dat si ei o pensula de curatare ceva...Sad
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#4
Am avut eu la Cunill asa ceva si a mers excelent Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Big Grin
Am vazut pe undeva unele ca lumea, la 45-90 de gr. dar nu mai tin minte pe unde...
Gasesc eu, nu-i graba Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#6
Bună Sorin,felicitări pentru noua ta achizitie.
Te rog să ne spui care este calitatea râşnirii la Lelit comparativ cu Hario Milli.
CREAM ONE 2B R-LFPP | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI
 
Reply
#7
(01-10-2012, 15:21)palado Wrote: Bună Sorin,felicitări pentru noua ta achizitie.
Te rog să ne spui care este calitatea râşnirii la Lelit comparativ cu Hario Milli.

Merci frumos.
Hai sa incep cu altceva care ma "durea rau", avand in vedere ca am ajuns sa beau cam 3 cafele/zi si mai aveam si musafiri, incepuse sa ma cam doara mainile de la rasnit Big Grin
Legat de diferenta dintre macinaturi, mi se pare mai uniforma asta de la Lelit. M-am uitat cu o lupa si se vede diferenta.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#8
(01-10-2012, 14:51)sorin2505 Wrote: Vad ca nu ramane cafea pe traseu (atata cat de vede) dar n-au dat si ei o pensula de curatare ceva...Sad

Felicitari pt. noua scula.
Pentru a verifica daca retine cafea se poate folosi un cantar, pui boabele cantarite in rasnita si apoi cantaresti macinatura.
 
Reply
#9
(01-10-2012, 16:05)astinga Wrote: Felicitari pt. noua scula.
Pentru a verifica daca retine cafea se poate folosi un cantar, pui boabele cantarite in rasnita si apoi cantaresti macinatura.

Merci frumos.
Stiu, dar eram prea bucuros ca sa mai stau sa cantaresc Big Grin
O s-o fac si pe asta Wink
Deocamdata e revolutie in bucatarie, am schimbat locul espressorului ca sa fie si rasnita langa el, am renuntat la vechiul filtru de cafea pe care oricum nu l-am mai folosit din luna august, dar inca avea locul lui Big Grin
Acum ma chinui sa fac un prelungitor si trasee pt. fire.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#10
Am observat acum ca "fura" cam o jumatate de lingurita de cafea, undeva inainte sa cada pe ciocul ala sub care se aseaza portafiltrul.
Cand incepe sa macine, intai o impinge pe aia veche si apoi la sfarsit isi opreste alta proaspata Big Grin
Daca apleci putin rasnita, cade si ramasita aia. Nu e deranjant.
E zona din dreptunghiul rosu.

[Image: cafearest.jpg]
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#11
Eu am impresia ca mecanismul acestei rasnite este identic cu cel al lui Ascaso mini i2 care retine cafea macinata in acelasi loc.
http://www.home-barista.com/grinders/asc...t7918.html
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#12
Da, sunt f. asemanatoare, ca sa nu zic identice, dar la Lelit mi se pare avantajos faptul ca mecanismul e la vedere, poti sa-ti faci semn
chiar pe roata aia neagra, sa ai niste repere.
Nu-mi dau seama de ce au facut "borcanul" ala asa de mare...
Eu nu pastrez cafeaua in rasnita, rasnesc strict cantitatea pe care o folosesc.
Probabil dupa ce iese din garantie, o sa incerc sa-l mai scurtez.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#13
Detin un Hario Skerton şi pentru unele sorturi gen Columbia,Savador-Sarkis,Nicaragua-PJ,nu obţin o măcinare omogenă,iar curgerea este dezastru. În schimb la Chocolat şi Sweet,am rezultate oarecum mulţumitoare,cremă,consistenţă,etc.
Precizez că setarea este aceeaşi,dar dacă încerc să râşnesc mai fin blochez pompa.
Cred că este exact ceea ce spunea @RaduCarutasu într-un post mai vechi.
Întrebare:obţineţi shoturi bune cu acele sorturi de mai sus?
Vă întreb pentru că simt imperios nevoia de un upgrade,iar până la Vario la care visez i-o cale atât de lungă...
CREAM ONE 2B R-LFPP | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI
 
Reply
#14
Pt. fiecare tip de cafea, rasnita trebuie reglata altfel, chiar si pt. acelasi tip de cafea, dar alt lot (alta prajire).
Sunt f. multumit de Lelit PL043MM, cred ca face cam acelasi lucru pe care-l face si un Vario, dar fara electronica Wink
Macinatura este f. uniforma si curgerea in consecinta.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#15
palado, te referi in general sau apropo de aceasta rasnita Lelit?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
(01-10-2012, 15:11)sorin2505 Wrote: Big Grin
Am vazut pe undeva unele ca lumea, la 45-90 de gr. dar nu mai tin minte pe unde...
Gasesc eu, nu-i graba Wink


(01-10-2012, 15:11)sorin2505 Wrote: Big Grin
Am vazut pe undeva unele ca lumea, la 45-90 de gr. dar nu mai tin minte pe unde...
Gasesc eu, nu-i graba Wink
uitai aici pensula. Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#17
(01-11-2012, 05:51)Fane Wrote:
(01-10-2012, 15:11)sorin2505 Wrote: Big Grin
Am vazut pe undeva unele ca lumea, la 45-90 de gr. dar nu mai tin minte pe unde...
Gasesc eu, nu-i graba Wink


(01-10-2012, 15:11)sorin2505 Wrote: Big Grin
Am vazut pe undeva unele ca lumea, la 45-90 de gr. dar nu mai tin minte pe unde...
Gasesc eu, nu-i graba Wink
uitai aici pensula. Smile

Pret: 486 94 Lei - Big Grin Cred ca e din par de coada de purice altoit, ca altfel nu se explica pretul ala Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#18
Deoarece măcinătura obţinută la acele sorturi de cafea nu mi-a reuşit deloc,sunt în căutarea unei râşniţe electrice,care să facă faţă acestui neajuns.De aceea am postat aici,fiind oarecum atras de Lelit 043MM,considerată de @sorin2505 ca având un raport preţ/calitate foarte bun. Totuşi 043 în afară are reviewuri contrastante.În schimb ,Lelit 053 pare că mulţumeşte pe foarte mulţi,dar nu este în oferta importatorului. Tu ce părere ai despre acest 053 ?
CREAM ONE 2B R-LFPP | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI
 
Reply
#19
http://love4espresso.com/index.php/2009/...43-models/
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#20
E o comparatie fara sens caci e un model exclusiv american si eu sunt aproape convins ca este identic cu PL043MM, la interior. La fel ca varianta USA a lui PL41TEM PID care la ei se cheama PL041 Cu alte cuvinte, Lelit Italia produce anumite aparate doar pentru americani. Daca aveti vreun argument contra, ar fi interesant de vazut unde gasim in Europa PL53 si la 220V?!

In plus PL043 nu merita banii pentru ca are trepte putine. Insa PL043MM este altceva, fiind modelul stepless, cel detinut de Sorin. Parca rasnita ai luat-o Sorine direct de la importator si ti-a venit cu un super BMW, a? Smile)) Asa da curier... Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
Doar espressorul s-a plimbat cu BMW-ul ala tare Big Grin
A fost un gest frumos din partea lor, le-am spus ca tre sa plec din Bucuresti si as vrea sa-l primesc inainte de plecare, asa ca a venit chiar cineva din firma care avea drum in zona. In plus am mai primit si ceva sfaturi si lamuriri utile.
Din partea mea au o mare bila alba.
Rasnita a venit cu un curier obisnuit.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#22
Felicitari; ai ales istet.
Pot sa confirm ca:
- aceasi rasnita este si in modelele de espresoare lelit cu rasnita incorporata, este diferit doar bolul (mai mare pe PL043MM).
- ramane ~ 1gr de cafea macinata pe traseul de evacuare
- e robusta => nu se deplaseaza
- inox pe toate partile => nu se lipeste cafeaua
Ce nu-mi place:
- nu are o tavita detasabila jos dar, nici nu stiu care rasnita asa ceva...(la 2 in 1 ai tavita)
- nu are un blocaj pe extremitati(curiosii ar putea sa o duca in extrem spre un ulei si risca atingerea dintilor)
In rest, am numai ganduri bune despre ea si nu pot decat sa o recomand Smile
 
Reply
#23
Salut

Am cautat pe net(sau nu am cautat indeajuns Smile ) sa aflu dimensiunea cutitelor conice pentru aceasta rasnita. Ma poate lamuri cineva?

Multumesc anticipat
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#24
Nu am gasit nici eu dimensiunea cutitelor, dar am considerat ca e mai important faptul ca are turatie mica si nu incinge cafeaua si cel mai important ca este stepless.
Sunt f. multumit de ea.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#25
In cazul rasnitei lelit pl043mm diametrul cutitelor conice este de 38 mm.
Informatia a fost obtinuta de la lelit italia.
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#26
Ciocul de plastic prin care iese cafeau este fix sau se scoate in sus pe sina?
 
Reply
#27
Da, iese, am verificat acum, culiseaza in sus, dar f. greu, e destul de fix.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#28
Este detasabil. Eu il mai scot uneori pentru a curata resturile de cafea ramase pe traseu. Din pacate rasnita fura cam o lingurita fara varf de cafea la fiecare macinare. Eu o consider pierdere, nu o adaug in sita.
Gaggia Classic |PID |OPV Modificat |Rancilio Steam Wand |15-18-20 gr. VST |Pitcher Motta Europa |Tamper Alex |Lelit PL043MM |
 
Reply
#29
Nu ar fi o solutie sa scoateti ciocul definitiv? Sau cafeaua iese din camera cutitelor cu o viteza prea mare si ar cadea pe jos? Daca ar functiona bine si fara cioc, ati putea folosi metoda "Cunill Tranquilo" unde cu o pensula se poate impinge in portafiltru tot ce ramane.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
(12-12-2012, 12:47)Mircea Wrote: Este detasabil. Eu il mai scot uneori pentru a curata resturile de cafea ramase pe traseu. Din pacate rasnita fura cam o lingurita fara varf de cafea la fiecare macinare. Eu o consider pierdere, nu o adaug in sita.

Daca ar fura la fiecare rasnire, i-ar trebui un sac pe undeva Big Grin
E vorba de o cantitate oarecare care ramane pe traseu, dar o singura data, apoi doar "reanoieste stocul" Wink
Ca sa te convingi, cantareste ce bagi si ce scoti, ai sa vezi ca e aceeasi cantitate.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)