Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Eureka Mignon, Mahlkonig Vario sau Lelit PL43MM

#1
Ma oameni buni, in ultima vreme m-am cam speriat de ceea ce citesc depre Vario asta. Huh Nu doar aici sau pe softpedia, dar si pe forumurile din strainatate/amazon/...
Ma gandesc serios daca sa imi mai iau sau nu acest Vario.Are avantaje indiscutabil fata de cele din gama I-Mini, dar si sa stau cu frica in san ca mi se arde motorul, parca nu prea. Mai ales ca nu sunt din Bucuresti si ar trebui sa o trimit prin curier, bani/timp pierdut, nervi etc.
Nu contest ca e posibil sa am noroc sa nimeresc una ca a lui Liviu (care spune ca nu a avut probleme cu ea deloc), dar e posibil sa nu. Ca sa merg la ghici la 1700 de RON... Parca nu prea.
Parca m-as orienta la una fara asa multa electronica. De exemplu, de asta ce spuneti? (inox, 1350rpm, step-less, 50mm...)
mai ales ca zice un nene undeva ca
Quote:I have read somewhere that the Eureka only adjusts the lower burr which reduces any worm gear slack and means the setting remains even if you remove the top burr for cleaning.

Ori un Compak K3 Touch?
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#2
Pe Vario, efectiv probleme de motor din senin, stiute de noi, au fost vreo 5. Celelalte inadvertente au tinut de calibrare, caci nu se mai poate umbla la surub acasa fara pierderea garantiei. Asta raportat la peste 150 de buc. vandute in Romania, dupa cum spune importatorul.
Mie imi plac modelele Eureka si chiar ma uitam dupa o alternativa pt. cei care vor altceva decat Vario, la acelasi pret. Ba chiar la un moment dat era vorba sa vina si in Romania marca asta, insa nu stiu ce s-a mai intamplat. Ce nu imi este clar - daca niste cutite plate de 50mm si o rotita de reglaj micuta, nu vor fi cumva echivalentul calitatii in rasnire pentru un Lelit PL43mm, dar cu o diferenta aproape dubla la pret. Adica la Vario se simte clar trecerea de la Ascaso/Lelit. Apropo, cat ar fi transportul la Eureka?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Te sperie garanția în bucurești dar ești ok cu lipsa totală a garanției?

Apropo de compak...Eu am modelul k6 cu dozator. Dacă este făcută pe același model, și mie așa mi se pare din poze, doar că mai mică, atunci vezi că retenția de cafea, pe traseul dintre camera cuțitelor și ieșire, este mare. Eu am acces să curăț...interesează-te cum e la asta...(Nu am citit review-ul...Nu am răbdare acum...Big Grin). În rest este un mic tănculeț care nu face mult zgomot.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#4
Pai stau si ma gandesc ca decat sa am garantie si sa fie sanse mari sa o folosesc (finnd un model cu probleme), mai bine un model fara probleme si cu garantie in Italia. La o adica, daca se strica, o pot trimite inapoi; o cumpar cu ajutorul unor prieteni din Italia si le-o trimit lor daca e ceva. Platesc doar transportul pana la ei. Dar asta daca se strica si ma costa reparatia mai mult decat transportul in Italia. Am cumparat multe chestii din Italia (2 laptoape, procesoare, placi video, electrocasnice mici) si nu au fost probleme.
Transportul nu stiu cat e, ca pana acum am cumpart direct de-aici. Daca nu se mai iveste vreo delegatie peste vreo 2-3 luni (cand estimez ca voi avea banii necesari pentru rasnita), voi apela la prietenii respectivi. Banui ca mai mult de un 25-30 de euro nu are cum sa fie.

Offf... Cate sute de pagini citite, cati bani bagati doar ca sa sorbi aia 30 de ml si sa oftezi de placere... Da' merita (din punctul meu de vedere). Smile

Nu stiu... Ma mai gandesc. Vario (si stau cu frica-n san) sau iau ceva mai simplu da' mai fiabil. Mai am timp sa ma gandesc, mai citesc, va mai stresez Tongue
Deocamdata sa ajung acasa si sa comand Lelit-ul.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#5
(14-08-2013, 11:28)kum Wrote: Ma oameni buni, in ultima vreme m-am cam speriat de ceea ce citesc depre Vario asta. Huh Nu doar aici sau pe softpedia, dar si pe forumurile din strainatate/amazon/...
Ma gandesc serios daca sa imi mai iau sau nu acest Vario.Are avantaje indiscutabil fata de cele din gama I-Mini, dar si sa stau cu frica in san ca mi se arde motorul, parca nu prea. Mai ales ca nu sunt din Bucuresti si ar trebui sa o trimit prin curier, bani/timp pierdut, nervi etc.
Nu contest ca e posibil sa am noroc sa nimeresc una ca a lui Liviu (care spune ca nu a avut probleme cu ea deloc), dar e posibil sa nu. Ca sa merg la ghici la 1700 de RON... Parca nu prea.
Parca m-as orienta la una fara asa multa electronica. De exemplu, de asta ce spuneti? (inox, 1350rpm, step-less, 50mm...)
mai ales ca zice un nene undeva ca
Quote:I have read somewhere that the Eureka only adjusts the lower burr which reduces any worm gear slack and means the setting remains even if you remove the top burr for cleaning.

Ori un Compak K3 Touch?

La Vario tot cutitul de jos este cel care se misca. Nu pierzi detaliile daca scoti cutitul de sus pentru curatare. Ajustarea macinaturii se face mecanic la Vario (m-am jucat cu un Vario desfacut in service). Electronica este utilizată doar pentru a stabil cat se macina (in timp sau masa, funcție de model). Motoarele se strica in general de la apropierea prea mare a cutitelor (de aceea producatorul nu mai permite in Romania reglarea de către client).
Una peste alta, nu am avut o experiența plăcută cu Vario (am schimbat rasnita odată si pe a doua am dus-o in service la regulat). Mi-a scos multi peri albi prin pierderea setarilor cand treceam de la macinatura de french la macinatura de espresso. Multă cafea buna risipita.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#6
Lasand la o parte ururinta in folosire si vorbind strict din punctul de vedere al calitatii macinaturii, un Lelit PL043MM e cu mult sub acest Vario? Ca din cate citesc este peste la fiabilitate.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#7
Până la întâlnirea aia de care vorbeam la ultima, în care să facem comparație directă între ustensile, nu cred că îți poate răspunde cineva argumentat...dar si eu sunt curios deoarece, la un moment dat, mă gândeam să cumpăr lelit-ul...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#8
Decat sa te "zbati in atatea griji" Smile eu zic sa incepi cu Lelit-ul stepless si in timp, dupa ce vei stapani bine tehnica de espresso, iti vei da seama singur daca merita upgrade sau nu si pana unde merita sa intinzi coarda, comparand in diverse ocazii rezultatele. La 808 lei nu cred ca o bate alta rasnita si pragul asta se duce mult in sus, poate pana la Vario. Cu banii economisiti cumperi cafea inclusiv din UK de la hasbean sau de la orice alta prajitorie din tara, cat pentru un an.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Pai cred ca asta voi face. In felul asta macar vor fi toate de la Lelit (agregatul, rasnita si tamperul). Armonie in bucatarie Smile
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#10
Cu toate acestea, in afara de Radu Carutasu care a trecut la K30, nu imi amintesc vreun user care sa fi facut upgrade sau sa fi scos pe Bursa un Vario... Are ceva al ei... Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Așa e Liviu. Rasnita (atunci cand merge) merge foarte bine.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#12
Eu am descoperit in neajuns la vario sau cel putin a mea asa se comporta. A trebuit sa schimb setarea de pe 1 macro si w micro pe 2 macro si a,b,c micro(in aceasta zona). Cand am trecut pe 2 macro si micro in zona a,b,c macina mult mai fin decat pe 1 macro si micro pe w. Macinatura era asa de fina incat am facut febra musculara avand in vedere ca am un espressor cu levier Smile. A mai intalnit cineva problema asta cand a trecut de la 1 la 2?
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#13
ce nu mi-a placut la Lelit PL43MM:
-retine cafea (aprox o lingurita de espresso(fara varf) la macinarea a 15g de cafea)
-camera de macinare si paletele care scot cafeaua sunt din plastic(in cazul paletelor se "lipeste" cafeaua de ele).
-borcanul de cafea, prea mare totusi
ce mi-a placut la Lelit PL43MM
-robusta;
-fiabila
-usor de reglat
-mica
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#14
(16-08-2013, 10:49)axy76 Wrote: ce nu mi-a placut la Lelit PL43MM:
-retine cafea (aprox o lingurita de espresso(fara varf) la macinarea a 15g de cafea)

Retine o singura data, e normal, toate rasnitele fac asta.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)