Hello There, Guest! Login Register


Rasnirea cafelei si granulatia folosita

#1
Salutare,

In incercarea mea de a nu mai provoca discutii off-topic, am decis sa creez cateun topic nou pentru fiecare subiect pentru care nu am gasit rezultate prin "search".

Astfel ca vazand discutia din topicul acesta, m-am gandit sa-mi lamuresc un aspect in ceea ce priveste granulatia cafelei si factorii care influenteaza aceasta setare.

Curgerea aceea in musuroi de cartita vazuta la organon o am si eu si arata superb, INSA la granulatia respecitva am curgerea prea rapida, astfel ca trebuie sa rasnesc mai fin si automat apar bulgarasii si sunt sigur ca nu tine de rasnita deoarece am vazut ca si E37S face bulgarasi, deci tind sa cred ca e vorba de un cumul de factori, o balanta care trebuie ajustata ca sa poti folosi acea granulatie (musuroi de cartita) si in acelasi timp sa ai o curgere optima (ml/s).
Unul din factorii pe care-i vad eu ca imi influenteaza balanta de care vorbeam anterior, desi cred ca sunt mai multi, ar fi faptul ca am presiunea espressorului setata default la 11/12 bar.
Rezumand: Daca modific presiunea la 9 bar, am sanse sa folosesc acea granulatie (musuroi de cartita) si sa am o curgere optima ? Ce alti parametri as putea modifica astfel incat sa pot folosit acea granulatie ?

CURGERE IN MUSUROI DE CARTITA (de la secunda 1 la secunda 5)



"Alta intrebare": Desi am vazut ca s-au postat cateva lucruri legate de acele site pentru verificarea rasnirii, in functie de tipul licorii la care o sa fie folosita cafeaua, unde se gasesc aceste site, cat de relevante sunt pentru calibrarea rasnitei pentru espresso, ibric, turkish ?

Multumesc.
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
#2
(05-09-2017, 10:30)A_C_M Wrote: In incercarea mea de a nu mai provoca discutii off-topic, am decis sa creez cateun topic nou pentru fiecare subiect pentru care nu am gasit rezultate prin "search".
.
Rezumand: Daca modific presiunea la 9 bar, am sanse sa folosesc acea granulatie (musuroi de cartita) si sa am o curgere optima ? Ce alti parametri as putea modifica astfel incat sa pot folosit acea granulatie ?

parerea mea este ca intr-un forum de discutii, de specialitate, discutiile off-topic starnite intr-un thread ridica nivelul calitativ al informatiei in forum, in general!
cu cat mai putine thread-uri, dar mai active, cu atat sansa mai mare pentru membrii forumului de a se intalni intre ei!
alinierea disciplinata mi se pare nepotrivita mediului de forum; pentru asta exista cazarmi Smile

ok, toate in limitele netiquette-ei, in limitele unui bun simt specific celor educati sa evite situatiile conflictuale (nu sa le starneasca!) ...etc.

sper ca ai citit:
Titan Grinder Project: Particle size distributions of ground coffee

am vorbit si eu la un moment dat despre un procedeu de lucru in care ramai pe o granulatie, care ti se pare un sweet spot al rasnitei, pentru cafeaua respectiva si pentru un anume debit in extractie;
pentru a mentine debitul dorit, parametrul pe care il modifici este doza, nu?
ai o granulatie care iti place ca rezultate (nu ca movila de cartita...), dar pentru ea, curgerea e prea rapida;
ok, cresti doza, schimband de regula si cosul (sita)!

dar vezi, eu vorbesc de prioritate de debit, nu de prioritate de... movila Smile
astfel ca granulatia aceea, nu este optimizata pentru evitarea channeling-ului, ci este optimizata pentru maximum de gust bun in ceasca!

daca rasnita imi livreaza granulatia de sweet spot a rasnitei pentru cafeaua respectiva, aglomerata in bulgari, am diverse solutii, fara sa-mi schimb rasnita:

in primul rand, nu cred ca bulgarasii de aglomerare statica au vreun rol negativ in extractie!
in al doilea rand, daca rasnita nu-ti livreaza in cos direct o macinatura de movila conica, simetrica radial, pentru a imbunatati normalizarea macinaturii, vad obligatorie utilizarea distributiei cu un ac in miscari ample circulare, acel WDT!
in intelegerea mea, aceste miscari circulare cu un ac in masa macinaturii, nu au ca scop spargerea bulgarasilor, ci asezarea cat de cat omogena, intr-o distributie simetrica radial, a particulelor diferite dimensional, de macinatura!

e important deci ca inainte de tampare, macinatura din cos sa aiba o distributie radiala omogena; in acest caz, nu vad nici un impediment in a lasa 'movila' la locul ei si a trece direct la tampare;
tamparea in sine nu e e o problema de forta, ci de consistenta a acelorasi miscari pe o axa perfect verticala, care sa duca la o compactare, pastrand distributia omogena radiala deja existenta in macinatura!
existenta deja in macinatura daca rasnita e capabila si livreaza preferabil axial, nu centrifugal, sau/si daca s-a folosit in prealabil compactarii, o tehnica WDT corespunzatoare;

revenind la presiunea apei de extractie, desigur ca reducerea presiunii de la 12 bar la 9 bar va reduce putin - foarte probabil prea putin - si debitul, deci extractia la granulatia respectiva va fi cu un randament mai bun (EY);
aceasta reducere de presiune e printre primele lucruri ce le-am modificat la Magica si la vremea respectiva OPV-ul stock trebuia inlocuit cu unul dintr-un kit; stiam ca OPV-ul s-a schimbat si permite reglajul de coborare presiune fara tiuitul acela alarmant!
dar vad oricum 2 probleme separate aici:
- reducerea presiunii de lucru de la 12 bar (presiune oarecum optimizata pentru fool-proof cu userii incepatori, pentru o pompa vibratoare) la 9 bar (presiune optima pentru extractia in acele cca. 20 sec. a majoritatii solubilelor);
in plus, 9 bar sunt mai iertatori in fortarea unor fisuri din puc...
- gasirea prin teste a unei granulatii - cu sau fara movila, dar cu WDT - de sweet spot, care sa dea maximum de gust in ceasca, pentru o anume cafea; dial-in, nu?
pentru a mentine un debit potrivit extractiei, se modifica doza si daca e necesar se schimba si cosul;


Sieve Coffee Grounds for Espresso, Eliminate High-End Grinders?
https://www.coffeechemistry.com/grinding-fundamentals
Particle Size and Particle Shape Analysis (gugle)
etc.

insfarsit, daca te referi la sitele acelea calibrate pentru (1) masurarea fractiunilor dimensionale a particulelor din macinatura, dar si pentru (2) sortarea macinaturii intre limitele optime dimensionale ale particulelor, pentru un anume tip de extractie; ceva de genul:
- espresso, 200-700 microni
- V60, filtru in general, 900-1200 microni
- frenchpress, 1500-1800 microni

procedeul de sitare pentru sortarea macinaturii necesare e folosit in lumea home-espresso, dar da rezultate notabile mai ales cu rasnite proaste, care au in macinatura un procent mare de 'bolovani' si/sau fines...

Matt Perger a folosit (WBC) macinatura sortata cu sita pentru a elimina fines-urile si a facut un lichid negru gen filtru la care multi se uita si acum ca la capre; si-i zic tot expresso; ceva amestecat cu MK43 si valul al treilea, plus lapte monovaca Smile
intre timp, Matt s-a reciclat si face propaganda pentru importanta fines-urilor in espresso...

in lucru pentru prepararea espresso, asemenea site pot fi de folos (eliminare boulders - subextractie), dar cand se pune problema masuratorilor de distributie dimensionala particule, procedeul e un esec pentru macinaturi espresso: cernerea cu site de dimensiuni mici, sa zicem 100 microni, este ineficienta - gravitatia nu e suficienta pentru ca particulele de zeci de microni sa treca disciplinate dincolo; in plus, microscopia electronica ne arata clar cum particulele fine adera pe suprafata particuleler mari, facand inutila, in orice caz nerentabila, cernerea pentru a le separa! cu toate 'scuturatoarele' mecanice, care - de altfel - isi au rostul lor la particlulele mai mari sau, dece nu, la grading-ul si sortarea boabelor de cafea;

gugle e plin de aparatura din lumea analizei pulberilor, merita documentarea; sitele au rostul lor, dar la dimensiuni mai mari;
la cafea, analiza prin difractometrie laser, a pulberii de cafea in suspensii in apa sau aer este cea folosita pentru macinatura espresso;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#3
Bineinteles ca nu am eu ce sa adaug in plus la o info. asa de complecta , cum ne-a obisnuit herr@radudani  insa , ...cateodata am tinut cont si de unele obiceiuri ( unele chiar bune... Cool ...)  ale  baristilor profesionisti in general si in consecinta  , zic eu ...e bine de vazut si asta...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#4
nu c-as vrea sa fiu si mai... complet Smile
dar vorbind de site, mereu imi amintesc de o masina vintage de sortat cafeaua, monumentala si in felul ei simbolizand o intrega lume (da, e adevarat, am mai ilustrat-o prin forum...):
[Image: CZXg6qA.jpg]

(si este si un bun exemplu de off-topic Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#5
Legat de acele site, am cumparat un set de la un comerciant local, de fabricatie externa.
Recomandarile acestuia (fabricantului) sunt 250-500 de microni pentru espresso si 500-900 de microni pentru aeropress. Din scurta mea testare cu acestea..am fost nevoit sa mai comand niste site.
Eu le-am achizitionat in vederea testelor pe brew si aeropress, despre zona espresso am inteles ca sunt dificultati in filtrarea corecta fara o electrizare a sitelor cu o asa dimensiune. Totusi am reusit sa colectez suficienta cafea sub sita de 400 de microni incat sa se poata face o extractie fara prea multa cafea risipita. Din pacate aceasta dimensiune a infundat espressorul utilizat, asfel incat sunt nevoit sa astept sosirea sitelor potrivite.
Pentru aeropress, cafeaua trecuta prin sitele de la 1000 de microni la 600 a rezultat o supra extractie cu un tds de 1,67 daca nu ma insel, insa cu un gust "glorios".
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#6
(05-09-2017, 15:05)radudani Wrote: parerea mea este ca intr-un forum de discutii, de specialitate, discutiile off-topic starnite intr-un thread ridica nivelul calitativ al informatiei in forum, in general!
cu cat mai putine thread-uri, dar mai active, cu atat sansa mai mare pentru membrii forumului de a se intalni intre ei!
Sincer mie mi-a fost destul de greu sa gasesc informatia cautata, in speta informatiile pe care le-ai impartasit despre Bezzera Magica. Totodata ai vazut ca nici eu nu ma dau inlaturi de la offtopic, si cred ca am facut mai mult offtopic decat sa raspund ontopic Smile


(05-09-2017, 15:05)radudani Wrote: sper ca ai citit:
Titan Grinder Project: Particle size distributions of ground coffee
Nu, dar multumesc pentru share, promit sa ma apuc.

(05-09-2017, 15:05)radudani Wrote: am vorbit si eu la un moment dat despre un procedeu de lucru in care ramai pe o granulatie, care ti se pare un sweet spot al rasnitei, pentru cafeaua respectiva si pentru un anume debit in extractie;
pentru a mentine debitul dorit, parametrul pe care il modifici este doza, nu?
ai o granulatie care iti place ca rezultate (nu ca movila de cartita...), dar pentru ea, curgerea e prea rapida;
ok, cresti doza, schimband de regula si cosul (sita)!

dar vezi, eu vorbesc de prioritate de debit, nu de prioritate de... movila Smile
astfel ca granulatia aceea, nu este optimizata pentru evitarea channeling-ului, ci este optimizata pentru maximum de gust bun in ceasca!

daca rasnita imi livreaza granulatia de sweet spot a rasnitei pentru cafeaua respectiva, aglomerata in bulgari, am diverse solutii, fara sa-mi schimb rasnita:

in primul rand, nu cred ca bulgarasii de aglomerare statica au vreun rol negativ in extractie!
in al doilea rand, daca rasnita nu-ti livreaza in cos direct o macinatura de movila conica, simetrica radial, pentru a imbunatati normalizarea macinaturii, vad obligatorie utilizarea distributiei cu un ac in miscari ample circulare, acel WDT!
in intelegerea mea, aceste miscari circulare cu un ac in masa macinaturii, nu au ca scop spargerea bulgarasilor, ci asezarea cata de cat omogena, intr-o distributie simetrica radial, a particulelor diferite dimensional, de macinatura!

e important deci ca inainte de tampare, macinatura din cos sa aiba o distributie radiala omogena; in acest caz, nu vad nici un impediment in a lasa 'movila' la locul ei si a trece direct la tampare;
Pentru fiecare cafea imi notez sweetspotul rasnirii pentru rasnirea de DIMINEATA si pentru cea de SEARA. Din ce am remarcat, si stiu ca am citit si aici pe forum, umiditatea aerului influenteaza macinatura (in termen extrem de generali) astfel incat pentru a obtine aceeasi curgere, exemplu 20grame, 40ml in 25secunde: dimineata cafeaua necesita o rasnire mai fina iar seara o rasnire usor mai grosiera. Astea-s concluziile mele practice.
Si in cazul de fata, "sweetspotul" si la mine are aceeasi prioritate "GUST+CURGERE", si atrage dupa sine bulgarasii formati la macinatura. Momentan folosesc celebrul dop de pluta cu 3-4 scobitori infipte in el pentru a distribui cafeaua in basket si implicit sparg, pe cat posibil, si bulgarasii.

Acum, referitor la partea asta, am cateva intrebari dar si niste semi-teorii foarte subiective si imposibil de combatut deoarece nu avem date tehnice, deci ramane "my word against other people's":

1. Intrebare: OCD, (am comandat una "after-market" de pe aliexpress), fiind o unealta de distribuire "cat mai" uniforma in basket, inaltura necesitatea de folosire a tehnicii WDT, fiind o alternativa ?

2. Teorie: Ma risc si ma arunc in a afirma (corect sau incorect) ca marea majoritate de utilizatori, cu rasnite entry level sau high end, au parte de bulgarasi, de cele mai multe ori. Depinzand de tipul de cafea, soi, umiditate etc, dar si de ce ai spus mai sus, si anume de cantitatea de cafea din basket pentru a balansa curgerea optima si gustul.

Provocarea fiind urmatoarea, atat informativa si educativa: Cati dintre utilizatorii E37S, Vario K30, Honne, Vario Home, Macap, Sette 270 etc. aveti rasnire fara bulgari, ce cantitate de cafea folositi, ce cafea folositi, ce basket folositi, si daca puteti sa puneti cateva poze/filmulete cu rasnirea, poate si curgerea ?

3. Teorie, desi asta o sa lanseze o polemica, poate ajungem la una constructiva si o luam drept provocare: Ochiometric (deci ... metric, nu la nivel de microni Smile ) vad foarte similare curgerile intre intre E5P si E37S, acea curgere spectaculoasa in basket este "identica" si cred ca diferenta intre rasnite e facuta de cutitele de 84mm la nivel de viteza de rasnire. Personal vreau sa ma indoiesc de faptul ca Ceado au resusit sa obtina doar o "curgere" similara dar nu si o macinare similara la nivel de calitate a macinaturii. Deci, cum ziceam, provocare, sa facem o intalnire si sa ne punem pe testat.


(05-09-2017, 15:05)radudani Wrote: revenind la presiunea apei de extractie, desigur ca reducerea presiunii de la 12 bar la 9 bar va reduce putin - foarte probabil prea putin - si debitul, deci extractia la granulatia respectiva va fi cu un randament mai bun (EY);
aceasta reducere de presiune e printre primele lucruri ce le-am modificat la Magica si la vremea respectiva OPV-ul stock trebuia inlocuit cu unul dintr-un kit; stiam ca OPV-ul s-a schimbat si permite reglajul de coborare presiune fara tiuitul acela alarmant!
dar vad oricum 2 probleme separate aici:
- reducerea presiunii de lucru de la 12 bar (presiune oarecum optimizata pentru fool-proof cu userii incepatori, pentru o pompa vibratoare) la 9 bar (presiune optima pentru extractia in acele cca. 20 sec. a majoritatii solubilelor);
in plus, 9 bar sunt mai iertatori in fortarea unor fisuri din puc...
- gasirea prin teste a unei granulatii - cu sau fara movila, dar cu WDT - de sweet spot, care sa dea maximum de gust in ceasca, pentru o anume cafea; dial-in, nu?
pentru a mentine un debit potrivit extractiei, se modifica doza si daca e necesar se schimba si cosul;

Pai, daca tot e topic despre rasnire si balanta pentru sweetspotul curgerii, ma gandeam ca e bun de mentionat cat se poate de scurt si acest parametru.
Mie-mi "scartaie" OPVul si la 12 bar, cand am o rasnire mai fina, dar cu o curgere acceptabila, 40ml in 25sec. Deci nu cred ca am vreo sansa sa obtin 9 bar din OPV, plus ca am sigiliu pe aparat si astept raspuns de la retailerul de la care am cumparat espressorul.
Totodata, stiu ca tu aveai kitul de 9bar montat, dar ziceai ca tii presiunea la ~10 bar. Te refer 10 bar in timpul extractiei/sita blind, sau ?

(05-09-2017, 15:05)radudani Wrote: Sieve Coffee Grounds for Espresso, Eliminate High-End Grinders?
https://www.coffeechemistry.com/grinding-fundamentals
Particle Size and Particle Shape Analysis (gugle)
etc.
Multumesc si pentru acest share!

(05-09-2017, 15:05)radudani Wrote: cu toate 'scuturatoarele' mecanice, care - de altfel - isi au rostul lor la particlulele mai mari sau, dece nu, la grading-ul si sortarea boabelor de cafea;

Exact de asta intrebam, caci vroiam sa aflu granulatia optima pentru ibric si alte metode de brew pe care personal nu le abordez, dar ca sa pot sa-i mai rasnesc mamei o cafea proaspata.

Multumesc pentru participarea la discutie, si sper sa participe cat mai multa lume, eventual si cu poze/filmulete.
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
#7
off-topicul cu problema e cel care tinde sa degenereze in flame, in rest nu-i asa mare problema. se pot forma topicuri noi daca discutia prezinta interes. se accepta si glume fara probleme dar sa fie cu bun simt. Liviu doreste implicarea moderarii la minim. (si eu sunt de acord cu el) oricum, ce are legatura cu cafeaua buna n-are cum sa fie offtopic pe forumul asta, isi gaseste un loc pe undeva. Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#8
"Momentan folosesc celebrul dop de pluta cu 3-4 scobitori infipte in el pentru a distribui cafeaua in basket si implicit sparg, pe cat posibil, si bulgarasii."

Dupa ce am incercat mai multe variante, am ramas la varianta unui singur ac cu care efectuez miscari circulare in sita, dupa care tampez. Nu ciocnesc tamperul de portfiltru, nu lovesc cu acesta in blat, singura interventie este WDT (multumesc radudani).

"1. Intrebare: OCD, (am comandat una "after-market" de pe aliexpress), fiind o unealta de distribuire "cat mai" uniforma in basket, inaltura necesitatea de folosire a tehnicii WDT, fiind o alternativa ?"

OCD nu face o distribuire pe toata grosimea "pucului", ci doar una de suprafata plus "leveling" corect si, dpmdv, poate veni ca o completare la WDT, nu ca inlocuitor al acestei tehnici. Nu folosesc dispozitivul si nu-i simt lipsa. Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#9
Nu puneti asa mare accept pt wdt doar pt ca e foarte la moda. Cititi cu atentie si pareri negative la adresa lui, si o sa vedeti ca nu face doar bine, si nu e un bine universal. Tine mult de capabilitatea rasnitei, iar in unele cazuri chiar face mai mult rau decat bine, accentuand proportia de fines si gustul acestora in ceasca.

Parerea mea, faceti si fara si cu WDT si vedeti cum e cafeaua mai buna.

Si inca o parerea de-a mea, folositi cat mai mult portafiltru naked, asta daca vreti sa stoarceti maximul oferit de rasnita/cafea/tehnica de preparare pre extractie.

Cafele reusite.
 
Reply
#10
Până nu venea Liviu si împrăștia posturile cu mătura nu avea rost un topic nou, mai ales că discuțiile legate de rasnire sunt parte integrantă din procesul general de a face espresso.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#11
Nu știu dacă s-a mai discutat, poate-mi spune și mie cineva, ce rol are stropirea cu apă a boabelor înainte de turnarea lor în cos? Aduce vreo îmbunătățire semnificativa a rasnirii/extractiei?
CREAM ONE 2B R-LFPP | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI
 
Reply
#12
Tehnica se numește RDT (Ross droplet technique) și are rolul de a reduce/elimina electrizarea măcinăturii.
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35
 
Reply
#13
Din cele pe care le-am observant personal, pe langa eliminarea/diminuarea efectului electrostatic din particulele macinaturii, cu consecinta reala in scaderea semnificativa a retentiei de cafea pe traseul curgerii acesteia spre sita, aceasta tehnica mai contribuie si la reducerea cantitatii fractiilor fine, prafoase.
De fiecare data cand am folosit-o, indiferent de tipul si de brandul rasnitei, constatarea a fost aceeasi.
la aceeasi reteta de preparare, aplicand picaturile de apa, aveam nevoie de o macinatura mai fina.
in raport cu preferintele personale, mi se parea ca profilul de gust desi era mai dulceag, cu diminuarea bitterului, era unul mai putin complex. Pe cafele mai prajite era OK, la cele light mai putin. 
Eu am asemanat curgerea si profilul de gust, astfel obtinute, cu cele de la extractiile cu o rasnita calificata ca fiind una unimodala.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#14
(05-09-2017, 21:59)Denis Wrote: Si inca o parerea de-a mea, folositi cat mai mult portafiltru naked, asta daca vreti sa stoarceti maximul oferit de rasnita/cafea/tehnica de preparare pre extractie.

Cafele reusite.

La mine, cu naked si 16g scot o crema si corpolenta incomparabila cu dublu spuot ul cu 19/20/21g (mai nimic).
Aceeasi rasnire, wdt + nivelare.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#15
Stati asa ca n-am terminat... mai e si temperatura boabelor la rasnire in joc...

https://www.nature.com/articles/srep24483

Minti odihnite... Smile
 
Reply
#16
Facem și desfacem și tot la ek43 ajungem:

"From work presented here, we propose that this phenomenon is a direct product of the grinding burrs (and potentially beans sitting in the hopper in grinders other than the EK 43) becoming increasingly warm as the grinder is used. "
 
Reply
#17
Asta aveau saracii in 2016, nu ii luase inca valul...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)